Odleżyny – zapobieganie i leczenie

Odleżyny to trudno gojące się owrzodzenia, obejmujące skórę oraz głębiej położone tkanki (tkankę podskórną, mięśnie), powstające w wyniku przewlekłego miejscowego ucisku, powodującego zaburzenie w przepływie krwi, niedokrwienie i niedotlenienie, a następnie martwicę w miejscu uciskanym, czasem z dołączającym się zakażeniem bakteryjnym. Powstają one u osób długotrwale unieruchomionych, w typowych punktach podparcia ciężaru ciała, rzadziej w innych okolicach, w których skóra styka się z twardym przedmiotem np. unieruchamiającym opatrunkiem gipsowym.

Z uwagi na mechanizm powstawiania, ryzyko odleżyn zwiększają następujące sytuacje, które są zależne od pacjenta:

  • długotrwałe unieruchomienie w łóżku lub fotelu,
  • podeszły wiek,
  • ogólny zły stan zdrowia,
  • wyniszczenie chorobą,
  • niedożywienie albo otyłość,
  • współwystępowanie miażdżycy, cukrzycy, depresji, nietrzymanie moczu lub stolca,
  • osłabienie/brak czucia bólu.


Ryzyko odleżyn może być także uzależnione od sposobu opieki :

  • brak zmian pozycji pacjenta w łóżk;
  • nie stosowanie właściwego sprzętu przeciwodleżynowego;
  • nieodpowiednia i źle dobrana bielizna osobista i pościelowa;
  • niedokładne mycie i osuszanie skóry pacjenta;
  • nadmierne stosowanie leków psychotropowych, przeciwbólowych, uspokajających.


Narażone na odleżyny są przede wszystkim te okolice ciała, na których w pozycji leżącej (na plecach, na boku) lub podczas siedzenia opiera się ciężar tułowia, kończyn lub głowy, to jest:

  • kość krzyżowa i guziczna (dolna część pleców i pośladki);
  • pięty, kostki;
  • staw biodrowy, staw kolanowy, miejsce styku obu kolan (w pozycji na boku);
  • staw barkowy, łopatki, łokcie;
  • potylica (tył głowy), małżowiny uszne.


Wskazane obszary ciała powinny podlegać szczególnej obserwacji i opiece u pacjenta przewlekle unieruchomionego. Pierwsze sygnały o zagrożeniu to miejscowe zaczerwienienie, nie blednące następnie podczas ucisku palcem, obrzęk skóry, uszkodzenie naskórka, bolesność. W krótkim czasie może powstać w tym miejscu owrzodzenie skóry, które następnie powiększa się i pogłębia, sięgając tkanki podskórnej oraz głębiej leżących mięśni, stawów i kości.

Należy pamiętać, że odleżyna powstaje często w krótkim czasie, za to jej leczenie jest żmudne i długotrwałe, stąd szczególne znaczenie ma profilaktyka, polegająca na usuwaniu lub ograniczaniu wspomnianych czynników ryzyka.

W pierwszej kolejności należy odbarczać (odciążać) okolice narażone na ucisk mechaniczny, poprzez prawidłowe układanie pacjenta na miękkim podłożu oraz odpowiednio częstą zmianę jego pozycji. Pacjent powinien leżeć na materacu przeciwodleżynowym - piankowym „typu jeż” (z wypustkami) albo pneumatycznym (z komorami naprzemiennie wypełniającymi się powietrzem). Pod miejsca szczególnie narażone podkładamy pierścienie z gąbki, wałki, kliny, inne materiały gąbczaste, nadmuchiwane opaski lub opatrunki odciążające od ucisku. Ułożenie chorego całkowicie unieruchomionego należy zmieniać nie rzadziej niż co 2 godziny. Jeśli nastąpi zaczerwienienie skóry okolic narażonych na odleżyny, należy to robić częściej. Ważne jest, aby na prześcieradłach czy innych podkładach pod ciało oraz ubraniu nie tworzyły się załamania i fałdy, mogące uciskać punktowo skórę.

