Cenne kwalifikacje opiekunki - na co warto postawić!

To, co najważniejsze

Decydując się na pracę opiekunki, musimy pamiętać, że wszystkie umiejętności są ważne. Coś, czego może nie doceniamy na co dzień albo uważamy za zwyczajne, może być naszą wielką zaletą. Dokumenty potwierdzają nasze kwalifikacje, ale nie czynią nas specjalistami. Tylko od nas zależy, w jakim stopniu rozwiniemy to, czego się uczymy. Pamiętajmy: chęć do uczenia się, otwartość, kreatywność i wdrażanie teorii w praktyce, dają najlepsze efekty i podnoszą wartość pracownika. Oczywiście nie można wyjść z założenia, że wszystko przyjdzie z czasem, więc nie trzeba się martwić na zapas. Nie rzucajmy się jednak na wszystkie możliwe kursy. I od razu wykorzystujmy to, czego się uczymy, bo teoria jest tylko podstawą, a praktyka czyni mistrza. Podobnie z językiem: uczmy się go, ale nie czekajmy z komunikacją, aż poznamy sto razy więcej słówek, czy zdań niż na starcie. Nieużywane i tak wylecą z pamięci.

 

Najlepszy kurs językowy

Można wyróżnić trzy grupy umiejętności kluczowych w pracy opiekunki.

Pierwsza to wiedza fachowa, jakiej wymaga opieka nad konkretnym podopiecznym.

Druga, równie ważna,  to dobre nastawienie.

Trzecia umiejętność jest podstawą w pracy za granicą - to oczywiście znajomość języka kraju, do którego wyjeżdżamy. Ucząc się go, przede wszystkim inwestujemy w siebie, język bowiem otwiera przed nami nowe możliwości. Musimy pamiętać, że wyjeżdżając do innego kraju, znajomość języka pomaga przede wszystkim nam samym.

 

Nie bójmy się mówić

Kiedy pani Danuta miała zacząć swoją pierwszą pracę za granicą, zdecydowała się na kurs językowy. Miała opory, gdyż nie była pewna, czy w jej wieku można się jeszcze nauczyć języka. Wyjeżdżając, niezbyt pewnie posługiwała się niemieckim. Początkowo mało rozmawiała z rodziną podopiecznej Karen, bo się po prostu wstydziła. W końcu sama Karen powiedziała jej: „Boisz się, że powiesz coś źle? A jak inaczej nauczysz się mówić, niż rozmawiając z nami? Wolę, żebyś mówiła z błędami, niż w ogóle do mnie nie mówiła”.

Wtedy zaczął się najlepszy kurs językowy pani Danuty. Zrozumiała też, jak dobrą decyzją było rozpoczęcie nauki w kraju i zdobycie podstaw, bez których nie mogłaby nawiązać żadnych kontaktów. Nauczenie się podstaw języka to jedno, ale oswojenie się z nim, pokonanie wewnętrznej blokady, to drugie. Nigdy nie nauczymy się mówić, nie mówiąc. Musimy też mieć świadomość, że im lepsza jest nasza znajomość języka, tym atrakcyjniejsze są nasze zarobki.

 

Cenne umiejętności

Język to podstawa, ale nie możemy zapominać o wiedzy, jaka jest potrzebna w pracy opiekunki. Jest wiele możliwości: szkoły medyczne, kursy, książki, czasopisma medyczne, portale internetowe. Często firmy dysponują materiałami, które mogą być przydatne w pracy opiekunki. Warto o nie zapytać.

 

Pamiętaj, że robisz to dla siebie

Kiedy mamy istotne wiadomości na temat opieki i zaczynamy wdrażać je w życie, ułatwiamy pracę przede wszystkim sobie. Praca opiekunki bywa naprawdę trudna, dlatego trzeba wykorzystywać każdą możliwość ułatwienia jej sobie. Na przykład, właściwe techniki podnoszenia chronią nasz kręgosłup. Dobrze je znać, bo musimy dbać również o swoje zdrowie. Ważne jest także dobre samopoczucie, od którego zależy nasze  nastawienie do pracy. Opiekując się innymi, nie zapominajmy o sobie.

 

Teczka certyfikatów

Certyfikat to nie tylko papierowy dokument potwierdzający ukończenie szkoły czy kursów. Certyfikatami są także wewnętrzne predyspozycje do pracy opiekuńczej, połączone z chęcią rozwijania swoich umiejętności i pracy z ludźmi. Chyba każda z nas zgodzi się, że najważniejsze jest poczucie odpowiedzialności za podopiecznego i właściwe podejście.  Pamiętajmy o tym, by wzbogacać swoje CV - prośmy rodziny o referencje i opinie, bo to one tak naprawdę są naszymi świadectwami pracy.

 

Artykuł naszego Partnera SAO / Sekcja Agencji Opieki

 

Źródło: http://sao.org.pl/news/284/cenne-kwalifikacje-opiekunki---na-co-warto-postawic.html

22 listopada 2017 07:39 / 2 osobom podoba się ten post
Nie bój się mówić!Dla opiekunki w innym kraju niż PL to powinna być rzecz nr 1.Znajomośc chocby podstawowa języka uzywanego w pracy to przede wszystkim komfort opiekunki a co za tym idzie łatwiejsze poruszanie się w pracy .Po drugie -cierpliwość.Pracując z seniorem codziennie mamy doc zynienia z sytuacjami ,kiedy nasza cierpliwośc wystawiana jest na próbę:).Wiedza i doświadczenie ,nawet dla opiekunki,która stawia pierwsze kroki w zawodzie to sprawa rozwojowa-uczymy się z kazdą nową sztelą ,nowym PDP czegoś nowego.I to z czasem procentuje:)
22 listopada 2017 13:43 / 1 osobie podoba się ten post
Umiejętności są ważne, ale ważniejsze doświadczenie. Wiadomo ze początki są trudne, a potem już z każdy następnym wyjazdem wszystko przychodzi coraz łatwiej... Ja teraz czasem śmieje się z siebie samej jak sobie przypomne czego się bałam i czym się martwiłam na pierwszym wyjeździe. No i do tej pracy potzebne jest jednak powołanie :)
22 listopada 2017 14:32
Każdej swieżynce zawsze mówię,że za rok się sama z siebie śmiała będzie.Też tak miałam:)
24 listopada 2017 15:38
Przez 7 lat pracy w DE nikt nigdy nie zapytał mnie o referencje lub jakikolwiek certyfikat. Możliwe, ze jest to potrzebne do pracy w Heimie. Natomiast język jak najbardziej. Chociaż czasami, jak ci babcia mówi, że jesteś u nich tylko śmieciem, to lepiej nie rozumieć. najważniejsze wg mnie jest doświadczenie praktyczne, bo wtedy nie tylko wiadomo co i jak powinno się zrobić, ale też jak inteligentnie odpowiedzieć w danym momencie, żeby nie obrazić, ale, żeby poszło w pięty. Brak znajomości języka i brak doświadczenia w niektórych sytuacjach powoduje, że przestają nas szanować.