Gewerbe - ile muszę czekać?

07 sierpnia 2012 22:24
Jejku, Kaja -dopiero teraz doczytałam:

-ty przy tych nędznych pieniądzach jeszcze nie masz wyżywienia.....naprawdę? chyba zdobedziesz złoty medal najgorzej opłacanych opiekunek -inne dziewczyny cię zagryzą, bo strasznie zaniżasz poziom płac!

-chcesz wydać 140e/mc na ubezpieczenie emerytalne? .....czy się pomyliłaś i chodzi o zdrowotne?

Raczej nie polecałabym ci dobrowolnego emerytalnego, lepiej odłożyć tą kwotę na konto, albo wykupić prywatną polisę, ale pamiętaj że polisa ma sens jezeli płacisz ją przez wiele lat, praktycznie całe zycie (w wiekszosci TU przerwa przed upływem 2 lat=wszystko przepada).

08 sierpnia 2012 09:11
Mija, tak ale nie ukrywam ze frau nie wygladada najlepiej , jej stan sie pogarsza z tygodnia na tydzien... . Jesli bedzie jednak (czego jej zycze zyla) dluzej niz do konca roku wtedy zrezygnuje z gewerbe i bede myslec o innym zatrudnieniu , ktore pozwalac mi bedzie pracowac u niej dluzej, bez posadzenia o samozatrudnienie. nie wiem jak dalej zycie sie potoczy .



Na zywnosc nie daje , bo ja jem po pierwsze bardzo duzo , a po drugie nie to co ona (obiady). Chociaz jak wezmne sobie z lodowki cos co dla niej kupilam to nie ma nic przeciwko, nawet mowi "Wez jeszcze jedna sztuke", czestuje mnie chetnie, ale oficialnie zywnosc mam na wlasny rachunek.



800€ netto, czyli ok 1000 € brutto.

i ja sobie sama wyliczalam to wychodzilo mi ok. 177 € podatku (bez emerytury i koscielnego) . Ale to sobie sama wyliczalam. Myslicie ze Steueramt wyliczy mi mniej?

Jesli bede sie rozliczala rocznie to dobrze by mi wyszlo bo nie mialabym faktycznie tych 8000 € , bo nie pracuje od stycznia. nawet jak bede pracowala do konca grudnia, dzien w dzien to i tak mi nie wyjdzie 8000 €.

Ale Pani w Rathaus powiedziala ze bede musiala placic te podatki. wiec licze na cos w granicy 200€ / miesiecznie.
08 sierpnia 2012 11:18
Kaja, nadal nic sie z tego nie da zrozumieć :)

1. co to znaczy, że babcia placi ci "800€ netto, czyli ok 1000 € brutto" -przy Gewerbe czegoś takiego nie ma! Zleceniodawca placi ci uzgodnioną kwotę, która jest dla ciebie przychodem (brutto). To ty wszystko sama opłacasz: obowiązkowo podatek i ubezpieczenie zdrowotne, reszta to skladki dobrowolne.

2. ile z tego zostanie ci netto -zależy od twojej inwencji i znajomości przepisów. To ty wyliczasz podatek i składasz Steuererklärung (nawet jesli wyjdzie ci podatek zerowy). Steueramt tylko sprawdzi prawidłowośc wyliczenia, ale na pewno nie bedzie ci wskazywał/proponował jakiś udogodnień -od tego jest Steuerberater, albo samemu trzeba sie b.dobrze orientować w perzepisach.

3. podobnie jest z ubezpieczeniem zdrowotnym (Krankenversicherung). Na Gewerbe masz dużą dowolność. Możesz wybrać albo ubezpieczenie publiczne, albo prywatne. Stawki nieraz bardzo się róznią. Często te prywatne są wiele tańsze, tym bardziej że jesteś młodą osobą -tylko trzeba dobrze poszukać.

4. Ta twoja znajoma "biurofrau" jest niemką, czy polką, zna sie troche na gewerbe, przepisach podatkowych i ubezpieczeniach?

5. W jakim banku chcesz otworzyć konto?
08 sierpnia 2012 11:33
Kochana Mija,

bürofrau to bürofrau Babki tylko ze mi pomaga, ona jest Niemka



Chce otworzyc konto w SparrKasse.



Tzn, frau placi mi 800 € . Tylko ja tak sobie to nazwalam "1000€ brutto".



Watpie ze podatek wyjdzie mi zerowy.... Przeciez w koncu 800€ to tez pieniadz . Licze sie z podatkiem 200€/mies.





