ZUS czy OFE - co wybieracie?

14 lipca 2014 10:05 / 2 osobom podoba się ten post
Czasu na decyzję zostało mało-bo trzeba ja podjąc do końca lipca.Co zdecydowaliscie?Ja ,po konsultacjach z synem ,który troche więcej sie interesuje zdecydowałam ,ze mimo wszystko jednak ZUS.Dziecko twierdzi ,że osoby po 50 roku życia moga juz nie zdążyć nazbierac składek  wOFE na tyle, żeby to sie opłacało,tym bardziej że w efekcie koncowym i tak trafia one z powrotem do ZUS.Więc oboje z mężem zostajemy w ZUS.Poza tym OFE niesie za soba ryzyko złego inwestowania i tym samym zerowych zysków.Czytam prognozy jak Polacy podchodza do tego i ponad 70% wybiera ZUS-prawdopodobnie dlatego ,ze to jednak panstwowa instytucja ,z gwarancjami państwowymi a w PL nie jesteśmy jeszcz nauczeni inwestowac oszczednosci w coś mniej pewnego niz panstwowe i nie mamy takiego zaufania. Tak naprawde to nikt nie wie jak to za te dwadzieścia kilka lat bedzie wygladac ,ile razy zmienia sie rządy i co nowego wymyslą.Pozostaje na wszelki wypadek odkładac "do skarpety" na czarna godzinę:)
14 lipca 2014 10:53 / 3 osobom podoba się ten post
Kasia - lepiej odkładać do skarpety. ZUS już zbankrutował. Czy OFE jest bezpieczne? Dla mnie w naszym kraju nic nie jest bezpieczne.
14 lipca 2014 11:06 / 2 osobom podoba się ten post
Ja też wybieram ZUS. OFE to nie wiadomo czy przetrwają, ZUS jakby nie było jest państwowy, a że nasze kochane państwo nie ma nam za wiele do zaoferowania, to już inna historia. Moją najpewniejszą emeryturką będzie mieszkanko. Wynajmuję je, a pieniążki za najem pokrywają kredyt hipoteczny. Gdy osiągnę wiek emerytalny, a nawet wcześniej , kredyt będzie spłacony, a pieniążki za najem będą najpewniejszą emeryturką. Nie za wysoką, ale przynajmniej pewną.
14 lipca 2014 11:14
A ja chciałam zostawic po staremu i muszę w związku z tym złożyć orzeczenie,a że jestem poza granicami nie mam jak. Co w związku z tym?
14 lipca 2014 11:26
ivanilia40

A ja chciałam zostawic po staremu i muszę w związku z tym złożyć orzeczenie,a że jestem poza granicami nie mam jak. Co w związku z tym?

http://www.zus.pl/files/ABC%20Ubezpieczonego%20-%20zmiany%20w%20OFE.pdf
 
14 lipca 2014 11:30 / 1 osobie podoba się ten post
.. przydaloby sie wygrac w Lotto, zapomniec o tych problemach...
14 lipca 2014 11:54 / 1 osobie podoba się ten post
Jeśli zdecydujemy się pozostać jak dotychczas w dwoch filarach to za kilka lat nasze składki i tak trafią do ZUS ,więc nie ma co sie zastanawiać nad decyzją bo rząd podjął ją za nas. Szkoda zachodu,trzeba zacząć myśleć o emeryturze oszczędzając osobiście lub w coś mądrego zainwestować np w nieruchomości.
14 lipca 2014 12:15
Można sobie też otworzyć IKZE , trzeci filar, tego nikt nie ruszy... Ale faktyczne ani OFE ani ZUS gdybym mogła tak wybrać..nie ma co liczyć na państwo, lepiej samemu otworzyć jakiś fundusz, bez ryzyka, żeby wyciągnąć PRZYNAJMNIEJ to co się wpłaciło i mieć to pewne...
14 lipca 2014 12:23
nianta

Można sobie też otworzyć IKZE , trzeci filar, tego nikt nie ruszy... Ale faktyczne ani OFE ani ZUS gdybym mogła tak wybrać..nie ma co liczyć na państwo, lepiej samemu otworzyć jakiś fundusz, bez ryzyka, żeby wyciągnąć PRZYNAJMNIEJ to co się wpłaciło i mieć to pewne...

Jabym miała w III Filarze zakładać konto to wolałabym już na prywatnym-oszczędnościowym koncie odkładać. Wogóle to jestem wkurzona na polski system ,poczytałam i teraz wiem,że nie ma co szukać agencji,która od średniej krajowej odprowadza składki,bo i tak czaka nas głodowa emerytura.
14 lipca 2014 12:28
Zostaję w OFE, złożyłam oświadczenie. Mam 27 lat, kupę czasu do emerytury :) Zawsze pozostają jeszcze okienka transferowe... Raczej należę do tych pozytywnie myślących, więc liczę, że coś się zmieni na lepsze.
14 lipca 2014 12:30
anka_ego

Zostaję w OFE, złożyłam oświadczenie. Mam 27 lat, kupę czasu do emerytury :) Zawsze pozostają jeszcze okienka transferowe... Raczej należę do tych pozytywnie myślących, więc liczę, że coś się zmieni na lepsze.

ja tez wybralam OFE
14 lipca 2014 12:31
ivanilia40

Jabym miała w III Filarze zakładać konto to wolałabym już na prywatnym-oszczędnościowym koncie odkładać. Wogóle to jestem wkurzona na polski system ,poczytałam i teraz wiem,że nie ma co szukać agencji,która od średniej krajowej odprowadza składki,bo i tak czaka nas głodowa emerytura.

Ja byłam w firmie 'G' i przedstawiam ludziom jakie czeka ich wynagrodzenie od ZUZu , to dużo osób mówiło, że to nie możliwe, bo oni X zarabiają, niestety, ja to pewnie do swojej emerytury nie dożyję:P bo podejrzewam, że wiek emerytalny będzie wynosił 124 lata, ale tak serio,to na prawdę żyjemy w państwie, gdzie nie masz nic zapewnionego po osiągnięciu wieku emerytalnego , jeśli sama nie oszczędzałaś...
14 lipca 2014 12:32
opiekun_Janusz

Kasia - lepiej odkładać do skarpety. ZUS już zbankrutował. Czy OFE jest bezpieczne? Dla mnie w naszym kraju nic nie jest bezpieczne.

Spokojna głowa-tyle się o tym mówi ,a zobaczysz-nasze dzieci jeszcze do ZUS składki beda odprowadzały.....Cos wybrac trzeba a czy to był dobry wybór to ja sie przekonam za 22 lata:):):)Ha ha ha
14 lipca 2014 12:34
Najgorsze jest to że płacenie ZUS jest obowiązkowe, bo ja bym wolała te wszystkie pieniądze które wpłacam dać do skarbonki. Albo jeszcze lepiej - tak jak piszą koleżanki - zainwestować w coś.
14 lipca 2014 12:34
ivanilia40

A ja chciałam zostawic po staremu i muszę w związku z tym złożyć orzeczenie,a że jestem poza granicami nie mam jak. Co w związku z tym?

Nic nie musiz robić jak zostajesz w ZUS-kto nie złozy oświadczenia ,ze do OFE przechodzi z automatu zostaje w ZUS.Poszukaj na str.ZUS info nt.temat:)