Mini Job

02 października 2014 18:20
Więc jakto jest z tym MiniJob mozna pracować bezproblemów czy nie . Jeżeli opiekunka pracuje na minijob to pracuje legalnie czy tez nie do końca ? Chyba lepiej tak pracowac niz na czrno ??
Moze wypowie się ktoś kto aktualnie tak pracuje w opiece w DE.
02 października 2014 19:34
gosialek

Witam,mam pytanie moja znajoma ma w polsce rente socjalna choc pracuje jako opiekunka w niemczech,teraz niemiecka rodzina chce ja zatrudnic na zasadzie minijop ale ona ma obawy ze moze stracic ta rente i miec problemy w PL.Czy moze ktos powiedziec czy minijop koliguje z renta socjalna w PL czy nie bedzie miala z tego tytulu problemow?dziekuje za pomoc

Poszukac w internecie- ile mozna dorobic do renty socjalnej ? .Zadzwonic do ZUS i wszystko wiadomo .Przepisy sie zmieniaja co roku a nawet czesciej .
10 stycznia 2015 22:41 / 1 osobie podoba się ten post
Dziewczyny która z was zatrudniona jest na mini job ,jakie są opłaty itp bo są nowe przepisy ale nie wszystko rozumię ,czy lepiej założyć dzaiałalność w polsce a pracować w niemczech.
20 stycznia 2015 14:39
Witam,mam pytanie odnośnie minijobu.Pracuje od roku zatrudniona przez rodzinę na bazie 450 E miesięcznie.Mam konto walutowe w Polsce,rodzina odprowadza za mnie składki na ubezpieczenie emerytalne.I teraz nie wiem,bo z tego co piszecie wynika,że mam jakąś część sama odprowadzać na składki? Dobrze zrozumiałam?A drugie pytanie odnośnie ubezpieczenia zdrowotnego.Czy będąc ubezpieczona przez męża jako gospodyni domowa muszę ekstra wykupić ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech,czy wystarczy karta EKUZ?Prosze poratujcie dziewczyny bo znowu się wybieram do Niemiec,myślałam,że rodzina wszystko za mnie załatwiła.Hilfe!!!
04 lutego 2015 00:24
Dzięki ale chodzi mi o nowe przepisy
15 lutego 2015 18:13
Witerenia domyslam sie , ze chodzi ci o prace jako oipekunka. Powiem Ci jak rodzina ma Cie zatrudnic. Pracodawca jest twoj podopieczny. Ustalast z nim pensje brutto i odprowadzacie wspolnie skladki od tej kwoty. Masz pelen ubezieczenie i wszystko , co jest potrzebne w przyszlosci do emerytury. Niewazne gdzie bedziesz ja kiedys pobierac. Z minijob nie masz tego , nie oplaci sie przede wszystkim dla ciebie. Rodzina niemiecka i tak zaplaci o wiele mniej , niz musialaby placic agencji , a ty bedziesz na plusie. Ja tak pracuje od poczatku, jak tu przyjechalam. Mozna jeszcze bejsc przepisy, jesli chcesz wiecej kasy zatrzymac w kieszeni.):)pozdrawiam
15 lutego 2015 18:30
Witerenia czy ty szukasz pracy jako opiekunka ...?
15 lutego 2015 18:42
Ja o tym myśle , gdyz mam dzaiałanosc w pl
 
15 lutego 2015 20:40
leni

Witerenia domyslam sie , ze chodzi ci o prace jako oipekunka. Powiem Ci jak rodzina ma Cie zatrudnic. Pracodawca jest twoj podopieczny. Ustalast z nim pensje brutto i odprowadzacie wspolnie skladki od tej kwoty. Masz pelen ubezieczenie i wszystko , co jest potrzebne w przyszlosci do emerytury. Niewazne gdzie bedziesz ja kiedys pobierac. Z minijob nie masz tego , nie oplaci sie przede wszystkim dla ciebie. Rodzina niemiecka i tak zaplaci o wiele mniej , niz musialaby placic agencji , a ty bedziesz na plusie. Ja tak pracuje od poczatku, jak tu przyjechalam. Mozna jeszcze bejsc przepisy, jesli chcesz wiecej kasy zatrzymac w kieszeni.):)pozdrawiam

