Jak załatwić KINDERGELD?

11 listopada 2012 20:16
Przekopałam internet w poszukiwaniu niezbędnych informacji i znalazłam ich sporo, jednak
 
proszę forumowiczki i forumowiczów o podzielenie się swoimi doświadczeniami w tym
 
temacie.
 
A teraz krótko o sobie: od 16.11.br podejmuję pracę w niemieckiej firmie, na umowę o pracę,
 
mam ubezpieczenie w Techniker Krankenkasse i odprowadzane podatki. Po przyjeżdzie
 
mam się zameldować. Mailem dostałam Antrag auf deutsches Kindergeld - mam go
 
wypełnić, a na miejscu wysłać do właściwej Familienkasse. Pracodawca wyjaśnił, żeby
 
zabrać ze sobą międzynarodowe akty urodzenia dzieci i zaświadczenie, że w Polsce w
 
ciągu ostatnich 5-ciu lat nie pobierałam zasiłku. To chyba jednak nie wystarczy.
 
A teraz wiadomości z netu - czyli co jest jeszcze potrzebne:
 
- mój meldunek na terenie Niemiec
 
- kopię umowy o pracę
 
- zaświadczenie, że jestem ubezpieczona
 
- zaświadczenie o zatrudnieniu
 
- potwierdzenie zameldowania dzieci i ojca
 
- międzynarodowy  akt małżeństwa
 
- kopia dowodów obojga rodziców
 
Sporo tego załatwiania, a nie wiadomo czy skórka warta wyprawki. Jeszcze garść informacji
 
z internetu: " Prawo do Kindergeld ma rodzic legalnie zatrudniony i mieszkający w
 
Niemczech przez co najmniej pół roku. Osoby starające się o zasiłek muszą na terenie
 
Niemiec mieć tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy ( nabywa się go po 183 dniach
 
legalnej pracy). Trzeba też mieć opłacone regularne składki na ubezpieczenie od
 
bezrobocia.
 
Zasiłek wynosi na dwoje dzieci 368 E ( po 184E na każde dziecko )
 
13 listopada 2012 13:03
hej...troszeczke niedokladnie,ale tak jak piszesz...oplaca sie zalatwic Kindergeld,bo dostaniesz ròwniez wyròwnanie,a ponad 300e kazdego miesiaca na 2 dzieci to chyba przyzwoicie?
uwazam,ze pracodawca powinien ci pomòc,ty dostarcz te dokumenty i oczywiscie zròb sobie kopie wszystkiego co dasz pracodawcy...

Od 05/2010 o niemieckie świadczenia na dzieci (Kindergeld) mogą starać się także matki samotnie wychowujące dzieci w Polsce, jeśli ojciec dzieci mieszka i pracuje na terenie Niemiec. Zasiłek na dzieci (Kindergeld dla Polaków) przyznawany jest przez Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych (Familienkasse) także na dzieci mieszkające w Polsce, do ukończenia 25 roku życia, jeśli nadal uczęszczają do szkoły lub studiują. Pieniądze na dzieci (Kindergeld dla Polaków w Niemczech) można otrzymywać także na dzieci przysposobione i na dzieci współmałżonka.
Wnioskodawcą może być osoba, która zameldowana jest na terenie Niemiec, prowadzi działalność gospodarczą (Gewerbe) lub pracuje legalnie jako osoba zatrudniona na polskiej lub niemieckiej umowie, oraz gdy rozlicza sie z podatków w Niemieckim Urzędzie Skarbowym (Finanzamt).
Zasiłek na dzieci wynosi obecnie 184,- € miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, na trzecie 190,- €, natomiast na czwarte i każde kolejne dziecko jest to kwota w wysokości 215,- € miesięcznie. Podanie o pieniądze dla dzieci zostanie rozpatrzone przez Kasę Świadczeń Rodzinnych tylko po przesłaniu wszystkich wymaganych dokumentów. Przyznana zapomoga na dzieci (Kindegeld dla Polaków w Niemczech) wypłacona zostanie od momentu zameldowania wnioskodawcy na terenie Niemiec (maksymalnie do czterech lat wstecz), a następnie co miesiąc do momentu ustania prawa do pozyskiwania pieniędzy na dzieci.

