Pytania od początkujących opiekunek

02 lipca 2015 16:05 / 1 osobie podoba się ten post
Hej, mam 19 lat i wyjechałam z Promedici24 jako opiekunka na 5 tyg. Pierwszy tydzień był dla mnie tragiczny, teraz zaczyna się 3. ale nadal mam różne problemy...wiadomo, pierwszym jest przede wszystkim język, na rozmowie dostałam trochę powyżej 2.5 ale teraz to mam problem ze skleceniem najprostszego zdania a pdp (wiem, ze ma demencję - ale mam wrazenie, ze specjalnie przy mnie ma, a jak pfledienste albo rodzina przychodzi to jest ok) chyba, nie rozumie co niej mówię. Inną rzeczą jest to, ze trochę inne info o stanie podopiecznej były, no ale dobra  Mam parę pewnie dziwnych i naiwnych pytań ale gdyby chociaż na parę dostałabym odpowiedź byłoby lepiej.1) Zastanawiam się w sumie po co tu jestem oprócz gotowania, przątania i mycia bo ubieranie, transfer i higieną  zajmuje sie drk. Co z osobą niepełnosprawną (93 l., operacja biodra i nogi ciągle skrzyżowane) z demencją mżna robić? Ona ma tam jakieś materiały krawieckie ito sobie maca, ale przecież tak ciągle nie da rady, na tv zasypia, a krzyżówek nie chce robić...2) Macie jakieś sposoby na "buczenie" podopiecznych, to nie jest dźwięk wydawany podczas bólu, skurczu czy higieny ale tak po prostu po południu brzęczy albo w nocy :<3) Żywienie - zębów nie ma, a tak to żyła na fixach, znacie jakieś łatwe przepisy na zdrowe potrawy z niemieckich produktów, tylko edeka i lidl - żadnej specjalnej diety. Twarogu, serka topionego czy normalnej włoszczyzny ro już wiem,zenie ma, znacie jeszcze jakieś "braki" w porównaniu do PL? A i jeszcze takie może dziwne pytanie, znalazłam w zamrażalce pierś indyka czy ją można tak samo robić jak kurczaka czy są jakieś różnice smakowe? XD Chciałam zrobić z porem i brzoskwiniami, albo w czosnku...4) A w sumie to taka osoba ile mniej więcej zjada, bo picie to wiem ile mam wmuszać ale jedzenie tak na obiad to ile?5) Teraz jest fala upałów, pomijam, że jak sama mam wolne to nie wiem co robić - rower jest, niedaleko basen, ale jak z domu wyjdęto można się usmażyć na miejscu - wczoraj siedziałam w piwnicy   ale co można robić, ze starszą panią, czy tonormalne, ze ona ciągle chce spać? 6) Co do niemieckiego, to jakieś dobre ksiązki/blogi znacie...chodzi mi o to,ze wolałabym grupy wyrazowe dotyczące jakiejś tematyki, sytuacji a nie szyk zdań i takich gramatycznych - zasnąć można...7) Wiecie może jak to jest z księgarniami u mnie w Willich chyba nie ma takowej albo jest ale to już inna miejscowość, czy jak zamówię, to przyjdzie na adres, w którym teraz pracuje?8)albo zna ktoś może jakieś blogi/fora dla perfekcyjnych pań/ kur domowych - przydałoby mi się to szczególnie w kwesti sprzątania domu  9) no chyba ostatnie,rozpisałam się - jakieś zestawy ćwiczeń na łydki/ nogi - reszta ciała mnie nie boli Może ktoś jest z Willich albo okolic - kreis Viersen? No to chyba szystko...esej możnaby napisać. A jeszcze jedno mieliście kiedyś problem z promedicą? Chodzi mi o to, ze chyba w umowie bylo,ze po tygodniu - akceptacji wplacaja 200zł zaliczki, dobrze zrozumiałam? Oprócz tego namówiłam moją mamę, też pracuje więc to dodatkowe 50€? Czy to za pierwszym wyjazdem jest jakoś inaczej?A tak to zastanawiam się, jak kolejny raz wytłjmaczyć pdp,ze nie odpjnac pasa i wstawać - a niepowinno się okazywać negatywnych emocji - mam wrażenie, że robi fo na złość sad Preszpraszam za wszelkie błędy, piszę szybko z tabletu i pozdrawiam wszystkich! big_smile
02 lipca 2015 16:14 / 4 osobom podoba się ten post
O matko, no faktycznie, pytań tyle,że głowa boli.
Ja odpadłam w połowie, ale jedno rzuciło mi sie w oczy - kwestia nauki niemieckiego. Mam świetny samouczek przeznaczony tylko dla opiekunek , z bardzo dobrymi zwrotam dotyczącymi konkretnie pracy opiekuńczeji, bez gramatyki, dla osoby ze słabym językiem bardzo dobra rzecz.
Jeśli jestes zainteresowana, zapros mnie do przyjaciól, wtedy będziesz miala dostęp do mojego maila, jak napiszesz, to ci wyślę.
Podziwiam, 19 lat......
02 lipca 2015 16:15 / 2 osobom podoba się ten post
Bzzzbuczy

