Czeki za opiekę nad seniorem?

Sejm planuje wprowadzić w Polsce czeki dla osób niesamodzielnych – przede wszystkim starszych. Seniorzy mogliby przeznaczać je na wybraną przez siebie formę opieki. Wprowadzenie nowej ustawy z pewnością przyczyni się do rozwoju branży opiekuńczej w naszym kraju i nowych miejsc pracy dla opiekunów.

 

monety


Nie jest tajemnicą, że starości często towarzyszy niesamodzielność i potrzeba ciągłej lub przynajmniej częściowej opieki. Odsetek osób, które wymagają takiej pomocy jest wyraźnie wyższy zwłaszcza wśród seniorów powyżej 80. roku życia. W związku z procesem starzenia się społeczeństwa w Polsce liczba osób starszych jest z roku na rok coraz większa. Obecnie szacuje się, że w Polsce żyje ok. milion niesamodzielnych seniorów. Eksperci szacują, że w 2030 roku będzie ich już ok. 2,5 mln…


Dlatego właśnie już teraz trzeba tworzyć nowe regulacje prawne, które zagwarantują takim osobom profesjonalną opiekę. Potrzebne są nie tylko liczniejsze domy opieki, lekarze geriatrzy, wzmocnienie profilaktyki i specjalistyczne oddziały w szpitalach, ale też – a może przede wszystkim – wsparcie od państwa w codziennej opiece nad schorowanymi obywatelami. Dziś mało którego seniora stać na zapewnienie sobie opiekunki – całodobowej lub choćby na kilka godzin dziennie. Ma to zmienić nowa ustawa, nad którą pracuje specjalnie oddelegowana do tego grupa posłów i specjalistów.


Seniorzy czekają na czeki


Grupa robocza do spraw zabezpieczenia osób niesamodzielnych gromadzi posłów, senatorów, przedstawicieli Ministerstw Zdrowia, Pracy i Polityki Społecznej oraz ekspertów i naukowców. Od kilku lat pracują oni nad ustawą, która ma zrewolucjonizować system pomocy osobom wymagającym opieki w Polsce. Obecnie wydatki państwa na opiekę długoterminową obywateli wynoszą ok. 10 mld zł rocznie. Większość tej kwoty przeznaczana jest na dodatki pielęgnacyjne, które zgodnie z obowiązującym dzisiaj prawem należą się każdemu, kto ukończył 75 lat – niezależnie od stanu zdrowia. Członkowie grupy opracowującej nową ustawę przekonują, że te pieniądze nie są właściwie rozdysponowane i nie trafiają do osób, które ich rzeczywiście potrzebują.


Zamiast dodatku pielęgnacyjnego posłowie z Mieczysławem Augustynem na czele proponują wprowadzenie czeków opiekuńczych, o które mógłby ubiegać się każdy obywatel. Osoby te byłyby zaliczane przez specjalnych orzeczników (wybrani lekarze) do jednego z trzech stopni niesamodzielności. Zakres świadczeń, za które będzie można zapłacić czekiem przydzielany będzie przez istniejące już powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Do realizacji czeków uprawnieni będą sami seniorzy, ale też ich rodziny i opiekunowie. Będzie je można przeznaczyć na wybrane przez siebie wydatki i usługi związane z opieką lub środki sanitarne i pielęgnacyjne. Na razie nie są znane proponowane kwoty takiego dofinansowania, ale forma czeku sprawi, że pieniądze zostaną realnie przeznaczone na opiekę nad wymagającą jej osobą, a nie inne domowe wydatki.


Czeki można będzie przeznaczyć na cztery formy opieki:
•    opieka domowa,
•    dzienne lub całodobowe ośrodki wsparcia,
•    opieka krewniacza (opiekun nieformalny) – w tym wypadku członek rodziny będzie musiał ukończyć odpowiednie szkolenie,
•    świadczenia okresowe zapewniane podczas urlopu i leczenia opiekuna nieformalnego (maksymalnie 26 dni w roku).


Ustawa – jeśli wejdzie w życie – będzie wprowadzała zmiany stopniowo. W pierwszej kolejności obejmie osoby z najwyższym stopniem niesamodzielności. Szacuje się ich liczbę na ok. 100 tysięcy. Eksperci uważają, że obecnie jest 800 tysięcy polskich obywateli, którzy mogliby liczyć na czeki, gdyby ustawa weszła w życie dzisiaj i w pełnym zakresie.


System pomocy osobom niesamodzielnym i zniedołężniałym oparty na czekach funkcjonuje obecnie między innymi we Francji i w niektórych regionach Włoch. Planowane zmiany to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich firm świadczących usługi związane z opieką, a także dla samych opiekunek i opiekunów osób starszych i niesamodzielnych. Eksperci są bowiem zgodni co do pozytywnego wpływu, jaki nowa ustawa ich zdaniem wywrze na dynamiczny rozwój branży usług opiekuńczych w Polsce. Przewidują, że dzięki wprowadzeniu czeków w kraju może powstać nawet 200 tysięcy nowych miejsc pracy.


Kto zapłaci za czeki?


Twórcy ustawy chcą sfinansować czeki opiekuńcze m. in. z funduszy przeznaczanych dzisiaj na dodatki pielęgnacyjne. Szukają również dodatkowych źródeł, które będą dyskutowane w procesie uchwalania ustawy. W dłuższej perspektywie potrzebne będzie coraz większe wsparcie tego typu wydatków socjalnych z budżetu państwa.


