Zmiana plastrów przy dużych ranach

10 września 2014 10:01

Szukałam, nie znalazłam tematu oddzielnego związanego z odleżynami. Zapytam tutaj. Czy my opiekunki mamy prawo zmieniac plastry przy duzych ranach (4 stopnia odleżynach) ? Co można zrobic, jak ulżyć w bólu pacjentowi? Bedę wdzięczna za wszystkie rady.


 


Pozwoliłem sobie założyć do Twojego pytania nowy temat. Moderator

10 września 2014 10:23 / 2 osobom podoba się ten post
Nie ,tego nie wolno nam robic.Robia to tylko pielegniarki ,(tak bylo u mojej podopiecznej po powrocie ze szpitala).Lekarz domowy wypisal plastry i zlecenie na wykonywanie tego .Przyjechala pielegniarka ,wymierzyla w cm.zapisala w dokumentach i co dwa trzy dni zmieniala i zapisywala wielkosc tego."Obserwowalam'aby nie byly pozwijane w ciagu dnia Jak pomóc-przekladac na boki ,podkladac poduszki .Czasami juz nic nie mozemy zrobic,przykre.
10 września 2014 10:24
Do ran mojej babci trzy razy w tygodniu przychodzi pielęgniarka.
Poza jej wizytami czasem trzeba tez je zmienić. Ja mam to szczęście, ze na miejscu jest wnuczka PDP i ona to robi,bo ja tez nie wiem,jak to jest.
10 września 2014 12:06 / 1 osobie podoba się ten post
IGGA

Szukałam, nie znalazłam tematu oddzielnego związanego z odleżynami. Zapytam tutaj. Czy my opiekunki mamy prawo zmieniac plastry przy duzych ranach (4 stopnia odleżynach) ? Co można zrobic, jak ulżyć w bólu pacjentowi? Bedę wdzięczna za wszystkie rady.


 


Pozwoliłem sobie założyć do Twojego pytania nowy temat. Moderator

Dwa razy odziedziczyłam pdp z odlezynami.Nic na to nie poradzisz,nawet wygojona odlezyna otworzy sie w przeciągu paru godzin.Nie przesuwaj pdp,nie ciągni,nie przekręcaj.Staraj się odsłaniać ta cześć ciała chociaz przy zmienie opatrunku,zeby przez chwile był dostęp powietrza.Sama nie rob nic,poniewaz przy zachowaniu sterylnoci,czystosci odlezyna czesto sie powieksza,bedziesz myśłała,ze czegos nie dopatrzyłaś.Niech robi to pielęgniarka są
teraz takie plastry,ktore nakleja sie raz  na pare dni.
 
Czy to osoba leżąca,gdzie sa umiejscowione odlezyny,bo to wazne.Czy sa czyste czy zainfekowane?Głegokie czy powierzchniowe?
 
Nie dotykaj.Dbaj o podłozę,jak najmiejszy ucisk.Zadnych fałd na prześcieradle.Powodzenia   -    ale czarno to widze.
10 września 2014 18:51
Dziękuję za cenne informacje. Moja babcia jest już w szpitalu. Odleżynę ma na pupie. Dosłownie w ciagu dwóch dni zrobiło sie to bardzo brzydkie i bardzo bolesne. Po waszych wpisach wiedziałam czego oczekiwać po wizycie lekarza, który przepisywał od jakiegoś czasu plastry, które sama zmieniałam. Strachu sie najadłam bardzo. W szpitalu miły lekarz, pomógł. Rana czyszczona, ale do wyleczenia to droga bardzo daleka i już nie ja tylko pielęgniarka. Dziękuję dziewczyny.
10 września 2014 19:16
IGGA

Dziękuję za cenne informacje. Moja babcia jest już w szpitalu. Odleżynę ma na pupie. Dosłownie w ciagu dwóch dni zrobiło sie to bardzo brzydkie i bardzo bolesne. Po waszych wpisach wiedziałam czego oczekiwać po wizycie lekarza, który przepisywał od jakiegoś czasu plastry, które sama zmieniałam. Strachu sie najadłam bardzo. W szpitalu miły lekarz, pomógł. Rana czyszczona, ale do wyleczenia to droga bardzo daleka i już nie ja tylko pielęgniarka. Dziękuję dziewczyny.

Sama wymiana opatrunkow to tylko pare minut, a dbac musisz cały czas.W ktorym miejscu na pupie, moze pomogę Ci jak ukladać pdp.
10 września 2014 19:49 / 1 osobie podoba się ten post
http://www.etac.de/de/Etacde1/Produkte/Pflegen-und-Bewegen2/Transfer/Kissen/AVT/ podopieczna ma dwie takie poduszki ,jedna obowiazkowo na bok a druga w zaleznosci od ....wielu czynnikow tj, ktora czesc ciala jet jeszcze obciazona ,narazona na odcisniecie...np,pomiedzynogi ,kolana stopy itp..
10 września 2014 19:50
mleczko47

Sama wymiana opatrunkow to tylko pare minut, a dbac musisz cały czas.W ktorym miejscu na pupie, moze pomogę Ci jak ukladać pdp.