Dzięki przełomowemu orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 12.06.2012 pracownicy sezonowi i oddelegowani otrzymają prawo do niemieckich świadczeń rodzinnych Kindergeld – jak pozostali pracownicy podlegający niemieckiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Pracujący w Niemczech rodzic dwójki dzieci otrzyma nawet 4.416 EUR rocznie!

Przedmiotowy wyrok ETS może mieć duże znaczenie dla polskich rodzin. Według danych Niemieckiej Agencji Zatrudnienia (Bundesagentur für Arbeit) na koniec stycznia 2012 r. w Niemczech zarejestrowanych było ponad 180 tys. pracowników na stałe zamieszkałych w Polsce. Z uwzględnieniem pracowników sezonowych ich liczba może wynieść nawet ponad 300 tys. osób rocznie. Kwoty zasiłków rodzinnych w RFN są wielokrotnie wyższe niż w Polsce.

Kindergeld przysługuje osobom, które podlegają w Niemczech tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli w praktyce osobom, które rozliczą swoje dochody z niemieckim urzędzie skarbowym na zasadach ustalonych dla niemieckich rezydentów podatkowych. Niemieckim rezydentem podatkowym jest osoba, która posiada w Niemczech stałe miejsce zamieszkania, przebywa lub przebywała w Niemczech w sposób ciągły ponad pół roku, lub która złożyła wniosek o traktowanie jej jako niemieckiego rezydenta podatkowego. Wniosek o opodatkowanie na zasadach przewidzianych dla niemieckich rezydentów mogą złożyć osoby, które osiągnęły ponad 90% dochodów w Niemczech lub których dochody zagraniczne (w tym polskie) nie przekroczyły w roku podatkowym równowartości 4.002 EUR (lub 8.004 EUR dla małżeństw).

WAŻNE: prawo do świadczeń rodzinnych ulega przedawnieniu. Osoby uprawnione powinny pomyśleć o zabezpieczeniu swoich roszczeń względem niemieckich instytucji, gdyż roszczenia o wypłatę niemieckiego zasiłku rodzinnego przedawniają się z upływem czterech lat licząc od końca roku, w którym powstało do nich prawo. Z końcem roku 2012 przedawniają się roszczenia powstałe w 2008 r. Złożenie wniosku we właściwej Familienkasse przed upływem 2012 przerwie bieg procesu przedawnienia. Warto zatem złożyć wniosek możliwie najszybciej.Jak doskonale przygotować dokumenty do zasiłku rodzinnego?

Ażeby szybko otrzymać zasiłek rodzinny (Kindergeld) w Niemczech dobrze jest skompletować następujące dokumenty:

•Kopie paszportu lub dowodów osobistych małżonków

•Akt urodzenenia dzieci z tłumaczeniem na język niemiecki
•Potwierdzenie zameldowania w Niemczech osoby ubiegającej się o zasiłek
•Umowa wynajmu mieszkania w Niemczech
•Zaświadczenie ze szkoły o nauce w przypadku dzieci >18 roku życia
•Potwierdzenie zameldowania działalności godpodarczej w Niemczech
•Akt ślubu z tłumaczeniem na język niemiecki
•Potwierdzenie o nadaniu numeru podatkowego w Niemczech
•Ostatnie rozliczenia podatku dochodowego z niemieckiego urzedu skarbowego (Finanzamt)
•Potwierdzenie o ubezpieczeniu emerytalnym oraz zdrowotnym w Niemczech

•Zaświadczenie z Polski o nie pobieraniu zasiłku rodzinnego w Polsce, lub okresu kiedy był/jest zasiłek pobierany
•Konto w banku na terenie Niemiec
Ponadto trzeba z urzędu rodzinnego (Familienkasse) uzyskać i wypełnić nastepoujące formularze:
•Wniosek na zasiłek rodzinny (Kindergeld-Antrag) KG51 PL
•E401PL
•E402PL
•E411PL

