Wiele chorób, takich jak miażdżyca, nowotwory, stwardnienie rozsiane i wiele innych nas przeraża. Multum z nich przychodzi niepostrzeżenie, czasem nie dając żadnych oznak bólu. Gdy się dowiadujemy o chorobie, może być już dla nas za późno. Zdiagnozowane odpowiednio wcześniej, mogą okazać się całkowicie uleczalne. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym większe są szanse na skuteczne leczenie. Czy warto więc zrobić screening swojego organizmu, nawet wtedy gdy czujemy się dobrze?
Wiele odmian nowotworów, które rozwijają się powoli, nie dają nam odczuć bólu, jednak powodują zapoczątkowanie wielu niekorzystnych zmian w naszych organizmach. Z tego powodu regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym może okazać się dla nas zbawienne. Z upływem lat nasze organizmy są bardziej podatne na wszelkie schorzenia i choroby. Gorzej się regenerujemy. Granicą jaka jest powszechnie przyjmowana, jako czas, w którym nasz organizm zaczyna się starzeć, jest trzydziesty rok życia. Po przekroczeniu tego progu warto jest badać się regularnie raz do roku – tak by weszło nam to w nawyk.
Podstawowymi badaniami są: badania krwi – morfologia, wskaźnik OB, poziom cukru i cholesterolu. Dopełnieniem swoistego minimum badań są także: badanie moczu, prześwietlenie klatki piersiowej oraz EKG i USG jamy brzusznej.
Dzięki badaniom krwi można określić jej podstawowe parametry takie jak: liczba czerwonych i białych krwinek, CRP, poziom glukozy, hemoglobiny i lipidogram. Można także wykonać próby wątrobowe i nerkowe oraz oznaczyć poziom hormonów tarczycy. Warto zrobić też od razu analizę moczu. Wyniki tych badań otrzymujemy już po kilku godzinach. Ich rezultaty pokazują ogólną kondycję całego organizmu, dlatego już w oparciu o nie, możemy stwierdzić, czy pacjent zmaga się z jakimś problemem zdrowotnym. Również na ich podstawie można określić, czy cierpimy na przykład na niedokrwistość, stany zapalne, dolegliwości związane z układem sercowo-naczyniowym, nadciśnienie, cukrzycę, dowiedzieć się, w jakim stanie jest wątroba czy nerki, a nawet zauważyć ewentualne procesy, które mogą sugerować nam początki rozwoju choroby nowotworowej - do takich badań należą przesiewowe testy onkologiczne: cytologia i mammografia u kobiet, badanie PSA u mężczyzn, endoskopia jelita grubego u osób z obciążającym wywiadem rodzinnym.
EKG – wiele osób uważa, że problemy z układem sercowo – naczyniowym to domena osób starszych – niestety jest to mit. EKG można wykonać w fazie spoczynkowej oraz wysiłkowej. Kondycję układu krążenia bardzo dobrze obrazuje także badanie echokardiograficzne, czyli tak zwane echo serca, przeprowadzane z wykorzystaniem ultradźwięków. Umożliwia ono ocenę pracy tego organu oraz przepływ krwi w obrębie komór i przedsionków, dużych naczyń krwionośnych i naczyń wieńcowych. Jeśli zależy nam na gruntownym sprawdzeniu stanu naszego układu krążenia, warto poddać się także ultrasonograficznemu badaniu dopplerowskiemu tętnic szyjnych. W tym badaniu można ocenić stan naczyń szyjnych doprowadzających krew do mózgu, co z kolei może wykazać ewentualne zwężenia naczyń, a także określić ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
Co kilka lat warto również wykonać bardziej kompleksowe badania. Mogą one obejmować rozmaity zestaw, na który składają się między innymi testy laboratoryjne, rezonans magnetyczny badanie genetyczne całego ciała i tomografia komputerowa, a także badanie rentgenowskie i USG. Które z nich powinniśmy wybrać decydując się na przeprowadzenie screeningu naszego organizmu – wiele placówek medycznych oferuje różne zakresy badań dla swoich pacjentów.
Żyjąc w świecie ciągłego pośpiechu, stresu i pracy, musimy jednak poświęcić jeden dzień (lub praktycznie około 8 godzin), by zbadać stan naszego zdrowia. W ramach przeprowadzania screeningu bada się stan wszystkich najważniejszych układów i narządów. W dzisiejszych czasach szacuje się, że 46% zgonów spowodowanych jest chorobami układu krążenia, a 25% chorobami nowotworowymi. Z tego powodu diagności kładą nacisk na identyfikację wszelkich czynników ryzyka w danych kierunkach. Jak głosi stare powiedzenie: „Podobno nie ma ludzi w 100% zdrowych, są jedynie źle zdiagnozowani.” Dzisiejszy tryb życia i zagrożenia wynikające ze stanu naszego otoczenia powodują, że jesteśmy w stanie nieustannej wojny z patogenami.
Wykonanie pełnej diagnostyki organizmu w szpitalu wiązałoby się z kilkoma dniami spędzonymi na oddziałach danej placówki. Wiele osób nie może sobie pozwolić na taki „luksus” chociażby ze względu na brak czasu. Wykonanie screeningu jest rzeczą kosztowną, której cena ustalana jest indywidualnie w danej placówce, w zależności od tego komu mają zostać wykonane badania oraz jaki będzie ich całkowity zakres. Dlatego decydując się na screening warto zasięgnąć opinii w kilku placówkach i zorientować się dokładnie w cenach oraz terminach.
Jak podkreślają lekarze: „czujność pacjenta oraz jego świadome i odpowiedzialne podejście do profilaktyki to często najskuteczniejsza „szczepionka” przeciwko wielu groźnym chorobom.”
U 70% badanych w ramach screeningu wykrywa się zmiany chorobowe. Większość nie musi być groźna. Wśród nich były też poważne schorzenia takie jak nowotwory czy tętniaki mózgu. Dzięki szybkiej diagnozie można od razu zainterweniować, dzięki czemu pacjenci mogą nadal cieszyć się dobrym zdrowiem.
Lekarz internista K.M.