Co warto zabrać z sobą wyjeżdżając na zlecenie w charakterze Opiekuna?

Praca w Niemczech jako Opiekun osób starszych zaczyna się od podjęcia decyzji, na którą spośród wielu dostępnych ofert osoba zainteresowana podjęciem zlecenia chce wyjechać. Jest wiele firm oferujących możliwość podjęcia się misji, jaką jest niesienie pomocy i wsparci osobom w wieku zaawansowanym. Kluczowe jest to, by zastanowić się gdzie chcemy wyjechać, na jak długo oraz do kogo konkretnie. Wybór jest bardzo szeroki, ponieważ w ofertach podawane są zwyczajowo takie dane jak płeć, wiek, miasto, środki finansowe, które w efekcie podjęcia się zlecenia uzyskamy. Informowani jesteśmy także o stanie zdrowia Podopiecznego.

 

Stan Podopiecznego, a odzież, którą warto spakować na wyjazd – jak często będziesz wychodzić na zewnątrz?

To w jakim stanie fizycznym jest osoba, nad którą sprawowana będzie piecza, to niezwykle ważne informacje, ponieważ od kondycji seniora zależała będzie codzienność Opiekuna. Z tego faktu wynika między innymi to, czy wychodził będzie on z seniorem na spacery. A może ze względu na to, że Podopieczny jest osobą wyłącznie leżącą, godziny spędzone na opiece upływać będą głównie w zaciszu domowym? Od tych danych zależało będzie więc między innymi to, jaką odzież Opiekun powinien zapakować na wyjazd na zlecenie realizowane na terenie Niemiec. Częstotliwość wyjść jest w tej kwestii niezwykle istotna. Oczywiście Opiekunowie wychodzą z domu także w pojedynkę, na przykład na zakupy, czy w czasie wolnym, by skorzystać z atrakcji turystycznych dostępnych w okolicy. W kontekście zabieranej z sobą odzieży ważne jest więc także dostosowanie się do pory roku, w której realizowany jest wyjazd na zlecenie.

Oczywistym faktem jest, że inne ciuchy noszone będą wiosną czy latem, a inne jesienią, czy zimą. Opiekun przebywający na zleceniu nie żyje jednak w próżni, więc w razie zrodzenia się potrzeby dokupienia jakiejś części garderoby, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w pobliskich sklepach znajdzie się potrzebny asortyment. A nawet jeśli tego typu sklep oddalony jest od miejsca, w którym Opiekun przebywa, zawsze można zwrócić się z prośbą o pomoc w zakupach do rodziny Podopiecznego. Niemieckie rodziny zwyczajowo są skore do pomocy w aklimatyzacji w nowym miejscu realizacji zlecenia. Najmniej kłopotliwym rozwiązaniem jest jednak uprzednie dobre przemyślenie kwestii tego, jakiej pogody możemy się spodziewać w czasie pobytu w Niemczech i zabranie z sobą ciuchów dostosowanych do warunków atmosferycznych. Pamiętaj, że opieka nad osobą w wieku zaawansowanym zawsze wiąże się z ruchem, nawet jeśli senior jest osobą leżącą. Może bowiem wymagać zmian pozycji ciała, by nie dochodziło do odparzeń lub nawet odleżyn, pomocy w zakresie dbania o higienę i tak dalej. To wszystko czynności, które najlepiej będzie Opiekunowi wykonać w wygodnej odzieży. Warto więc pamiętać o zabraniu z sobą najlepiej odzieży bawełnianej, przewiewnej, która nie będzie krępowała ruchów podczas wykonywania codziennych czynności.

Dla własnej wygody warto zapakować dres i zapas koszulek. W razie konieczności transferowania seniora znaczenie ma także odpowiednie obuwie, by podczas tej czynności być osobą stabilną, pewnie trzymającą się podłoża. Zabranie z sobą butów o nieśliskiej podeszwie może uchronić nie tylko Opiekuna, ale i Podopiecznego przed urazami. Wynikającymi na przykład z upadku lub pośliźnięcia się podczas wykonywania czynności opiekuńczych. 

 

O czym warto pamiętać pakując się celem wyjazdu na zlecenie?

Odzież, którą Opiekun zapakuje na wyjazd jest niezwykle ważna, ponieważ korzystał on będzie ze spakowanych zasobów każdego dnia podczas realizacji zlecenia na terenie Niemiec. To jednak tylko jedna z istotnych kwestii dotyczących bagażu. Co jeszcze może okazać się niezbędne podczas pobytu w Niemczech? Skorzystaj z listy, którą dla Ciebie przygotowaliśmy. Pakując się przechodź przez kolejne punkty, by odpowiednio przygotować się do zadania, którego się podejmujesz.

 

Co należy z sobą zabrać wyjeżdżając do Niemiec w charakterze Opiekuna osoby w wieku zaawansowanym?  

Dokument potwierdzający tożsamość Opiekuna.

Umowy zawarte w celu realizacji zlecenia.

Prawo jazdy, jeśli takowe Opiekun posiada.

Kartę płatniczą (warto przed wyjazdem sprawdzić, na jakich warunkach mogą być podejmowane środki z niemieckich bankomatów).

Warto rozważyć zabranie z sobą pewnej kwoty gotówki, której ilość powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb Opiekuna.

Sprawdzone kosmetyki, z których Opiekun korzysta na co dzień, zwłaszcza jeśli ma cerę wrażliwą i zmiana ich na inną markę może powodować na przykład podrażnienia skóry, a co za tym idzie duży dyskomfort.

Telefon, ładowarkę, słuchawki.

W większości ofert prezentowanych przez firmy z branży opiekuńczej standardem jest już nieograniczony dostęp do Internetu na zleceniu, warto więc zabrać z sobą laptop lub tablet.

Słownik języka niemieckiego.

Unijny Certyfikat Covid (UCC), zwany inaczej paszportem covidowym.

Leki przyjmowane na co dzień przez Opiekuna. Należy pamiętać, by zabrać taki ich zapas, który zapewni ciągłość leczenia przez cały okres trwania zlecenia.

Zdjęcia domowników, które mogą stanowić wsparcie w walce z tęsknotą za bliskimi podczas przebywania na terenie Niemiec w trakcie kilku tygodni rozłąki.

Książki lub czytnik ebooków celem umilenia sobie czasu wolnego na zleceniu.