Agencje pracy - co warto wiedzieć zanim podejmiemy współpracę

Jak odróżnić oszusta od rzetelnej firmy?
W Polsce funkcjonuje wiele rzetelnych agencji, jednak podobnie jak na każdym rynku i w każdej branży, zdarzają się wyjątki. Dla osoby poszukującej zatrudnienia najważniejszy jest przede wszystkim świadomy wybór podmiotu, z którym będzie można bezpiecznie podjąć współpracę.
Agencje zatrudnienia mogą świadczyć usługi w zakresie:

  • pośrednictwa pracy(na terenie Polski, poza granicami kraju);
  • doradztwa personalnego;
  • doradztwa zawodowego;
  • pracy tymczasowej.

Aby skutecznie zweryfikować agencję zarówno pod kątem legalności, jak i uczciwości warto poświęcić trochę czasu. Obecny dostęp do wszelkich informacji w internecie bardzo nam to ułatwi. Zanim zdecydujemy się aplikować do jakiejkolwiek agencji zatrudnienia, upewnijmy się, czy taka firma jest wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ), prowadzonego przez Marszałka Województwa w danym regionie, gdzie firma ma siedzibę. Jedynie agencje posiadające aktualny wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia działają legalnie i mogą świadczyć usługi w zakresie pracy tymczasowej. Dlatego przed nawiązaniem współpracy z danym podmiotem, warto sprawdzić czy figuruje on we wspomnianym rejestrze, który jest dostępnym pod adresem: http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz. Dodatkowo warto sprawdzić dane kontaktowe agencji: telefon stacjonarny, siedziba, czas jaki firma funkcjonuje na rynku. Wskazane jest sprawdzenie strony internetowej firmy. Często na stronach można znaleźć odnośniki (linki), do podmiotów, z którymi firma współpracuje. Kolejnym krokiem jest zlustrowanie firmy pod kątem opinii zamieszczanych na forach internetowych oraz wszelkiego rodzaju grupach dyskusyjnych.

Formy zatrudnienia
Proces rekrutacji kandydata na dane stanowisko przeprowadzany przez specjalistę z agencji rekrutacyjnej nie różni się wiele od procedury obowiązującej w firmach, które zatrudniają bezpośrednio. Przeważnie agencje pracy tymczasowej zatrudniają pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony, bądź na umowę zlecenie. W przypadku kierowania pracownika do pracy za granicę, najczęstszą formą jest właśnie umowa cywilnoprawna, czyli kontrakt. Praca tymczasowa jest w pełni legalną formą zatrudnienia.

Poszukiwanie ofert pracy
Na portalach z ofertami pracy pojawia się coraz więcej ogłoszeń pracy tymczasowej w Polsce i za granicą. Czy warto na takie ogłoszenia odpowiadać? Częstokroć poszukując pracy, przeglądamy oferty zamieszczane na popularnych stronach z ogłoszeniami. Część spośród ofert publikowanych jest bezpośrednio przez firmy poszukujące pracowników. Są też takie, które zamieszczane są przez agencje rekrutacyjne, prowadzące proces selekcji kandydatów na zlecenie swoich klientów. Choć mediów z ogłoszeniami o pracę można wyróżnić kilka, to w obecnych czasach ofert pracy, najlepiej jest szukać w internecie. Ogłoszenia zamieszczane na portalach są posegregowane na wiele sposobów, co ułatwia znalezienie interesującej nas oferty. Dodatkowo ogłoszenia są często aktualizowane.


Dobrze jest też regularnie przeglądać strony internetowe agencji pracy – nowe ogłoszenia są zamieszczane w zakładkach skierowanych do kandydata. Dobrym rozwiązaniem jest także pozostawienie swojego CV lub formularza kontaktowego z profilem zawodowym w bazie agencji (firmy zajmujące się profesjonalnym zatrudnieniem mają często na swoich stronach www tego typu formularze, które można wypełnić online i natychmiastowo wysłać). W ten sposób nasze dane będą zapamiętane, a w sytuacji, gdy agencja będzie poszukiwała pracowników o naszym profilu zawodowym, będzie mogła się z nami natychmiastowo skontaktować.

