Niemiecka emerytura

25 lutego 2014 23:15 / 1 osobie podoba się ten post
Temat ten był powodem sprzeczki z moim ślubnym.... i prośba do mojego Opiekunkowa, jakie warunki trzeba spełniać aby mieć niemiecką emeryturę - nie chodzi tu o mnie.Obczytałam internet i wykładam mu jak kawa na ławę a On swoje - dojdzie do rozwodu oj dojdzie :) 
25 lutego 2014 23:22 / 1 osobie podoba się ten post
W postaci mocno, hmm, symbolicznej - 5 lat oplacania skladek.

http://www.finanzamt.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1264:przyznanie-niemieckiej-emerytury-&catid=61:emerytury-i-skadki-&Itemid=104
25 lutego 2014 23:30
michalina

Temat ten był powodem sprzeczki z moim ślubnym.... i prośba do mojego Opiekunkowa, jakie warunki trzeba spełniać aby mieć niemiecką emeryturę - nie chodzi tu o mnie.Obczytałam internet i wykładam mu jak kawa na ławę a On swoje - dojdzie do rozwodu oj dojdzie :) 

Niemiecka emerytura jako argument rozwodowy??Chcecie oboje ,żeby sędzia pękł ze śmiechu??????     Nie moge tego znaleźć ,czytałam   jeszcze gdzies ,że trzeba miec 5 lat ubezpieczenia tu i min.20lat w PL.
 
 
 
http://arbeitsamt.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=143:prawo-do-niemieckiej-emerytury-i-renty&catid=34:poradnik-&Itemid=1
 
25 lutego 2014 23:32 / 1 osobie podoba się ten post
Tu jest troche tez na ten temat, szczegolnie wart poczytania ostatni komentarz pod tekstem:

http://www.arbeitlandia.eu/prawo/77,emerytura-w-niemczech.html
25 lutego 2014 23:32
Wiecie co?????Ta niemoŻność normalnego kopiowania to mnie tak wq........WRRRRRRR 5x próbowałam i du...... znalazłam jeszcze to     http://arbeitsamt.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=40&Itemid=58  
No własnie raz wskakuje raz nie,och........
   
26 lutego 2014 00:06 / 1 osobie podoba się ten post
kasia63

Niemiecka emerytura jako argument rozwodowy??Chcecie oboje ,żeby sędzia pękł ze śmiechu??????     Nie moge tego znaleźć ,czytałam   jeszcze gdzies ,że trzeba miec 5 lat ubezpieczenia tu i min.20lat w PL.
 
 
 
http://arbeitsamt.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=143:prawo-do-niemieckiej-emerytury-i-renty&catid=34:poradnik-&Itemid=1
 

Tak jest w naszym 34- letnim związku,że sprzeczamy się na tematy temu podobne - nie dam mu rozwodu hi,hi,hi dzięki.
26 lutego 2014 00:08 / 3 osobom podoba się ten post
ukłony dla Opiekunkowa - Wygrałam !!!
26 lutego 2014 00:15 / 1 osobie podoba się ten post
michalina

Tak jest w naszym 34- letnim związku,że sprzeczamy się na tematy temu podobne - nie dam mu rozwodu hi,hi,hi dzięki.

Dobrze, ze tylko na takie tematy sie klocicie, ale ponoc to dobrze robi, pozniej przeprosiny ...
28 lutego 2014 21:07
emilia

Dobrze, ze tylko na takie tematy sie klocicie, ale ponoc to dobrze robi, pozniej przeprosiny ...

Emilio  rzadko się widzimy to tylko na takie, druga połówka też na wyjazdach od 20 lat.Przypuszczam, że bylo by więcej tematow do sprzeczek, jak to w życiu bywa:)
29 września 2015 19:47 / 2 osobom podoba się ten post
Wazna informacja emerytalna dla Opiekunek Osob Starszych w Niemczech - sciagniete z netu:)

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla obywateli państw należących do Unii Europejskiej przepisy rozporządzenia nr 1408/71 i 574/72 w sprawie dostosowania systemów zabezpieczenia społecznego dla pracowników najemnych, osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek i do członków ich rodzin.

Okresy przepracowane w poszczególnych państwa unijnych będą zaliczone do okresów emerytalnych w danym państwie, pod warunkiem, że opiekunka osób starszych przepracuje w innym państwie przynajmniej 12 miesięcy, ale warunkiem otrzymania emerytury jest spełnienie warunków wymaganych przez ustawodawstwo każdego państwa.