Hej, mam 19 lat i wyjechałam z Promedici24 jako opiekunka na 5 tyg. Pierwszy tydzień był dla mnie tragiczny, teraz zaczyna się 3. ale nadal mam różne problemy...wiadomo, pierwszym jest przede wszystkim język, na rozmowie dostałam trochę powyżej 2.5 ale teraz to mam problem ze skleceniem najprostszego zdania a pdp (wiem, ze ma demencję - ale mam wrazenie, ze specjalnie przy mnie ma, a jak pfledienste albo rodzina przychodzi to jest ok) chyba, nie rozumie co niej mówię. Inną rzeczą jest to, ze trochę inne info o stanie podopiecznej były, no ale dobra :-) Mam parę pewnie dziwnych i naiwnych pytań ale gdyby chociaż na parę dostałabym odpowiedź byłoby lepiej.1) Zastanawiam się w sumie po co tu jestem oprócz gotowania, przątania i mycia bo ubieranie, transfer i higieną  zajmuje sie drk. Co z osobą niepełnosprawną (93 l., operacja biodra i nogi ciągle skrzyżowane) z demencją mżna robić? Ona ma tam jakieś materiały krawieckie ito sobie maca, ale przecież tak ciągle nie da rady, na tv zasypia, a krzyżówek nie chce robić...2) Macie jakieś sposoby na "buczenie" podopiecznych, to nie jest dźwięk wydawany podczas bólu, skurczu czy higieny ale tak po prostu po południu brzęczy albo w nocy :<3) Żywienie - zębów nie ma, a tak to żyła na fixach, znacie jakieś łatwe przepisy na zdrowe potrawy z niemieckich produktów, tylko edeka i lidl - żadnej specjalnej diety. Twarogu, serka topionego czy normalnej włoszczyzny ro już wiem,zenie ma, znacie jeszcze jakieś "braki" w porównaniu do PL? A i jeszcze takie może dziwne pytanie, znalazłam w zamrażalce pierś indyka czy ją można tak samo robić jak kurczaka czy są jakieś różnice smakowe? XD Chciałam zrobić z porem i brzoskwiniami, albo w czosnku...4) A w sumie to taka osoba ile mniej więcej zjada, bo picie to wiem ile mam wmuszać ale jedzenie tak na obiad to ile?5) Teraz jest fala upałów, pomijam, że jak sama mam wolne to nie wiem co robić - rower jest, niedaleko basen, ale jak z domu wyjdęto można się usmażyć na miejscu - wczoraj siedziałam w piwnicy :-)  ale co można robić, ze starszą panią, czy tonormalne, ze ona ciągle chce spać? 6) Co do niemieckiego, to jakieś dobre ksiązki/blogi znacie...chodzi mi o to,ze wolałabym grupy wyrazowe dotyczące jakiejś tematyki, sytuacji a nie szyk zdań i takich gramatycznych - zasnąć można...7) Wiecie może jak to jest z księgarniami u mnie w Willich chyba nie ma takowej albo jest ale to już inna miejscowość, czy jak zamówię, to przyjdzie na adres, w którym teraz pracuje?8)albo zna ktoś może jakieś blogi/fora dla perfekcyjnych pań/ kur domowych - przydałoby mi się to szczególnie w kwesti sprzątania domu :-) 9) no chyba ostatnie,rozpisałam się - jakieś zestawy ćwiczeń na łydki/ nogi - reszta ciała mnie nie boli Może ktoś jest z Willich albo okolic - kreis Viersen? No to chyba szystko...esej możnaby napisać. A jeszcze jedno mieliście kiedyś problem z promedicą? Chodzi mi o to, ze chyba w umowie bylo,ze po tygodniu - akceptacji wplacaja 200zł zaliczki, dobrze zrozumiałam? Oprócz tego namówiłam moją mamę, też pracuje więc to dodatkowe 50€? Czy to za pierwszym wyjazdem jest jakoś inaczej?A tak to zastanawiam się, jak kolejny raz wytłjmaczyć pdp,ze nie odpjnac pasa i wstawać - a niepowinno się okazywać negatywnych emocji - mam wrażenie, że robi fo na złość sad Preszpraszam za wszelkie błędy, piszę szybko z tabletu i pozdrawiam wszystkich! big_smile

