Język polski z Salazar

13 marca 2015 18:01 / 11 osobom podoba się ten post
Pozwolę sobie założyć nowy temat, mam nadzieję, że nikt mnie okrzyczy :D.
Są koleżanki, które piszą po niemiecku i proszą o korektę, więc może równie gładko przejdzie poprawianie błędów robionych w języku oczystym ;)?
Żeby nie było kwasów i wytykania palcem, mówimy o problemie, a nie o tym, kto, gdzie i jak się machnął. Bez nerwów i bez niepotrzebnej spiny :).
Ogólnie lajt, ale jeśli ktoś od czasu do czasu zajrzy i może coś przyswoi, to będzie miło :).
 
 
13 marca 2015 18:10 / 2 osobom podoba się ten post
Wielką literą piszemy tylko zaimki osobowe i dzierżawcze w drugiej osobie liczby pojedyncze i mnogiej. Całą resztę piszemy małą literą. Amen :)!
13 marca 2015 18:19 / 1 osobie podoba się ten post
Jest podobny temat"Ortografia na wesoło" czy jakos podobnie,ale może i ten chwyci :)
13 marca 2015 18:29 / 4 osobom podoba się ten post
Mówi się "w każdym razie" a nie "w każdym bądź razie". Błąd ponoć wynika z połączenia "w każdym razie" z "bądź co bądź" :)
13 marca 2015 18:30 / 6 osobom podoba się ten post
Nikt nie chciałby pisać z błędami. Niestety trafiają sie każdemu.
Ja osobiście uwolniłabym to forum  od tematu jakpisac poprawnie, ortografia na wesoło.
Tu i tak jest wesoło. 
Piszmy jak umiemy, ale piszmy szczerze, od serca, bez nienawiści, podchodów, obgadywania. Niech będzie jedno miejsce, gdzie można zawsze obojętnie w jakim stanie wejść. Można sobie pogadać, zapytać, pośmiać sie. Poznać ciekawe, miłe dziewczyny.  Głowę sobie ortografią zawracać.  Miłego wieczoru.
 
 
13 marca 2015 18:47 / 3 osobom podoba się ten post
IGGA

Nikt nie chciałby pisać z błędami. Niestety trafiają sie każdemu.
Ja osobiście uwolniłabym to forum  od tematu jakpisac poprawnie, ortografia na wesoło.
Tu i tak jest wesoło. 
Piszmy jak umiemy, ale piszmy szczerze, od serca, bez nienawiści, podchodów, obgadywania. Niech będzie jedno miejsce, gdzie można zawsze obojętnie w jakim stanie wejść. Można sobie pogadać, zapytać, pośmiać sie. Poznać ciekawe, miłe dziewczyny.  Głowę sobie ortografią zawracać.  Miłego wieczoru.
 
 

Igga, nikt nie musi do tego wątku zaglądać, ani przejmować się tym, o czym tu się pisze albo nie pisze :).
Tak samo z wątkiem niemieckim.. Dziewczyny sobie piszą i ok, przyznaję, że prawie tam nie zaglądam, ale przymusu nie ma, czyż nie?
W zasadzie niczym nie warto sobie głowy zawracać, fajna konkluzja :D.
 
 
13 marca 2015 18:50 / 1 osobie podoba się ten post
kasia63

Jest podobny temat"Ortografia na wesoło" czy jakos podobnie,ale może i ten chwyci :)

Kasiu, przyznaję, nie dojrzałam :(.
Odkopię i sobie poczytam :).
 
13 marca 2015 19:04 / 3 osobom podoba się ten post
Zawracanie sobie czymkolwiek głowy jest pewnym ograniczaniem własnych swobód. Jestem na etapie kompletnego lekceważenia tego co mnie nie dotyczy, na czym mi nie zależy. Wybieram tylko to na co ja mam ochotę. I tak, masz rację, nikt nikogo nie zmusza do zaglądania do tego tematu. Może nawet będzie duże zainteresowanie. Nie wiem.
Ale jeśli masz takie parcie na język ojczysty to działaj.
Mi nie przeszkadzają ani błędy, ani niewiedza.
13 marca 2015 19:10 / 2 osobom podoba się ten post
Szczerze przyznam że mi przeszkadza nie pisanie polskich liter,tzn.omijanie ł,ś,ć,ź,ż,ó,ą,ę,ń nie rozumiem w czym problem? nawet Rej pisał "Polacy nie gęsi swój język mają"....
13 marca 2015 19:13 / 1 osobie podoba się ten post
IGGA

Zawracanie sobie czymkolwiek głowy jest pewnym ograniczaniem własnych swobód. Jestem na etapie kompletnego lekceważenia tego co mnie nie dotyczy, na czym mi nie zależy. Wybieram tylko to na co ja mam ochotę. I tak, masz rację, nikt nikogo nie zmusza do zaglądania do tego tematu. Może nawet będzie duże zainteresowanie. Nie wiem.
Ale jeśli masz takie parcie na język ojczysty to działaj.
Mi nie przeszkadzają ani błędy, ani niewiedza.

