Polak, Niemiec - dwa bratanki?

01 kwietnia 2015 20:33 / 1 osobie podoba się ten post
wlasnie na erste leci film-nackt unten Wölfe, o obozie koncentracyjnym. Swoja droga to Niemcy ostatnio puszczaja duzo programow o wojnie
01 kwietnia 2015 20:36 / 1 osobie podoba się ten post
leni

wlasnie na erste leci film-nackt unten Wölfe, o obozie koncentracyjnym. Swoja droga to Niemcy ostatnio puszczaja duzo programow o wojnie

Leni, lepiej nie mówic o wojnie, jak jest 'troche' spokojnie,,
01 kwietnia 2015 20:41 / 1 osobie podoba się ten post
Ona_Lisa

Leni, lepiej nie mówic o wojnie, jak jest 'troche' spokojnie,,

masz racje, ale ogladam:)
01 kwietnia 2015 20:45 / 4 osobom podoba się ten post
Mnie denerwuje, że każdy mój podopieczny wmawia mi, że nie tylko Niemcy byli źli podczas wojny, że Polacy też byli źli. Nie chodzi o jednostkę, ale o ogólne trendy. Chodzi im najbardziej i wypędzonych, na których tereny Polacy zostali przesiedleni. No kurczę - ci Polacy też zostali skądś wypędzeni przeważnie. Takie czasy. A tego, co Niemcy zrobili innym narodom nie da się do niczego w historii porównać - no może do podboju Ameryki i do niewolnictwa w Afryce. Nie chcę im tego dobitnie uświadamiać, wolę te tematy przemilczać, ale denerwują mnie takie gadki. Dzisiaj babcia mi powiedziała, że przecież normalni Niemcy nie byli źli, że przed wojną mieli dobrą renomę i ich lubiano. Nie wytrzymałam i powiedziałam, że u nas nie bardzo ich lubiano, że ponad 120 lat byliśmy pod niemieckimi zaborami (akurat moje tereny). Wielce zdziwiona była. Powiedziała, że tego ich w szkole nie uczono, ale nas pewnie też nie uczono, jak źli byli Polacy dla Niemców po wojnie. I weź tu dyskutuj.
01 kwietnia 2015 20:49 / 5 osobom podoba się ten post
To są takie sraty taty , bo przegrali wojnę. Jak by wygrali, to gadka byłaby inna. Moja babcia nie mówi inaczej o Hitlerze jak Schweinehund i spluwa na 4 strony swiata, ale moim zdaniem nie dlatego, że to był arcy zbrodniarz, tylko dlatego , że przez niego straciła swój heimat i musiała przeniesc się do niemiec w nowych granicach administracyjnych. Bardzo lubię moją babcię, jest bardzo dobrym człowiekiem, nadajemy na tych samych falach, ale o wojnie raczej nie rozmawiamy.
01 kwietnia 2015 20:50 / 4 osobom podoba się ten post
Ja też wcale nie chcę rozmawiać. Ale ten temat ciągle powraca i babcia jakby chciała mnie przekonać, że nie tylko Niemcy byli źli. Rozumiem, że byli lepsi i gorsi i że wśród Polaków świnie były, ale no tego nie da się porównać.
01 kwietnia 2015 20:52 / 3 osobom podoba się ten post
Mój dziadek to niezywkle inteligentny i wykształcony człowiek. Jest doktorem prawa,w związku z tym również zna historię. Nie lubi Hitlera i to co zrobił światu. Zawsze się denerwuje,kiedy ogląda jakiś dokumentalny film. Dziś np. zapytał mnie czy wiem,że Mołotow i Stalin chceli sprzedać Polskę w Jałcie...
Załuję,że nie znam niemieckiego na tyle żebym mogła z nim porozmawiać o przeszłości. Chyba dużo miałby mi sporo do powiedzenia.
01 kwietnia 2015 20:56
salazar

Ivanilia, a co robił w czasie wojny? Ile ma lat?

