Emerytury i renty w Polsce i za granicą

02 września 2013 21:07 / 1 osobie podoba się ten post
Zakręcona Mamuela

Mleczko a wiesz moze cos wiecej na ten temat? to mnie interesuje?

Jestem w domu zapracowana jak koń wozaka co wegiel wozi.Po cichu zaczynam tęsknić za cisza i spokojem "tam".Ale juto po poludniu postaram sie napisac,tylko co Cie interesuje; ile mozna dorobić,kto moze dorabiać bez ograniczen,kiedy zarobisz i nie strasisz emerytury lub renty.Napisz.Odpisze.
02 września 2013 22:59
mleczko47

Jestem w domu zapracowana jak koń wozaka co wegiel wozi.Po cichu zaczynam tęsknić za cisza i spokojem "tam".Ale juto po poludniu postaram sie napisac,tylko co Cie interesuje; ile mozna dorobić,kto moze dorabiać bez ograniczen,kiedy zarobisz i nie strasisz emerytury lub renty.Napisz.Odpisze.

Tak ile mozna dorobic zeby nie stracic renty, z gory dziekuje cos mi słabo chodzi internet i nie wszedzie moge wejsc zeby sama sprawdzic pozdrawiam i odpoczywaj nie zameczaj sie kobietko:))))))))))))))))))
03 września 2013 06:51 / 2 osobom podoba się ten post
Zakręcona Mamuela

Tak ile mozna dorobic zeby nie stracic renty, z gory dziekuje cos mi słabo chodzi internet i nie wszedzie moge wejsc zeby sama sprawdzic pozdrawiam i odpoczywaj nie zameczaj sie kobietko:))))))))))))))))))

Bez wzglegu na to,ile dorobią,Zus nie zmniejsza ani nie zawiesza swiadczen:
-emerytom,ktorzy osiągnęli ustawowy wiek emerytalny.
-emerytom i rencistom otrzymującym honoraria z tytulu dzialalności tworczej,niezaleznie od tego w jakim są wieku,
 
-osobom,ktore maja:
-rente inwalidy wojennego,
-rente inwalidy wojskowego,ktorego niezdolnosc do pracy ma zwiazek ze sluzba wojskowa,
-rente rodzinna przyslugujaca po osobie ktorej smierc nastapila w zwiazku ze sluzba wojskowa.
 
A teraz:ile mozna dorobic:
do 2528,80 zl brutto (70 proc.przecietnego wynagrodzenia)dostaniemy pieniadze w calosci.
 
od 2528,80 do 4696,30 brutto(od 70 do 130 proc.przecietnego wynagrodzenia)ZUS zmniejszy nam swiadczenie o kwote zarobkow przekraczajacych limit.
 
więcej niż 4696,30 zł brutto(130 proc.przecietnego wynagrodzenia)ZUS zawiesi świadczenie.
 
Renta socjalna - mozna dorobić nie więcej niż 70 proc. Sredniej pensji,czyli 2528,80 zł
 
Osoby,ktorym ZUS wyplaca Swiadczenia przedemerytalne,musza uwazać na wysokość swoich zarobkow,mozna bezkarnie dorabiać,jeśli nasze dochody nie są wyższe nią 25 proc.przecietnego m-cznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzajacym termin waloryzacji(obecnie w 2012 r)Przepisalam to z prasy kwoty sprawdzilam, reszte moge dopisac jak ktos jest zainteresowany.
 
03 września 2013 06:59
mleczko47

Bez wzglegu na to,ile dorobią,Zus nie zmniejsza ani nie zawiesza swiadczen:
-emerytom,ktorzy osiągnęli ustawowy wiek emerytalny.
-emerytom i rencistom otrzymującym honoraria z tytulu dzialalności tworczej,niezaleznie od tego w jakim są wieku,
 
-osobom,ktore maja:
-rente inwalidy wojennego,
-rente inwalidy wojskowego,ktorego niezdolnosc do pracy ma zwiazek ze sluzba wojskowa,
-rente rodzinna przyslugujaca po osobie ktorej smierc nastapila w zwiazku ze sluzba wojskowa.
 
A teraz:ile mozna dorobic:
do 2528,80 zl brutto (70 proc.przecietnego wynagrodzenia)dostaniemy pieniadze w calosci.
 
od 2528,80 do 4696,30 brutto(od 70 do 130 proc.przecietnego wynagrodzenia)ZUS zmniejszy nam swiadczenie o kwote zarobkow przekraczajacych limit.
 
więcej niż 4696,30 zł brutto(130 proc.przecietnego wynagrodzenia)ZUS zawiesi świadczenie.
 
