Jakie czynności przy podopiecznym mogą wykonywać opiekunki?

Temat ten pojawia się wśród opiekunek i opiekunów niemal cały czas, dlatego śpieszymy z rozwianiem wątpliwości. Mamy nadzieję, że opracowany przez firmę Senihelp24 tekst pomoże w codziennej pracy oraz ureguluje zakres obowiązków.

Głownym źródłem i podstawą prawną jest niemiecki Kodeks Socjalny tzw. Sozialgesetzbuch (SGB), a dokładnie rozdział V, który reguluje zakres czynności, które może a jakich nie powinna wykonywać przy podopiecznym osoba pracująca w opiece domowej.

Ustawodawstwo niemieckie określa zakres opieki domowej w trzech obszarach:

1.    Opieka medyczna

Czynności okreslanie jako opieka medyczna mogą wykonywać jedynie certyfikowane pielęgniarki i pielęgniarze, którzy zostali dopuszczeni do wykonywania tego zawodu w Niemczech. Opiekunom osób starszych takich zadań wykonywać NIE WOLNO!

Opieka medyczna odbywa sie głównie na zlecenie lekarza. Zalicza się do niej głównie: medyczna pielęgnacja stóp, opatrywanie ran, zmiana opatrunku, przygotowanie i porcjowanie leków zgodnie z planem leczenia opracowanym przez lekarza, leczenie odleżyn przy pomocy opatrunków i maści, pomiar ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi oraz podawanie zastrzyków z insuliną, ogółem wykonywanie wszystkich zastrzyków, a także wszelkie działania wymagające wyszkolonego personelu specjalistycznego (np. gimnastyka lecznicza, wymiana i pielęgnacja stomii i cewnika, karmienie przez zgłębnik, monitorowanie funkcji życiowych za pomocą urządzeń i przyrządów pomiarowych).

2.    Opieka podstawowa

Opieka podstawowa obejmuje regularne czynności pielęgnacyjne, które w ramach swojej pracy MOGĄ wykonywać opiekunowie osób starszych.  Czynności te określone i definiowane są w Kodeksie Socjalnym w nastepujący sposób:

Pomoc podczas mycia- czynności z zakresu higieny osobistej: pielęgnacja skóry i twarzy, mycie i suszenie włosów, czesanie i pielęgnacja włosów, zakładanie peruki, golenie (na sucho i mokro), higiena zębów, czyszczenie protez zębowych. Proces mycia może obejmować mycie całego ciała lub jego części (mycie częściowe).

Pomoc w opróżnianiu jelit i żołądka- kontrola podczas oddawania moczu i wypróżnień, a następnie higiena intymna; trening trzymania moczu i stolca, trening toaletowy opróżniania pęcherza moczowego i odbytnicy; czyszczenie cewnika moczowego, wymiana worka cewnika; czyszczenie i pielęgnacja sztucznych wyjść (urostomia, odbyt zewnętrzny); opróżnianie/czyszczenie krzesła toaletowego/basenu, opróżnianie/wymiana worków na mocz; wymiana wkładów chłonnych i usuwanie zanieczyszczeń.

Odżywianie- w ramach pomocy przy jedzeniu opiekun dzieli pokarm na małe kawałki lub usuwa kości i ości, nalewa napoje i, jeśli to konieczne, podaje jedzenie podopiecznemu (w postaci stałej, papkowatej, płynnej). Opiekunowi nie wolno podawać pokarmu przez zgłębnik (sondę) ani czyścić i pielęgnować zgłębnika.

Mobilność - czynności w zakresie mobilności obejmują wszelkie niezbędne wsparcie, jakiego opiekun może udzielić podopiecznemu, aby pomóc mu wstać i przejść do łóżka, ubrać i rozebrać się, chodzić, stać i wchodzić po schodach. Należy także umożliwić podopiecznemu opuszczenie mieszkania z odpowiednim wsparciem, np. w celu odbycia wizyty u lekarza lub w celu skorzystania z terapii/zabiegów zalecanych przez lekarza, takich jak dializy, terapie onkologiczne lub immunosupresyjne, fizykoterapia, terapia zajęciowa, terapia głosu, mowy i logopedia.

Profilaktyka- środki profilaktyczne są niezbędne w szczególności u osób obłożnie chorych lub upośledzonych ruchowo, aby zapobiec pojawianiu się u nich innych dolegliwości obok schorzenia podstawowego.

Następujące czynności MOGĄ BYĆ wykonywane przez opiekunów w ramach opieki podstawowej:

*Profilaktyka odleżyn- zapobieganie odleżynom: mobilizacja i regularna zmiana pozycji przy użyciu środków pomocniczych, stosowanie materaców przeciwodleżynowych, specjalistyczna pielęgnacja skóry w miejscach zagrożonych: okolice kości krzyżowej i ogonowej, pięty, barki, tylna część głowy, małżowiny uszne, kręgosłup, kolana i łokcie.

