Ile wody powinniśmy spożywać na co dzień?

W czasie lata optymalne nawodnienie jest bardzo ważne. Zwłaszcza, gdy wysokie temperatury dają się we znaki i mogą sprzyjać odwodnieniu.

Faktem jest, że jednym z częstszych problemów u osób w podeszłym wieku, jest nieodpowiednie nawodnienie. Specjaliści wskazują, że pojawia się on znacznie częściej niż mogłoby się wydawać.

Ile wody powinniśmy spożywać na co dzień?

Cytujemy w ślad za Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej: "Ciało dorosłej osoby składa się w 60% z wody, a tkanka mięśniowa zawiera jej 75%. Jest to więc substancja, która najpowszechniej ze wszystkich występuje w ciele człowieka. Co ciekawe najmniej wody zawiera tkanka tłuszczowa, bo około 5% (...) Na każdą 1 kcal w diecie powinien przypadać 1 ml wody (np. 2000 kcal to 2 litry wody)".

Nie bez znaczenia pozostaje też pora roku. W okresie letnim spożycie wody powinno być wyższe niż jesienno-zimowym. Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej: "Należy zwiększyć ilości wypijanych płynów o 250 ml (dodatkowa szklanka) na każdy stopień powyżej 37 stopni Celsjusza. Podczas upałów należy uzupełniać również niedobory sodu i potasu"

Stan naszego zdrowia jest mocno uzależniony od picia odpowiedniej ilości wody.Odpowiednie nawodnienie ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych.

Należy bezwzględnie pamiętać też o tym, że odwodnienie może prowadzić do śmierci.

Z jakich przyczyn może dojść do odwodnienia i jak można im zapobiec?

Do najczęstszych przyczyn odwodnienia można zaliczyć nadmierną utratę elektrolitów, które są pierwiastkami naturalnie występującymi w organizmie – w osoczu i płynach krwi. Pełnią ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia osmotycznego oraz w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, wpływa na redukcję uczucia zmęczenia i znużenia oraz tym samym na stan psychologiczny człowieka.

Osoby starsze są szczególnie narażone na odwodnienie, więc prawidłowa ilość przyjmowanych płynów ma w ich przypadku ogromne znaczenie. Niestety seniorzy często zapominają o piciu wody.

Dodatkowo, jeśli są osobami wyłącznie leżącymi to ich stan zdrowia nie pozwala na samodzielne sięgnięcie po szklankę wody, czy kubek z herbatą. Dlatego pomoc opiekuna, który będzie dbał o odpowiednie nawodnienie tej osoby jest tak ważne.

U osoby dorosłej średnie zapotrzebowanie na płyny wynosi od 30 do 35 ml na każdy kilogram masy ciała. Specjaliści sugerują, by spożycie wody wynosiło nie mniej niż półtora litra na dobę.

Do przyczyn odwodnienia organizmu u osoby w wieku podeszłym zalicza się:

 1. Jeśli podopieczny jest osobą leżącą to możliwe jest wystąpienie u niego lęku przed zakrztuszeniem się, co w perspektywie czasu może doprowadzić do zaburzeń połykania. Do zadań opiekuna w tym wypadku należy odpowiednie ułożenie ciała seniora, które umożliwi bezpieczne podawanie płynów. Wspomóc to może długa, elastyczna rurka, z której senior może korzystać podczas picia.
 2. W sytuacji, gdy podopieczny ma problem z komunikacją, to tym samym może mieć trudność w zakomunikowaniu swoich potrzeb, w tym pragnienia. Trzeba więc pamiętać o podawaniu płynów regularnie, na przykład co godzinę.
 3. Należy pamiętać, że leki również mogą być przyczyną odwodnienia, szczególnie te moczopędne.
 4. W przypadku, gdy senior zmaga się z depresją lub zaburzeniami nastroju, może odmawiać przyjmowania płynów. Gdy zauważymy u niego objawy apatyczności, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.
 5. Jeśli podopieczny zmaga się z wymiotami lub biegunką również należy pamiętać o uzupełnianiu płynów.
 6. Lęk u seniora może też wywołać nietrzymanie moczu, z którym się zmaga, a to w efekcie końcowym – niechęć do picia. Nieoddawanie przez niego moczu w sposób regularny może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie. Warto zadbać, by senior wypijał pożądaną ilość płynów w ciągu dnia, a nie tuż przed snem.