Gdzie można pracować przez agencję pracy tymczasowej
Agencje pracy tymczasowej rekrutują pracowników do pracy w Polsce i za granicą. Najwięcej ofert pracy pojawia się w branży budowlanej, hotelarsko-gastronomicznej oraz do opieki domowej. Do opieki domowej przeważnie jeździ się do: Niemiec, Austrii i Wielkiej Brytanii. To właśnie w tych krajach w ostatnich latach występuje największe zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych. Sytuacja ekonomiczno-gospodarcza tych państw również pozwala rodzinom seniorów na zagwarantowanie przyzwoitych zarobków dla opiekunów swoich krewnych.

29 grudnia 2015 16:07
Jak podają dane statystyczne Ministerstwa Pracy, co roku około 250 tys. Polaków znajduje zatrudnienie poprzez agencje pośrednictwa pracy. Również wiele opiekunek i opiekunów osób starszych korzysta z tego typu form zatrudnienia.

Zaprzaszamy do lektury ! Agencje pracy - co warto wiedzieć zanim podejmiemy współpracę
29 grudnia 2015 17:18
Punkt I
Czy agencja jest legalna, czy jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.
29 marca 2016 16:20
Właśnie przeczytałam artukuł, chociaż nie jest najnowszy. Pierwszy raz widzę informację o tym Krajowym Rejestrze! Na pewno będę sprawdzać, żeby nie pojechać z firmą co ma tylko "care" i "sp. zoo" w nazwie, a wysyła nielegalnie. Praca za granicą to nie żarty, dbajmy o swoje bezzpieczeństwo! Niektóre z Was kobitki to brzmią, jakby jechały na wycieczkę i szukały przygód 
29 marca 2016 16:22 / 4 osobom podoba się ten post
W KRS musi byc zarejestrowana kazda spółka.Czy agencja jest legalna  czyli czy ma prawo wysyłac do pracy za granicę świadczy fakt wpisu do KRAZ tj.Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.
01 kwietnia 2016 16:47 / 1 osobie podoba się ten post
No właśnie! Coś chyba Mychaa nie przeczytała dokładnie artykułu ;)
01 kwietnia 2016 17:23 / 4 osobom podoba się ten post
Kasia i Urszula mają rację. Przyznaję się przeczytałam "szybko" ale i tak mi wybaczycie jak czasami głupoty wysmaruję Prawda ???
01 kwietnia 2016 17:25 / 2 osobom podoba się ten post
Prawda.
01 kwietnia 2016 17:31 / 3 osobom podoba się ten post
Kocham Cię Benitko !!!!
05 kwietnia 2016 17:54
Grunt, że zrobił się dzięki nam ruch w temacie, to może więcej osób przeczyta artykuł! 
06 kwietnia 2016 00:35 / 2 osobom podoba się ten post
A ja was obie..
06 kwietnia 2016 06:41 / 2 osobom podoba się ten post
Jakieś wyznania miłości ? ...sorry , pomyliłam się , myślałam , że to temat  o agencji pracy opiekunek .....no tak są różne , różniste agencje - przepraszam " dziewczynki " , że się wcięłam 
06 kwietnia 2016 08:11 / 2 osobom podoba się ten post
Zazdrośnica ??  No chodż tu otworzymy Ci podwoje tej agencji   będzie raźniej ale nie "inaczej".
14 kwietnia 2016 00:15 / 1 osobie podoba się ten post
Basiu, tylko nie podpisuj umowy z ta agencją...
14 kwietnia 2016 09:43
Doobra, weźmiemy ją na tzw. "krzywy ryj". 
14 kwietnia 2016 12:58
Faktycznie. Piękna to ona być nie musi...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.