*Profilaktyka przykurczów- zapobieganie skracaniu mięśni: regularne zmiany pozycji z użyciem poduszek, rolek, klinów lub podnóżków, wspomaganie ruchowe - opiekun wspiera podopiecznego podczas wykonywania przez niego ruchów. Nie jest dozwolone prowadzenie aktywnej mobilizacji metodą fizjoterapii.

*Profilaktyka zakrzepicy- zapobieganie tworzeniu się skrzepów krwi: regularne zmiany pozycji z użyciem poduszek, rolek, klinów lub podnóżków, wspomaganie ruchowe - opiekun wspiera podopiecznego podczas wykonywania przez niego ruchów. Zakładanie/zdejmowanie pończoch uciskowych. Nie jest dozwolone prowadzenie aktywnej mobilizacji metodą fizjoterapii.

*Profilaktyka zapalenia płuc- zapobieganie zapaleniom płuc: gimnastyka oddechowa (głębokie oddychanie, oddychanie przez nos, nadmuchiwanie balonu, dmuchanie przez słomkę itp.), dbanie o dobrą jakość powietrza w pomieszczeniu, nawilżanie powietrza, rozluźnianie wydzieliny (picie dużej ilości płynów), odkrztuszanie. Odciążanie płuc i poprawianie wentylacji – siedzenie w pozycji woźnicy, stanie i powolne chodzenie. Nie jest dozwolone stosowanie u podopiecznego specjalnych technik oddychania, samodzielne podawanie leków wykrztuśnych ani odsysanie wydzielin z płuc i dróg oddechowych lub nosa.

*Profilaktyka zmian zapalnych skóry (wyprzeń)- zapobieganie swędzącym i sączącym uszkodzeniom skóry w fałdach skórnych: dbanie o to, by skóra była sucha, utrzymywanie i wspieranie aktywności ruchowej, wentylacja skóry (odzież przepuszczająca powietrze, wkłady chłonne bez tworzyw sztucznych), regularne mycie, nieszorowanie skóry podczas osuszania.

*Profilaktyka zaparć- zapobieganie zaparciom: zapewnienie zrównoważonej diety bogatej w błonnik, wystarczającej ilości ruchu i dostatecznego nawodnienia.

*Profilaktyka pleśniawek/zapalenia przyusznic- zapobieganie grzybicy (pleśniawkom) i zapaleniu przyusznic (ślinianek przyusznych): picie dużej ilości płynów, płukanie jamy ustnej i regularna higiena jamy ustnej (protezy). Stymulowanie produkcji śliny przez żucie gumy, rozpuszczalnej gumy owocowej, skórki chleba lub suszonych owoców, wąchanie owoców cytrusowych, pielęgnacja spierzchniętych  i popękanych ust przy pomocy maści i wazeliny.

*Profilaktyka odwodnienia-  zapobieganie odwodnieniu organizmu: kontrola przyjmowanych płynów, zachęcanie do picia, ułatwianie picia (używanie odpowiedniego naczynia do picia), pomaganie podczas picia.

*Wspieranie codziennych umiejętności i komunikacji- wszystkie środki, za pomocą których opiekun może wspierać samodzielność osoby potrzebującej opieki: trening codziennych czynności i ćwiczenia z pielęgnacji ciała, trening ubierania i rozbierania się, trening jedzenia, trening toaletowy, trening pamięci, ćwiczenia z wykonywania codziennych czynności (np. zakupy), pomoc i pośredniczenie w budowaniu i utrzymywaniu kontaktów społecznych (np. wizyta w placówce opieki dziennej).

3.    Prowadzenie gospodarstwa domowego

Jest podstawą domowej opieki. Załatwianie codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu i zaspakajaniem potrzeb życiowych również należy do obowiązków opiekunów osób starszych.

 

Niektóre czynności budzą wiele kontrowersji i niekiedy konfliktów pomiędzy opiekunem a agencją czy niemiecką rodziną podopiecznych. Mam nadzieję, że powyższy tekst był pomocny w rozwianiu wszelkich wątpliwości w codziennej pracy opiekunów.

