Gewerbe - ile muszę czekać?

07 sierpnia 2012 15:54
*Zameldowalam gewerbe. Od 1 maja 2012 powiedzialam uczciwie ze tu jestem. I pani ktora wystawila mi te Gewerbe powiedziala, ze teraz Steuermann sam sie powinnien zglosic . I to pytanie teraz czy on przyjedzie do mnie czy tez ja musze sie stawic do wskazanego urzedu czy tez po prostu wysla mi rachunki ? Ile to moze trwac wszystko? I pani powiedziala ze mam sama sobie wybrac Ubezpieczyciela - czy mam to zrobic juz teraz czy czekac az Streuermann przyjdzie/przysle list ? Czy mam juz otworzyc konto w banku czy tez czekac?
** Skladek na emeryture nie oplacam w PL, czy musze zatem je oplacac w DE ?
***  Czy podatek bede oplacac pod koniec roku czy tez co miesiac bedzie mi sie pobieral?
 
P.S. Moderatorze, moje ostatnie pytanie moze Pan skasowac :)
07 sierpnia 2012 16:15
To są pytania do Steuerberatera .Najpierw to ty powinnas isc do niego i sie doinformowac a potem zakładac gewerbe.Wiedziałabys wszystko i z pewnego żródła.Może sie tu znajdzie dziewczyna która ci pomoże.
07 sierpnia 2012 16:33
mary46, ale wiem jak to jest z Gewerba, ale nie wiem jak dlugo teraz mam czekac na list od niego ???
07 sierpnia 2012 16:46
mary46, ale wiem jak to jest z Gewerba, ale nie wiem jak dlugo teraz mam czekac na list od niego ???
07 sierpnia 2012 17:28
Ja tez nie mam pojecia ile to może trwac.Moją kolezanke rejestrowała rodzina to wszystko jej załatwiał steuerberater,zakładał jej konto,meldunek załatwiał i te inne sprawy.Pzeciez ta rodzina u której pracujesz ma napewno jakiegos swojego(oni tu wszyscy mają).Zapytaj ,zadzwon i bedziesz wiedziała z pewnego żródła.
07 sierpnia 2012 17:34
przepraszam , nie wiem czemu mi sie powtarza
a skoro w PL nie place na emeryture to musze tutaj placic?
 
07 sierpnia 2012 18:53
1. Kaju, myslę że to nie Steuermann lecz Steueramt ma sie do ciebie zgłosić (przysłać wniosek o nadanie nr. podatkowego) -są oni automatycznie powiadamiani o zameldowaniu Gewerbe.
 
2. Ważne: czy skrzynka pocztowa jest oznakowana twoim nazwiskiem (tam, gdzie adres Gewerbe) -jeśli nie to najprawdopodobniej nigdy nie doczekasz się na te druki, są one zwracane do wysyłającego. Zwykle przychodzą w ciągu kilku dni, max. 2-3 tygodnie, w zalezności od Landu.
 
3. Obowiązkowo musisz się ubezpieczyć zdrowotnie, pozostałe w tym emerytalne są dobrowolne i to niezaleznie od tego czy masz jakieś ubezpieczenia w PL. Jak ktoś zaznaczył warto mieć dodatkowo ubezpieczenie OC Gewerby -bo twoja odpowiedzialność jest nieograniczona, gdybyś komuś/czemuś wyrządziła szkodę, albo ktoś cię o to oskarżył.
 
4. Rozumiem, że masz spisaną odpowiednią umowę z babcią, albo jej pełnomocnikiem prawnym, albo kimś z rodziny. Na tą osobę będziesz wystawić rachunki  i ona będzie ci przelewała pieniądze (przelew, a nie gotówka do ręki). Musisz otworzyć rachunek bankowy (Girokonto).
 
5. Odnośnie podatków: (na pewno nie będzie "się sam pobierał") powinnaś zasięgnąć porady fachowca, albo doświadczonej osoby i to jeszcze przed złożeniem wniosku do Steueramtu, bo coś mi się niedawno "obiło o oczy", że są chyba przez pierwsze 2 lata jakieś udogodnienia dla małych przedsiębiorców, ale można z nich skorzystać tylko w momecie zakładania firmy/rejestrowania w Steueramcie, jak niewłasciwie zarejestrujesz -nie ma odwołania/korekty.
 
Napisałam Ci co wiem na 100%. Nie prowadzę Gewerby, więc dalej pomóc nie mogę. Kiedyś, ale to jakieś 2-3 lata temu mocno interesowałam się tematem, ale zrezygnowałam.
Troche ci sie dziwię, że zakladasz działalność bez jakiegokolwiek wsparcia prawnego. Ja chyba mam troche większą wiedzę, ale bym sie na to nie zdecydowała. Niby proste, ale można sie wpakować, albo placić frycowe.
Kaju, mocno poszperaj chociaż w internecie, również na forach opiekunek np. o2, gowork itd. -tam dziwczyny sobie doradzały. Ale każdą info trzeba sprawdzić kilka razy, bo zdarzają się też mylne. Zwracaj też uwagę na daty.
 
