Czeki za opiekę nad seniorem?

Sejm planuje wprowadzić w Polsce czeki dla osób niesamodzielnych – przede wszystkim starszych. Seniorzy mogliby przeznaczać je na wybraną przez siebie formę opieki. Wprowadzenie nowej ustawy z pewnością przyczyni się do rozwoju branży opiekuńczej w naszym kraju i nowych miejsc pracy dla opiekunów.

 

monety


Nie jest tajemnicą, że starości często towarzyszy niesamodzielność i potrzeba ciągłej lub przynajmniej częściowej opieki. Odsetek osób, które wymagają takiej pomocy jest wyraźnie wyższy zwłaszcza wśród seniorów powyżej 80. roku życia. W związku z procesem starzenia się społeczeństwa w Polsce liczba osób starszych jest z roku na rok coraz większa. Obecnie szacuje się, że w Polsce żyje ok. milion niesamodzielnych seniorów. Eksperci szacują, że w 2030 roku będzie ich już ok. 2,5 mln…


Dlatego właśnie już teraz trzeba tworzyć nowe regulacje prawne, które zagwarantują takim osobom profesjonalną opiekę. Potrzebne są nie tylko liczniejsze domy opieki, lekarze geriatrzy, wzmocnienie profilaktyki i specjalistyczne oddziały w szpitalach, ale też – a może przede wszystkim – wsparcie od państwa w codziennej opiece nad schorowanymi obywatelami. Dziś mało którego seniora stać na zapewnienie sobie opiekunki – całodobowej lub choćby na kilka godzin dziennie. Ma to zmienić nowa ustawa, nad którą pracuje specjalnie oddelegowana do tego grupa posłów i specjalistów.


Seniorzy czekają na czeki


Grupa robocza do spraw zabezpieczenia osób niesamodzielnych gromadzi posłów, senatorów, przedstawicieli Ministerstw Zdrowia, Pracy i Polityki Społecznej oraz ekspertów i naukowców. Od kilku lat pracują oni nad ustawą, która ma zrewolucjonizować system pomocy osobom wymagającym opieki w Polsce. Obecnie wydatki państwa na opiekę długoterminową obywateli wynoszą ok. 10 mld zł rocznie. Większość tej kwoty przeznaczana jest na dodatki pielęgnacyjne, które zgodnie z obowiązującym dzisiaj prawem należą się każdemu, kto ukończył 75 lat – niezależnie od stanu zdrowia. Członkowie grupy opracowującej nową ustawę przekonują, że te pieniądze nie są właściwie rozdysponowane i nie trafiają do osób, które ich rzeczywiście potrzebują.


Zamiast dodatku pielęgnacyjnego posłowie z Mieczysławem Augustynem na czele proponują wprowadzenie czeków opiekuńczych, o które mógłby ubiegać się każdy obywatel. Osoby te byłyby zaliczane przez specjalnych orzeczników (wybrani lekarze) do jednego z trzech stopni niesamodzielności. Zakres świadczeń, za które będzie można zapłacić czekiem przydzielany będzie przez istniejące już powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Do realizacji czeków uprawnieni będą sami seniorzy, ale też ich rodziny i opiekunowie. Będzie je można przeznaczyć na wybrane przez siebie wydatki i usługi związane z opieką lub środki sanitarne i pielęgnacyjne. Na razie nie są znane proponowane kwoty takiego dofinansowania, ale forma czeku sprawi, że pieniądze zostaną realnie przeznaczone na opiekę nad wymagającą jej osobą, a nie inne domowe wydatki.


Czeki można będzie przeznaczyć na cztery formy opieki:
•    opieka domowa,
•    dzienne lub całodobowe ośrodki wsparcia,
•    opieka krewniacza (opiekun nieformalny) – w tym wypadku członek rodziny będzie musiał ukończyć odpowiednie szkolenie,
•    świadczenia okresowe zapewniane podczas urlopu i leczenia opiekuna nieformalnego (maksymalnie 26 dni w roku).


Ustawa – jeśli wejdzie w życie – będzie wprowadzała zmiany stopniowo. W pierwszej kolejności obejmie osoby z najwyższym stopniem niesamodzielności. Szacuje się ich liczbę na ok. 100 tysięcy. Eksperci uważają, że obecnie jest 800 tysięcy polskich obywateli, którzy mogliby liczyć na czeki, gdyby ustawa weszła w życie dzisiaj i w pełnym zakresie.