Chyba młoda jesteś, albo od czegoś się uwolniłaś. Ja od zawsze robię to, na co mam ochotę, więc uwalniać się nie muszę :).
Nie mam parcia, ale czasami zęby mnie bolą i skóra mi cierpnie, a czasami się dziwię, że można aż tak :D
13 marca 2015 19:30 / 1 osobie podoba się ten post
kasiachodziez

Szczerze przyznam że mi przeszkadza nie pisanie polskich liter,tzn.omijanie ł,ś,ć,ź,ż,ó,ą,ę,ń nie rozumiem w czym problem? nawet Rej pisał "Polacy nie gęsi swój język mają"....

Kasiu, kto powiedział, że chodzi o polską klawiaturę i że to jest problem?
Co Rej i jego gęsi mają tu do powiedzenia, bo nie bardzo łapię tok rozumowania :D
13 marca 2015 19:35 / 1 osobie podoba się ten post
salazar

Kasiu, kto powiedział, że chodzi o polską klawiaturę i że to jest problem?
Co Rej i jego gęsi mają tu do powiedzenia, bo nie bardzo łapię tok rozumowania :D

Większość z nas korzysta z polskiej klawiatury,a język polski to chyba też pełny alfabet.........
13 marca 2015 19:54 / 3 osobom podoba się ten post
kasiachodziez

Szczerze przyznam że mi przeszkadza nie pisanie polskich liter,tzn.omijanie ł,ś,ć,ź,ż,ó,ą,ę,ń nie rozumiem w czym problem? nawet Rej pisał "Polacy nie gęsi swój język mają"....

Mnie nie przeszkadza, chociaż sama staram się polskich liter używać. Jednak rozumiem, że jeśli ktoś pisze z telefonu lub z tableta to pisanie polskimi literami jest utrudnieniem. Czasami napiszę coś na szybko z telefonu i wtedy też mi się nie chce polskich liter wyszukiwać. Mam przewaznie wtedy mało czasu, na chwilę tylko na forum wchodzę i liczy się szybkość:)
 
 
A dla zainteresowanych poprawną polszczyzną mam ciekawego vloga. Pani jest polonistką, kręci filmiki na youtube i w każdym przekazuje trochę wiedzy na temat poprawnej polszczyzny. 
 
https://www.youtube.com/user/PamikuPL/videos
 
Od niej na przykład przyswoiłam poprawne znaczenie słowa "tudzież". Zawsze myślałam, że znaczy to samo, co "bądź", "lub". Okazuje się, że synonimami do "bądź" są "i", "oraz". 
13 marca 2015 20:00 / 3 osobom podoba się ten post
wichurra

Mnie nie przeszkadza, chociaż sama staram się polskich liter używać. Jednak rozumiem, że jeśli ktoś pisze z telefonu lub z tableta to pisanie polskimi literami jest utrudnieniem. Czasami napiszę coś na szybko z telefonu i wtedy też mi się nie chce polskich liter wyszukiwać. Mam przewaznie wtedy mało czasu, na chwilę tylko na forum wchodzę i liczy się szybkość:)
 
 
A dla zainteresowanych poprawną polszczyzną mam ciekawego vloga. Pani jest polonistką, kręci filmiki na youtube i w każdym przekazuje trochę wiedzy na temat poprawnej polszczyzny. 
 
https://www.youtube.com/user/PamikuPL/videos
 
Od niej na przykład przyswoiłam poprawne znaczenie słowa "tudzież". Zawsze myślałam, że znaczy to samo, co "bądź", "lub". Okazuje się, że synonimami do "bądź" są "i", "oraz". 

Zgoda,sama literówki robię ,ale czym innym są prozaiczne literówki , a czym innym rażące, aż oczy bolą błędy ortograficzne.W Skypowej rozmowie z koleżanką napisałam dziś "żołnierz",przez Z z kropką na końcu-patrzę i oczom nie wierzę ,że takiego byka strzeliłam.....To mój drugi na koncie, po "szefcu":):):):)Hi hi hi
 
13 marca 2015 20:03 / 2 osobom podoba się ten post
kasia63

Zgoda,sama literówki robię ,ale czym innym są prozaiczne literówki , a czym innym rażące, aż oczy bolą błędy ortograficzne.W Skypowej rozmowie z koleżanką napisałam dziś "żołnierz",przez Z z kropką na końcu-patrzę i oczom nie wierzę ,że takiego byka strzeliłam.....To mój drugi na koncie, po "szefcu":):):):)Hi hi hi
 

Akurat nie mówię o literówkach, ale w pełni się z Tobą zgadzam:)