Jakie napoje warto pić w czasie letnim oprócz wody?

Niektóre osoby nie przepadają za piciem samej wody. Na szczęście istnieją inne możliwości na nawodnienie. Można samodzielnie przygotować napój izotoniczny. Dostarczy on organizmowi potrzebnych mu elektrolitów i skutecznie go nawodni. Elektrolity tracimy podczas intensywnego wysiłku lub po prostu w upały. Dlatego ważne jest, aby je na bieżąco uzupełniać.

Rynek oferuje szeroki wybór takich produktów, jednak warto postawić na ich zdrowszą formę i przygotować je samodzielnie.

Skład domowego napoju izotonicznego:

 1. 500 ml niegazowanej wody,
 2. 10 g miodu,
 3. soku z jednej cytryny,
 4. szczypty soli do smaku.

Wystarczy wymieszać z sobą w naczyniu podane powyżej składniki i gotowe! Produkty zawarte w przepisie bez obaw możemy podać także seniorowi, więc warto poświęcić krótką chwilę na jego przygotowanie. Szczególnie w czasie lata, gdy podopieczny powinien pić dużo płynów.

Taki izotonik będzie świetnym urozmaiceniem w diecie seniora, zwłaszcza jeśli nie przepada on za zwykłą wodą.

Jakie są symptomy nieodpowiedniego nawodnienia organizmu?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w artykule dotyczącym dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie jakości wody do spożycia informuje: "Zachęca się też do instalowania w przestrzeniach publicznych ogólnie dostępnych miejsc do czerpania wody w celu upowszechniania korzystania z wody z kranu". 

Oznacza to, że urzędnicy zdają sobie sprawę z konieczności dostępności wody pitnej. Także w przestrzeni publicznej, gdzie często nie łatwo o dostęp do zdatnych do picia płynów.

Bardzo usprawnia to opiekę nad seniorami, ponieważ wskazane jest przebywanie z nimi na świeżym powietrzu, na przykład podczas realizacji wspólnej aktywności fizycznej jaką jest spacer lub nordic walking. Istotne jest wtedy, by zagwarantować mu dostęp do napoju.

Pamiętajmy, że przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza w okresie letnim, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, może przyczynić się do groźnego dla zdrowia odwodnienia organizmu.

Czy można pić wodę z kranu? Tak, jeśli robimy to w miejscu do tego przeznaczonym. Woda w kranach naszych domów również nadaje się do spożycia, jeśli ją przefiltrujemy. Jeśli problemem w przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów jest duża odległość do sklepu, w którym kupowane są napoje pite przez podopiecznego najchętniej, warto namawiać go do picia czystej wody bez dodatków smakowych.

Po czym jednak rozpoznać, jeśli doszło do odwodnienia?

Najczęściej spotykane objawy odwodnienia u seniora to:

 • przyspieszone bicie serca,
 • zauważalne zaburzenia świadomości, problemy z orientacją w czasie i przestrzeni,
 • zapadnięte oczy,
 • spierzchnięte usta,
 • utrata elastyczności skóry,
 • spadek ciśnienia krwi,
 • zaparcie,
 • zaburzenia widzenia,
 • ból głowy,
 • nerwowość lub senność seniora,
 • zauważalne osłabienie organizmu,
 • rzadkie oddawanie moczu, zmniejszenie jego ilości,
 • upadki, do których nie dochodziło wcześniej z taką częstotliwością,
 • deklarowanie ciągłej suchości w ustach,
 • nagłe skurcze mięśni.