System pomocy osobom niesamodzielnym i zniedołężniałym oparty na czekach funkcjonuje obecnie między innymi we Francji i w niektórych regionach Włoch. Planowane zmiany to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich firm świadczących usługi związane z opieką, a także dla samych opiekunek i opiekunów osób starszych i niesamodzielnych. Eksperci są bowiem zgodni co do pozytywnego wpływu, jaki nowa ustawa ich zdaniem wywrze na dynamiczny rozwój branży usług opiekuńczych w Polsce. Przewidują, że dzięki wprowadzeniu czeków w kraju może powstać nawet 200 tysięcy nowych miejsc pracy.


Kto zapłaci za czeki?


Twórcy ustawy chcą sfinansować czeki opiekuńcze m. in. z funduszy przeznaczanych dzisiaj na dodatki pielęgnacyjne. Szukają również dodatkowych źródeł, które będą dyskutowane w procesie uchwalania ustawy. W dłuższej perspektywie potrzebne będzie coraz większe wsparcie tego typu wydatków socjalnych z budżetu państwa.


Dlatego grupa robocza do spraw zabezpieczenia osób niesamodzielnych proponuje wprowadzenie do krajowego ustawodawstwa tzw. ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Opłacanie składek z tego tytułu byłoby obowiązkowe dla wszystkich obywateli. Ze zgromadzonych w ten sposób funduszy państwo finansowałoby koszty leczenia i opieki na osobami starszymi. Na razie jednak ustawa o ubezpieczeniu pielęgnacyjnym jest tylko odległą możliwością, podczas gdy czeki opiekuńcze stają się coraz bardziej prawdopodobne.

20 marca 2012 10:37
Rozwoj branzy -chyba w charakterze zdobycia podstawowych umiejetnosci i papierka, ze ma sie doswiadczenie. jak znam polskie warunki - i tak zarobki beda dla opiekunek niewspolmiernie niskie w porownaniu z DE i innymi panstwami.
20 marca 2012 10:50
Tak czytałam coś o tym ,sejm planuje wprowadzić czek opiekuńczy-to jest wsparcie finansowe od państwa ,ma polegać na ty , że osoba niezdolna do samodzielnego funkcjonowania,schorowana będzie mogła sobie wykupić usługi opiekuńcze. Ustawa ta ma także pomóc rodzinom a także polepszyć sytuację opiekunkom ( tu chodzi o to że pomyślano że opiekunkom też należą się urlopy płatne wypoczynkowe.) Pierwsze lata nowej reformy będą finansowane przez Państwo.Po 10 latach będą obowiązkowe ubezpieczenia.Ja osobiście jestem bardzo ciekawa jak to wyjdzie w życiu ,nie za bardzo wierzę w te cudowne środki.Wystarczy podeprzeć się przykładem naszej służby zdrowia,śmiech na sali.
20 marca 2012 13:26
Jeszcze raz dokładnie przeczytałam tą ustawę myślę że to jest świetny pomysł na spokojną starość.Tylko jak to się przełoży na praktykę-czy ona się sprawdzi????
20 marca 2012 14:54
Nie wierzę w żadne porządne reformy póki PO rządzi, sorry jeśli ktoś poczuł się dotknięty jako zwolennik tejże.
20 marca 2012 17:16
Romana - ja nie wierzę w żadne reformy w Polsce bez względu na to kto rządzi. Już zbyt wiele rzadów przeżyłam i zbyt wielu obietnic od polityków się nasłuchałam.
20 marca 2012 17:29
Andrea, Niemcy tym się różnią od Polski, że tu politycy rzeczywiście pracują dla społeczeństwa, a w Polsce najczęściej udają, że coś robią, albo tworzą ustawy ni pies ni wydra, coś na kształt świdra. Ale może tym razem będzie inaczej, OBY TAK BYŁO! I zajmą się nami miłe Rumunki lub Ukrainki, gdyż Polki nie wyjadą tak prędko z Niemiec, w to na 100% nie wierzę.
20 marca 2012 20:47
Racja Andrea - o polityce lepiej nie rozmawiać, bo zawsze z tego wyniknie kłótnia. Musimy teraz zapieprzać, żeby nas było stać na stae lata na wynajęcie pomocy w postaci Rumunki albo Rosjanki do opieki. ;)
20 marca 2012 20:48
Ja myślę że to będzie taka sama reforma jak z ubezpieczeniem zdrowotnym wszyscy płacimy a szpitale już odsyłają pacjętów do domu bo brakuje pieniędzy na leczenie a dopiero jest marzec a co będzie do końca roku skoro już wyczerpały limity - ja nie wierzę w żadne reformy w polsce bo jak wezmą tych samych orzeczników z ZUSu to te czeki będą otrzymywać pacjenci ci na łożu śmierci bo resztę oni potrafią uzdrowić tak jak z rentami
20 marca 2012 22:28
No i jak zwykle Polak zawsze narzeka czy źle czy dobrze ,więcej optymizmu:)))
21 marca 2012 06:14
A nasi politycy czytając tą dyskusję boki by zrywali, bo im chodzi przecież o jedno - zatkanie dziury w budżecie, a nie o dobro obywateli.
21 marca 2012 10:10
Janusz ja sama czytając wieczorem te posty śmiałam się sama z siebie,że się tak nakręciłam tym tematem,a i tak nic z niego nie wynika,,,,,,puste dybanie......nad ustawą widmo.
21 marca 2012 18:51
Przygotuj petycję podpiszemy się pod nią:)))
21 marca 2012 20:07
Ja na pewno też podpiszę i to obiema rekami.
21 marca 2012 21:05
A ja nie podpisze, bo moim zdaniem, nigdy w PL nie zarobimy tyle, co poza granicami, szkoda nerwow i czasu. Co do odkladania - kazda/kazdy z nas ma inna sytuacje, jest w innym wieku, przypuszczam, ze mozna odlozyc, pod warunkiem, ze nie ma sie innych problemow do rozwiazania. Wiem, ze ciezko zostawic na jakis czas rodzine, ale nie wierze w to, ze w PL kiedykolwiek bedzie mozna godnie zarobic i dorobic sie rownie godnej emerytury, za wiele juz widzialam i slyszalam.
21 marca 2012 21:09
Lepiej robić coś niż nic,:)))
22 marca 2012 18:15
Krysiakrysienka said:
Lepiej robić coś niż nic,:)))

