Choroba zwyrodnieniowa stawów

RZS – Reumatoidalne Zapalenie Stawów, w dawniejszym nazewnictwie występuje pod nazwą GPP – Gościec Przewlekle Postępujący.  Jest to schorzenie stawów kończyn górnych i dolnych, a także może występować we wszystkich stawach kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym i lędźwiowym.

 

391481_1574 
Przyczyna powstawania jest ogólnie znana, są to zaburzenia immunologiczne, czyli odpornościowe organizmu. Oprócz uwarunkowania genetycznego lub infekcji, do procesu zwyrodnieniowego dochodzi na skutek długotrwałych nadmiernych obciążeń stawów, na przykład u sportowców (stawy kolanowe) i u osób wykonujących ciężką pracę fizyczną (kręgosłup). Obserwuje się także zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego i obręczy barkowej u osób wykonujących pracę biurową, czy u stomatologów.  
Sam proces chorobowy może być zainicjowany urazem, który nie leczony może być przyczyną późniejszej choroby.


Podstawą jednak zapadalności na przewlekłe zapalenie stawów, są zaburzenia immunologiczne. Składają się na to liczne infekcje i mała tolerancja na nie, a także płeć i czynniki środowiskowe. Może występować w każdym wieku, zacząć się w okresie dziecięcym i młodzieńczym i może być związane z czynnikami genetycznymi charakterystycznymi dla różnych grup etnicznych (u przedstawicieli rasy białej częściej występuje postać z zajętą chorobowo małą liczbą stawów - nieliczno stawowa, a w Afryce Południowej I Indiach – postać wielo stawowa i częściej dotyczy płci żeńskiej).


Obraz kliniczny

 

 Cechą charakterystyczną Reumatologicznego Zapalenia Stawów jest sztywność (mała elastyczność) stawowa po dłuższym okresie unieruchomienia, a więc po nocy.

Utrzymujący się dłużej stan zapalny stawów, powoduje ograniczenie ich ruchomości, ponieważ podświadomie ustawiane są w pozycji zmniejszającej ból, co doprowadza do powstawania przykurczów, a upośledzona ruchomość do zaników mięśniowych w okolicach zmienionych chorobowo stawów. Oprócz zmian samych powierzchni stawowych i mazi wewnątrz stawowej, zapaleniom ulegają ścięgna, torebki stawowe i inne elementy tkanki elastycznej jak pochewki ścięgniste i kaletki maziowe. Wszystkie te deformacje powodują pogorszenie ruchomości, a to z czasem do prawie całkowitego unieruchomienia zajętego chorobowo stawu.

 

Późniejsze zmiany kostno-stawowe zależą od okresu choroby:

- od najwcześniejszego obrzęku tkanek miękkich – okres I;

- przez zwężenie szpar stawowych (także w obrębie kręgosłupa) – okres II;

- przykurcze i zablokowania stawów o okres III;

- w IV okresie dochodzi do utrwalonych zmian, z wystąpieniem ankylozy kostnej (całkowitego usztywnienia).

 

262066_429033788_4551

 

Leczenie

 

Indywidualnie dobrane, obejmuje postępowanie farmakologiczne i rehabilitacyjne.

Głównym celem leczenia farmakologicznego jest działanie przeciwbólowe i zahamowanie procesu zapalnego, a leczenia rehabilitacyjnego, zachowanie prawidłowe funkcji stawów. Rehabilitacja lecznicza obejmuje kinezyterapię (ćwiczenia), fizykoterapię (w tym kąpiele, okłady parafinowe i błotne, oraz zimno lecznictwo).


Zakres i rodzaj zabiegów zależy od wieku i od stopnia uszkodzenia stawów i lokalizacji zmian w obrębie narządu ruchu. Kompleksowa rehabilitacja ma za zadanie zmniejszenie dolegliwości bólowych, przywrócenie lub poprawę ruchomości w stawach, zapobieżenie powstaniu deformacji w układzie kostno-stawowym, a przy powstałych już deformacjach, utrzymanie zakresu ruchu w stawach i poprawę ogólnej sprawności w celu przystosowania do życia codziennego. Należy także wspomnieć o problemie terapeutycznym jakim jest zajęcie chorobowe różnych narządów wewnętrznych, a także wsierdzia i osierdzia serca.

 

mgr. rechabilitacji P.B.

04 grudnia 2012 15:56

RZS – Reumatoidalne Zapalenie Stawów, w dawniejszym nazewnictwie występuje pod nazwą GPP – Gościec Przewlekle Postępujący. Jest to schorzenie stawów kończyn górnych i dolnych, a także może występować we wszystkich stawach kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym i lędźwiowym.


Zapraszamy do czytania i komentowania nowego artykułu o chorobach zwyodnieniowych stawów.

Całość artykułu "Choroba zwyrodnieniowa stawów" znajduje się tutaj:


http://www.opiekunki24.pl/artykul/476/53

04 grudnia 2012 20:19
nie wiem dlaczego ale cały czas mi pokazuje że nie odnaleziono tej strony co poleca moderator o zwyrodnieniu stawów
05 grudnia 2012 16:10
u mnie - to samo...
05 grudnia 2012 16:31 / 1 osobie podoba się ten post
Spróbujcie proszę wejść przez stronę główną. Po prawej jest artykuł. Coś się zepsuło i nie wiem czemu, prawidłowo wklejony link nie działa.
05 grudnia 2012 17:54
ja przeczytałam artykuł.
05 grudnia 2012 18:04
Ja tez probowalam i

Ale sprobuje,tak jak Moderator radzi.
11 listopada 2013 21:20
Dlaczego nikt nie pisze o wpływie pogody na dolegliwości stawowe? U tych osób występuje duża wrażlwiość na warunki atmosferyczne. Ból nasila się przy niskiej temperaturze. Ponadto duże zmiany temperatury, zarówno w górę jak i w dół zmiany wilgotności powietzza czy też ciśnienia atmosferycznego nasilają bóle stawowe
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.