Jak na co dzień możemy przeciwdziałać odwodnieniu?

Najważniejsze jest baczne obserwowanie seniora i szybkie reagowanie na występujące objawy. Opiekun bezwzględnie musi zwracać uwagę na ilość płynów wypijanych przez podopiecznego. Lepiej, by przyjmował mniejsze porcje płynów, ale stosunkowo często. Woda lepiej się wówczas wchłania niż w przypadku wypicia jednorazowo dużej ilości.

Jeśli jako opiekunowie  mamy problem z weryfikacją, ile dokładnie senior wypija w ciągu dnia i jaką ilość płynów mu podawać, możemy przyjąć, że właściwa ilość to około 8 szklanek dziennie. Warto namawiać seniora do regularnego przyjmowania wody o określonych godzinach, by mieć nad tym procesem większą kontrolę.

W okresach zwiększonego ryzyka odwodnienia, zwłaszcza w niezwykle ciepłych miesiącach letnich, dobrze jest ograniczyć kawę i mocną herbatę. Lepiej zastąpić je wodą. Pamiętajmy, że nie wskazane są też słodkie, kolorowe napoje gazowane. Dwutlenek węgla drażniąc zakończenia nerwowe w ścianie żołądka hamuje poczucie pragnienia.

Pamiętajmy by napój znajdował się stale w zasięgu ręki, przykładowo: na szafce nocnej w niewielkiej butelce albo na blacie kuchennym, czy w salonie na stoliku kawowym. Istotne by woda pitna była cały czas ogólnodostępna – dzięki temu szansa, że senior bezwiednie sięgnie po napój, wzrasta. Warto wyrobić u niego nawyk picia nie tylko wówczas, gdy jest spragniony.

Ważna jest również różnorodna dieta, ponieważ soczyste owoce, świeże warzywa oraz niektóre produkty mleczne mogą z powodzeniem wspomóc nas w dostarczeniu zalecanej dziennej ilości płynów. Jeśli senior nie lubi smaku wody, można urozmaicić go dodając cytryny lub plasterek pomarańczy. Niedobór wody będzie wówczas uzupełniany płynem, który smakuje podopiecznemu, dzięki czemu będzie on po szklankę z napojem sięgał chętniej.

Częste i regularne picie płynów, zdrowy tryb życia, nieunikanie aktywności fizycznej i zastosowanie zróżnicowanej diety, sprzyja optymalnemu nawodnieniu. Pamiętajmy, że nasz organizm w dużej mierze składa się z wody, więc to niezwykle ważne, byśmy ją regularnie uzupełniali.

Artykuł promowany www.aterima-med.pl

04 sierpnia 2022 08:31

W czasie lata optymalne nawodnienie jest bardzo ważne. Zwłaszcza, gdy wysokie temperatury dają się we znaki i mogą sprzyjać odwodnieniu.

Zapraszamy do lektury ! Ile wody powinniśmy spożywać na co dzień?

04 sierpnia 2022 10:06 / 2 osobom podoba się ten post
I ja i pdp pijemy dużo wody, pdp mocno nie chce ale i tak namawiam do picia, bo w upały nie ma żartów. 
04 sierpnia 2022 20:48
Tak to jest ze staruszkami....Babcia mało pije, dziadek trochę, ale ma kroplówkę, jedną flaszkę, którą mu Pflegedienst zakłada. Dzieci nic na to nie poradzą, że ich Mutti mało piją. Mówią, nie chce pić, nie zmuszać. Ale mi po prostu jej szkoda, ale cóż. Też nic na to nie poradzę. 
05 sierpnia 2022 08:56 / 1 osobie podoba się ten post
No ja wiem, ale staramy się pić jak najwięcej. Rano to zawsze herbata bardzo dobrze idzie. 
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.