Zaczerwienienie pojawiło się w dolnej części pleców centralnie. Taka zaleczona odleżyna z domu seniora, bo tam przebywała babcia przez kilka miesięcy. Lekarz mi tłumaczył że problem stanowił w środku tej rany  głęboki ropien, oni to wyczyścili. A jakie leczenie dalej nie wiem. 
11 września 2014 06:06 / 1 osobie podoba się ten post
IGGA

Zaczerwienienie pojawiło się w dolnej części pleców centralnie. Taka zaleczona odleżyna z domu seniora, bo tam przebywała babcia przez kilka miesięcy. Lekarz mi tłumaczył że problem stanowił w środku tej rany  głęboki ropien, oni to wyczyścili. A jakie leczenie dalej nie wiem. 

Już odpisałam.Przepraszam,że dopiero dzisiaj ale wczoraj mialam zajecie do połnocy.A to centralne miejsce to ulubiony obszar odleżyn.
11 września 2014 07:48 / 1 osobie podoba się ten post
http://damy-rade.info/przewlekle-chory-w-domu/odlezyny/mechanizm-powstawania-odlezyn/
Przy osobach leżących musimy uwazac również na uszy -okolice za uszami .
28 grudnia 2015 12:06 / 1 osobie podoba się ten post
Mój pdp od 3 tygodni ma odleżynę wielkosci paznokcia u kciuka, plastry zmieniam ja, na prosbe pdp(nie chce nikogo z zewnątrz). Od 3 dni jest znaczna poprawa, rana nie jest juz zaogniona i zaczęła sie zasklepiać. Dzisiaj pdp konczy 101 lat, przyszła pani z pflegedienst z życzeniami od firmy, przy okazji zerknęła  tu i ówdzie i powiedziala ze rana jest za sucha, za szybko się goi, zerwala opatrunek, zakleila rane "na głucho" i poszła zostawiajac mnie z rozdziawioną japą. Siedzę tak do teraz i nie wiem co mam myśleć....
28 grudnia 2015 13:23 / 3 osobom podoba się ten post
Jestem skłonna twierdzić, że pani z pflege pozazdrościła Ci efektu:) Jak stan zapalny ustąpił i rana się zasklepiała, to raczej wszystko było ok. Owszem, jak rana zasklepia się za szybko, to może wystąpić stan zapalny, ale jak pisałaś, nie miało to miejsca.
No to może szykuje Ci się z panią z pflege pojedynek na plastry :)
28 grudnia 2015 13:51 / 1 osobie podoba się ten post
tina 100%

Jestem skłonna twierdzić, że pani z pflege pozazdrościła Ci efektu:) Jak stan zapalny ustąpił i rana się zasklepiała, to raczej wszystko było ok. Owszem, jak rana zasklepia się za szybko, to może wystąpić stan zapalny, ale jak pisałaś, nie miało to miejsca.
No to może szykuje Ci się z panią z pflege pojedynek na plastry :)

Nie wiem co myśleć, synowa mojego pdp jest zauroczona tą panią z pflegedienst. Oni juz wprawdzie tu nie pracują, ale ona jest święcie przekonana o swojej naddoskonałości i często wpada, niby tak "po drodze", ostatnio bardzo była zaskoczona, ze dziadek nie ma dzwonka,wczesniej miał i dzwonił z byle powodu, teraz jest wyciszony, my mamy spokój i ciszę że az w uszach dzwoni.

Własnie była synowa, powiedziałam, ze od teraz nie robię nic przy odleżynie, to już nie moja bajka. Niech zamawia pfledienst, ja będę od teraz obserwowac i patrzeć na łapy paniusi E. 
28 grudnia 2015 15:19 / 4 osobom podoba się ten post
Tak a pro po pfledienst- pani na mnie się obraziła bo odmówiłam przyniesienia miski z wodą i od 2 dni przychodzi na wieczór inna. ja i tak dziewczynom pomagam czasami przy transferach no ale miska wody to było już a dużo. jak odmówiłam przyniesienia to mi kazała pilnowac Pdp przy łóżku aby nie spadła -Ja na to ,że te łózka mają barierki. Poszłam na fajkę.
28 grudnia 2015 16:30 / 5 osobom podoba się ten post
margolcia

Mój pdp od 3 tygodni ma odleżynę wielkosci paznokcia u kciuka, plastry zmieniam ja, na prosbe pdp(nie chce nikogo z zewnątrz). Od 3 dni jest znaczna poprawa, rana nie jest juz zaogniona i zaczęła sie zasklepiać. Dzisiaj pdp konczy 101 lat, przyszła pani z pflegedienst z życzeniami od firmy, przy okazji zerknęła  tu i ówdzie i powiedziala ze rana jest za sucha, za szybko się goi, zerwala opatrunek, zakleila rane "na głucho" i poszła zostawiajac mnie z rozdziawioną japą. Siedzę tak do teraz i nie wiem co mam myśleć....

Czy to na prosbe pdp czy rodziny nie musisz tego robic.To nie twoja dzialka.Jesli sie tego podjelas to na wlasne ryzyko.
Nie wiem nie widzialem tej rany,ale odlezyna wielkosci paznokcia na zewnatrz moze w srodku byc wielkosci 5 cm srednicy a nawet w glab ciala do samej kosci..Moze ta pani co przyszla dobrze ocenila sytuacje a moze sie myli.Tego tez nie wiem.Suche zamkniecie sie takiej rany tez nie jest tak do konca optymistyczna informacja.Taka odlezyne musi zobaczyc fachowiec a nie pflegedienst.Jej opinia nic nie znaczy.Poinformuj o tym rodzine
Jak chcesz zobaczyc ja paskudnie moze wygladac taka mala odlezyna to odsylam do mojego bloga i filmiku na ten temat