Renta socjalna - mozna dorobić nie więcej niż 70 proc. Sredniej pensji,czyli 2528,80 zł
 
Osoby,ktorym ZUS wyplaca Swiadczenia przedemerytalne,musza uwazać na wysokość swoich zarobkow,mozna bezkarnie dorabiać,jeśli nasze dochody nie są wyższe nią 25 proc.przecietnego m-cznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzajacym termin waloryzacji(obecnie w 2012 r)Przepisalam to z prasy kwoty sprawdzilam, reszte moge dopisac jak ktos jest zainteresowany.
 

DZieki wielkie Mleczko jestes kochana miłego dnia:)))))))))))))))))
07 września 2013 21:13
Kobiety.zgłebiałam temat ale nie dowiedziałam się nigdzie czy jako przychód do ZUS liczy się Gesamt-Brutto czy Steuer-Brutto.
03 października 2013 12:30
ivanilia40

Nie wiem gdzie napisać o tym więc tu napisze. Kiedyś na forum był temat o niemieckich agencjach.Kilka osób pytało o jakąs dobrą agencje niemiecka. Dziś Hartmut wyszukał w necie Acuritas.Powiedział,że dla niego jest tańsza niż polska agecja i chętnie mnie do niej przeniesie,jeśli ja też zarobię przyzwoicie. Będę Was informować na bieżąco,bo w necie jest bardzo mało informacji na temat Acuritas.
Ja kiedyś rozmawiałam z właścicielką tej agencji,ale jemu narazie nic nie będę sugerować.
Wczoraj zadzwoniła do mnie pani z konkurencyjnej agencji i pytała mnie czy zechciałabym z nimi pracować.
A nie dalej jak miesiąc temu wyśmiała mój niemiecki. Powiedziałam,że nie jestem już zainteresowana pracą w tej agencji,a pani pyta czy narazie,czy definitywnie. Powiedziałam ,że definitywnie, a ona na to:" do usłyszenia", noż kurcze, do jakiego usłyszenia?

Przeczytaj regulamin. Moderator

03 listopada 2013 14:19 / 1 osobie podoba się ten post
Znalazłam dziś taki artykuł:" Niemieckie Ubezpieczenia Emerytalne (DRV) wstrzymały wypłatę dla 7300 osób mieszkających za granicą, które nie zgłaszały się od pewnego czasu.
Mieszkające poza granicami osoby pobierające niemiecką emeryturę muszą raz w roku zgłaszać tak zwane świadectwo życia. Jeśli zaświadczenie nie zostanie przedstawione, DRV wstrzymuje wypłatę na 90 dni. Jeśli po tym czasie świadczeniobiorca nie zgłosi się, ubezpieczyciel wychodzi z założenia, że nastąpiła śmierć. Teoretycznie wypłata emerytury za granicę jest możliwa przez więcej niż rok po śmierci świadczeniobiorcy. DRV sprawdza czy nie doszło do próby wyłudzenia; wstrzymano wypłatę emerytur 7300 osób mieszkających za granicami, z którymi nie ma żadnego kontaktu"
http://www.mypolacy.de/aktualnosci/niemcy/martwe-dusze.html

I drugi o minijob: http://www.mypolacy.de/aktualnosci/niemcy/ubezpieczenia-emerytalne-w-minijob.html
28 listopada 2013 19:09 / 1 osobie podoba się ten post
kika1

Kasiu63 obys miala racje... w Polsce mam przepracowanych 22 lata... i moglabym w tym roku przejsc na emeryture... ale ktoras z Was pisze... ze 197 zl za 20 przepracowanych lat otrzyma... to jakies nieporozumienie... prawda....

