Osteoporoza

Piątek12.04.2013

Osteoporoza jest chorobą, która charakteryzuje się niską masą kostną, obniżoną jakością(gęstością) tkanki kostnej i zwiększoną podatnością na złamania.
Już nie wielki uraz np. upadek, może zakończyć się złamaniem lub pęknięciem kości.
Ponieważ u wszystkich ludzi, wraz z wiekiem przebiega proces redukcji tkanki kostnej, konsekwencją tego może być takie obniżenie masy kostnej. W efekcie tego występuje zwiększone ryzyko złamania, co z kolei może przeobrazić proces fizjologiczny się w chorobę.
W Polsce na osteoporozę chorują najczęściej kobiety w okresie menopauzy i postmenopauzy, gdy zostaje zaburzona równowaga hormonalna. Dzieje się to przeważnie w około: 7% w wieku 45-54 lat i 50% w wieku 75-84 lat).


Etiologia
Tkanka kostna, jak każda żywa tkanka ulega stale procesom przebudowy, gdzie jedne komórki w procesach metabolicznych zostają zastępowane innymi, budując szkielet kostny.
W okresie dzieciństwa i młodości kości stopniowo zwiększają swoją gęstość, a swą szczytową masę osiągają w wieku 30-39 lat. Później procesy absorbcji komórek nasilają się  i zaczynają przeważać nad procesami ich tworzenia – dochodzi do zmniejszenia masy kostnej.
U kobiet stopniowo maleje gęstość kości i proces ten przyspiesz się po menopauzie.
U mężczyzn proces ten przebiega wolniej, nie występuje jego nasilenie wraz z przekwitaniem. Natomiast wspólną cechą okresu starczego jest ubytek masy kostnej u obu płci.

 

 

Procesy metaboliczne w kościach i okresy menopauzy i przekwitania nie są jedynymi przyczynami osteoporozy
Pozostałymi są:

- choroby tarczycy;
- nowotwory i związane z nimi radioterapie i chemioterapie;
- choroby szpiku, nerek i jelit;
- dieta uboga w wapń i witaminę D;
- niska masa ciała, anoreksja;  
- ciężka praca fizyczna lub zbyt silne ćwiczenia fizyczne;
- brak aktywności fizycznej;

- unieruchomienie spowodowane długotrwałą chorobą;  
- alkohol , nikotyna.

Procesy osteoporozy postępują stopniowo przez wiele lat nie dając żadnych dolegliwości bólowych, objawiają się tylko podczas standardowych badań takich jak:

- badanie rentgenowskie;

- tomografia komputerowa;

- ultrasonografia;

- markery przemiany kości (analiza gęstości – DEXA).

Leczenie osteoporozy polega na podawaniu środków farmakologicznych dzielących się na leki o działaniu antyresorbcyjnym oraz leki sprzyjające formowaniu kości.
Są to : wapń, witamina D, estrogen, kalcytonina oraz biostymina.
Istotna jest dieta bogata w wapń i witaminę D , także aktywność fizyczna i przebywaniu na świeżym powietrzu i słońcu.

 

mgr. rehabilitacji B.B.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.