Odpowiem Ci  odnosnie pasa zabezpieczającego pdp. Poproś rodzinę,żeby pas przełozyli zapięciem do tyłu.Przyjezdza fachowiec z firmy wypozyczającej sprzęt i na miejscu przełozy pas.Czy to przy wózku? To jest dobry pomysł,mozesz wyjśc na chwile nie myśląc,że pdp wstanie sama i może dojśc do wypadku.

Na temat brzęczenie niestety nie pomogę Ci bo kazdy pdp brzęczy inaczej
02 lipca 2015 16:19 / 6 osobom podoba się ten post
Nie wiem co robic jak pdp buczy i brzęczy...:) Mój dziadek nie brzęczy:) Pytan mnóstwo powoli może ci inni odpowiedzą Ja ze swojej strony - daj pdp żyć swoim rytmem,chce drzemać niech drzemie,niech je ile chce...posiedź przy niej ale też niezbyt długo bo może potrzebować ciszy,nie aktywizuj na siłę.W wieku 93 lat człowiek ma prawo przede wszystkim - do świętego spokoju.
02 lipca 2015 16:29 / 1 osobie podoba się ten post
mleczko1

Odpowiem Ci  odnosnie pasa zabezpieczającego pdp. Poproś rodzinę,żeby pas przełozyli zapięciem do tyłu.Przyjezdza fachowiec z firmy wypozyczającej sprzęt i na miejscu przełozy pas.Czy to przy wózku? To jest dobry pomysł,mozesz wyjśc na chwile nie myśląc,że pdp wstanie sama i może dojśc do wypadku.

Na temat brzęczenie niestety nie pomogę Ci bo kazdy pdp brzęczy inaczej:-)

Buczy nie brzęczy - zle napisałam.