to prawda , niestety... ja mam 23lata i tez około 200zl szacowanej emerytury  :(
 
28 listopada 2013 21:34
ivanilia40

Najniższa niemiecka emerytura jest i tak większa od polskiej po 25 latach pracy.
Ja mam 2o lat składkowych i ostatnio przyszło mi pismo z ZUS-u informujące mnie,że na dzień dzisiejszy moja emerytura wyniosłaby UWAGA 197 pln! Nic tylko cieszyć się i czekać na starość

a wystąpiłaś do ZUS-u o naliczenie kapitału początkowego?Bo to dopiero powie tobie , ile emerytury rzeczywiscie dostaniesz na dzień dzisiejszy, nie jest aż tak żle
29 listopada 2013 09:48
Danio11

to prawda , niestety... ja mam 23lata i tez około 200zl szacowanej emerytury  :(
 

Kolezanka po przepracowaniu 20 lat + dziecko... i osiagieciu wieku emerytalnego otrzymala 750 zl /lub cos kolo tego/...
Chyba ze na mysli mialas nie 200zl a 2000 zl... czego zycze wszystkich emerytom:)))
29 listopada 2013 09:59
kika1

Kolezanka po przepracowaniu 20 lat + dziecko... i osiagieciu wieku emerytalnego otrzymala 750 zl /lub cos kolo tego/...
Chyba ze na mysli mialas nie 200zl a 2000 zl... czego zycze wszystkich emerytom:)))

Jeżeli ktoś pracując parę lat wstecz zarabiał duże pieniądze,to może liczyć nawet na te 2.000,-. to 200,- to przesada,no chyba,że faktycznie bez naliczonego kapitału poczatkowego.
29 listopada 2013 10:24 / 1 osobie podoba się ten post
daisy_44

a wystąpiłaś do ZUS-u o naliczenie kapitału początkowego?Bo to dopiero powie tobie , ile emerytury rzeczywiscie dostaniesz na dzień dzisiejszy, nie jest aż tak żle

Nie muszę występować o naliczenie kapitału początkowego,bo od chwili kiedy pracuję ,składki są wyszczególnione,w związku z tym nie ma potrzeby występować z takim wnioskiem . Ale co ja sie będę przejmować,pewnie i tak nie dożyję emerytury :)
29 listopada 2013 10:46
ivanilia40

Nie muszę występować o naliczenie kapitału początkowego,bo od chwili kiedy pracuję ,składki są wyszczególnione,w związku z tym nie ma potrzeby występować z takim wnioskiem . Ale co ja sie będę przejmować,pewnie i tak nie dożyję emerytury :)

Obawiam się,że sie mylisz.Sprawdz lepiej czy na pewno masz juz naliczony kapitał początkowy.Bo jeśli się nie pracuje w zakładzie pracy na umowe o pracę,gdzie zakład występuje do ZUS o naliczenie k.p pracownikom to w innym wypadku tzreba taki wnosek zlozyć samemu,ponieważ ZUS nie nalicza kapitału początkowego wszystkim "z automatu".
29 listopada 2013 12:07
kasia63

Obawiam się,że sie mylisz.Sprawdz lepiej czy na pewno masz juz naliczony kapitał początkowy.Bo jeśli się nie pracuje w zakładzie pracy na umowe o pracę,gdzie zakład występuje do ZUS o naliczenie k.p pracownikom to w innym wypadku tzreba taki wnosek zlozyć samemu,ponieważ ZUS nie nalicza kapitału początkowego wszystkim "z automatu".

Kasiu,obliczanie kapitału początkowego,dotyczyło osób,które nie posiadały ZUS RMUA .Teraz jak wiesz nawet na Pit 11 jest wyszczególniona kwota za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oddzielnie. Pytałam w ZUSie czy mam składać podanie o naliczenie,i pani właśnie tak mi oodpowiedziała jak teraz napisałam. :)
29 listopada 2013 12:25 / 1 osobie podoba się ten post
ivanilia40

Kasiu,obliczanie kapitału początkowego,dotyczyło osób,które nie posiadały ZUS RMUA .Teraz jak wiesz nawet na Pit 11 jest wyszczególniona kwota za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oddzielnie. Pytałam w ZUSie czy mam składać podanie o naliczenie,i pani właśnie tak mi oodpowiedziała jak teraz napisałam. :)

ivanilia - coś chyba pomieszałaś
 
Obliczenie kapitału początkowego dot. wszystkich, którzy pracowali (i odprowadzali skladki na ZUS) przed 1999 r. 
Inaczej ten okres pracy, ani składki nie będą zaliczone !!
 
Chyba, że jak pisze Kasia w momencie wejścia nowej ustawy emerytalnej pracowałaś w porządnej firmie, która za ciebie pozbierała wszystkie dokumenty i złożyła w ZUS. Najprościej mają ci, którzy przynajmniej do 1999 r. pracowali tylko w jednym miejscu.
http://www.zus.pl/default.asp?id=394&p=4