Oto jak moga nas rozbawic nasi podopieczni

01 października 2015 22:27 / 1 osobie podoba się ten post
Witam wszystkich, postanowilem zalozyc ten temat ,poniewaz sa sytuacje u naszych podopiecznych tak zabawne , ze kazdy moze sobie poprawic humor czytajac je.  Szanuje moich pacjetow ale w pewnych momentach ze smiechu nie moge. Zachecam do opisywania zabawnych sytuacji.
11 września 2014 17:38 / 7 osobom podoba się ten post
Znam niemiecki słabo, ale daję rady. Czasem pod wpływem stresu powiem coś innego co bym powinienem, lub nic nie mówię ;)
Ostatno w sklepie gdy odchodziłem od kasy kasjerka powiedziała coś tam typu szyjn tag czy coś podobnego, a ja chciałem odpowiedzieć glajśfals ( to jest wzajemnie według mojego słownika) a odpowiedziałem glajś-zaraz ;/
A co się odpowiada w takich sytuacjach ? ;)
11 września 2014 17:44 / 3 osobom podoba się ten post
marshall.area

Znam niemiecki słabo, ale daję rady. Czasem pod wpływem stresu powiem coś innego co bym powinienem, lub nic nie mówię ;)
Ostatno w sklepie gdy odchodziłem od kasy kasjerka powiedziała coś tam typu szyjn tag czy coś podobnego, a ja chciałem odpowiedzieć glajśfals ( to jest wzajemnie według mojego słownika) a odpowiedziałem glajś-zaraz ;/
A co się odpowiada w takich sytuacjach ? ;)

Ja tam przy kasie nie wdaje sie w dyskusje tylko licze czy dobrze kase wydali:) mowie auch, i ide z paragonem przy nosie:))))
11 września 2014 17:51
marshall.area

Znam niemiecki słabo, ale daję rady. Czasem pod wpływem stresu powiem coś innego co bym powinienem, lub nic nie mówię ;)
Ostatno w sklepie gdy odchodziłem od kasy kasjerka powiedziała coś tam typu szyjn tag czy coś podobnego, a ja chciałem odpowiedzieć glajśfals ( to jest wzajemnie według mojego słownika) a odpowiedziałem glajś-zaraz ;/
A co się odpowiada w takich sytuacjach ? ;)

miłego dnia Ci życzyła, a trzeba było odpowiedzieć chociażby danke :) i te słynne (nie wiem jak sie to pisze) cziuuuuuusss :)
11 września 2014 18:01 / 3 osobom podoba się ten post
marshall.area

Znam niemiecki słabo, ale daję rady. Czasem pod wpływem stresu powiem coś innego co bym powinienem, lub nic nie mówię ;)
Ostatno w sklepie gdy odchodziłem od kasy kasjerka powiedziała coś tam typu szyjn tag czy coś podobnego, a ja chciałem odpowiedzieć glajśfals ( to jest wzajemnie według mojego słownika) a odpowiedziałem glajś-zaraz ;/
A co się odpowiada w takich sytuacjach ? ;)

Ja też dokładnie tak jak Mleczko - ' auch " i to też wystarczy , w Pl . mimo , że nawet umiem mówić dość dobrze po polsku ( ???? ) też nie wdaję się w jakieś dłuższe życzenia , bo wiem , że tak kasjerzy mają nakazane i kropka a czy są to szczere życenia ?... tego się nie dowiemy !... _:))))
11 września 2014 18:15
A spotkał sie ktoś z tym, że mówi się zuruck w sensie nawzajem??? Bo moja kolezanka, co to w Bremen mieszka juz ponad 10 lat, twierdzi, że u nich tak się odpowiada na zyczenia czy pozdrowienia. Ja jak znam Niemcy od 30 lat tak w zyciu nie słyszałam tego w tym kontekście. A Wy ?
11 września 2014 18:19 / 1 osobie podoba się ten post
marshall.area