Czynności odbarczające należy wspomagać toaletą ciała, wykonywaną rutynowo 2 razy dziennie oraz każdorazowo w razie potrzeby (zanieczyszczenie pacjenta), z użyciem środków myjących o odpowiednim pH (5,5). Po myciu wykonywanym delikatnie przy pomocy wilgotnej gąbki skóra powinna zostać dokładnie osuszona i nawilżona emulsjami lub kremami o działaniu łagodząco-ochronnym, z udziałem substancji takich jak np. lanolina, alantoina, pantenol. Preparaty o łagodnym działaniu odkażającym zawierające np. związki cynku, alkohol benzylowy lub powidon można stosować także przy wstępnych niepokojących objawach (zaczerwienienie skóry, uszkodzenie samego naskórka). U pacjenta z nietrzymaniem moczu lekarz może zalecić założenie cewnika Foleya lub cewnika zewnętrznego, aby zmniejszyć narażenie skóry na wilgoć. U pacjentów z nietrzymaniem stolca stosować należy pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne lub podkłady, zmieniane po zanieczyszczeniu.

 

KM, lekarz internista

02 stycznia 2015 12:14
U mojej babci zrobila sie chyba odlezyna,ma ja juz dosc dlugi czas i jest na posladku.Stosuje krem ,ale coz innego mozna jak mam zmienic jej pozycje,jak ona caly czas w foteku siedzi ,bardzo malo chodzi,bo przy tym szybko sie meczy.
02 stycznia 2015 12:21
mojej zrobiła się niewielka na kostce u nogi, pflege przykleiła jej odpowiedni plasterek i na szczęscie, po trzech dniach, ładnie się wygoiło. Była to jednak bardzo niewielka ranka, wcześniej smarowały to jakąś maścią, która nie odnosiła zamierzonego skutku.
02 stycznia 2015 12:25
Oj,u poprzedniej PDP przeszlam chyba wszystkie etapy odlezyn.

Teraz chucham i dmucham na pupe mojej babki,bo wiem,jakie to trudne do wyleczenia.

