Cukrzyca - zasady żywienia

25 sierpnia 2015 15:48 / 2 osobom podoba się ten post
Dieta środziemnomorska, zero cukru, mało tłuszczu, warzywa surowe,( jak pdp toleruje) żadnych gotowców, puszek etc
25 sierpnia 2015 16:00
W cukrzycy powinno się jeść żywność o niskim indeksie glikemicznym.

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/indeks-glikemiczny-wazna-bron-w-walce-z-cukrzyca_36804.html
25 sierpnia 2015 16:15 / 1 osobie podoba się ten post
Z tego co wiem - morwa biała jest wskazana ( mogą być herbatki a także tabletki tzw. suplementy diety , bo o owoce ciężko , jakaś niepopularna ta morwa w naszym klimacie ) dozwolone są mandarynki ( ale uwaga - są migrenotwórcze !!!) polecam też różowe grapefruity ( ale nie więcej niż pół owocu dziennie , i przerwy wskazane bo jak każdy tropikalny owoc- potrafią uczulić ) i UWAGA ! grapefruit może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami ( za to pięknie obniża poziom złego cholesterolu  )
tu na zdjęciu  morwa biała ... dla cukrzyka doskonała !  
25 sierpnia 2015 18:05
A mogę dawac stevie zamiast cukru czy stevia to tez cukier ?
25 sierpnia 2015 18:35 / 1 osobie podoba się ten post
Gosia 1234

A mogę dawac stevie zamiast cukru czy stevia to tez cukier ?

http://stewia.info.pl/
pisza ze nie podnosi cukru we krwi ale czy to prawda to nie wiem
25 sierpnia 2015 18:40 / 1 osobie podoba się ten post
Gosia 1234

A mogę dawac stevie zamiast cukru czy stevia to tez cukier ?

  Osobiście nigdy nie miałam do czynienia z tą rośliną , więc pogrzebałam w necie i z tych internetowych poszukiwań niosę Ci odpowiedź - można !  Jednakże przy kupowaniu produktów zawierających stevię czytaj uważnie cały skład danego przetworu. Niektóre dodatki ( czy tzw. "nośniki" mają bardzo duży ig, dużo większy nawet niż cukier )
25 sierpnia 2015 18:50 / 1 osobie podoba się ten post
Gosia 1234

A mogę dawac stevie zamiast cukru czy stevia to tez cukier ?

Moja pdp po prawie 2 latach pewnej diety już nie tęskni za smakiem cukru, stevia jestbardzo słodka:) i jednak zmienia smak.
25 sierpnia 2015 18:58
No to drązymy dalej ...Czy to prawda ze wysiłek fizyczny zmniejsza cukier we krwi ?
25 sierpnia 2015 19:05 / 1 osobie podoba się ten post
Gosia 1234

No to drązymy dalej :zaklopotanie:...Czy to prawda ze wysiłek fizyczny zmniejsza cukier we krwi ?

PRAWDA !!! Stąd cukrzyca jest chorobą cywilizacji . Ale uważaj - zbyt duży wysiłek może spowodować u cukrzyka niedobór cukru (zimne poty , osłabienie - śpiączka ! i to ostatnie jest groźne dla życia chorego ! )
25 sierpnia 2015 19:12 / 1 osobie podoba się ten post
Gosia 1234

No to drązymy dalej :zaklopotanie:...Czy to prawda ze wysiłek fizyczny zmniejsza cukier we krwi ?

Ja codzienie o 6 rano kręcę kóleczka, pdp ma gimnastykę 2 razy:) jeszcze stres redukujemy:) to tez cukier leci.
25 sierpnia 2015 20:27 / 1 osobie podoba się ten post
tyciek

PRAWDA !!! Stąd cukrzyca jest chorobą cywilizacji . Ale uważaj - zbyt duży wysiłek może spowodować u cukrzyka niedobór cukru (zimne poty , osłabienie - śpiączka ! i to ostatnie jest groźne dla życia chorego ! )

Hahahaha Tyciek nam to nie grozi, babcia o każde 100 metrów sie wykłóca.
Niedoboru jeszcze nie zanotowałam , nadwyzki owszem i to czesto.
Działam po omacku poprostu.
25 sierpnia 2015 20:29 / 1 osobie podoba się ten post
dorotee

Ja codzienie o 6 rano kręcę kóleczka, pdp ma gimnastykę 2 razy:) jeszcze stres redukujemy:) to tez cukier leci.

