Jak współpracować legalnie bezpośrednio z rodziną?

31 lipca 2012 19:00
Sprawa jest taka, ze wyjechalam z posrednikiem na czarno i znalazlam frau u ktorej chce zostac dluzej, ona tez mnie chce.Jak to wszystko zorganizowac by bylo legalnie ? podejrzewam ze jedyne wyjscie to zrobienie sobie przeze mnie gewerby. ile w takim przypadku bede musiala placic miesieczne skladki ? i gdzie mam sie zglosic, gdzie mam z tym isc? prosze o pomoc!!! chce sie tu tez zameldowac i otworzyc niemieckie konto bankowe. Prosze pomozcie!!!
31 lipca 2012 19:49
http://finanzamt.pl/

Tu jest wszystko !
01 sierpnia 2012 06:29
Kaya mnie sie wydaje że gewerbe nie jest najlepszą formą zatrudnienia.Pzy gewerbie musisz sama opłacać składki emerytalne które nie są w niemczech obowiązkowe ale jeśli myślisz o przyszłości to powinnaśto robić.Musiałabyś wiec dużo zarabiać zeby ci sie to opłacało.Najlepiej żeby rodzina cię u siebie bezpośrednio zatudniła.Wtedy oni opłacają wszystkie składki.Jest to koszt 550euro(składki zdowotne ,emerytalne).Na gewerbie opłacasz tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilno prawnej,reszta jest nie obowiązkowa.Znajdż biuro rachunkowe i tam sie wszystkiego dowiesz.
01 sierpnia 2012 08:44
Hmm, wedlug tego, co sprawdzala moja pierwsza familia, u ktorej pracowalam - przy stawce 1000 euro na czysto dla opiekunki - familia zatrudniajac musi placic ok. 2600 euro miesiecznie. Bo opodatkowane jest rowniez wyzywienie i mieszkanie, wiec taniej wychodzi rodzinom zatrudnianie opiekunek na gewerbie lub przez agencje.
01 sierpnia 2012 11:44
rodzina proponuje mi 1000 €, i wiecej nie beda mi placic. i ze tego 1000 € ja mam sobie oplacic podatki?



ile kosztuja obowiazkowe koszta? bez emerytury
01 sierpnia 2012 13:09
Wszystko musisz sobie z tego sama opłacić, czyli zarobisz niewiele. ZUS jest obowiązkowy. Chyba że to 1000euro to na czarno. Ale tutaj i tak jest to za mało, skoro agencja Ci da tyle samo, a jeszcze masz ubezpieczenie i ZUS opłacony.
01 sierpnia 2012 13:44
hej - ja mam polska dz.gospodarczą - na ostatnim miejscu miałam 1200euro brutto,z tego na wszystkie konieczne oplaty,tj.ZUS,US i księgowa szlo 150euro,czyli na reke zostawalo mi 1050euro - pracowałam przez agencję.Poniewaz to moja 1sza działalnosc mam niższy Zus prze pierwsze 2 lata prowadzenia ,z tym że jeslibym np dzis dzialalnosc zawiesila to po odwieszeniu ZUS juz bedzie w normalnej wysokosci czyli ok 900zł teraz jest 400zł.Narazie wiec koszta nie sa duze a jak sie bedzie zblizac koniec okresu ulgi to pomysle co dalej.Przy niemieckiej gewerbie koszta sa duzo wieksze niestety -ja bym sie niezdecydowała.Romana - to jest tez dla ciebie odpowiedz ,bo mnie o te sprawy wczoraj chyba zapytalaś.Tak naprawde to praca na dzialalnosc ma jedynie ten plus ze jest legalna i cos tam sie do emerytury bedzie liczylo ale tylko do polskiej.
01 sierpnia 2012 17:12
chyba też jest korzyść jak się rozliczasz z mężem rocznie, że zwrot gotówki dostajesz, Kasiu, prawda?Chyba tylko trzeba się mieścić w pierwszym progu podatkowym, a dzieci mieć na utrzymaniu też? ktoś wie coś więcej na ten temat?
01 sierpnia 2012 17:41
kasia63, dziekuje za odp



Romana, nie mam meza :(
01 sierpnia 2012 17:55
Czyli robie tak : ze przez dzialalonosc gosp. zalozona w PL bede pracowac w DE.

Jak ma wygladac umowa z rodzina babki?
01 sierpnia 2012 18:10
Romana - ja jestem na tzw.ryczałcie-8,5%podatek i prowadząc dz.gosp. nie mogę sie z mężem rozliczać,jedyne co mogę wrzucic w tzw koszta firmy to faktury za internet ,jesli ma sie dzialalnosc tylko jako opiekunka i innych interesow w ramach tej samej firmy nie prowadzi ,ryczał jest najkorzystniejszy.Dzieci mam juz dorosłe więc nt temat nie wiem jak to jest.

Kaya - umowa powinna zawiera obowiazki i prawa obu stron,dobrze jest zaznaczyc w niej sprawy dotyczace wolnego,netu,dostepu do telefonu,warunkow utrzymania podczas swiadczenia pracy-cos kiedys chyba Janusz pisał,że ma czy miał porzadny wzor umowy dla opiekunek.I dobrze tez ,zeby w tej umowie byla wyszczegolniona konkretna osoba z rodziny ,z ktora zalatwiac sprawy finansowe i ew rozne sprawy ktore moga wyniknac podczas pracy.Nalezy tez pamietac o tym ,zeby jesli pacjent wymaga zabiegow pielegnacyjnych pielegniarskich to musi byc wyraznie napisane ze opiekunka takich zabiegow jako osoba niewykwalifikowana nie wykonuje/np.wymiana sondy żoładkowej/

Fajnie by bylo gdyby na forum znalazł sie ktos kto ma taka umowe i nam ja tu pokazal
01 sierpnia 2012 19:48
Kaya ,jeśli masz odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu opiekunki to mniej więcej tak jak Kasia ci napisała powinna wyglądac ta umowa,powinna równiez zawierac ile mają ci płacic za prace w godzinach nocnych(jesli jest taka potrzeba) oraz za święta.Powinna być zgodna zarówno z prawem polskim jak i niemieckim.Jeśli nie masz uprawnień do wykonywania zawodu opiekunki możesz zawrzeć umowe tylko jako pomoc domowa.A to już inna bajka.
02 sierpnia 2012 08:23
Kasiu, czy Ty masz płatny dzień wolny? Wiem, że niektóre firmy, na razie rzadkie, go dają, nawet jak się nie ma działalności, np. Laura Profi. Zatrudniłaś się przez firmę polską do Niemiec i ona Ci pomogła wypełnić te wszystkie papiery, czy sama musiałaś?
02 sierpnia 2012 11:54
co to znaczy dzien wolny? -wolnego to ja mam 2 godz dziennie jak jestem w D.Firma jest w PL - przyslali mi wszystko gotowe -tylko podpislm,wniosek o dz gosp zlozylam osobiscie w UM w Koszalinie i popoludniu juz mialam na necie regon nadany-i cala moja praca w tym kierunku.Nie jestem pracownikiem firmy-jak jade zawieram umowe na dany wyjazd ,na ksiegowosc mam podpisana umowe z odrebnym biurem rachunkowych ktore wspolpracuje z moja agencja- dostaje co miesiac info na meila ile mam zaplacic zus i podatek ,robie przelew i juz.
02 sierpnia 2012 13:26
Czas wolny to tylko kwestia dogadania sie z rodziną.Ja mam np cały piątek wolny i codzienne dwie godziny.Co rodzina to inaczej.