Skoro twoja pdp jest bezzębna miksuj potrawy,chyba że zjada chetnie miekkie miesko przygotowane przez Ciebie. Jest topik o gotowaniu poszukaj sobie dań.Nie przeszkadzaj jak sie czymś zajmuje dla niej to nie koniecznie nudne musi być.Pisz krótsze posty, szybciej dostaniesz odpowiedz.
02 lipca 2015 16:32
Lawenda

O matko, no faktycznie, pytań tyle,że głowa boli.
Ja odpadłam w połowie, ale jedno rzuciło mi sie w oczy - kwestia nauki niemieckiego. Mam świetny samouczek przeznaczony tylko dla opiekunek , z bardzo dobrymi zwrotam dotyczącymi konkretnie pracy opiekuńczeji, bez gramatyki, dla osoby ze słabym językiem bardzo dobra rzecz.
Jeśli jestes zainteresowana, zapros mnie do przyjaciól, wtedy będziesz miala dostęp do mojego maila, jak napiszesz, to ci wyślę.
Podziwiam, 19 lat......

Przepraszam,ze się wtracam ale mam prośbę, czy ja tez mogłabym dostać od Ciebie samouczek dla opiekunek, tez bardzo by mi sie przydały takie konkretne zwroty :)
Pozdrawiam  :)
02 lipca 2015 16:33 / 4 osobom podoba się ten post
Po przeczytaniu padłam jak kawka ! aleeee !też jak Lawenda - podziwiam Cię 19 latko !.....co do zaliczki na wyjazd , jeśli nic się nie zmieniło to na każdy wyjazd wpłacali na konto 200 zł lub 50 euro , które pózniej potrącali z wypłaty - jak jest teraz nie wiem , ale wiem , że dla wielu przed wyjazdem to takie 200 zł to fajna sprawa , bo wiadomo , że wydatki przed podróżą zawsze jakieś są a z pieniędzmi w domu różnie bywa ......ale pojechałaś tymi pytaniamiiiiii ! aż mi się we łbie zakręciło , nie wiem , czy od gorąca , czy od przeczytania ! ...Trzymaj się młodziuteńka koleżanko - teraz to nasza Jolek to stara dupa będzie - tralalalalala
02 lipca 2015 16:33 / 1 osobie podoba się ten post
Jowitaa

Przepraszam,ze się wtracam ale mam prośbę, czy ja tez mogłabym dostać od Ciebie samouczek dla opiekunek, tez bardzo by mi sie przydały takie konkretne zwroty :)
Pozdrawiam  :)

Jak wyżej napisalam, zero problemu,każdemu moge wysłać tylko zaproś mnie do przyjaciól i napisz na maila. :)
02 lipca 2015 16:34
Bzzzbuczy

