Mini Job

16 lutego 2015 19:12
Owszem, chcą, ale niektórzy rozumieją, że nie każdy decyduje sie na stały pobyt w De, że mamy rodziny, jakies zobowiązania, lub po prostu nie chcemy tu zostać :).
Pewnie w Twoim przypadku to, że zadeklarowałaś chęć pozostania na stałe miało duży wpływ na zatrudnienie przez rodzinę.
 
Koleżanka, o której pisałam w pierwszym poście nie jest długo zatrudniona, ale powiem Ci, że jak pdp da jej w kość, to bardzo szybko sprowadza ja do pionu słowami, że ona z łatwością znajdzie inne miejsce i w każdej chwili może się spakować i wyjść ;).
Pdp na początku parę razy pojechała tekstem, że obydwie są jej własnością (zatrudnienie!) i mają robić, co ona chce. Solidarnie oburzyły się na takie słowa i teraz jest ok, mimo, że pdp do najłatwiejszych nie należy..
 
Cieszę się, że jesteś zadowolona i w końcu trafiłaś na dobre miejsce :). Powodzenia życzę i pozdrawiam.
 
16 lutego 2015 19:26 / 7 osobom podoba się ten post
salazar, masz racje, ze mam ulatwione, bo zostaje w De.pierwsza praca byla z netu do polskiej rodziny na czarno za 500 eu. Bylo mi wszystko jedno , liczylo sie , ze wyjade. To byl koszmar, ale po 2 miesiacach okazalo sie , ze musze byc pilnie operowana bo mam poczatki nowotworu. Szok. Zadzwonilam do meza aby ubezpieczyl mnie na swoja emeryture(byl emerytem gorniczym) powiedzial, ze nei bedzie latal po biurach. Ta rodzina okazala sie uczciwa, zatrudnili mnie na szybko na stale-mialam ubezpieczenie. Wlasnie wtedy podjelam decyzje, ze nie wracam, nie mam do kogo. Mysle, ze mnie zrozumialas.Pozniej juz staralm sie tutaj sama poruszac , znalezc cos dobrego no i jak mowia do 3 razy sztuka:) Oby dziadkowie zyli jak najdluzej!!!
16 lutego 2015 22:52 / 1 osobie podoba się ten post
salazar

Albo znajdujesz zmienniczkę i pracujecie we dwie, tzn. robicie zmiany np. po 6 lub 8 tygoni i tym sposobem każda w ciągu roku ma pół etatu. Tak pracuje moja koleżanka, dopytam przy okazji, jak jest z zawieraniem umów i innymi formalnościami.
Albo znajdujesz stałą zmienniczkę, której pasuje wskoczyć na Twoje miejsce np. 3 razy w roku po 6 tygodni, a Ty sobie w tym czasie jedziesz spokojnie do domu. Tak pracuję ja i bardzo sobie chwalę :). 
Zmienniczka pracuje wtedy nieoficjalnie, ale mojej nie zależy, bo jest emerytką, a żadna kontrola się nie przywlecze, bo składki i wszystko co trzeba jest regularnie płacone.
Jest trochę możliwości, ale trzeba trafić na fajnych, skłonnych do ustępstw ludzi, którym też bedzie zależeć. 
 

Będę Ci wdzięczna za info.
19 lutego 2015 23:20
A jakie są opłaty na mini job
22 lutego 2015 21:33
wichurra

Mi zależy przede wszystkim, żeby dobrze zarobić:)
Jak rodzina ma wydać kasę na moje składki rentowe (których raczej nigdy nie odbiorę, bo nie mam zamiaru pracować w Niemczech 5 lat) i inne podatki, to wolę tą kasę dostać do ręki. Na minijob byłoby lepiej, bo zawsze to chociaż namiastka legalności, a rodzina niewiele składek wtedy odprowadza. Zobaczymy jak to bedzie. Jak będzie na czarno to trudno, ale narzekać nie będę:)  Chyba:)

Wichura, zainteresuje się jednak tym MidiJobem.
Madrze ustawione w nim wynagrodzenie (np. 480e czy 500) powoduje, że są same zalety:
-pracodawca płaci nawet nieco mniej niż przy minijobie,
-Ty jesteś objęta pełnym ubezpieczeniem i ochroną socjalną.  
 
http://www.jobmensa.de/ratgeber/arbeitsmodelle/850-Euro-Job
http://www.haufe.de/personal/entgelt/beschaeftigung-in-der-gleitzone-sozialabgaben-sparen-mit-midijobs_78_188924.html  
 
a poza tym większe "oznaki" legalności
(po co Ty i rodzina macię się narażać na ewentl. kontrolę) ....zameldować się możesz u córki, lub kuzyna, sąsiada :)))  
W necie są kalkulatory na MidiJob -podatki + wszystkie składki przy nim.
Warto się trochę nim pobawić i dobrać odpowiednią kwotę wynagrodzenia.
(W tamtych linkach też są podane niektóre wyliczenia).
 
Szczęśliwej podróży (daleko jedziesz?) i powodzenia !!
 
Przenoszę tutaj, bo potem znowu będzie płacz, że gdzieś było, ale nikt nie może odnaleźć. Moderator
23 lutego 2015 11:41
powielam pytanie poprzedniczki!
26 lutego 2015 14:37

Konto usunięte - rekrutacja. Moderator

23 marca 2015 01:39
Wprawdzie dochody uzyskane w Polsce są oficjalnie wolne od podatku w Niemczech, to jednak mało kto informuje, że dochody polskie wlicza się do podstawy opodatkowania w Niemczech - czyli polskie dochody zwiększają niemiecki zarobek brutto i pracownik płaci wyższy podatek od dochodów uzyskanych w Niemczech.

