Ponad 3 miliony Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę

Najnowsze badania ujawniają szokujące dane: Ponad 3 miliony Polaków rozważa wyjazd zarobkowy za granicę. Ponad połowa z nich to ludzie do 34. roku życia – donosi „Rzeczpospolita”. Szacuje się, że około milion rozważa wyjazd na stałe. O tym, że wielu emigrantów zarobkowych postanowiło osiąść za granicą świadczą także dane wynikające z szacunków NBP. Nasi rodacy przysyłają do kraju coraz mniej pieniędzy. W I półroczu bieżącego roku Polacy zatrudnieni za granicą przysłali bliskim w kraju niemal 1,9 mld euro. W analogicznym okresie w 2014, pieniędzy tych było o 5 mln. euro więcej. Zdaniem Ekonomistki PKO BP - Karoliny Sędzimir - spadek transferu pieniędzy do Polski jest jednym z dowodów na to, że coraz więcej osób, które wyemigrowały nie myśli już o powrocie do kraju. Z kolei wyniki badań NBP mówią jasno, że połowa Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii i Irlandii nie zamierza wracać. W przypadku osób emigrujących do Niemiec i Holandii ten wskaźnik wynosi odpowiednio 40 i 34%.

Przewiduje się również, że odsetek Polaków, którzy nie chcą wracać do ojczyzny będzie się zwiększał. Wielu spośród nich ściąga swoje rodziny, załatwiając im na miejscu pracę oraz zamieszkanie. Polacy za granicą inwestują również w edukację swoich dzieci. Osoby ze stałym – legalnym zatrudnieniem biorą kredyty na samochody, budowę domów, wyposażenie oraz inne tzw. „dobra luksusowe”.

Tymczasem krajowy rynek pracy się rozwija. Bezrobocie spadło poniżej 10%. Problemem nadal jest brak specjalistów w poszczególnych branżach. Rodzimy rynek nie oferuje jednak tak wysokich zarobków, jakie oferują niektóre kraje UE. Dlatego pomimo optymistycznych statystyk wielu naszych rodaków traci wiarę na lepsze jutro w ojczyźnie.

Gdzie i dlaczego wyjeżdżamy

Jako kierunek emigracji, Polacy nadal najczęściej wybierają:

  • Niemcy (40%);
  • Wielka Brytania (30%);
  • Norwegia (10%.).


Wśród powodów skłaniających do emigracji osoby ankietowane wskazywały:

  • wyższe zarobki (84%);
  • wyższy standard życia (41,5%);
  • brak perspektyw w kraju (39%).


Co może przynieść dalsza emigracja Polaków

Obecnie w całej UE zaobserwować możemy napływ siły roboczej z biedniejszych krajów – nie tylko z Polski. Plusem dla nas jest fakt, że nie jesteśmy już postrzegani jako zaścianek Europy. Nasi specjaliści są cenieni i mile widziani w każdej branży. Pytanie brzmi: jak rynek pracy w UE będzie się prezentował za kilka lat? Czy przedstawiciele innych narodowości również się wykażą i staną się konkurencyjni dla Polaków na zagranicznych rynkach?
Wraz ze wzrostem emigracji należy liczyć się z tym, że transfer pieniędzy do Polski będzie się nadal zmniejszał, co w konsekwencji będzie miało wpływ na konsumpcję i osłabienie koniunktury rodzimych rynków – z kolei to wpłynie na zwiększenie bezrobocia oraz – teoretycznie na dalszy wzrost emigracji.

Polska nadal pozostaje w gospodarczym ogonie Europy. Nasze standardy życiowe są o wiele niższe, niż w krajach Skandynawskich, Niemczech, czy na Wyspach. Ponad dekadę od przystąpienia do UE emigracja zarobkowa nadal jest dla nas opłacalna. Także jako członkowie UE nadal mamy większe szanse na zagranicznych rynkach, niż np. imigranci z innych kontynentów.

 

K.P.

20 października 2015 13:37
Czy emigracja zarobkowa jest wciąż opłacalna dla Polaków? Najświeższe dane dają jasno do zrozumienia, że sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w Europie nadal ma wpływ na naszą społeczność.

Zaprzaszamy do lektury ! Ponad 3 miliony Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę
20 października 2015 13:38 / 1 osobie podoba się ten post
Wyjeżdżają i nadal będą wyjeżdżać.

Smutne to jest, ale póki u nas jest jak jest, to nic się w temacie nie zmieni.
20 października 2015 13:45 / 3 osobom podoba się ten post
Serio mogłabyś na stałe żyć poza PL?

Podziwiam.

