Agencja odsyła mnie do PUP bo nie mam ubezpieczenia

03 sierpnia 2012 10:10
Witam wszystkich użytkowników. Trochę przejrzałam już forum, ale nigdzie nie znalazłam właściwej informacji. na czym polega mój problem? Otóż chciałam się zatrudnić przez agencję, a tam powiedzieli mi, że przed oddelegowaniem do pracy za granicą muszę być wcześniej ubezpieczona przez minimum 30 dni. A jeśli nie pracowałam legalnie i nie posiadam ubezpieczenia, to nie mogą wysłać od razu. Co mam teraz zrobić? Chciałabym pojechać jak najszybciej. Czy mam się rejestrować jako bezrobotna żeby mnie ubezpieczyli, a dopiero za miesiąc dopiero się znowu zgłosić do agencji? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pomóżcie.
03 sierpnia 2012 11:18 / 1 osobie podoba się ten post
No bo tak jest. Pracownik oddelegowany do pracy na terenie innego kraju Unii Europejskiej musi podlegać ubezpieczeniu przez miesiąc, bez tego nie otrzyma druku A1. Czemu nie byłaś ubezpieczona?
03 sierpnia 2012 18:31
Daria, zadzwoń do NFZ i powiedz jaką masz sytuację. Oni wiedzą więcej, może Ci pomogą. Ja ostatnio ze zdumieniem się dowiedziałam, że wystarczy jeśli dziecko chodzi do szkoły bo ma ubezpieczenie, albo pracuje. Zawsze mnie gonili z zaświadczeniem, czy ja lub mąż mamy odpowiedni papier, bo nam dzieci nie przyjmą w rejestracji, a tu się okazuje, że wcale nie trzeba. Może być i dla Ciebie jakaś miła niespodzianka, nie daj się spławić, męcz babkę informatorkę.
03 sierpnia 2012 20:01
jesli jedziesz przez agencje musisz przez miesiąc pracowac przed wyjazdem albo być zarejestrowana w UP i przed samym wyjazdem wyrejstrować się a potem dostarczyc zaswiadczenie z UP ja tak mam

muszę to robić przed każdym wyjazdem.
03 sierpnia 2012 20:46
No a ja sie dzis dowiedzialam w ZUS,że żeby otrzymać A-1 muszę co najmniej 2 miesiace pracowac w PL jako opiekunka i dopiero potem mogę wystąpić o ten druk,tzn zlozyc wniosek i dopiero jak mi ZUS da A1 to w NZF na tej podstawie wydaja kartę EKUZ dla pracownika na teren Unii.Przepisy sa jak to zwykle u nas do du.... bo to tworzenie fikcji najzwyczajniej.Żeby te warunku spełnic powinnam z kims zawrzec w kraju fikcyjna umowe o opieke ,przedstawic ja po 2 mcach w Zus ,plus fakture lub rachunek uproszczony za usluge i wtedy oni dzialaja.Dotyczy to opiekunek pracujacych na polskiej dz.gospodarczej-jak jest w innych przypadkach nie wiem.Jedna wielka ściema.To juz prosciej wykupic sobie polise -wlasnie szukam jakiejs firmy ubezpieczeniowej ,takiej zeby sie na caly rok ubezpieczyc i zeby skladka nie byla za wysoka co miesiac - moze cos polecicie?
03 sierpnia 2012 21:24 / 1 osobie podoba się ten post
Kasia - babka w ZUSie była niedoinformowana. Musisz podlegac 30 dni, czyli 1 miesiąc być ubezpieczona a nie dwa miesiące. Pewny jestem bo nawet to sprawdzałem. EDIT:
Kasia, a Ty nie masz czasem swojej działalności? Czy to mi się coś pomyliło teraz, bo kojarzyłem że gdzieś pisałaś, że masz własną.
03 sierpnia 2012 23:16
no nie wiem-chyba wiedziala co mowi bo w NFZ to samo uslyszalam i moja agencja tez tak mowi-ja mam swoja dzialalnosc.
06 sierpnia 2012 13:29 / 1 osobie podoba się ten post
Kasia63 - chyba jednak nie wiedziały. Znalazłem specjalnie dla Ciebie. Tutaj masz wszystko w oryginale:



Zgodnie z Decyzją nr A2 Komisji Administracyjnej do Spraw Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego z dnia 12 czerwca 2009 r., dotyczącą wykładni art. 12 Rozporządzenia Parlamentu

Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie ustawodawstwa mającego zastosowanie do pracowników delegowanych i osób wykonujących pracę na własny rachunek, tymczasowo pracujących poza państwem właściwym (Dz.Urz. UE C 106/5 z 24.04.2010 r.) wymóg podlegania przez pracownika ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym siedzibę ma jego pracodawca bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia jest spełniony, jeżeli pracownik przez co najmniej miesiąc podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego.