W Niemczech każdemu pracownikowi przysługuje prawo do emerytury po upływie 5 lat składkowych. Do wyliczenia wysokości świadczenia emerytalnego posługujemy się ilością uzyskanych tzw. Rentenpunkte, Entgeltpunktes. W starych landach (czyli dawne RFN) za jeden punkt do wyliczeń świadczeń emerytalnych przyjmuje się od 1 lipca 2009 roku 27,20 Euro, a w nowych landach (czyli dawne NRD), do wyliczeń za jeden punkt emerytalny przyjmuje się kwotę 24,13 Euro. Sposób naliczenia emerytury jest tak jak w Polsce skomplikowany i zależny od bardzo wielu czynników. Emerytura w Niemczech może bowiem składać się z 3 części (odpowiednik polskich III filarów): obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, ubezpieczenia zakładowego (ubezpieczenie organizowane przez pracodawcę, nie jest obowiązkowe i raczej nie będzie dotyczyło opiekunek osób starszych zatrudnionych w domach prywatnych) oraz ubezpieczenia prywatnego, na które pracownik odprowadza dobrowolnie składki.


http://www.sxc.hu/photo/607167
W sprawie naliczenia emerytury, z reguły należy zwrócić się organu emerytalnego w tym kraju, gdzie odprowadzone były ostatnie składki na ubezpieczenia społeczne. To ważna informacja dla opiekunek osób starszych, które planują, że ich ostatnim miejscem pracy przed emeryturą będą Niemcy.

Dokładną informację na temat za co i ile punktów należy się osobom, które starają się o świadczenia emerytalne w Niemczech można znaleźć w części VI SGB (Sechstest Buch Sozialgesetzbuch).

Dla opiekunek osób starszych, podejmujących legalną pracę w opiece w Niemczech najważniejsze jest zapewne, jakiej wysokości i od kiedy będą otrzymywały świadczenia emerytalne z zagranicy. Niestety, kobiety w Niemczech uzyskują za pewnymi wyjątkami, pełne prawa emerytalne dopiero po ukończeniu 67 roku życia ( w Polsce po ukończeniu 60 roku życia). Oznacza to, że dopominać się o wypłatę świadczeń emerytalnych z Niemiec, w większości przypadków opiekunka osób starszych będzie mogła domagać się po ukończeniu 67 roku życia. Nawet jeżeli w Polsce uzyska już prawo do emerytury, to będzie musiała złożyć wniosek o odroczenie naliczenia świadczeń emerytalnych należnych jej z tytułu pracy w Niemczech. Od każdej reguły są wyjątki, dotyczące szczególnych przypadków, jednak ogólna zasada dla większości opiekunek osób starszych będzie właśnie taka – część emerytury wypracowana w Niemczech, będzie wypłacana dopiero gdy ukończymy 67 lat.

Przykładowa wysokość świadczenia emerytalnego, przy założeniu, że opiekunka osób starszych urodzona w 1965 roku, podjęła legalną pracę w Niemczech w 2010 roku, z należnymi jej na 2011 rok punktami Rentenpunkte w wysokości 3.11, pracowała w nowym landzie, zarabiała miesięcznie 1.600 Euro brutto – z chwilą ukończenia 67 roku życia, czyli od roku 2032, będzie jej przysługiwała emerytura z Niemiec w wysokości około 705 Euro (wyliczenia z uwzględnieniem rocznej podwyżki płac na poziomie 3% i inflacji na poziomie 2,8% rocznie).

Opiekunka osób starszych, urodzona w 1960 roku, która podjęła legalną pracę w Niemczech w 2010 roku, będzie miała w 2011 roku prawo do 0,62 Rentenpunkte, pracująca w nowym landzie, przy tych samych zarobkach brutto miesięcznie – 1600 Euro – z chwilą ukończenia 67 roku, czyli od 2027 roku będzie miała emeryturę z Niemiec w wysokości około 435 Euro.

Opiekunka osób starszych, urodzona w 1955 roku, która podjęła legalną pracę w Niemczech w 2010 roku, będzie miała w 2011 roku prawo do 0,62 Rentenpunkte, pracująca w nowym landzie, przy zarobkach brutto 1600 Euro miesięcznie, z chwilą ukończenia 67 roku życia, czyli od 2022 roku, będzie miała emeryturę z Niemiec w wysokości około 285 Euro miesięcznie.