Rozwiń ...co to znaczy kręcę kółeczka ?
25 sierpnia 2015 20:44 / 1 osobie podoba się ten post
tyciek

  Osobiście nigdy nie miałam do czynienia z tą rośliną , więc pogrzebałam w necie i z tych internetowych poszukiwań niosę Ci odpowiedź - można !  Jednakże przy kupowaniu produktów zawierających stevię czytaj uważnie cały skład danego przetworu. Niektóre dodatki ( czy tzw. "nośniki" mają bardzo duży ig, dużo większy nawet niż cukier )

Stewia jest super słodzikiem i do tego naturalnym. Dla dibetyków jak najbardziej wskazana. Ja odkryłam stewie już prawie 10 lat temu i używam jej do słodzenia. Dla mnie jest super. Nie kupuję jednak przetworzonych preparatów stewii, tylko czysty susz tej rośliny. Do herbaty dodaję poprostu parę listków suszu. Jeśli chce posłodzić coś innego, to gotuję słodki wywar z tego suszu i dodaję jak syrop. Ta roślina ma jeszcez inne zalety t.j. zero kalorii, działa przeciw pruchniczo na uzębienie.... po prostu samo zdrowie.
25 sierpnia 2015 21:01 / 3 osobom podoba się ten post
Gosia 1234

Hahahaha Tyciek nam to nie grozi, babcia o każde 100 metrów sie wykłóca.
Niedoboru jeszcze nie zanotowałam , nadwyzki owszem i to czesto.
Działam po omacku poprostu.

Już pędzę z podpowiedzią - ważne są też posiłki - chory musi dostać w porę , bo zbyt długa przerwa między posiłkami , zbyt mały posiłek - także doprowadzić mogą do hipoglikemii . Jeśli by do tego doszło , miej pod ręką albo glukozę albo suszone rodzynki i wtedy podaj do zjedzenia -( ze dwie łyżeczki ) Dobre są "gotowce" - płynna glukoza w saszetce . Hipoglikemia może być też wynikiem spożycia alkoholu ! Dopiszę jeszcze dlaczego taki nacisk kładę na "niedocukrzenie " - cukrzyca - czyli nadmiar cukru zabija powoli .  Jego brak - czyli hipoglikemia - zabija bardzo szybko ! A może pojawić się zawsze...
25 sierpnia 2015 21:14
tyciek

Już pędzę z podpowiedzią - ważne są też posiłki - chory musi dostać w porę , bo zbyt długa przerwa między posiłkami , zbyt mały posiłek - także doprowadzić mogą do hipoglikemii . Jeśli by do tego doszło , miej pod ręką albo glukozę albo suszone rodzynki i wtedy podaj do zjedzenia -( ze dwie łyżeczki ) Dobre są "gotowce" - płynna glukoza w saszetce . Hipoglikemia może być też wynikiem spożycia alkoholu ! Dopiszę jeszcze dlaczego taki nacisk kładę na "niedocukrzenie " - cukrzyca - czyli nadmiar cukru zabija powoli .  Jego brak - czyli hipoglikemia - zabija bardzo szybko ! A może pojawić się zawsze...

No dobrze , nie moze być duza przerwa miedzy posiłkami w dzień , ale noc jest długa i ta przerwa jest też długa dlaczego cukier radykalnie nie spada ?

Hipoglikemia PDP nie grozi gdyż dostaje  Ona soki do picia rozcieńczone wodą bo nic innego pic nie chce i tyle. Z posiłkami tez nie mam kłopotów.
Trafiła mi sie jednak następna Babciunia która pic nie chce i nie lubi.
To fatum jakieś.