Hej, mam 19 lat i wyjechałam z Promedici24 jako opiekunka na 5 tyg. Pierwszy tydzień był dla mnie tragiczny, teraz zaczyna się 3. ale nadal mam różne problemy...wiadomo, pierwszym jest przede wszystkim język, na rozmowie dostałam trochę powyżej 2.5 ale teraz to mam problem ze skleceniem najprostszego zdania a pdp (wiem, ze ma demencję - ale mam wrazenie, ze specjalnie przy mnie ma, a jak pfledienste albo rodzina przychodzi to jest ok) chyba, nie rozumie co niej mówię. Inną rzeczą jest to, ze trochę inne info o stanie podopiecznej były, no ale dobra :-) Mam parę pewnie dziwnych i naiwnych pytań ale gdyby chociaż na parę dostałabym odpowiedź byłoby lepiej.1) Zastanawiam się w sumie po co tu jestem oprócz gotowania, przątania i mycia bo ubieranie, transfer i higieną  zajmuje sie drk. Co z osobą niepełnosprawną (93 l., operacja biodra i nogi ciągle skrzyżowane) z demencją mżna robić? Ona ma tam jakieś materiały krawieckie ito sobie maca, ale przecież tak ciągle nie da rady, na tv zasypia, a krzyżówek nie chce robić...2) Macie jakieś sposoby na "buczenie" podopiecznych, to nie jest dźwięk wydawany podczas bólu, skurczu czy higieny ale tak po prostu po południu brzęczy albo w nocy :<3) Żywienie - zębów nie ma, a tak to żyła na fixach, znacie jakieś łatwe przepisy na zdrowe potrawy z niemieckich produktów, tylko edeka i lidl - żadnej specjalnej diety. Twarogu, serka topionego czy normalnej włoszczyzny ro już wiem,zenie ma, znacie jeszcze jakieś "braki" w porównaniu do PL? A i jeszcze takie może dziwne pytanie, znalazłam w zamrażalce pierś indyka czy ją można tak samo robić jak kurczaka czy są jakieś różnice smakowe? XD Chciałam zrobić z porem i brzoskwiniami, albo w czosnku...4) A w sumie to taka osoba ile mniej więcej zjada, bo picie to wiem ile mam wmuszać ale jedzenie tak na obiad to ile?5) Teraz jest fala upałów, pomijam, że jak sama mam wolne to nie wiem co robić - rower jest, niedaleko basen, ale jak z domu wyjdęto można się usmażyć na miejscu - wczoraj siedziałam w piwnicy :-)  ale co można robić, ze starszą panią, czy tonormalne, ze ona ciągle chce spać? 6) Co do niemieckiego, to jakieś dobre ksiązki/blogi znacie...chodzi mi o to,ze wolałabym grupy wyrazowe dotyczące jakiejś tematyki, sytuacji a nie szyk zdań i takich gramatycznych - zasnąć można...7) Wiecie może jak to jest z księgarniami u mnie w Willich chyba nie ma takowej albo jest ale to już inna miejscowość, czy jak zamówię, to przyjdzie na adres, w którym teraz pracuje?8)albo zna ktoś może jakieś blogi/fora dla perfekcyjnych pań/ kur domowych - przydałoby mi się to szczególnie w kwesti sprzątania domu :-) 9) no chyba ostatnie,rozpisałam się - jakieś zestawy ćwiczeń na łydki/ nogi - reszta ciała mnie nie boli Może ktoś jest z Willich albo okolic - kreis Viersen? No to chyba szystko...esej możnaby napisać. A jeszcze jedno mieliście kiedyś problem z promedicą? Chodzi mi o to, ze chyba w umowie bylo,ze po tygodniu - akceptacji wplacaja 200zł zaliczki, dobrze zrozumiałam? Oprócz tego namówiłam moją mamę, też pracuje więc to dodatkowe 50€? Czy to za pierwszym wyjazdem jest jakoś inaczej?A tak to zastanawiam się, jak kolejny raz wytłjmaczyć pdp,ze nie odpjnac pasa i wstawać - a niepowinno się okazywać negatywnych emocji - mam wrażenie, że robi fo na złość sad Preszpraszam za wszelkie błędy, piszę szybko z tabletu i pozdrawiam wszystkich! big_smile

