Czy opieka nad seniorami to zawód przyszłości?

 

Według prognoz GUS do 2050 roku liczba osób powyżej 60. roku życia w Polsce podwoi się! To ogromna zmiana, która będzie miała wpływ na wiele dziedzin naszego życia.

Liczba seniorów w Europie rośnie:
- W Niemczech liczba osób w wieku 65+ wzrośnie z 18,7 mln w 2020 roku do 22,5 mln w 2030 roku.
- We Francji ten sam wskaźnik wzrośnie z 16,7 mln do 20,4 mln w tym samym okresie.
- W słonecznej Hiszpanii liczba seniorów osiągnie 10 milionów!

Załóż konto na forum Opiekunki24 i dziel się swoimi doświadczeniami z innymi Opiekunami oraz Opiekunkami osób starszych.


Co to oznacza?
-
Wzrost zapotrzebowania na opiekę nad seniorami. Zawód opiekuna osób starszych staje się coraz bardziej istotny i potrzebny. To szansa na stabilną i satysfakcjonującą pracę w przyszłości.
-
Wyższe wymagania dla systemów opieki zdrowotnej. Starzejące się społeczeństwo generuje większe obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej. Wymaga to dostosowania infrastruktury i zasobów medycznych do potrzeb seniorów.
-
Potrzeba innowacyjnych rozwiązań. Rodzi się potrzeba nowych technologii i usług w opiece zdrowotnej, socjalnej i mieszkalnej, aby sprostać rosnącym potrzebom seniorów.
-
Wpływ na rynek pracy. Rosnące zapotrzebowanie na opiekunów może stworzyć nowe miejsca pracy i rozwinąć branżę opieki.
-
Konieczność długoterminowego planowania. Te dane skłaniają do przemyślenia polityki społecznej i zdrowotnej. Musimy być przygotowani na wyzwania związane ze starzejącym się społeczeństwem.

Szukasz pracy w opiece? Aplikuj do wielu firm poprzez MULTIFORMULARZ tutaj.Czy Waszym zdaniem zawód opiekuna osób starszych stanie się jednym z najbardziej poszukiwanych w przyszłości? Pamiętajmy, że wspólnie możemy budować lepszą przyszłość dla wszystkich, niezależnie od wieku. Czekamy na Wasze głosy i pomysły.

22 maja 2024 10:03
Za marne grosze a praca ciężka i fizycznie a już tym bardziej psychicznie. Coraz mniej mam do niej serca. Firmy nas mają w ....aby tylko zarobić i żeby klient był zadowolony. A my co? Maszny do pracy non stop. ? 
Niedługo i opiekunki będą potrzebować opieki tym bardziej psychiatry jak tak dalej to będzie szło. Jaki to zawod przyszłości. Traktuje po pierwsze bo lepsza kasa i tyle bo nigdzie tyle nie zarobię w Pl. Robię swoje . Nie przywiązuje się do seniorów rodzin firm.bo.one też nas traktują nie ta , to następna. I tak się kręci ten biznes na lewych umowsch na bylejakim ZUS i na umowie śmieciowej. 
22 maja 2024 13:02 / 2 osobom podoba się ten post
Przyznam szczerze, że kiedy wymyśliłem, że zacznę się zajmować opieką to powodem było właśnie to, że pomyślałem sobie, że jest coraz więcej starszych ludzi i że po prostu będzie dużo pracy i to takiej pewnej. Nie myliłem się. Zajmując się opieką możemy wszyscy założyć, że zawsze ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Dobra branża. 
22 maja 2024 13:44 / 1 osobie podoba się ten post
Zgadzam się ze Stanisławem,praca zawsze będzie dla opiekunów. Nie tylko za granicą. W Polsce ciągle jest nabór do szkół policealnych czy pomaturalnych,przygotowujących do pracy jako opiekun osób starszych. Inna sprawa to to,że agencje niechętnie podwyższają nasze zarobki. Nawet zapis o tym,że znajomość języka wpływa na wysokość uposażenia,to tylko zapis. Wiem o tym,bo we wszystkich firmach z którymi pracowałam,zarabiałam dokładnie tyle samo,ile zarabiały moje zmienniczki ze słabą lub bardzo słabą znajomością języka. Nie ma rewaloryzacji,niby zarabiamy tyle samo a jednak dużo mniej bo wartość euro bardzo spadła. 
23 maja 2024 10:28 / 2 osobom podoba się ten post
Pracy nam nie zabraknie. Na skutek wydłużania się ludzkiego życia, postępu cywilizacyjnego i poprawy jakości życia na świecie systematycznie rośnie odsetek ludzi w wieku poprodukcyjnym. Ten trend jest widoczny szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych – szacuje się, że np. w Japonii w 2030 r. aż 30% obywateli1 będzie miało więcej niż 65 lat. Prawie co piąta osoba (19,4%) w Unii Europejskiej, czyli blisko 100 mln ludzi, ma 65 lat i więcej. Przekłada się to na wysoki wskaźnik obciążenia demograficznego, który w 2017 r. w krajach Wspólnoty wyniósł aż 29,2%. Na jedną osobę w wieku 65 lat lub więcej przypadały mniej więcej trzy osoby w wieku produkcyjnym2 . Problem starzenia się społeczeństwa i jego konsekwencje dotyczą również Polski. Z prognoz demograficznych GUS wynika, że w Polsce w 2050 r. udział osób w wieku produkcyjnym w populacji wyniesie 57%, w wieku powyżej 65 roku życia – aż 32,7%, natomiast w wieku przedprodukcyjnym – niecałe 11%3 
 
