Wiele osób zakłada, że podejmując się działań w branży opieki senioralnej, będą musieli poświęcić się tym obowiązkom całorocznie. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że istnieje możliwość podejmowania się tych działań sezonowo, w sposób, który nie koliduje z realizowanymi na co dzień obowiązkami etatowymi. Co to oznacza w praktyce? Przedstawiciele jakich grup i zawodów najczęściej zyskują dodatkowe środki na swoje potrzeby podejmując się opieki nad seniorami? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu. Jeśli jesteś przedstawicielem jednej z tych grup, rozważ dorywcze zajęcie się opieką.
Jakie zawody i grupy społeczne pozwalają na pracę dorywczą w opiece?
1. Nauczyciele - roli Opiekuna często podejmują się na przykład osoby związane na co dzień z oświatą. Wynika to z faktu, że w okresie wakacyjnym oraz w czasie przerwy świątecznej lub wtedy, gdy trwają ferie zimowe, wykorzystać mogą oni swój wolny czas na wyjazd na zlecenie. Pozwala to podreperować rodzinny budżet, ponieważ mogą oni w tym okresie wyjechać na intratne zlecenie do Niemiec, nie rezygnując z pracy w szkole, internacie, czy innej placówce oświatowej.
2. Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę - stając się Opiekunem po przejściu na wcześniejszą emeryturę, można znacząco poprawić jakość własnego życia, a jednocześnie przynieść ogromne korzyści osobom, którym się pomaga. To sposób na aktywne i pełne sensu spędzanie czasu po zakończeniu kariery zawodowej. Istnieje wiele zawodów, które pozwalają na wcześniejsze przejście na emeryturę np. górnicy, a także pracownicy służb mundurowych. W Polsce także nauczyciele mają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu wymaganego stażu pracy, który jest krótszy niż w innych zawodach. Posiadają oni kompetencje i umiejętności, by opiekować się seniorami, co jest doskonałą motywacją do realizacji tego typu zadań, przy jednoczesnym pozyskiwaniu dodatkowych środków finansowych.
3. Osoby pracujące sezonowo w turystyce – czyli na przykład przewodnicy turystyczni, animatorzy czasu wolnego czy pracownicy hotelowi, często stają przed wyzwaniem znalezienia stabilnych źródeł dochodu poza sezonem letnim. Praca dodatkowa w opiece nad osobami starszymi może stanowić atrakcyjną opcję dla tych, którzy poszukują zatrudnienia na przykład w okresie zimowym.
4. Studenci - praca w opiece nad osobami starszymi może być atrakcyjną opcją zatrudnienia dla studentów podczas przerw w nauce, takich jak wakacje letnie czy zimowe ferie. Taka praca oferuje wiele korzyści, które mogą wspierać ich rozwój osobisty i zawodowy, a także pomóc w finansowaniu studiów. Ponadto dla studentów kierunków takich jak psychologia, socjologia, medycyna czy pielęgniarstwo, działanie w czasie studiów w branży opiekuńczej może stanowić cenne źródło praktycznego doświadczenia w ich przyszłym zawodzie. Pozwala to na zrozumienie potrzeb i wyzwań związanych z opieką nad osobami w podeszłym wieku.
5. Osoby prowadzące swoją działalność lub pracujące zdalnie - dzięki rozwojowi technologii, wiele zawodów pozwala na pracę zdalną. Osoby prowadzące własne działalności mogą zabierać ze sobą laptop i kontynuować swoje zadania online, w czasie kiedy senior śpi lub spędza czas na innych aktywnościach, pozwalających na to, by go doglądać, jednocześnie zajmując się czymś dodatkowym.
6. Osoby, które nie są zatrudnione – czyli takie, które na co dzień zajmują się na przykład prowadzeniem gospodarstwa domowego, mogą znaleźć wartościowe możliwości rozwoju i pozyskiwania środków w pracy dodatkowej jako Opiekunowie osób starszych. Może to także stanowić szansę na rozwój osobisty i społeczny, przynosząc korzyści zarówno im, jak i osobom, którymi się opiekują.
7. Osoby pracujące w rolnictwie - często doświadczają oni sezonowych przestojów, szczególnie poza okresem siewów, żniw, czy innych intensywnych prac polowych. Praca dodatkowa w opiece nad osobami starszymi może stanowić wartościowe uzupełnienie ich aktywności zawodowej w tych mniej intensywnych okresach.
8. Osoby pracujące w budownictwie – w szczególności ci pracownicy budowlani specjalizujący się w pracach drogowych, często zmagają się z sezonowymi przerwami w pracy. Zwłaszcza w zimowych miesiącach, kiedy warunki pogodowe często uniemożliwiają prowadzenia działań na zewnątrz. Praca w opiece nad osobami starszymi może być atrakcyjną alternatywą zarobkową na ten okres.
Praca sezonowa w opiece nad osobami starszymi stanowi doskonałą możliwość dla osób z różnorodnych środowisk zawodowych, które poszukują elastycznego zatrudnienia pozwalającego na dopasowanie do ich głównych obowiązków lub sezonowej natury ich pracy. Niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem wykorzystującym wakacje, pracownikiem sezonowym w turystyce, czy rolnikiem między żniwami, opieka nad seniorami oferuje nie tylko finansowe wsparcie, ale i szansę na rozwój osobisty i społeczny, budując przy tym wartościowe relacje. Daje to unikalną możliwość, by włączyć się w pomoc innym, jednocześnie zachowując równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Praca ta może zatem stanowić satysfakcjonujące uzupełnienie życia zawodowego i osobistego, przynosząc korzyści zarówno Opiekunom, jak i osobom, którymi się opiekują.
Załóż konto na forum Opiekunki24 i dziel się swoimi doświadczeniami z innymi Opiekunami oraz Opiekunkami osób starszych.
A Wy jak wyjeżdżacie do pracy w opiece, sezonowo, czy jest to Wasza stała forma zarobku? Podziel się swoim doświadczeniem z innymi.