Mój dziadziuś ma 90 lat i był więziony na Syberii,ale za co dokładnie nie wiem. On nie bardzo chce mówić o swojej przeszłości.Powiedział mi tylko,że uciekł z obozu i na piechotę wrócił do Niemiec przez Czechy.
01 kwietnia 2015 20:56 / 1 osobie podoba się ten post
wichurra

Mnie denerwuje, że każdy mój podopieczny wmawia mi, że nie tylko Niemcy byli źli podczas wojny, że Polacy też byli źli. Nie chodzi o jednostkę, ale o ogólne trendy. Chodzi im najbardziej i wypędzonych, na których tereny Polacy zostali przesiedleni. No kurczę - ci Polacy też zostali skądś wypędzeni przeważnie. Takie czasy. A tego, co Niemcy zrobili innym narodom nie da się do niczego w historii porównać - no może do podboju Ameryki i do niewolnictwa w Afryce. Nie chcę im tego dobitnie uświadamiać, wolę te tematy przemilczać, ale denerwują mnie takie gadki. Dzisiaj babcia mi powiedziała, że przecież normalni Niemcy nie byli źli, że przed wojną mieli dobrą renomę i ich lubiano. Nie wytrzymałam i powiedziałam, że u nas nie bardzo ich lubiano, że ponad 120 lat byliśmy pod niemieckimi zaborami (akurat moje tereny). Wielce zdziwiona była. Powiedziała, że tego ich w szkole nie uczono, ale nas pewnie też nie uczono, jak źli byli Polacy dla Niemców po wojnie. I weź tu dyskutuj.

Wichurka, wlasnie nie ma co dyskutowac. My z racji swego wieku, znamy historie ze szkoly( klamliwa jak okazalo sie po latach) a Niemcy tez nie wszyscy byli winni temu co sie stalo. Nie ich wina, ze kiedys podbito nasze ziemie i ich tam osiedlono.Porodzily sie tam nowe pokolenia. Tez nie bylo im latwo zostawic dorobek calego zycia i isc na nowe. To byla polityka Hitlera, ktory wykorzystal ciezki stan gospodarczy w Niemczech i pociagnal za soba tylu zwolennikow. To polityka tworzy historie, w ktorej musza zyc normalni, przecietni ludzie. Zobacz co dzieje sie teraz w naszym kraju. Czy ktos z nas ma na to wplyw? Czy bylibysmy tutaj , gdyby nasz kraj stworzyl nam godne warunki do zycia? Po wielu latach pewnie tez ktos powie , ze bylismy niedobrzy, bo nie zrobilismy czegos dobrego dla naszego kraju.
01 kwietnia 2015 20:57 / 1 osobie podoba się ten post
wichurra

Mnie denerwuje, że każdy mój podopieczny wmawia mi, że nie tylko Niemcy byli źli podczas wojny, że Polacy też byli źli. Nie chodzi o jednostkę, ale o ogólne trendy. Chodzi im najbardziej i wypędzonych, na których tereny Polacy zostali przesiedleni. No kurczę - ci Polacy też zostali skądś wypędzeni przeważnie. Takie czasy. A tego, co Niemcy zrobili innym narodom nie da się do niczego w historii porównać - no może do podboju Ameryki i do niewolnictwa w Afryce. Nie chcę im tego dobitnie uświadamiać, wolę te tematy przemilczać, ale denerwują mnie takie gadki. Dzisiaj babcia mi powiedziała, że przecież normalni Niemcy nie byli źli, że przed wojną mieli dobrą renomę i ich lubiano. Nie wytrzymałam i powiedziałam, że u nas nie bardzo ich lubiano, że ponad 120 lat byliśmy pod niemieckimi zaborami (akurat moje tereny). Wielce zdziwiona była. Powiedziała, że tego ich w szkole nie uczono, ale nas pewnie też nie uczono, jak źli byli Polacy dla Niemców po wojnie. I weź tu dyskutuj.

To dotyczy nie tylko czasów przeszłych, ale i teraźniejszych.
Niedawno w telewizji był program o Polce zamężnej z Niemcem. Po rozwodzie pani wyjechala z córką do Polski, a ojciec domagał się powrotu dziecka. Nie wnikałam w to kto ma rację, bo racje są zawsze dwie. Niemniej obecne w pokoju PDP i jej córka oburzone zaczęły udowadniać, że dziecko powinno wrócić bo jest Niemką. I oczywiście spojrzenie w moją stronę czy akceptuję ich reakcje. We mnie zawsze w takich sytuacjach wstępuje diabeł ;P Stwierdziłam, że dziecko zdecydowanie jest Polką i powinno zostać z matką w Polsce. Na pytanie dlaczego tak uważam powiedziałam, ze Polacy są lepszymi rodzicami i okazują większą czułość rodzinie. Spojrzenie - bezcenne. Zwlaszcza, że to było tuż po wizycie mojej córy, która lubi "przytulaski".
Tak naprawdę nie wiem jak było, ale wkurzyło mnie "odgórne" ustalenie, że dziecko "należy" co rodzica-Niemca.
01 kwietnia 2015 20:58
Nie, no Leni, trochę sie chyba zagolopowałas w porównaniu :/.
01 kwietnia 2015 21:04
salazar