Link do danych i całego opracowania: Starzenie_sie_spoleczenstw.pdf (parp.gov.pl)
23 maja 2024 10:44
Wiec system emerytalny padnie, pobuduja klatki 10m 2 zeby taki staruszej mial chociaz dach nad glowe.Albo zezwola na eutanazje na zyczenie.
23 maja 2024 14:13
Bardzo to ciekawe, fajnie że dzielisz się takim materiałem
24 maja 2024 06:04 / 1 osobie podoba się ten post
Mam nadzieję, że sama mogę liczyć na coś więcej niż klatkę... trochę to pokazuje jak ważne jest budowanie swiadomości wśród ludzi na osoby starsze i te choroby starości. musimy się nauczyć żyć, a może my kiedyś umieliśmy nawet... dawniej jak pamiętam na wsiach osoby starsze przy gospodarstwe pomagały, przy dzieciach i te choroby ich nie były aż tak straszen. teraz świat się zmienia, w miastach nie ma miejsca na takie osoby jest za ciasno.
24 maja 2024 06:06 / 1 osobie podoba się ten post
wynagrodzenie jest problemem, choć nei wiem czy tylko u opiekunek. wiele branż tak ma, szczególnei po ostatnich sytuacjach na świecie. kasa może by ruszyła gdyby było mniej osób chętncyh do tej pracy, a w sumie ciągle pojawia się sporo nowych osób które za te najnizsze pracują
24 maja 2024 06:44
Dokładnie, powiedz agencji że" za mniej niż 1800 nie pracujesz" to zaczną argumentować " tak owszem  mamy ale 2os, sporadyczna pomoc w nocy..., z prawem jazdy....." Nr.stary jak świat. Ale kiedy rachunki opiewają na kwotę 3tys.euro, a opiekun ma z tego np.1560  to nie można nie przyznać że to pazerność ...! Ja omijam takie firmy i często mam ofertę pryw.gdzie sama ubezpieczam się w Niemczech, w Pl.podejmuje czasem pracę (gdy przyjeżdżam że zlec.Jaka będzie z tego emerytura..?   No wlasnie.                  )
25 maja 2024 07:12 / 2 osobom podoba się ten post
Z tego co czytałam ten nasz system emerytalny to jest pic na wodę, nie wiem jak się on jeszcze trzyma. Oczywiście, że chciałabym odstać emeryturę, ale na 100% nie jestem tego pewna. 
25 maja 2024 07:20 / 2 osobom podoba się ten post
Z wynagrodzeniem to jest tak (oczywiście moim zdaniem):
- są podane wysokie stawki w internecie "ile zarabia się na takim i takim stanowisku",
- są opinie w internecie np. dla opiekunek i tam cały czas dziewczyny piszą: " za mniej niż 2 000 Euro nie jadę itd." 
- pełno jest artykułów, że to dobry czas dla pracownika, 
 
Wszystko zmienia się, gdy masz co czyniania z rozmową kwalifikacyjną i realną stawką jaką otrzymasz za daną pracę (różne prace: handel, biuro). Sama od pewnego czasu dopytuję Panie na formu, gdzie otrzymuję takie bardzo wysokie stawki za Opiekę i nie dostaję odpowiedzi. Cenię sobie ogłoszenia o pracę, gdzie jest konkretna stawka, bez ukrytuch niespodzienek. 
 
25 maja 2024 15:44 / 1 osobie podoba się ten post
No i masz rację z tymi stawkami .Czyżby opiekunki dodawały sobie wartości? Stawki są przeważnie równe, chyba , że  pracuje prywatnie i z rodziną pdp się dogada . Wtedy wiadomo  obie strony mają korzyść  .
 
Chodzę po sąsiedzku do Pana po 90 tce , leżącego . Płacą 40 zł/h, godzinę rano i godzinę wieczorem . Dlanie to odskocznia i parę niezłych  groszy . Dla rodziny trochę luzu , bo Pan jest bardzo himeryczny . Urobilam go jednak .Grzeczny jak przedszkolak .
29 maja 2024 10:07 / 1 osobie podoba się ten post
Mi się wydaje, że mimo wszystko branża opiekuńcza to dobra branża. Tak jak mówicie - pracy nie zabraknie. Ludzie się starzeją.. coraz mniej dzieci się rodzi.. choroby degeneracyjne.. odpływ młodych ludzi do dużych miast.. w małych miasteczkach i na wsiach zostaną sami starsi którzy sami sobie nie proadzą...
 
problem w zarobkach był est i zawsze będzie.. to zupełnie tak jak ze średnią krajową.. niby średnia w Polsce to teraz prawie 8 i pół tysiąca... najniższa krajowa to ponad 4 tysiące... ale kto tyle zarabia? większość zarabia najniższą krajową i musi sobie radzić.. ja juz dawno nie patrzę która agencja daje więcej tylko tam gdzie jest pewna praca, stablina, dobrzy koordynatorzy, sprawdzone zlecenia.. żeby w spokoju sobie pracować... trzeba całe życie rozważnie planować i podejmować dobre decyzje żeby spokojnie dożyć starości... ja teraz jako opiekunka myślę że mam dobrze.. emerytura, raz za czas wyjazd.. dzieci odchowane.. oby tylko jakieś choróbsko się nie przyplątało bo sobie tego nie wyobrażam..