08 sierpnia 2012 13:28
Powiem ci Kaja żeby nie wiem jak wyjątkowa ta stela była to za 600euro to ja bym nie pracowała.Ale to twój wybór.I radze ci idż do steuerberatera bo ty kombinujesz jak koń pod góre.Mija ci próbuje pomóc a ty dalej swoje.
08 sierpnia 2012 14:25
mary46, no wlasnie slucham waszych rad.

wlasnie wczoraj nakleilam moje nazwisko na skrzynke pocztowa zeby list od Steueramt nie zostal zwrocony do nadawcy.



Zle sie wyrazilam : te 200€ to ja licze podatek+Kasseversicherung ( wezmne chyba AOK ) ale jak wyjdzie mi podatek 0, w co watpie to , sie uciesze, wole jednak sie ucieszyc niz nastawiac dobrze i rozczarowac.... .
08 sierpnia 2012 14:48
Nie znam się na sprawie niemieckiego gewerbe ale czytając Kayu twoje wypowiedzi,zastanawiam się po co ci to niemieckie gewerbe?Nie lepiej byłoby założyć w Polsce jakąś działalność? Albo zameldować się tam,lub poprosić rodzinę o ubezpieczenie?

08 sierpnia 2012 15:53
Renata81, gewerbe chce tylko na jakis czas zalozyc mowilam juz. jesli jednak bede tutaj dluzej niz kolejne 4- 6 miesiecy to pomysle o innej formie zatrudnienia .
08 sierpnia 2012 18:56
Kaja przy zarobku 800euro netto to zakładanie działalności w polsce tez nie ma sensu,nawet przy obnizonym zusie .Bo to wyjdzie prawie na to samo.Ja to radziłabym ci szukac nowej steli ,uwierz że można znależć dobre miejsce i zarabiac lepsze pieniądze.Próbuje cię zrozumiec i jakoś nie ogarniam.
08 sierpnia 2012 19:25
mary46,

ale ja chce tutaj byc jeszcze do grudnia. jeszcze razem niecale 5 miesiecy zamierzam tutaj byc ( jesli ta frau bedzie tyle zyla oczywiscie , bo z jej zdrowiem nie najlepiej) . Po tych 5 miesiacach zamkne moja gewerbe najpozniej - czyli przed Gwiazdka jeszcze ( chyba ze ta frau niestety umrze to wtedy wczesniej ) i przeniose sie do Promedici, Aterimy lub innej firmy .
08 sierpnia 2012 21:02
Andrea , no wiem. ale trzyma mnie tu baaardzo prywatny powod zeby zostac ... . no i niech mi bedzie ta gewerba na nastepne 5 miesiecy ( maxymalnie ! dluzej na pewno nie bede prowadzila). Niech chce "na czarno" bo jakby mnie ktos podkablowal to bym musiala placic kare zapewne (nawet nie chce wiedziec jaka ! bo na pewno nie mam tyle € ).
10 sierpnia 2012 18:05
Dobra Dziewczyny :)



1) Zameldowalam sie - Anmeldung mam juz

2) Zglosilam Gewerbe - Gewerbe Anmeldung - czekam teraz na Steuernummer

3) Zalozylam Girokonto w SparrKasse ( jak ktos chce wplacic mi jakies pieniadze to zaraz podam numer konta - zarcik oczywiscie :-D )





Po dostaniu Steuernummer zamelduje sie w AOK

No i mam nadzieje ze nie bede miala duzych tych podatków



I tak max do Grudnia z ta Gewerba bede sie cackac - potem Schluß .... .
17 maja 2013 11:12
Kaya a kto ci pomagal otwierac ta gewerbe masz jakas pania ktora prowadzi ci dokumenty tzn ksiegowa albo pseldo ksiegowa???odp bo ja tez mam gewerbe tu otwarta i tez jestem opiekunka
17 maja 2013 11:47
Hej Stasia ! Ja jednak zdecydowalam sie na inna forme !! A tez ja caly czas u jednej frau, a gewerbe wiadomo trzeba miec przynajmniej co kilka miesiecy inna frau ... . kiedy otworzylas te Gewerbe ? Ja w sumie otworzylam i po 2 tygodniach zamknelam.
17 maja 2013 16:30
stasia83

Kaya a kto ci pomagal otwierac ta gewerbe masz jakas pania ktora prowadzi ci dokumenty tzn ksiegowa albo pseldo ksiegowa???odp bo ja tez mam gewerbe tu otwarta i tez jestem opiekunka

W kazdym wiekszym miescie sa polskie biura, ktore:
1/ zalatwiaja Gewerbe i numer podatkowy
2/ daja adres dla otwieranej dzialalnosci
3/ maja zaufanego czlowieka od rozliczen.
 
Jasne, ze to wszystko kosztuje, ale nie ma strachu, ze zrobisz bledy i cos sie w rozliczeniu rocznym pochrzani.