Nie, no Leni, trochę sie chyba zagolopowałas w porównaniu :/.

salazar, to jest to, co nie pozwala spojrzec trzezwo na rzeczywistosc i pozostaje wieczna nienawisc jak Pawlaka z Kargulem. Jaki masz wplyw teraz na to co dzieje sie w Europie? Ukraina przestaje istniec. Nienawisc Polakow do Ukraincow trwa nadal. Co sa winni prawnukowie t<ych zlych ukraincow, ktorzy mordowali Polakow? Czas idzie do przodu i dobrze. Zawsze nalezy cos rozliczyc i zamknac rachunek. Mysle, ze wystarczajaco wiele czasu uplynelo , aby uciszyc nienawsc do tego co bylo, nic dobrego to swiatu nie przyniesie. Takie jest moje zdanie i nie galopuje, nie mam sily:)
01 kwietnia 2015 21:10 / 1 osobie podoba się ten post
leni

Wichurka, wlasnie nie ma co dyskutowac. My z racji swego wieku, znamy historie ze szkoly( klamliwa jak okazalo sie po latach) a Niemcy tez nie wszyscy byli winni temu co sie stalo. Nie ich wina, ze kiedys podbito nasze ziemie i ich tam osiedlono.Porodzily sie tam nowe pokolenia. Tez nie bylo im latwo zostawic dorobek calego zycia i isc na nowe. To byla polityka Hitlera, ktory wykorzystal ciezki stan gospodarczy w Niemczech i pociagnal za soba tylu zwolennikow. To polityka tworzy historie, w ktorej musza zyc normalni, przecietni ludzie. Zobacz co dzieje sie teraz w naszym kraju. Czy ktos z nas ma na to wplyw? Czy bylibysmy tutaj , gdyby nasz kraj stworzyl nam godne warunki do zycia? Po wielu latach pewnie tez ktos powie , ze bylismy niedobrzy, bo nie zrobilismy czegos dobrego dla naszego kraju.

Nie mam zamiaru czuć do nich litości z tego powodu. Nie czuję też nienawiści, czy niechęci. Ale fakty są faktami. Nie chcę wcale o nich dyskutować, ale każdy mój podopieczny chce. Jakby chcieli się w moich oczach usprawiedliwić. Tylko w złą stronę to idzie.
A poza tym Polakom była łatwo zostawić swoje majątki na wchodzie? O tym zdają się dziadkowie nie wiedzieć, albo wygodniej jest nie wiedzieć. Tylko źli Polacy, bo im ich domy i ziemie zabrali. 
 
01 kwietnia 2015 21:11
wichurra

Ja też wcale nie chcę rozmawiać. Ale ten temat ciągle powraca i babcia jakby chciała mnie przekonać, że nie tylko Niemcy byli źli. Rozumiem, że byli lepsi i gorsi i że wśród Polaków świnie były, ale no tego nie da się porównać.

Ja nie popuszczam w takich sytuacjach. Skoro zaczyna to usłyszy. 
01 kwietnia 2015 21:13
wichurra

Nie mam zamiaru czuć do nich litości z tego powodu. Nie czuję też nienawiści, czy niechęci. Ale fakty są faktami. Nie chcę wcale o nich dyskutować, ale każdy mój podopieczny chce. Jakby chcieli się w moich oczach usprawiedliwić. Tylko w złą stronę to idzie.
A poza tym Polakom była łatwo zostawić swoje majątki na wchodzie? O tym zdają się dziadkowie nie wiedzieć, albo wygodniej jest nie wiedzieć. Tylko źli Polacy, bo im ich domy i ziemie zabrali. 
 

wlasnie Wichurka, -jakby chcieli sie usprawiedliwic. Jestes intieligentna kobieta, wiec wiesz dlaczego tak postepuja. Moze maja wewnetrzne poczucie winy ?? Moze nie sa tak otwarci jak Slowianie?? :):) Bardziej znasz Niemcy i Niemcow niz ja z racji swego wyksztalcenia:)