Podpisuje sie obiema rekami.Ja tez wybralam-zamiast siedziec na spokojnej posadce w PL;ale za marne pieniadze,wyjezdzam tutaj ,choc to nie jest latwo.Moje kolezanki jecza,ze pracuja za marne grosze,ale wola jeczec niz wysilic sie,nauczyc jezyka i pojechac w swiat.Czyli-zeby bylo leoiej cos trzeba zmienic.Tak tez jest z ta propozycja czekow.Trzeba probowac-moze cos wyjdzie.
22 marca 2012 23:47
wiewiorka said:
Krysiakrysienka said:
Lepiej robić coś niż nic,:)))

Podpisuje sie obiema rekami.Ja tez wybralam-zamiast siedziec na spokojnej posadce w PL;ale za marne pieniadze,wyjezdzam tutaj ,choc to nie jest latwo.Moje kolezanki jecza,ze pracuja za marne grosze,ale wola jeczec niz wysilic sie,nauczyc jezyka i pojechac w swiat.Czyli-zeby bylo leoiej cos trzeba zmienic.Tak tez jest z ta propozycja czekow.Trzeba probowac-moze cos wyjdzie.

Mądre stwierdzenie:)))
23 marca 2012 07:32
Andrea - chciałabym mieć Twoje nastawienie do świata
23 marca 2012 07:45
Andrea! Swiat opisywany przez Ciebie zawsze wyglada fajnie.Masz racje,trzeba wierzyc ,ze bedzie lepiej.A doswiadczenia ktore tu zdobywamy nikt nam nie zabierze i zawsze sie przyda.Wiara przeciez czyni cuda!
23 marca 2012 08:15
andrea said:bo tylko takie myslenie stawia czlowieka na nogi,ja mam duzo chwil slabosci,ale zawsze zobacze swiatelko w tunelu.kocham ludzi,lubie z nimi przebywac-bo w grupie sila tak jak u nas na forum.Właściwe podejście do ludzi i życia masz Andrea i za to cię lubię jak czytam twoje posty>)))
23 marca 2012 08:59
Andrea,swieta racja .Dreptanie w miejscu.ogladanie sie za siebie i uzalanie sie nad soba niczego nie ulatwi,ani nie zalatwi.Ja sama na wlasnej skorze przekonalam sie ,ze obawa przed nowym nie zawsze