Żadna ze mnie patriotka, ale najlepiej się czuję w Polsce, mimo tego co się tam wyrabia.
20 października 2015 14:22
Dziwne ale ja też nie mogę się pogodzić/zdecydować na stale zamieszkanie za granicą. Jak już to tylko Berlin.
20 października 2015 14:24 / 1 osobie podoba się ten post
a z Berlina już szybko ........ do domu
20 października 2015 14:26 / 1 osobie podoba się ten post
Taki trochę "słoik" berliński
20 października 2015 14:35 / 1 osobie podoba się ten post
Ja przyznam się Wam szczerze, że coraz bardziej się waham.
20 października 2015 16:11 / 3 osobom podoba się ten post
No tak jak Pani Kopacz nam w debacie obiecywała już nie będzie warto wyjeżdżać bo zaczną nam godnie płacić. Cuda, cuda przedwyborcze.
20 października 2015 20:15 / 4 osobom podoba się ten post
Dawno juz mnie tu nie bylo-11 miesieczna przerwa od tej naszej pracy ktora mi jednak dobrze zrobila.Dlatego witam wszystkich serdecznie.
2 lata przepracowalam w DE przed przed przerwa i teraz jestem znowu uzupelnic konto.Przedtem mieszkalam 8 lat w innym jeszcze kraju ale anglojezycznym.I wiecie co? Po tym pobyciu w PL -przymusowym....wracam na emigracje.Nawet te czeste powroty z DE na przerwy daly nieciekawy obraz.9 m-cy w roku przesiedzialam na smyczy podopiecznego i rodzin.Nieeeeeee.Zarobie i wracam na stala emigracje.Normalne zycie,normalne zarobki ktore nawet dla klasy sredniej gwarantuja odpowiedni standart...itp.Mialam wielu znajomych ktorzy z radoscia wracali do kraju i ...jeszcze szybciej i radosniej spotykalam ich na emigracji. A tesknota jest jasne za krajem,rodzina itp...ale ja juz teraz wole tesknic niz sie szarpac w kraju.
Mlodzi ludzie juz na studiach ucza sie jezykow obcych i szykuja sie na wyjazd.I im sie nie dziwie.Sa wyksztalceni i chca pracowac ale chca miec tez cos z tego. Dlatego wiem ze duzo jeszcze wyjedzie z Polski robiac miejsce dla azylantow:)))
20 października 2015 20:27 / 2 osobom podoba się ten post
Witaj Maura Pamiętam Ciebie
20 października 2015 20:35
No niemozliwe ...ktos mnie jeszcze tu pamieta. Choc tak...to jest mozliwe nie raz pojechalam ostro po bandzie tutaj....ale zrzucam to na trudnego pdp i moe rozwscieczenie :)))))Witaj mleczko1
20 października 2015 20:37 / 3 osobom podoba się ten post
Nie przypisujmy sobie zasług,że to my odkryliśmy emigracje zarobkową. Tylko my przyzwyczajeni mieszkac na "kupie" babcia , rodzice i dzieci.  Corka po wyjściu za mąz powinna mieszkac blisko bo mama musi wiedzieć co się dzieje. Wyprowadzka do innego miasta już jest problemem.Takie wynieśliśmy tradycje nie koniecznie wywodzące sie z dobrobytu.Ludzie wykształceni wyjeżdżaja, bo chcą polepszyć sobie byt.I co w tym złego? że babcia nie bedzie widziała wnuka czy wnuczki na co dzień. Mam dwoch synów jeden mieszka z nami, drugi wyemigrował tak sobie wybrali mogli obaj wyjechac albo obaj zostać.Nie narzekają i nie mowią ,że tak zrobili z musu tak chcieli i tak zrobili.
20 października 2015 20:41 / 3 osobom podoba się ten post
A napisze Ci,że nawet zanosiło sie na zadyme .Ktoś opisał kogoś posiadającego imię Maura. I nim sie wyjaśniło,że to nie jest nick opiekunki tylko imię chyba arabskiej kobiety, temperatura sie podwyższyła.:)
20 października 2015 20:46 / 1 osobie podoba się ten post
Emigracja zarobkowa fakt jest starym tematem.Ciesze sie ze nie musialam jechac z czajnikim :))) za wielka wode choc byloby to oze ciekawe jak tam sie zyje.
Moja corka niesmialo spytala czy moze mieszkac w moim mieszkaniu po skonczeniu studiow.Jasne ze moze przeciez to jej dom... czy to tradycja?Raczej wygodnictwo.A nic zlego jak wyjedzie z kraju a nawet lepiej...czegos nowego sie nauczy ,cos nowego pozna.Jestem za...
Ale nie tylko my przyzwyczajeni mieszkac na "kupie" W bogatych krajach tez tak robia ale z wygody.
20 października 2015 20:58 / 1 osobie podoba się ten post
  No niemozliwe.Dobrze ze w pore zniklam z horyzontu. A tak na marginesie to Maura to po irlandzku poprostuy Maria czyli ja.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.