Literatura piękna i mniej piękna

22 kwietnia 2012 14:39 / 1 osobie podoba się ten post
Zakładam temat przenoszac posty z innego wątku. Na życzenie użytkowniczek! Wasz uniżony Moderator.
Kochani!!! a książeczki to wy nie czytacie tylko filmy oglądacie, może byście napisali co ostatnio czytaliście ja czytam właśnie ....Andrew M.Greeley "Grzechy kardynalne" polecam przeczytać.W tym miesiącu przeczytałam... Stendhal "Czerwone i Czarne" Też polecam i..Joseph Murphy "Potęga podświadomości" tą książką byłam zachwycona.
23 kwietnia 2012 08:15
Krysieńka, jestem pod wrażeniem. Szczególnie przeczytaniem Potęgi podświadomości, bo o ile się nie mylę, to gruba książka, ma około 700 stron. Ja tu czytam ostatnio Pamiętniki pani de Genlis, arystokratki z XVIII w., bo nic innego mi się nie chce, choć na chomikuj. pl jest full tytułów. W wolnej chwili zacytuję Wam, co ona pisze jako naoczny świadek o zburzeniu Bastylii, bo to bardzo ciekawe. Przeczytałam też Germanię Tacyta, z chomikuj.pl, niewielka objętościowo i treściwa, o przodkach naszych chlebodawców i też podzielę się fragmencikiem jakimś, bo są tam rzeczy i śmieszne, i straszne.
23 kwietnia 2012 09:07
Kasia, dlaczego myślisz, że jestem z Ełku?

Krysia - jam czytocholik i będąc w domu czytałam ok. 10 książek miesięcznie. To mój nałóg, czasem zgubny, gdyż potrafiłam wszystko odłożyć na "potem" i "zaraz", aby doczytać do końca - i żałować, że to już. Dlatego tu z premedytacją nie czytam po polsku (BOLI) - uparłam się, że będę czytać książki niemieckojęzyczne, dlatego każdą wolną chwilę pożytkuję na naukę języka. Czytanie to dla mnie luksus i narkotyk.

"Potębę podświadomości" czytałam 100 razy. Studiowałam. Dawno temu Jak Ci się podobała, to polecam "Przebudzenie" Antony deMello
23 kwietnia 2012 09:07
Tacyt o Germanach:

- Pokarm mają prosty: całe ich jadło jabłka leśne, surowa zwierzyna albo masło. Bez przypraw i wytworu głód opędzają. Atoli w napojach nie masz takiej miary. Dodawszy im trunku, ile zapragną, aby się popili, niemniej ich łacno kuflem, jak orężem zwyciężysz. (...) Przetrwać cały dzień i noc na pijatyce, nie masz wstydu; wszakże takowy przelej daje do zwad okazje i rzadko się na przymówkach bez krwi rozlania i zaboju zakończy-

Tłumaczenie trochę archaiczne, bo to Adama Naruszewicza, z XVIIIw.
23 kwietnia 2012 19:53
Do Benity i Romany widzę że mam dobrych zawodników w czytaniu, jutro maszeruję do biblioteki po książkę polecaną przez Benitę.Romana bardzo fajny fragment.
23 kwietnia 2012 20:36 / 1 osobie podoba się ten post
Do Benity - a bo pisalam emaile z Benita z Ełku ale po awarii mojego sprzetu adres mi wyparowal i myslałam ze to ty - rzadkie imię ,więc dlatego.



Potwornie mi brakuje polskich ksiazek,co przywiozlam juz zaczytane na amen a w komputerze nie umiem czytac,Wertuje wiec polska prase kolorowa i filmy ogladam - musi wystarczyc ....Biblioteki tu polskiej nie mam niestety, ambicji zeby czytac niemieckie ksiazki tez nie - przegladam gazety codzienne.

Romana - ciekawy kawałek o Germanach,zawsze sie o Słowianach pisało ze popijaja a tu prosze!

25 kwietnia 2012 19:11
Ponieważ spodobała się niektórym Germania Tacyta, dziś ciąg dalszy:

-Naród Germanów nigdy się obcemi małżeństwami nie zmieszał i że zawsze był czystym, własnym i sobie podobnym narodem. Ztąd idzie, że lubo w tak wielkiej ludu liczbie, wszyscy do siebie są podobni: u wszystkich oczy srogie i błękitne, włosy żółtawe, ciała ogromne; straszliwi są w pierwszym natarciu, do prac jednak ciężkich i ciągłych nie zdolni-

Co Wy na te prace ciężkie i ciągłe?
25 kwietnia 2012 20:24 / 1 osobie podoba się ten post
ha ha ha -do prac ciężkich i ciągłych Germanowie zawżdy zaciąg prowadzą pośród wszelakich słowiańskich ludów, jako że one znane są z zamiłowania do dukatów ,takoż pracowite ponad wszelką miarę i chętne w dalekich podróżach.
25 kwietnia 2012 20:30 / 1 osobie podoba się ten post
Hadko też ,w odróżnieniu od narodów inszych pojmują nieznane w domostwach wschodnich machiny do prania odzienia i te służące ku przygotowaniu strawy.Dziwotą wielką dla Germanów iż one ablucji co wieczorych dokonują poprzedzających udanie się na spoczynek.
27 kwietnia 2012 08:56 / 1 osobie podoba się ten post
Kasia, brawo!!! Masz talent! Możeś Ty polonistka z zawodu, co?

Andrea, na razie podobno nacja turecka to tylko 10% w D. ale ja nie wierzę.
27 kwietnia 2012 14:00
romana - gdzież tam polonistka!!!!!!!Dużo czytam ,trochę piszę do szuflady,plus pamiętnik od 34lat,wenę twórczą miałam i tak jakoś samo wyszło.



27 kwietnia 2012 18:07
Wyszło bardzo ładnie, Kasiu, wczułaś się w styl znakomicie. Wczoraj przeglądałam 2 najpopularniejsze w 2011r. blogi i jestem załamana, bo są naprawdę bardzo przeciętne, tyle że mają sporo fotografii. Ponieważ rzadko teraz można spotkać urodę słowa, masz ode mnie w prezencie fragmencik z listu pewnego króla, do pewnej bardzo ukochanej żony w nagrodę

"Tak mi się Twoja śliczność, moja złota panno, wbiła w głowę, że zawrzeć oczu całej nie mogłem nocy"
27 kwietnia 2012 19:16 / 2 osobom podoba się ten post
romana - Sobieski do Marysieńki?
27 kwietnia 2012 21:51
Jesteś genialna! a teraz proszę się udanie podpiąć pod jego styl i zachwycić koleżanki!
28 kwietnia 2012 00:33 / 2 osobom podoba się ten post
romana - och zebym ja taka genialna z niemieckiego była..............jednakoż wielcem rada,iż ma jasnośc umysłu,niezwyczajna u białogłowy tak Wacpani kontenta się zdała.Łacno starania czynic będę w tej materyi.