Pierwszy wyjazd do pracy w opiece

Poniedziałek24.08.2015

Praca w opiece nad seniorem jest bez wątpienia zajęciem bardzo odpowiedzialnym. Mówimy tutaj o odpowiedzialności za drugiego człowieka, czasami nie do końca sprawnego fizycznie i mentalnie. Pamiętać należy że ten człowiek jest czyimś ojcem, matką, babcią lub dziadkiem. Jego rodzina zatrudniając opiekuna lub opiekunkę musi obdarzyć sporym zaufaniem osobę, która sprawować będzie pieczę nad ich bliskim.
Przygotowanie do wyjazdu

Osoba wyjeżdżająca do opieki domowej za granicę, powinna umieć posługiwać się w języku ojczystym podopiecznego. Umiejętność komunikacji jest kluczowa podczas wszelkich prac związanych z opieką. Opiekunka powinna być także przygotowana mentalnie do wyjazdu. Pamiętajmy, że praca za granicą w opiece domowej nie należy do łatwych zajęć. Właściwe przygotowanie, w znacznym stopniu usprawni nam cały okres pobytu.

Aby móc uniknąć wielu, zdawałoby się błahych problemów, postarajmy się o niczym nie zapomnieć jeszcze zanim wyjedziemy. Przed wyjazdem za granicę należy pamiętać o zabraniu ze sobą:

 

 •   wszelkich dokumentów (dowód tożsamości, ubezpieczenie, prawo jazdy – jeśli posiadamy);
 •   pieniędzy na własne wydatki;
 •   telefonu komórkowego z ładowarką;
 •   odzieży i innych przedmiotów, które będą nam niezbędnego.

Szerzej napisaliśmy o nich TUTAJ

 

Dojazd i powrót

Podróż do miejsca pracy w jedną i drugą stronę należy organizować albo poprzez firmę pośredniczącą, z którą wyjeżdżamy, bądź (w przypadku gdy jesteśmy na własnej działalności) – we własnym zakresie. Gdy poruszamy się własnym pojazdem, warto zadbać o sprawdzenie jego stanu technicznego przed wyjazdem oraz ustalenie dokładnej trasy przejazdu. Jeżeli poruszamy się komunikacją publiczną, wskazane jest dokładne sprawdzenie biletu, daty i godziny odjazdów oraz miejsca stanowisk/peronów z których mamy rozpoczynać wyjazd.


Gdy już jesteśmy na miejscu

Kiedy przybędziemy do domu, w którym mamy pracować, warto jest zrobić rozeznanie. Przede wszystkim nie zapomnijmy zapytać o:

 

 • stan seniora/seniorki;
 • czy istnieje dodatkowa pomoc, która może pojawiać się w domu (opieka medyczna, sprzątaczka itp.);
 • preferencje dietetyczne seniora;
 • plan dnia seniora;
 • potwierdzić z rodziną swój zakres obowiązków;
 • ustalić czas wolny przysługujący Wam przysługujący;
 • rozliczenia za zakupy;
 • gdy jest obecna opiekunka, która będziemy zmieniać, warto z nią porozmawiać i poprosić ją o dodatkowe informacje, które jej zdaniem mogą poprawić komfort Waszej pracy w najbliższych tygodniach.


Są sytuacje, kiedy opiekunka zostaje pozostawiona sama sobie z problemami, na które nie ma wpływu:

 

 • opiekunka po przyjechaniu na miejsce może zastać rażąco inne warunki, niż przedstawiono jej w ofercie;
 • na linii opiekunka-rodzina-podopieczny powstaje sytuacja, która narusza ustalenia zawarte w umowie (np. zakresu obowiązków);
 • występuje sytuacja powodująca konieczność wcześniejszego zjazdu ze zlecenia (sytuacja rodzinna, zdrowotna itp.);
 •  brak dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie, bądź jakiegokolwiek niezbędnego dokumentu.


W przypadku którejś z powyższych sytuacji, konieczny jest natychmiastowy kontakt z firmą zlecającą.

Nagłe sytuacje

Osoba starsza, pomimo pozornie dobrej kondycji może gwałtownie podupaść na zdrowiu. Może również dostać nagłego nawrotu choroby, może jej się zdarzyć wypadek. Zarówno przypadki losowe, jak i pogarszanie się stanu seniora powinno się natychmiast zgłaszać. Dobrze jest upewnić się, nawet w sytuacjach, które mogą się wydawać błahe, że informowaliśmy o problemie:

 

 • poinformuj koordynatora, najlepiej telefonicznie i mailowo;
 • poinformuj członków najbliższej rodziny, najlepiej wszystkich, którzy są wskazani jako najbliższe osoby seniora.


Czego nie wolno opiekunowi

Oprócz szeregu obowiązków w pracy opiekuna i opiekunki osoby starszej jest także wiele praw, o których nie wolno nam zapominać. Niekiedy opiekunki skarżą się, że są zmuszane przez rodziny podopiecznych, do wykonywania czynności, które nie są przedmiotami ich umowy. Czasami rodziny świadomie, bądź nieświadomie, naginają do tego prawo.


W opiece domowej zabronione jest wykonywanie czynności medycznych. Wszelkie zabiegi, zastrzeżone dla zawodów takich jak lekarz, czy pielęgniarka powinny być wykonywane jedynie przez uprawnionych specjalistów. Pod żadnym pozorem nie można wykonywać następujących czynności:

 

 • robienie zastrzyków;
 • podawanie insuliny;
 • opatrywanie ran;
 • podawanie leków (opiekun może jedynie przypomnieć o konieczności zażycia np. tabletki, natomiast leki doustne winny być rozdzielane przez pomoc medyczną, bądź członka rodziny podopiecznego).


Powyższe czynności w myśl prawa są zabronione dla osób bez koniecznych uprawnień. Wykonywanie niektórych z nich bez odpowiedniego zabezpieczenia, może skończyć się dla opiekuna, prócz konsekwencji prawnych (wynikających np. z pogorszenia się stanu podopiecznego spowodowanego „zabiegiem”), również zarażeniem się groźną chorobą.

Rozliczenia


Ważnym elementem w opiece domowej jest robienie zakupów. Kupujemy jedzenie i środki czystości dla siebie i seniora. Pieniądze na te wydatki przekazuje nam rodzina. Dlatego nie zapominajmy wszystkiego dokładnie rozliczać. Warto jest założyć zeszyt, w którym będziemy notować wszystkie codzienne wydatki i załączać do nich paragony.

Niniejszy artykuł jest kierowany do osób, które zamierzają podjąć pracę w opiece domowej nad seniorami. Zawarte są w nim podstawowe informacje, mogące pomóc w uniknięciu sytuacji trudnych oraz mające na celu poprawę komfortu pracy.

red. K.P.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.