Dlatego grupa robocza do spraw zabezpieczenia osób niesamodzielnych proponuje wprowadzenie do krajowego ustawodawstwa tzw. ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Opłacanie składek z tego tytułu byłoby obowiązkowe dla wszystkich obywateli. Ze zgromadzonych w ten sposób funduszy państwo finansowałoby koszty leczenia i opieki na osobami starszymi. Na razie jednak ustawa o ubezpieczeniu pielęgnacyjnym jest tylko odległą możliwością, podczas gdy czeki opiekuńcze stają się coraz bardziej prawdopodobne.

20 marca 2012 10:15
Zapraszam do lektury tutaj: Czeki za opiekę nad seniorem?
Zachęcam do dyskusji.
20 marca 2012 10:37
Rozwoj branzy -chyba w charakterze zdobycia podstawowych umiejetnosci i papierka, ze ma sie doswiadczenie. jak znam polskie warunki - i tak zarobki beda dla opiekunek niewspolmiernie niskie w porownaniu z DE i innymi panstwami.
20 marca 2012 10:50
Tak czytałam coś o tym ,sejm planuje wprowadzić czek opiekuńczy-to jest wsparcie finansowe od państwa ,ma polegać na ty , że osoba niezdolna do samodzielnego funkcjonowania,schorowana będzie mogła sobie wykupić usługi opiekuńcze. Ustawa ta ma także pomóc rodzinom a także polepszyć sytuację opiekunkom ( tu chodzi o to że pomyślano że opiekunkom też należą się urlopy płatne wypoczynkowe.) Pierwsze lata nowej reformy będą finansowane przez Państwo.Po 10 latach będą obowiązkowe ubezpieczenia.Ja osobiście jestem bardzo ciekawa jak to wyjdzie w życiu ,nie za bardzo wierzę w te cudowne środki.Wystarczy podeprzeć się przykładem naszej służby zdrowia,śmiech na sali.
20 marca 2012 13:26
Jeszcze raz dokładnie przeczytałam tą ustawę myślę że to jest świetny pomysł na spokojną starość.Tylko jak to się przełoży na praktykę-czy ona się sprawdzi????
20 marca 2012 14:54
Nie wierzę w żadne porządne reformy póki PO rządzi, sorry jeśli ktoś poczuł się dotknięty jako zwolennik tejże.
20 marca 2012 17:16
Romana - ja nie wierzę w żadne reformy w Polsce bez względu na to kto rządzi. Już zbyt wiele rzadów przeżyłam i zbyt wielu obietnic od polityków się nasłuchałam.
20 marca 2012 17:29
Andrea, Niemcy tym się różnią od Polski, że tu politycy rzeczywiście pracują dla społeczeństwa, a w Polsce najczęściej udają, że coś robią, albo tworzą ustawy ni pies ni wydra, coś na kształt świdra. Ale może tym razem będzie inaczej, OBY TAK BYŁO! I zajmą się nami miłe Rumunki lub Ukrainki, gdyż Polki nie wyjadą tak prędko z Niemiec, w to na 100% nie wierzę.
20 marca 2012 20:47
Racja Andrea - o polityce lepiej nie rozmawiać, bo zawsze z tego wyniknie kłótnia. Musimy teraz zapieprzać, żeby nas było stać na stae lata na wynajęcie pomocy w postaci Rumunki albo Rosjanki do opieki. ;)
20 marca 2012 20:48
Ja myślę że to będzie taka sama reforma jak z ubezpieczeniem zdrowotnym wszyscy płacimy a szpitale już odsyłają pacjętów do domu bo brakuje pieniędzy na leczenie a dopiero jest marzec a co będzie do końca roku skoro już wyczerpały limity - ja nie wierzę w żadne reformy w polsce bo jak wezmą tych samych orzeczników z ZUSu to te czeki będą otrzymywać pacjenci ci na łożu śmierci bo resztę oni potrafią uzdrowić tak jak z rentami
20 marca 2012 22:28
No i jak zwykle Polak zawsze narzeka czy źle czy dobrze ,więcej optymizmu:)))
21 marca 2012 06:14
A nasi politycy czytając tą dyskusję boki by zrywali, bo im chodzi przecież o jedno - zatkanie dziury w budżecie, a nie o dobro obywateli.
21 marca 2012 10:10
Janusz ja sama czytając wieczorem te posty śmiałam się sama z siebie,że się tak nakręciłam tym tematem,a i tak nic z niego nie wynika,,,,,,puste dybanie......nad ustawą widmo.
21 marca 2012 18:51
Przygotuj petycję podpiszemy się pod nią:)))
21 marca 2012 20:07
Ja na pewno też podpiszę i to obiema rekami.
21 marca 2012 21:05
A ja nie podpisze, bo moim zdaniem, nigdy w PL nie zarobimy tyle, co poza granicami, szkoda nerwow i czasu. Co do odkladania - kazda/kazdy z nas ma inna sytuacje, jest w innym wieku, przypuszczam, ze mozna odlozyc, pod warunkiem, ze nie ma sie innych problemow do rozwiazania. Wiem, ze ciezko zostawic na jakis czas rodzine, ale nie wierze w to, ze w PL kiedykolwiek bedzie mozna godnie zarobic i dorobic sie rownie godnej emerytury, za wiele juz widzialam i slyszalam.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.