Projekt AFE-INNOVNET, którego celem było zawiązanie Porozumienia zawartego w styczniu br., zgromadził 29 partnerów z 18 krajów. Już w 2005 r. pojawił się program „Miasta przyjazne osobom starszym”. W 2006 r. ruszyła sieć GNAFCC (Globalna sieć miast i społeczności przyjaznych osobom starszym). Były one odpowiedzią na ustalenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wg której środowisko fizyczne i społeczne to najważniejsze czynniki warunkujące pozostawanie ludzi w zdrowiu, a także zachowywanie przez nich niezależności i samodzielności w zaawansowanym wieku.
Pilotażowe środowiska przyjazne osobom starszym powstają w całej Europie, już od jakiegoś czasu. Zdaniem specjalistów - ich skala jest często ograniczona. Nadrzędnym celem projektu AFE-INNOVNET (Thematic Network on Innovation for Age-Friendly Environments) było wniesienie wkładu w rozwijanie koncepcji WHO środowisk przyjaznych osobom starszym w Europie, gdzie chodziło przede wszystkim o postęp w kierunku miast przyjaznych osobom dotkniętym otępieniem.
Według Julie Wadoux z AGE Platform Europe – kierującej projektem, najważniejsze korzyści płynące z niego to fakt, że projekt umożliwił miastom i regionom dzielenie się doświadczeniami i nawiązywanie bliższych relacji wykraczających poza sam projekt – głównie w zakresie prewencyjnych działań zapobiegającym w przyszłości wielu problemom jakie niesie ze sobą starzenie się społeczeństwa w Europie.
Zdaniem Wadoux, również sieć tematyczna AFE-INNOVNET pomogła we wsparciu Europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu (EIP-AHA), w tym – zwłaszcza dla grupy działania D4, która zajmuje się środowiskami przyjaznymi osobom starszym.
Wybiegając w niedaleką przyszłość, spodziewać się można, że Porozumienie aktywnie zaangażuje się w nadchodzące projekty finansowane ze środków unijnych. Problemem w walce z wykluczeniem społecznym osób starszych są przede wszystkim pieniądze! Między innymi, właśnie dlatego, w nowych przedsięwzięciach, zostanie uruchomiony program nagradzania innowacyjnych rozwiązań, mających znaczący wpływ na jakość życia starzejącej się populacji.