Jak w każdym przypadku "Lepiej zapobiegać niż leczyć"
02 stycznia 2015 14:21 / 2 osobom podoba się ten post
Przed swietami jeszcze dostalam propozycje do ciezkiego przypadku, pdp lezacy, sparalizowany od polowy w dół, włada rękoma jest sprawny umysłowo. Pflege 2xdziennie. Odlezyny w kilku miejscach. Przyznam sie ze z opisu tragicznie to wszystko wyglada, ale kraina mnie ciągnie, pacjent niemiecki na stale mieszkajacy w Hiszpanii. 14 wyjazd. Czym smarujecie te odlezyny? W sytuacji tego pdp z wywiadu wynika, ze plastry sie do tej pory nie sprawdzaja. Ja mialam niewiele wspolnego(moze z 2 razy)z odlezynami, sudo krem i po problemie bylo w cięzszych przypadkach plastry.
02 stycznia 2015 14:44 / 2 osobom podoba się ten post
Znlazlam taka stronke:
http://www.domyopieki.pl/index.php?mn=artykuly&sel1=&sel2=491
moze akurat ci sie  przyda
02 stycznia 2015 14:50
Dzięki Pyzo, interesujacy i zarazem przerazajacy temat juz sie wczytuje dokladnie.
02 stycznia 2015 14:50 / 2 osobom podoba się ten post
Dałam Ci laika nie za tą trudną oferte, ale za wpis godny opiekunki.Do czternastego masz jeszcze czas napiszę Ci Gosiu co trzeba robić,żeby ulzyc pdp i w miare mozliwosci poprawić kondycje.Jutro juz będę na Stelli, bedę miała więcej czasu.Dzisiaj juz mnie puścił przedwyjazdowy stres.Jutro wsiadam bo busa i z piosenka B.Marleya na ustach pt "KOCHAM SWOJ KRAJ" jade zarabiac pieniadze.
02 stycznia 2015 14:54 / 1 osobie podoba się ten post
Będę Ci dozgonnie wdzięczna
02 stycznia 2015 15:15
Andrea, prosze o pomoc bo z tego co sie dowiedzialam pflege sobie nie do konca radzi z odlezynami u tego pacjenta, wiadomo ze cudownego lekarstwa nie ma, ale ulzyc w cierpieniu moge. Wiem ze pflege swoje a opiekunki swoje metody skuteczniejsze moze od tych pierwszych maja. Higiena na pierwszym miejscu i wlasnie o to ja dbac bede przede wszystkim.Dziewczyny jezdza ze swoimi masciami, kremami i rezultaty sa. Dlatego pytam, za wszystkie podpowiedzi i rady bede szczerze wdzieczna 
02 stycznia 2015 15:50
Jest troche przerąbane z wywiadu wynika, ze facet jest zaniedbany zwyczajnie, od kilku dni ma pelna opieke w postaci pflege, wczesniej zajmowala sie nim "wszystko-wiedząca" jego wlasna siostra, az jakis inny członek rodziny podczas odwiedzin poczuł odorek rozkladającego sie ciala i zgłosił. Siostra urazona wyjechala, pdp odzyskal pełna swiadomosc(byl przez siostre na uspokajaczach i przeciwbolowych). Ja mysle dowiedziec sie jeszcze przed wyjazdem o wszystkich mozliwosciach w leczeniu odlezyn i chce jechac tam w pelni uswiadomiona, wywalic lekarzowi mozliwe mozliwosci i tyle, sudokrem wezme, tak czy tak, nie szkodzi w razie Wu sprobowac, oczywiscie za zgoda lekarza.
02 stycznia 2015 16:00 / 6 osobom podoba się ten post
Margolcia....ty chcesz leczyc odleżyny?
Nam tego nie wolno !
A jak wda sie infekcja,zakażenie...nawet jak nie z twojej winy
to i tak zawsze bedziesz ty ponosic odpowiedzialnosc...
pomysl zanim zaczniesz leczyc te odlezyny.
02 stycznia 2015 16:06 / 5 osobom podoba się ten post
Brzmi koszmarnie -  czasem  odleżyny mogą być leczone tylko chirurgicznie, niekiedy tworzą przetoki i tzw "kieszenie" ( i jak przy zwykłej odleżynie nie mam oporów z pielęgnowaniem , to przy przetokach i kieszeniach sama nie grzebię - wyższa szkoła jazdy ) , ciężka praca przed Tobą . W przypadku mniejszych odleżyn bardzo dobrze sprawdzał mi się sudocrem i reżim higieniczny - sucho, czysto , zmiana pozycji co 2 godz , materac przeciwodleżynowy ,ale czasem i to niewiele daje , Krążenie słabe więc tkanki  niedożywione .  Mocno przemyśl - bo może być Ci bardzo ciężko.  Jeszcze : od czasu do czasu cewnik na 2 tygodnie, wtedy się pdp nie podsikuje i łatwiej wyleczyć czy zapobiec odleżynom na worku mosznowym . Z plastrów dobry jest granuflex extra thin - ale to pielęgniarki powinny zakładać . Po umyciu i wysuszeniu ( nie wytarciu ! osuszamy przykładając miękki ręcznik ) oliwką dla dzieci lekko nawilżałam (delikatny masaż poprawia ukrwienie a oliwka chroni wysuszoną skórę )
02 stycznia 2015 16:17 / 5 osobom podoba się ten post
Do tego wszystkiego dodam jeszcze jak najczęstsze,w miarę możliwości wietrzenie zaatakowanych miejsc.
Jesli trafisz na współpracujacego i podatnego na Twoje sugestie lekarza to ok ale jak nie i do tegop przemądrzałe Pflege....To nawet Hiszpania przestanie Ci się podobać...Ale oczywiście jeśli się zdecydujesz na wyjazd to zycze powodzenia:)Ty chyba lubisz takie trudne oferty:)Pamietam tego chłopca,do którego pojechałąś.
02 stycznia 2015 16:22 / 5 osobom podoba się ten post
Margolcia ! "odorek rozkładającego się ciała" ?!? Może jeszcze  to przemyśl . Jeśli odorek - to zapewne rany zakażone a jak tam już jakiś gronkowiec się rozpanoszył zakaźny ? Niby się uważa , niby rękawiczki , fartuch itd. - ale ryzyko jest i to chyba w tym wypadku spore . 
02 stycznia 2015 16:27 / 4 osobom podoba się ten post
Lubie wyzwania, lubie byc pomocna i cieszy mnie kazdy maly sukces w poprawie zdrowia czy mala nawet ulga w cierpieniu, co nie znaczy ze nie wiem gdzie jest moje miejsce w szeregu, nie! Boziu broń! Z info jakie dostalam na temat tego zlecenia, wyczytalam miedzy wierszami ze wszyscy właczyli olewatory, dla mnie wazne jest ze pdp jest sprawny umyslowo, chce zyc, wiec jak myslicie? Moim zadaniem jest pomóc, nie mam zamiaru sama leczyc zaawansowanych odlezyn, ale info na temat leczenia jest niezbedne do rozmowy i wdrozenia odpowiedniego dzialanie wspolnie z tym konowalem pod ktorego opieka jest podp.