Osoby, które w ramach swojej pracy są w kontakcie z różnymi kulturami, czasowo bądź stale przeprowadzają się do innego kraju, muszą być świadome tego, że osoby wychowane w innej kulturze mogą odmiennie interpretować nasze zachowanie, a nawet w ogóle go nie rozumieć.
Wiele osób przeżywa tak zwany szok kulturowy. Przenosząc się do innego kraju zabieramy ze sobą nasz bagaż wartości, zachowań lub obyczajów, oraz wkraczamy w inny system kulturowy, system odmiennych norm i wartości. Zmiana ta może wywołać stres, szereg nieporozumień, poczucie zdenerwowania lub złości. Oczywiście każdy z nas podchodzi inaczej do zmian środowiska, co dla jednej osoby może być wielkim wyzwaniem dla innej może okazać się drobnostką. Siła szoku kulturowego zależy też od celów, jakie sobie stawiamy lub wybiera je dla nas życie.
Poniżej znajdziesz 7 prostych sposobów, które pomogą Ci przezwyciężyć szok kulturowy i wyciągnąć z doświadczenia za granicą to, co najlepsze.
1. Bądź ciekawy. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej na temat kraju, w którym będziesz mieszkać lub pracować. Odkryj, jakie są tradycje, wartości i przekonania jego mieszkańców. Zadawaj pytania, czytaj gazety i oglądaj lokalną telewizje, nawet jeśli jeszcze nie opanowałeś dobrze nowego języka.
2. Naucz się lokalnego języka. To pomoże Ci lepiej zrozumieć dany kraj oraz ułatwić codzienną komunikację z mieszkańcami. Jak również wzbogacić twoje CV lub wzmocnić pamięć.
3. Wyjdź z własnej strefy komfortu. Zamiast spędzać czas z twoimi rodakami, zacznij nawiązywać kontakt z mieszkańcami danego kraju. Na przykład możesz brać udział w spotkaniach networkingowych lub biznesowych. Nie chodzi mi tu o to, abyś zerwał całkowicie kontakty ze znajomymi z rodzinnego kraju, ale czasami przebywając za granicą ludzie nawiązują minimalne kontakty z lokalną społecznością lub w ogóle unikają jakichkolwiek kontaktów.
4. Nie porównuj swojego rodzinnego kraju ze swoim nowym domem. Jest to trudne, szczególnie na początku. Bądź jednak otwarty, gdyż pobyt w innym kraju może cię wzbogacić zarówno zawodowo i osobiście. Pamiętaj, że nowy kraj ma inny system norm, zachowań i wartości.
5. Bądź dla siebie łagodny. Skup się na pozytywnych rzeczach, nowych doświadczeniach, oraz wyzwaniach w twoim życiu. Jeśli borykasz się z jakimikolwiek przeszkodami na przykład brak zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, należy zadać sobie pytanie: Czego można się nauczyć z danego doświadczenia? lub Co można poprawić w owej sytuacji?
6. Poproś o wsparcie. Czasem prośba o pomoc może sprawić, że zobaczysz wszystko z innej perspektywy. Porozmawiaj z przyjacielem, przyjaciółką, psychologiem, cochem lub innym doradcą. Stwórz swój własny zespół wsparcia! Prośba o pomoc nie oznacza, że jesteś słaby, wręcz przeciwnie świadczy o tym, że szukasz jak najlepszego rozwiązania i realizacji własnych celów. Co dwie głowy to nie jedna!
7. Baw się dobrze. Bez względu na to, jak długo będzie trwała twoja przygoda w innym kraju, baw się dobrze i zachowaj najlepsze wspomnienia! Z pewnością nauczysz się czegoś nowego, poznasz ciekawych ludzi i inne punkty widzenia na świat.
Jakie są twoje doświadczenia z życia i pracy w obcym kraju. Jakie są twoje codzienne wyzwania i jak sobie z nimi radzisz? Podziel się swoimi doświadczeniami.
Dominika Miernik
Źródło: http://polskiobserwator.de/osiedlenie-sie/jak-ogarnac-sie-psychicznie/