Jest to niezwykle sprytne zagranie ustawodawcy, gdyż z jednej strony zawiera się umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, a z drugiej strony polskie dochody i tak obciążają dochody uzyskane w Niemczech i wpływają na wyższe opodatkowanie niemieckich dochodów. Polskim pracownikom zatrudnionym w Niemczech grożą zatem odczuwalne skutki pracy w obu krajach (tj. w Polsce i w Niemczech) w postaci zwiększonego podatku na rzecz niemieckiego fiskusa.
23 marca 2015 01:45 / 1 osobie podoba się ten post
dana54

Wprawdzie dochody uzyskane w Polsce są oficjalnie wolne od podatku w Niemczech, to jednak mało kto informuje, że dochody polskie wlicza się do podstawy opodatkowania w Niemczech - czyli polskie dochody zwiększają niemiecki zarobek brutto i pracownik płaci wyższy podatek od dochodów uzyskanych w Niemczech.

Jest to niezwykle sprytne zagranie ustawodawcy, gdyż z jednej strony zawiera się umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, a z drugiej strony polskie dochody i tak obciążają dochody uzyskane w Niemczech i wpływają na wyższe opodatkowanie niemieckich dochodów. Polskim pracownikom zatrudnionym w Niemczech grożą zatem odczuwalne skutki pracy w obu krajach (tj. w Polsce i w Niemczech) w postaci zwiększonego podatku na rzecz niemieckiego fiskusa.

Nie zawsze tak jest ! Juz o tym pisalam, zalezy ile czasu pracuje sie w DE w ciagu roku, pod jaki obowiazek podatkowy w DE sie podlega i gdzie delikwent posiada tak zwane centrum zyciowe (niezalezne od miejsca zameldowania/zamieszkania). 
Tu jest to wszystko bardzo ladnie opisane:
 
http://biurose.sejm.gov.pl/teksty_pdf_05/i-1141.pdf
03 kwietnia 2015 18:29
oporanku

Witam,mam pytanie odnośnie minijobu.Pracuje od roku zatrudniona przez rodzinę na bazie 450 E miesięcznie.Mam konto walutowe w Polsce,rodzina odprowadza za mnie składki na ubezpieczenie emerytalne.I teraz nie wiem,bo z tego co piszecie wynika,że mam jakąś część sama odprowadzać na składki? Dobrze zrozumiałam?A drugie pytanie odnośnie ubezpieczenia zdrowotnego.Czy będąc ubezpieczona przez męża jako gospodyni domowa muszę ekstra wykupić ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech,czy wystarczy karta EKUZ?Prosze poratujcie dziewczyny bo znowu się wybieram do Niemiec,myślałam,że rodzina wszystko za mnie załatwiła.Hilfe!!!

Jezeli masz staly meldunek niemiecki to obowiazkowo tutaj musisz miec ubezpieczenie .Mozna na polskiej karcie Ekuz  np meza tu pracowac okresowo ,bodajze do 2 miesiecy na minijoob i za kazdym razem meldowac sie i wymeldowywac.Jezeli rodzina placi Renteversicherung to i Kranke i Pflegeversicherung tez powinni.Sprawdz w swojej krankenkasse jakie skladki sa odprowadzane.co to za skladki placi rodzina?zebys nie musiala wstecz placic podstawowych skladek ze wzgledu na niemiecki meldunek.
28 sierpnia 2016 17:01
Witam pracuję na mini-job mój pracodawca powiedział mi że zmieniły się przepisy i może podpisać dwie umowy w roku w tej sytuacji Ja i moja zmienniczka musimy jezdzić do pracy na pół roku a nie jak przedtem na dwa miesiące proszę o odpowiedz czy faktycznie zmieniły sie tak przepisy
28 sierpnia 2016 19:08 / 2 osobom podoba się ten post
maryna71

Witam pracuję na mini-job mój pracodawca powiedział mi że zmieniły się przepisy i może podpisać dwie umowy w roku w tej sytuacji Ja i moja zmienniczka musimy jezdzić do pracy na pół roku a nie jak przedtem na dwa miesiące proszę o odpowiedz czy faktycznie zmieniły sie tak przepisy

na 100% nic takiego nie ma. Sorki, ale robią was w jajo chyba aby zaoszczędzić na kosztach podróży.
Czy pan pracodawca wie, że zatrudnianie w opiece 24h na minijob jest nielegalne?  Jest to forma zatrudnienia tylko dla tych, co mają już ubezpieczenie zdrowotne i chcą sobie dorobić  - ze stawki minimalnej wynika że max. 52 godz./mc (czyli ok. 1/4 etatu).
19 września 2016 22:33 / 1 osobie podoba się ten post
Witam,mam pytanie jaki koszt miesieczny ponosi rodzina zatrudniajac mnie na Minijob z wynagrodzeniem 450 Euro.Dziekuje za pomoc.
20 września 2016 18:34 / 1 osobie podoba się ten post



Gesamtkosten für den Arbeitgeber pro Monat
 
513,23 €



 Czyli 450€ Twoja wyplata + ubezpieczenia i podatek,razem  niecale 514€
20 września 2016 20:54
MartaP




Gesamtkosten für den Arbeitgeber pro Monat
 
513,23 €



 Czyli 450€ Twoja wyplata + ubezpieczenia i podatek,razem  niecale 514€

Witam , oplacaja ubezpieczenia i podatek tzn , ze do lekarza tez tam moge isc ? czy musze sobie sama wykupic prywatne ubezpieczenie lub moge byc na ubezpieczeniu meza ? Dziekuje za pomoc