Źródło: http://www.zus.pl/default.asp?p=3&id=105
06 sierpnia 2012 14:15
Kasia masz racje ja miałam to samo ,musiałam dwa miesiące prowadzic działalnosc w kraju i potem dopiero mogłam sie starac o drukA1.Przepisy zmieniają sie z dnia na dzien i nie zawsze to co w internecie jest aktualne.Mało tego musiałam w ostatniej chwili zmieniac umowe z umowy zlecenie na umowe kontrakt.Istny cyrk.Ale to nasza polska rzeczywistość.Inaczej jest z pracownikami delegowanymi pzez firmy ,tam rzeczywiscie wystarczy byc ubezpieczonym tylko 30dni.
18 sierpnia 2012 11:53
Mój problem polega na tym, że zostałam cofnięta przez agencję do Urzedu Pracy, by zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Chodziło o ubezpieczenie zdrowotne, którego nie posiadałam, a bez tego - twierdzą, że nie mogą wydać pracowniczej karty EKUZ, do której potrzebny jest z kolei uprzednio druk A1. Tutaj właśnie jest pies pogrzebany. Bo  podobno musze przez 30 dni wcześniej podelgać ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jest jakiś sposób żeby to ominąć? Wygląda mi na to, że muszę w poniedziałek się zarejestrować jako bezrobotna żeby mnie ubezpieczyli i czekać miesiąc na wyjazd? Pytałam już na innych forach, mam nadzieję że ktos będzie mi potrafił jakoś pomóc z tym problemem. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
18 sierpnia 2012 12:03
Był ostatnio identyczny temat: http://www.opiekunki24.pl/forum/temat/zobacz/420
Musisz być ubezpieczona przez minimum miesiąc (30 dni przed wyjazdem). Podaję Ci jeszcze raz przepis wraz ze źródłem:
"Zgodnie z Decyzją nr A2 Komisji Administracyjnej do Spraw Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego z dnia 12 czerwca 2009 r., dotyczącą wykładni art. 12 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie ustawodawstwa mającego zastosowanie do pracowników delegowanych i osób wykonujących pracę na własny rachunek, tymczasowo pracujących poza państwem właściwym (Dz.Urz. UE C 106/5 z 24.04.2010 r.) wymóg podlegania przez pracownika ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym siedzibę ma jego pracodawca bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia jest spełniony, jeżeli pracownik przez co najmniej miesiąc podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego." Źródło: http://www.zus.pl/default.asp?p=3&id=105
Więc musisz się ubezpieczyć i przełożyć wyjazd. Z drugiej strony, to dobrze że trafiłaś na uczciwą agencję, która Cię o tym poinformowała, bo niektóre agencje wysyłają i tak, a potem są problemy.
18 sierpnia 2012 12:08
O dziękuję Panu Panie Januszu. Właśnie przed chwilą znalazłam tamtą dyskusję i przreraziłam się, że trzeba być ubezpieczonym przez dwa miesiące, bo jedna Pani tam tak napisała.
18 sierpnia 2012 12:16
Nie "Panie Januszu", tylko "Januszu" Nie panujemy tu sobie. A tam nie napisała żadna Pani, tylko Kasia63 i po jej wypowiedzi to sprostowałem, bo ją chyba jakiś niedouczony pracownik w błąd wprowadził (swoją drogą to przeraża mnie fakt, ze w polskich urzędach pracują tak niedoinformowani ludzie, którzy nie znają przepisów - teraz łatwiej wszystkiego się dowiedzieć z internetu, niż od urzędnika. A g... - urzędnicy biorą wypłatę z podatków, które my płacimy w chorych wysokościach).
18 sierpnia 2012 12:51
Lidko jak agencja twierdzi ze bierze dla swoich pracownikow druki A1 a nie pyta przed wyjazdem czy ma się ubezpieczenie dluzej niz miesiąc to najlepiej taką agencje omijac szerokim lukiem bo klamią albo cos innego kombinuja.
18 sierpnia 2012 13:28
opiekun_Janusz said:
Nie "Panie Januszu", tylko "Januszu" Nie panujemy tu sobie. A tam nie napisała żadna Pani, tylko Kasia63 i po jej wypowiedzi to sprostowałem, bo ją chyba jakiś niedouczony pracownik w błąd wprowadził (swoją drogą to przeraża mnie fakt, ze w polskich urzędach pracują tak niedoinformowani ludzie, którzy nie znają przepisów - teraz łatwiej wszystkiego się dowiedzieć z internetu, niż od urzędnika. A g... - urzędnicy biorą wypłatę z podatków, które my płacimy w chorych wysokościach).

Janusz, i Ty masz rację i Kasia63 . Czytałm tamten wątek.

1) 30 dni -gdy wyjazd przez agencję (delegowanie przy umowie o pracę lub zlecenia).

2) 2 mce trzeba prowadzić działalnośc w PL aby dostać A1 i EKUZ -przy działalności gospodarczej, a Kasia63 jest właśnie na działalności.
Portal używa cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką cookies.