Leni a jak to wygląda przy zjazdach.  Czy za każdym razem jest zawierana nowa umowa? Czy jest ciągłość umowy?
16 lutego 2015 11:07 / 1 osobie podoba się ten post
kasia14 to wszystko zalezy jak dogadasz sie z rodzina, ale nikt sie nie zgodzi, ze zjedziesz np na 2 miesiace. Mozesz miec urlop i tylko to, praca jest ciagla do momentu zgonu podopiecznego. Kasia zawsze cos za cos.To jest dobre dla tych , co tu zostaja na stale, albo nie ciagnie ich zbytnio do Pl, albo nie maja innego wyjscia. Jest to jednak najkorzystniejsze zatrudnienie dla opiekunki. Jestes sama sobie szefem i nie musisz sie martwic tak jak przy gewerbie albo dzialalnosci polskiej.I ty i rodzina jestescie kryci pod wzgledem przepisow.
16 lutego 2015 16:52
Leni dzięki za odpowiedź
16 lutego 2015 18:35 / 2 osobom podoba się ten post
Albo znajdujesz zmienniczkę i pracujecie we dwie, tzn. robicie zmiany np. po 6 lub 8 tygoni i tym sposobem każda w ciągu roku ma pół etatu. Tak pracuje moja koleżanka, dopytam przy okazji, jak jest z zawieraniem umów i innymi formalnościami.
Albo znajdujesz stałą zmienniczkę, której pasuje wskoczyć na Twoje miejsce np. 3 razy w roku po 6 tygodni, a Ty sobie w tym czasie jedziesz spokojnie do domu. Tak pracuję ja i bardzo sobie chwalę :). 
Zmienniczka pracuje wtedy nieoficjalnie, ale mojej nie zależy, bo jest emerytką, a żadna kontrola się nie przywlecze, bo składki i wszystko co trzeba jest regularnie płacone.
Jest trochę możliwości, ale trzeba trafić na fajnych, skłonnych do ustępstw ludzi, którym też bedzie zależeć. 
 
16 lutego 2015 18:40
salazar, zgadzam sie z tym, ze trzeba trafic na zainteresowanych ludzi. Nie wszyscy pojda na to, bo umowa i oplaty sa na jedna osobe i czesto Niemcy podpisujac taka umowe, chca , aby opiekunka byla do konca.
16 lutego 2015 18:48
Owszem, nie wszyscy i dlatego napisałam, że obydwie strony powinny być tak samo, albo podobnie zainteresowane ;).
W obydwu przypadkach, które podałam, rodzina płaci za jedną osobę, nie bardzo zrozumiałam o co Ci chodzi..
Mnie zatrudniono po roku pracy na innych zasadach, więć to też chyba nie jest tak, że znajdziesz miejsce i od razu dadzą Ci dobrą umowę na stałe z całym socjalem. 
Ale tego nie wiem, może komuś udało się w ten sposób znaleźć dobre miejsce :).
16 lutego 2015 19:02 / 2 osobom podoba się ten post
salazar, jest wszystko okay.Chodzi mi wlasnie o to, ze wiekszosc Niemcow jesli podpisze umowe z jedna pania, to chce TYLKO ja miec u siebie.Jesli chodzi o szczescie na normalne zatrudnienie, to chyba jestem szczesciara, bylam tak zatrudniana od poczatku a to moja 3 stella.Jesli chodzi o fajne miejsce pracy, to niestety tylko to w ktorym jestm od 20 miesiecy, jest dobre i pomimo , ze opiekuje sie malzenstwem bardzo posunietych dementykow, nigdy nie bylam zdenerwowana, ciagle jest wesolo, chociaz pracy jest wiele:)