Ciasteczka adwentowe i na inne okazje

01 listopada 2017 17:25 / 4 osobom podoba się ten post
Dziewczyny. Zbliza sie czas przygotowywania roznych ciasteczek,podzielcie sie z kolezanka przepisami,co? Mam ochote powypiekac troche a nie dysponuje recepta nawet na zwykle pierniczki. W necie tego pelno,wiem, ale wole takie sprawdzone przez was. Z gory dziekuje ;)
01 listopada 2017 17:57 / 5 osobom podoba się ten post
fioletowa.mysz

Dziewczyny. Zbliza sie czas przygotowywania roznych ciasteczek,podzielcie sie z kolezanka przepisami,co? Mam ochote powypiekac troche a nie dysponuje recepta nawet na zwykle pierniczki. W necie tego pelno,wiem, ale wole takie sprawdzone przez was. Z gory dziekuje ;)

Proszę uprzejmie .
01 listopada 2017 18:14 / 4 osobom podoba się ten post
Fioletto, dawałam Ci w ubiegłym roku zdaje się przepis na ciasteczka. Ja wypiekam co roku i to wiele sortów :D :D :D
Jak ruszę z moją manufakturą to Ci zapodam.
01 listopada 2017 18:19 / 2 osobom podoba się ten post
doda1961

Fioletto, dawałam Ci w ubiegłym roku zdaje się przepis na ciasteczka. Ja wypiekam co roku i to wiele sortów :D :D :D
Jak ruszę z moją manufakturą to Ci zapodam.

Zapomnialam zeszytu z tymi przepisami. I jestem w....
01 listopada 2017 18:20 / 2 osobom podoba się ten post
fioletowa.mysz

Zapomnialam zeszytu z tymi przepisami. I jestem w....

Jak swój znajdę, to Ci podam przepisy.
01 listopada 2017 18:40 / 6 osobom podoba się ten post
Nareszcie ciekawy temat,w sensie nie gówniany. Chętnie podbiorę przepisy na adentowe ciasteczka bo od zeszłego roku poczułam powołanie. Może zapodam przepis na mega łatwe ciasteczka żytnie,a im dłużej leżą tym lepsze:

160 g mąki żytniej
1 (płaska)łyżeczka proszku do pieczenia
100 g chłodnego masła
70 g cukru
1 jajko

Wszystko razem zagnieść ,ale niezbyt długo i formować małe kulki, lekko zgniatając widelcem. Piec około 20 minut w 180 st.
01 listopada 2017 19:11 / 6 osobom podoba się ten post
1 kg ugotowanych ,przeciśniętych przez praskę ziemniaków
500 g mąki
500 g mielonych orzechów włoskich
500 g cukru
3 paczki bakinu
sok z 1 cytryny
sok z 1 pomarańczy
3 łyżki przyprawy do pierników oraz opcjonalnie alkoholu np.amaretto
6 jajek
Opłatek.
Wszystko wyrobić na jednolitą masę i formować na opłatku ciasteczka,dość grube .Piec 15- 20 minut ok 200 tem. Z termoobiegiem 180. Po upieczeniu polać polewą czekoladową. Orginalny niemiecki przepis od synowej Pdp Gabryśki. Jadłam osobiście, bardzo dobre,a robiła je z tego przepisu moja córka ( mnie akurat nie było w kraju) i potwierdza,że pyszne.


Moje wielokrotnie wypróbowane.
Paczka kleiku ryżowego dla dzieci .
Kostka masła
3 jajka
1szkl.cukru
Paczka wiórek kokosowych ok.200 gr.
3-4 łyżeczki bakinu czyli proszku do pieczenia
Cukier waniliowy ,a najlepiej wanilia.
Z podanych składników zagniataniu ciasto.Formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego.W kulce robimy palcem wgłębienie ,do którego włoźymy po upieczeniu konfiturę ulubioną,ja lubię wiśniową z całymi owockami.Czas pieczenia ok.20 minut 180 C.Duże odstępy, bo rosną.Oczywiście na pergaminie.
01 listopada 2017 19:20 / 4 osobom podoba się ten post
Migdałowe ciasteczka

420 g masła
150 g cukru pudru
1 cukier wanilinowy
200 g migdałów w płatkach
560 g mąki tortowej

Wsztystko zagnieść ,rozwałkować placek około 1/2 cm grubości i wycinać ciasteczka ,kształt dowolny. Piec około 20 minut w 180st.
01 listopada 2017 20:31 / 3 osobom podoba się ten post
ivanilia40

Migdałowe ciasteczka

420 g masła
150 g cukru pudru
1 cukier wanilinowy
200 g migdałów w płatkach
560 g mąki tortowej

Wsztystko zagnieść ,rozwałkować placek około 1/2 cm grubości i wycinać ciasteczka ,kształt dowolny. Piec około 20 minut w 180st.

Co Wy dzisiaj z tymi ciasteczkami ? Aż mi ślina spływa na brodę. Łakomczuch jestem ale tylko na domowe wypieki. Szczególnie lubię takie wyroby wyjęte prosto z piekarnika. Czasami to nawet dostaję po łapach za to , że od razu skubnę takie gorące ale nie umiem sie powstrzymać. Mniaaaam
01 listopada 2017 22:01 / 4 osobom podoba się ten post
Andrew

Co Wy dzisiaj z tymi ciasteczkami ? Aż mi ślina spływa na brodę. Łakomczuch jestem ale tylko na domowe wypieki. Szczególnie lubię takie wyroby wyjęte prosto z piekarnika. Czasami to nawet dostaję po łapach za to , że od razu skubnę takie gorące ale nie umiem sie powstrzymać. Mniaaaam:piecze ciasteczka:

W De zaczyna się adwent niedługo,a w związku z tym piecze się ciasteczka,które się potem je .
01 listopada 2017 22:31
Miła Vanilko, według mojej skromnej wiedzy adwent zaczyna się w religii katolickiej wszędzie, nie tylko w DE, a to oznacza, że w PL również. Czyli ciasteczka też można konsumować u nas w kraju. Ale poza adwentem też można (chyba).
Ja w każdym razie lubię. Miłych wypieków życzę i żałuję, że nie będę na degustacji.
01 listopada 2017 22:37 / 2 osobom podoba się ten post
Andrew

Miła Vanilko, według mojej skromnej wiedzy adwent zaczyna się w religii katolickiej wszędzie, nie tylko w DE, a to oznacza, że w PL również. Czyli ciasteczka też można konsumować u nas w kraju. Ale poza adwentem też można (chyba).
Ja w każdym razie lubię. Miłych wypieków życzę i żałuję, że nie będę na degustacji. :gotowanie:

Ale tylko w De jest tradycja pieczenia ciasteczek.
01 listopada 2017 22:42 / 2 osobom podoba się ten post
I wtedy nazywają się one adwentowymi ? Ale to one jakieś postne muszą być ?
02 listopada 2017 08:43 / 1 osobie podoba się ten post
Na pierniczki prosze. Baardzo. I waniliowe jakies. Oraz makowe. Chlip, chlip...
02 listopada 2017 08:45 / 2 osobom podoba się ten post
Andrew

I wtedy nazywają się one adwentowymi ? Ale to one jakieś postne muszą być ?

Wystarczy ,że będą kształtne ,a przechowywać je trzeba w puszce,potem przekłada się do foliowego woreczka,zawiązuję ładną tasiemkę i wręcza rodzinie.