Tutaj masz takie badzo ogólne informacje: http://www.mypolacy.de/serwisy/kategoria/firma,23
07 sierpnia 2012 19:39
tzn. pomaga mi tez taka znajoma bürofrau



Jak dzis bylam zameldowac te gewerbe , to pani powiedziala ze to mozna w kazdej chwili tez "odmeldowac".



Moze Was to zdziwi, ale wole miec do reki 600 € a nie 800-900€ , ale za to wszystko legalnie.... a frau nie da rady mi placic 1300€ - jak dziewczyny zwykle maja na "gewerbie"

07 sierpnia 2012 19:54
zdziwilo i to bardziej niz bardzo -w/g mnie polska działalnosc dla porownania bardziej sie jednak oplaca,zwłaszcza ,że się umacnia złotowka i euro zaczyna jechac w dół.......
07 sierpnia 2012 20:05
To już nic nie rozumiem, Zameldowałaś Gewerbe dzisiaj czy na początku maja?

Pamietaj o o oznaczeniu skrzynki pocztowej swoim imieniem i nazwiskiem -to jest na prawdę bardzo ważne! Nie dojdzie do ciebie żadne pismo urzędowe, jezeli nie ma na skrzynce twojego nazwiska -niestety tak jest w DE (w ub.roku pomagałam koleżance w wyjasnianiu sprawy z bankiem .....okazuje się, ze bank 3krotnie wysylał dokumenty i 3 krotnie były zwroty: adresat nie znany. Po interwencji pierwsze pytanie czy jest nazwisko na skrzynce -4ty raz doszło bez problemu, mała nalepka pomogła).

Jeszcze coś takiego (na przykladzie Monachium) http://www.polska4u.eu/Jak-zalozyc-Gewerbe,23,2133

Powodzenia!
07 sierpnia 2012 20:26
ok, dziewczyny - "Jeśli nie będzie Twojego nazwiska na skrzynce odbiorczej a dokumenty wrócą do Urzędu to automatycznie Gewerba zostanie zamknięta!" - pisze tutaj to prawda co mowicie. I gewerba moze byc tez jakis czas wstecz pisza , co prawda pisze 1-2tyg. , ale u nas byla taka sytuacja ze syn babki mial operacje i nie mogl wczesniej przyjechac mnie poznac ( tzn. babka mieszka na poludniu, a syn na polnocy DE a po operacji to wiadomo) . Ale zaplacic bede musialla za maj , czerwiec i lipiec zaleglosci na pewno. a mozliwe tez ze z osdsetkami.



wiecie, gdyby nie to ze to jest wyjatkowa stella to 600€ netto by mnie zalamalo gdyby ktos mi zaproponowal ( obliczalam, ze przy kwocie 800€ netto -zarobku takim bede placic ok 200€ na steuera ( bez emerytalnego )... .

dlatego wiekszosc dziewczyn z gewerba biora od babki min. 1300€ . zeby wyszlo im 1000 "na czysto"
07 sierpnia 2012 20:53
".....obliczalam, ze przy kwocie 800€ netto -zarobku takim bede placic ok 200€ na steuera ( bez emerytalnego )"



Kaju, czy możesz to przetłumaczyć na polski ;)

Czy masz na mysli, że bedziesz płacić 200e/mc podatku? ......a to jakim cudem?
07 sierpnia 2012 21:13
".....obliczalam, ze przy kwocie 800€ netto -zarobku takim bede placic ok 200€ na steuera ( bez emerytalnego )"



Kaju, czy możesz to przetłumaczyć na polski ;)

Czy masz na mysli, że bedziesz płacić 200e/mc podatku? ......a to jakim cudem?
07 sierpnia 2012 21:23
Mija, to ile niby bede placic? 400€ ??? polowe tego co zarobie? obliczylam to tak:

-normalny podatek minus 140€ jakie mialabym placic na ubezpieczenie emeryt. oraz nie biore jedzenia od frau, tylko mam mieszkanie za free
07 sierpnia 2012 21:51
Kaya said:
Mija, to ile niby bede placic? 400€ ??? polowe tego co zarobie? obliczylam to tak:

-normalny podatek minus 140€ jakie mialabym placic na ubezpieczenie emeryt. oraz nie biore jedzenia od frau, tylko mam mieszkanie za free

Sorry Kaja, ale jakieś bzdury wypisujesz ....i to coraz większe :)

Jaki dla ciebie jest "normalny" podatek (wyliczona kwota) ?

Przecież masz masz kwotę wolną od podatku -za 2011 to 8.004e na osobę/rok, za 2012 nie wiem dokładnie, ale pewno będzie troszkę wyższa .....to ile zamierzasz zarobić do końca roku? Wg mnie nie zapłacisz nic, albo jakieś grosze -bo w końcu nie wiem ile babcia ma ci płacić 1000, czy 800e? od kiedy masz to gewerbe?

Poczytaj jednak o tych udogodnieniach na początek dla Kleinunternehmen -coś mi chodzi po głowie, że przez 1sze 2 lata mogą się rozliczać z podatku raz na rok -a to dla ciebie ważne!

Zainteresuj się też OC -Privathaftpflichtversicherung. To są groszowe kwoty -chyba rzędu 50e rocznie, a pracujesz spokojnie!