https://senihelp24.pl/

28 maja 2020 09:08 / 5 osobom podoba się ten post
A co z zakładaniem pończoch przeciwżylakowych, uciskowych? One wzbuzają w nas kontrowersje, a nie znalazłam informacji w tym artykule. Można nam czy nie można? Wolno czy nie wolno?
28 maja 2020 09:12 / 2 osobom podoba się ten post
W art jest dozwolone . Akapit o profilaktyce zakrzepicy .
28 maja 2020 17:29 / 7 osobom podoba się ten post
Nie w oparciu o informacje zawarte w artykule  ALE W OPARCIU O PRZEPISY PRAWA NIEMIECKIEGO !!! - ZAKŁADANIE POŃCZOCH PRZECIWŻYLAKOWYCH / UCISKOWYCH/  JEST ZABRONIONE !!!!!!!!!!!!!!!! Autorzy artykułu winni pisać cokolwiek w oparciu o przepisy które to dokładnie precyzują czynności dozwolone dla nas . 
28 maja 2020 18:04 / 4 osobom podoba się ten post
Na stronie pflege.de jest zamieszczona lista czynności medycznych wg SGB"5" które wymagają odpowiedniego wykształcenia i certyfikatu .b
28 maja 2020 18:10 / 5 osobom podoba się ten post
Według mojej firmy dozwolone jest zakładanie pończoch o niższym stopniu kompresji, ale to też nie koniecznie, jeśli nie czujemy się z tym komfortowo. Tak wyjaśniono mi telefonicznie. Miałam ten problem, bo poprzedniczka zakłada, mimo, że stopień kompresji był najwyższy - 4. No i później słuchałam, a Krysia to zakładała, taka pilna była, a ja be... bo niechcę. 
28 maja 2020 19:42 / 5 osobom podoba się ten post
żadnych nie wolno !!! wklejam cytat z instrukcji ZAV / w tej instrukcji powołane są konkretne przepisy / - precyzujacej co nam wolno tylko : Welche Tätigkeiten dürfen die Haushaltshilfen ausführen?
Die Haushaltshilfen dürfen hauswirtschaftliche Tätigkeiten und notwendige pflegerische
Alltagshilfen verrichten:
· Hausarbeiten wie Kochen, Waschen, Putzen, Bügeln, einkaufen und andere Arbeiten
im Haushalt
· soziale Betreuung und Motivation wie Vorlesen, Spazierengehen oder Begleitung zu
Arztbesuchen
· pflegerische Alltagshilfen
· An- und Auskleiden
· Aufstehen und Zu-Bett-Gehen
· Baden
· Duschen
· Essen und Trinken
· Fortbewegung innerhalb und außerhalb der Wohnung
· Haarpflege
· Hautpflege
· Mundpflege
· Nagelpflege
· Rasieren
· Toilettengang
 
i nie ma tutaj na pewno ubierania żadnych pończoch uciskowych . 
28 maja 2020 20:29
Księga V SGB jest bardzo obszerna- kto chce niech szuka
https://www.gesetze-im-internet.de/sgb_5/
Ale dokument AOK nie pozostawia żadnych wątpliwości co go pończoch uciskowych.
Odnosnie czyszczenia cewnika i pielęgnacji tzw. ujsc zewnętrznych np. przy urostomii- to robi tylko Pflegefachkraft. Mozna cewnik wyczyścić z kurzu ściereczką najwyżej- z zewnątrz oczywiście. Worek na mocz można wymienic-to wszystko
https://www.aok-gesundheitspartner.de/imperia/md/gpp/brb/pflege/hkp/brb_hkp_liga_vg_ab_mai_15.pdf
 
28 maja 2020 20:31 / 4 osobom podoba się ten post
A jak rozumieć pielęgnację paznokci, chodzi o obcinanie? To jest ryzykowne, bo niech pdp. ma cukrzycę, nam nic nie powiedzą,(wiecie, jak nie raz wyglądają te paznokcie, z sekatorem trzeba by), zrobi się problem i co wówczas, konsekwencje poniesie opiekunka? Przecież na te nasze firmy zazwyczaj nie ma co liczyć, że pomogą. Na szczęście w większości domów są odwiedziny raz na miesiąc pedikurzystki, ale może trafić się oszczędna rodzina i próbować uszczęśliwić opiekunkę.
28 maja 2020 22:20 / 6 osobom podoba się ten post
W jezyku niemieckim Nagelpflege oznacza , ze mówimy o pielęgnacji paznokci u rąk natomiast   Zehennägelpflege to pielęgnacja paznokci u stóp . W zakresie czynności dozwolonych dla Haushalthilfe Zehennägelpflege nie ma wiec tylko mówimy o pielęgnacji paznokci u rąk  Nagelpflege- zdrowych a nie zmienionych chorobowo .
29 maja 2020 07:57 / 3 osobom podoba się ten post
Dziękuję Aniu za precyzyjne wyjaśnienie.
20 marca 2022 07:54 / 3 osobom podoba się ten post
Autorzy artykułu powinni poprawić punkt o zakładaniu pończoch uciskowych!!!
Ale co się dziwić, jak to napisali "fachowcy" z jednej z firm zatrudniających opiekunki.
Potem zmuszają nas do wykonywania zabronionych prawem niemieckim czynności - tak jak Luka...