jest ostroznoscia.Czasami,przynajmniej w moim przypadku byla to glupota.Ale czlowiek uczy sie na bledach.Ja przyjelam ta zasade i nie zaluje.Ostroznosc jest pozadana,ale byle bez przesady.Kto nie idzie do przodu ten drepcze w miejscu.
23 marca 2012 09:34
"Kto nie idzie do przodu ten drepcze w miejscu" piękny cytat . wiewiórki dla wszystkich wahających się.
24 marca 2012 10:41
Dziewczyny wy to jejdnak jestescie kochane,najwiekszego pesymiste(a mowie tu o sobie niesty)potraficie uszczesliwic takimi wpisami,od razu troche bardziej zaczelam optymistycznie myslec o tym wszystkim czyli o zyciu,dzieki wam kochane.
24 marca 2012 13:02
Oj zebys ty wiedziala Andrea jak ja jujz promienieje,ogromnie sie ciesze bo za tydzien zobacze moje kochane wnusie i coronie,syncia niestety ostatnio widuje tylko na skajpie,bo jest bardzo daleko odemnie no coz zycie moje 1dziecko postanowilo zyc i pracowac na obczyznie,takze dzieki temu kto wynalazl skajpa.
25 marca 2012 12:15
Dlatego uwielbiam otaczać się ludźmi myślącymi pozytywnie .Pozytywne stwierdzenia są dobrym sposobem na podniesienie się na duchu dodanie sobie sił i odwagi.Co staramy się robić na tym portalu.Kochani powiem wam tak narzekanie już nie jest w modzie,bo do niczego nie prowadzi,ale jest wciąż aktualne.
25 marca 2012 14:21
Andrea jakie ty masz na mysli nowe dzieci bo cos nie lape,czy tylko tak napisalas bo ci sie zrymowalo ha ha
25 marca 2012 15:39
czekam i czekam na jakiegos malucha od syna ale sie chyba szybko nie doczekam,moze kiedys ?
31 marca 2012 10:33
Wracajac do czekow - jak zwykle jest druga strona medalu. Panstwo ma zamiar zlikwidowac dodatek pielegnacyjny dla seniorow powyzej 75 roku zycia i ta kwote przydzielic jako owe "bony", oczywiscie, po uzyskaniu stu tyssiecy roznych decyzji i papierkow - suuuuper! Jak taki starszy czlowiek przejdzie juz przez pieklo papierkowe, to bedzie dysponowal szalencza kwota 190 zl/miesiac na wydatki opiekuncze !!! To tylko w PL jest mozliwe, rany, ze nie mam 20 lat mniej....
31 marca 2012 15:35
to wszystko możliwe że takiej wysokości otrzymamy czeki na starość i tak się zastanawiam czy będę w stanie znaleść opiekunkę za taki czek - czarno to widze!
12 kwietnia 2012 19:09
Fajnie się nazywać Mustafa, oby tylko praca u niej to nie była Kara. Ktoś napisał? A może to wąsaty Arab szuka pań do "opieki" na godziny?
12 kwietnia 2012 19:17
Właśnie na podstawie tych informacji ciężko ocenić co to za pracodawca.Na takie oferty nie poświęcam uwagi.
12 kwietnia 2012 19:18
Też bym się nie podjęła pracy z takiego ogłoszenia bo to nie wiadomo kto się kryje za takim ogłoszeniem?
12 kwietnia 2012 20:22
Kochane, to nie jest zadne ogloszenie w sprawie pracy, tylko zwykly spam. Od czasu do czasu trafia do moje skrzynki takie "cus", nie odpowiadam, wyrzucam, to zwykla proba nawiazania kontaktu majaca na celu wyludzenie fotki i kontaktu, blizszych danych.
12 kwietnia 2012 21:45
Coś takiego nie pomyślałam o tym że w ten sposób ludzie wydobywają informacje.Jednym słowem to są sępy.
13 kwietnia 2012 16:51
oprócz ludzi sępów są też ludzie-kociaki, pamiętajcie o tym. A może i Wy nimi byłyście? Albo nadal jesteście?
18 kwietnia 2012 20:12
Chyba o to że pojawił się spam bot, czy jak się to tam zwie. Program, który rejestruje się na forach i nabija ludzi w butelkę. Takie coś jak czasem na skrzynkę przychodzi - jakieś niechciane maile z ogłoszeniami i tym podobne.
18 kwietnia 2012 20:29
Andrea, napisała do nas na forum babka, która w mejlu miała dane viviana mustafa, proponowała ciekawą pracę, zaczęliśmy się nabijać, bo wyglądało to średnio poważnie, tekst był zresztą po angielsku. Alles klar schon?