"Czy legalna praca w Niemczech jest atrakcyjna? Każdy musi ocenić sam. Najniższe świadczenie emerytalne w Polsce od 1 marca 2011 roku wynosi 728,18 PLN
29 września 2015 19:52 / 1 osobie podoba się ten post
Kika!!!No ,nic tylko czarną kredą w białym kominie zapisać Twoją obecność:):):):)Ale niespodzianka:):):):)
29 września 2015 19:56 / 2 osobom podoba się ten post
Zblaznilam sie, Emilka podala link do tego artykulu, chcialam usunac, niestety nie dalo sie:)
Pozdrawiam wszystkie uczestniczki Forum ze szczegolnym uwzglednieniem Kasi63;)
03 marca 2018 23:12 / 6 osobom podoba się ten post
Dowiedziałam się dziś przypadkiem co nieco nt niemieckiej emerytury-kokosy ,że ło ho ho.Poznaąłm mianowicie dziewczynę co tu mieszka i pracuje /sprząta/Niemeickie państwo wyliczyło jej własnie należną emeryturę.Ona ma 62 lata,jakiś tam okres do emerytury polskiej wypracowany-w D jest 15 lat ,ale legalnie na umowę zrodziną właśnie przepracował pełne 5 i wystapiłą o naliczenie.I tak.Pracuje 80 godzin tygodniowo na tej umowie za 9 euro.godzina co daje 720euro ,z tego zatrudniająca ją Niemka potrąca na ubezpieczenie i inne świadczenia-nie umiała mi powiedzieć jakie jeszcze ,więc nie wiem ,potrąca 140 euro.Poza tym ma jeszcze inne putz sztele ,ale na czaarnobo za te marne grosze by nie dała rady,no ale one do niemieckiej emerytury się oczywiście nie liczą.Więc reasumując od Niemiec za te przepracowane legalnie 5 lat z opłacanymi składkami dostanie całe 31 euro/ok.125zł/.....Czeka tez na decyzję w spr.emerytury w PL.I tak sobie pomyslałam,że jak ktoś mysli,ze wystarczy w D 5 lat popracwać i manna z niemieckiego nieba spłynie to się może nieźle przeliczyć.....
03 marca 2018 23:21 / 5 osobom podoba się ten post
kasia63

Dowiedziałam się dziś przypadkiem co nieco nt niemieckiej emerytury-kokosy ,że ło ho ho.Poznaąłm mianowicie dziewczynę co tu mieszka i pracuje /sprząta/Niemeickie państwo wyliczyło jej własnie należną emeryturę.Ona ma 62 lata,jakiś tam okres do emerytury polskiej wypracowany-w D jest 15 lat ,ale legalnie na umowę zrodziną właśnie przepracował pełne 5 i wystapiłą o naliczenie.I tak.Pracuje 80 godzin tygodniowo na tej umowie za 9 euro.godzina co daje 720euro ,z tego zatrudniająca ją Niemka potrąca na ubezpieczenie i inne świadczenia-nie umiała mi powiedzieć jakie jeszcze ,więc nie wiem ,potrąca 140 euro.Poza tym ma jeszcze inne putz sztele ,ale na czaarnobo za te marne grosze by nie dała rady,no ale one do niemieckiej emerytury się oczywiście nie liczą.Więc reasumując od Niemiec za te przepracowane legalnie 5 lat z opłacanymi składkami dostanie całe 31 euro/ok.125zł/.....Czeka tez na decyzję w spr.emerytury w PL.I tak sobie pomyslałam,że jak ktoś mysli,ze wystarczy w D 5 lat popracwać i manna z niemieckiego nieba spłynie to się może nieźle przeliczyć.....

Ja dzis też na fb czytałam podobne rzeczy. Ta emerytura z Niemiec, to urban legend. Już dawno dałam sobie z tym spokój.


Dyskusja w rozmowach na luzie. O.

04 marca 2018 07:02 / 2 osobom podoba się ten post
Przepracowalam 3lata na Talzeit tz. 120h w miesiącu+ nadgodziny od których też są składki, bez polskiej emerytury należy mi się 3e dodatku , ale po powrocie idę z papierami do Zus to powiem jak to się ma do kapitału w połączeniu z polskimi składkami.