Moze zacznij od przeczytania rozdziału o demencji. tam masz sporo odpowiedzi dotyczacych twojego PDP. Nie bierz do siebie wszystkiego .Myślę że On nie robi Ci na złosć, On jest poprostu chory. Moja PDP tez " brzęczy" do tego mozna sie przyzwyczaić. Głowa do góry.
50 Euro za mamę dostaniesz jak Ona przepracuje 30 dni , a 200 powinnas dostac na konto przed wyjazdem.
Andrea jest na bierząco ale urlopuje. Zresztą zadzwoń do firmy i spytaj jak czegos nie zrozumiałaś, w koncu Oni od czegos są
02 lipca 2015 16:38 / 5 osobom podoba się ten post
Nie cytuję posta autorki tematu, bo długi:). Jak jest Pflegedienst, to niech przychodzi dalej i robi co do nich należy. Nie ma się co martwić, że mało obowiązków zostaje, ani zastanawiać nad tym, czy jest się potrzebną , czy nie:). Trza się cieszyć, że zostaje tyle, że mozna spokojnie wszystko ogarnąć. Przyzwyczajeń pacjenta zmieniac nie należy, ani go na siłę aktywizować, zwłaszcza dementywnego. Taka osoba ma już własny świat i zaprzyjażniła się z nim, a zmiana wszystkiego to takie brutalne "przebudzenie" by było. Takie coś może żle wpłynąć na chorą osobę, wywołać niepokój ,agresję itp.Co do macania materiałów krawieckich, to jak do tej pory dała radę, to da dalej- chcę przez to powiedzieć, że chora ma już zafiksowane pewne zachowania, co jest typowe dla chorób otępiennych- zostawić w spokoju. Ewentualnie, jeżeli już chce się bardzo zabłysnąć, to mozna spróbowac też dac do macania jakies pluszaki może? No takie rzeczy, żeby chora nie mogła ich połknąć.Jak da radę , to na spacer mozna z chorą wyjść, ogólnie uważac, żeby sobie krzywdy nie zrobiła.Co do upodobań kulinarnych, to nie ma reguły ile taka osoba powinna zjadać, to bardzo indywidualne. Trzeba się na obserwacjach oprzeć, spytać rodziny co chora jadła do tej pory. Nie sądzę, żeby osoba dementywna złośliwe wstawała z wózka-może to być spowodowane lękiem, kiedy opiekunka znika z zasięgu wzroku.Wyjście z sytuacji przedstawiła już Mleczko. Osoby dementywne mogą być senne, chociażby z powodu leków, które przyjmują. Nie dziwię się emocjonalnemu podejściu autorki tematu-nooo, pierwsza praca, ale trzeba spróbowac się trochę wyciszyć, to też ważne, na wolnym poleniuchować trochę:). A na buczenie to chyba środka nie ma:). W Promedice nie pracowałam, ale wygląda na to, że osobie pierwszy raz jadącej do opieki  osobę z posuniętą demencją wcisneli:).
02 lipca 2015 16:42 / 1 osobie podoba się ten post
Tina, skoro tu jesteś, masz zaproszenie, bo jakimś skandalicznym przeoczeniem nie mam cię na liście. No chyba,że nie chcesz. :)
02 lipca 2015 16:50 / 1 osobie podoba się ten post
Lawenda

Tina, skoro tu jesteś, masz zaproszenie, bo jakimś skandalicznym przeoczeniem nie mam cię na liście. No chyba,że nie chcesz. :)

Kcę:) Zaakceptowałam:)
02 lipca 2015 16:54 / 1 osobie podoba się ten post
Jowitaa

Przepraszam,ze się wtracam ale mam prośbę, czy ja tez mogłabym dostać od Ciebie samouczek dla opiekunek, tez bardzo by mi sie przydały takie konkretne zwroty :)
Pozdrawiam  :)

02 lipca 2015 17:14 / 1 osobie podoba się ten post
Gosiap

http://samouczek-j-niemieckiego.com/nauka-niemieckiego/dla-opiekunek

Twoj jest też dobry. Ten , co ja mam jest inny, tam są np. rysunki ciała człowieka z opisami nazw organów i też różne inne rzeczy.
Jak ktoś chce, to kontakt na maila, ale wyślę po 20.00, bo lecę dziś na basen wieczorem.
02 lipca 2015 20:12 / 1 osobie podoba się ten post
Jowitaa

Przepraszam,ze się wtracam ale mam prośbę, czy ja tez mogłabym dostać od Ciebie samouczek dla opiekunek, tez bardzo by mi sie przydały takie konkretne zwroty :)
Pozdrawiam  :)

Jowitaa, nie masz maila w profilu, do mnie tez nie napisalaś, to jak mam ci wysłac samouczek?
Nawet gołąb pocztowy musi mieć adres. :))))
Kilka osob zaprosiło mnie do przyjaciół, więc jak sądzę, tez chcą samouczki?
Jesli chcecie, to wy do mnie napiszcie na maila, wtedy będę wiedziala komu mam wysłać, a tak to nie wiem. Ptaszek, tobie też???
Naprawde nie wiem komu.
Mojego maila macie w moim profilu.