Święta Wielkanocne w Niemczech

W Polsce spędzamy Święta Wielkanocne (Osterfest) w nieco inny sposób, niż w Niemczech.

Niemcy są krajem wielowyznaniowym, dlatego też nie wszystkie niemieckie Landy obchodzą święta w ten sam sposób.

 

W Niemczech, przed świętami organizuje się jarmarki wielkanocne (Ostermärkte), na których można nabyć świąteczne, wielkanocne ozdoby, słodycze i kulinarne przysmaki.

Przygotowania do świąt poprzedzone są tradycyjnym dekorowaniem zielonych gałązek, bukietów w wazonach, kolorowymi wydmuszkami jajek. Przystrajane są również gałązki drzew, krzewów w pobliżu domów, w ogrodach, na balkonach. Tradycja ta odzwierciedla symbol budzącego się życia oraz zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Podobnie jak w Polsce, w Niemczech maluje się i przystraja jajka. Dzieci przygotowują wielkanocne ozdoby, w tym koszyczki, do których Zajączek Wielkanocny włoży łakocie. Zgodnie z tradycją, Zając przynosi czekoladowe łakocie, prezenty, które chowa przed dziećmi w ogrodzie.

 

Do popularnych potraw, spożywanych podczas świąt należą, podobnie jak w Polsce: jajka, kiełbasa, babki, sernik, strucle.

 

Wielki Czwartek, nazywany w Niemczech Zielonym Czwartkiem (Gründonnerstag)

Dzień malowania jajek na zielono. W niektórych regionach Niemiec panuje tradycja, która mówi, by w ten dzień zjeść koniecznie coś zielonego.

 

Wielki Piątek (Karfreitag), zwany także (Fastenzeit, Passionszeit lub Stiller Freitag). Jest dniem nabożeństw, wyciszenia oraz modlitwy. W przeciwieństwie do naszego zwyczaju, w tym dniu, w Niemczech nie obowiązuje ścisły post, natomiast Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

 

Wielka Sobota (Karsamstag), zwana także (Stiller Samstag), W Niemczech podobnie jak w Polsce, jest dniem wyciszenia, w którym nie odprawia się mszy świętej. Natomiast rozpowszechniona jest tradycja zapalania ognisk przed kościołami i święcenie ognia, od którego rozpalane są świece paschalne.

Obchodzona w Polsce tradycja święcenia potraw, należy w Niemczech do rzadkości. Tradycja jest zachowana tylko w niektórych rodzinach oraz w niektórych regionach Niemiec.

 

Wielkanocna Niedziela (Ostersonntag)

O świcie odprawiana jest w kościołach msza rezurekcyjna. Niedziela jest dniem spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Bardzo popularną zabawą w ten dzień jest szukanie Zajączka. Podczas zabawy dzieci szukają ukrytych w ogrodach, w domach, mieszkaniach, czekoladowych jajek, zajączków lub innych łakoci. Bliscy obdarowują się drobnymi prezentami.


Innym, popularnym zwyczajem jest stukanie się jajkiem. Członkowie rodziny wybierają swoją pisankę i kolejno stukają się nią z innymi. Wygrywa osoba, której pisanka ma najmniej skruszoną skorupkę.

Na niemieckich stołach króluje pieczeń z barana, nie może również zabraknąć czekoladowego zajączka, czy cukrowego baranka. Ponadto nasi zachodni sąsiedzi delektują się drożdżowymi babkami, sernikami, owocowymi struclami, wszelkiego rodzaju wędlinami i kiełbasami.

 

Wielkanocny Poniedziałek (Ostermontag)

W Niemczech to dzień odpoczynku. Niemcy spędzają ten dzień, podobnie jak niedzielę, z rodziną lub na spotkaniach z przyjaciółmi. Polska tradycja oblewania się wodą, zupełnie nie jest znana w Niemczech.