Znam niemiecki słabo, ale daję rady. Czasem pod wpływem stresu powiem coś innego co bym powinienem, lub nic nie mówię ;)
Ostatno w sklepie gdy odchodziłem od kasy kasjerka powiedziała coś tam typu szyjn tag czy coś podobnego, a ja chciałem odpowiedzieć glajśfals ( to jest wzajemnie według mojego słownika) a odpowiedziałem glajś-zaraz ;/
A co się odpowiada w takich sytuacjach ? ;)

Ebenso, ebenfalls. 
Gleichfalls teoretycznie jest poprawnie, ale nie spotkałam, żeby tak mówiono. 
11 września 2014 18:24 / 1 osobie podoba się ten post
Gleichfals, praktycznie też jest poprawnie, bo słyszę to częściej jak inne. Jestem w środkowych Niemczech.

11 września 2014 18:52 / 2 osobom podoba się ten post
wichurra

Ebenso, ebenfalls. 
Gleichfalls teoretycznie jest poprawnie, ale nie spotkałam, żeby tak mówiono. 

Ja jestem w okolicach Monachium i słowo gleichfalls jest na porządku dziennym.
11 września 2014 19:28 / 2 osobom podoba się ten post
Barbara niepowtarzalna

Ja też dokładnie tak jak Mleczko - ' auch " i to też wystarczy , w Pl . mimo , że nawet umiem mówić dość dobrze po polsku ( ???? ) też nie wdaję się w jakieś dłuższe życzenia , bo wiem , że tak kasjerzy mają nakazane i kropka a czy są to szczere życenia ?... tego się nie dowiemy !... _:))))

Ja to samo na skróty !! znam słowa  für i auch , wiec mówię ...für Sie auch.
Jeszcze tyle mam do nauczenia wiec słowo ..wzajemnie.. na potem :)))))
11 września 2014 19:40
fado

Gleichfals, praktycznie też jest poprawnie, bo słyszę to częściej jak inne. Jestem w środkowych Niemczech.

A to może - dawno tam nie byłam:)
11 września 2014 19:45 / 2 osobom podoba się ten post
Weszłam sobie na forum dotyczące rozterek językowych w niemieckim i dowiedziałam się, że właśnie na Bawarii raczej używają gleichfalls. Natomiast ebenso/ebenfals jest bardziej w Hochdeutsch i jest bardziej elokwentne.
 
Dla ciekawych -
 
http://www.gutefrage.net/frage/gleichfalls-oder-ebenso
11 września 2014 19:54 / 1 osobie podoba się ten post
Pracowałam w Północnej Westfalii i też "gleichfalls" było w użyciu.U babci w domu natomiast mówiono ebenso,ebenfalls. Tak,że słyszałam "wsystkie csy";)
Ale kasjerce w supermarkecie nie słyszałam,żeby ktoś odpowiadał ,kiedy życzyła miłego dnia.Ona robiła to automatycznie.Odpowiedziałam parę razy,to pani kasjerka byla troche zskoczona i zawsze podziękowała:)
11 września 2014 19:58
tina 100%

Pracowałam w Północnej Westfalii i też "gleichfalls" było w użyciu.U babci w domu natomiast mówiono ebenso,ebenfalls. Tak,że słyszałam "wsystkie csy";)
Ale kasjerce w supermarkecie nie słyszałam,żeby ktoś odpowiadał ,kiedy życzyła miłego dnia.Ona robiła to automatycznie.Odpowiedziałam parę razy,to pani kasjerka byla troche zskoczona i zawsze podziękowała:)

To Wy się obracacie w jakichś szemranych środowiskach:P
11 września 2014 20:35 / 2 osobom podoba się ten post
wichurra

To Wy się obracacie w jakichś szemranych środowiskach:P

Akurat w domu babci nie było szemranego środowiska,mówili czystym niemieckim,ale "somsiady" już nie zawsze.
Właśnie wrócilam z Rewe.Kasjerka życzyła mi miłego wieczoru,odpowiedziałam-Pani również.A ta skubana spod ciemnej gwiazdy do mnie-gleichfalls!;)))