16 listopada 2012 22:38
Dziekuje bello36 za odpowiedz. Wyrownanie z cala pewnoscia nie nalezy mi sie gdyz poprzednio pracowalam u polskiego posrednika, ktory kombinowal z ubezpieczeniem, a nawet gdybym byla przez niego ubezpieczona to I tak nic z tego. Teraz mam takie same prawa jak niemiecki pracownik totez nalezy sie moim dzieciom jak przyslowiowemu psu kosc. Bede wkrotce zalatwiac te sprawe I o rezultatach powiadomie.
16 listopada 2012 22:50
Anno-Magdaleno.... zycze powodzenia..
papierzysk mnostwo i pokretne pytania, nawet Niemcy maja z ich wypelnieniem problemy, znajdz dobrego doradce i nie zapomnij skopiowac..... wszstko co wypelnisz i wyslesz, po pol roku otrzymasz powtorne druki do wypelnienia, wszystko musi sie zgadzac z pierwszym, jesli doszukaja sie niescislosci..... lepiej nie wiedziec ile czasu na wyjasnienia strcisz!!!
Moze w Twojej wstuacji nie beda tak rgorystyczni..... moje dzieci byly juz dorosle, uczyly sie zawodow.....
16 listopada 2012 23:18
Dzieki kika1! Kazda rada jest dla mnie cenna - zastosuje sie do niej. Ale tak szczerze miedzy nami mowiac to firma zatrudniajaca powinna wszystko od a do zet wyjasnic i zaoszczedzic mi fatygi. Ale widocznie tak juz music byc, ze nie wszystko dostajemy podane na tacy, czasami musimy o to zawalczyc.
11 września 2014 19:55
Witam wszystkich calkiem przypadkowo tu zajrzalam i bardzo mnie sie tu spodolalo i postanowilam zagoscic jesli pozwolicie Do rzeczy Mam pytanie do pan ktore pracuja na gewerbe.Jestem zatrudniona wlasnie tak przez firme niemiecka.Moze ktoras z was ubiega sie o kindergelg chetnie bym sie czegos dowiedziala ,moze ktoras z pan moze pobiera ten zasilek ?Pozdrawiam 
11 września 2014 20:39 / 1 osobie podoba się ten post
Dzieki berdi ale nic mi nie rozjasnilo ,wiem ogolnie ze jest duzy problem z dostaniem tego zasilku.Mam mekdunek juz 3 lata i ciaglos w pracy z malymi przerwami,place podatki bo przekraczam 8000e,co prawda zlozylam wniosek przez kancelarie niemiecka ,oni nie widza przeszkod w dostaniu nawet tego ze nie odprowadzam tu skladek bo nie jest to wymagane ,poczekam zobacze jaki bedzie final tego wszystkiego .
11 września 2014 22:58
magdzie

Dzieki berdi ale nic mi nie rozjasnilo ,wiem ogolnie ze jest duzy problem z dostaniem tego zasilku.Mam mekdunek juz 3 lata i ciaglos w pracy z malymi przerwami,place podatki bo przekraczam 8000e,co prawda zlozylam wniosek przez kancelarie niemiecka ,oni nie widza przeszkod w dostaniu nawet tego ze nie odprowadzam tu skladek bo nie jest to wymagane ,poczekam zobacze jaki bedzie final tego wszystkiego .

Pracuje na niemieckiej dzialalnosci, place podatki w DE, nie mam zameldowanaia na terenie DE, moja corka mieszka w PL. Mam Kindergeld. Zalatwianie trwalo 3 miesiace, wniosek zlozylam przez polskie biuro w koncu marca tego roku, na koniec czerwca mialam pieniadze na koncie z wyrownaniem od czasu zalozenia dzialalnosci.
11 września 2014 23:04
emilia

Pracuje na niemieckiej dzialalnosci, place podatki w DE, nie mam zameldowanaia na terenie DE, moja corka mieszka w PL. Mam Kindergeld. Zalatwianie trwalo 3 miesiace, wniosek zlozylam przez polskie biuro w koncu marca tego roku, na koniec czerwca mialam pieniadze na koncie z wyrownaniem od czasu zalozenia dzialalnosci.

aha czyli może być niemiecka działaność, a to biuro, które przygotowao dokumenty, możesz dać namiar, albo cos powiedzieć więcej o tym? da radę? jak wygląda niemiecka działaność?       witaj warmińsko-mazurskie :)
11 września 2014 23:29
agamor

aha czyli może być niemiecka działaność, a to biuro, które przygotowao dokumenty, możesz dać namiar, albo cos powiedzieć więcej o tym? da radę? jak wygląda niemiecka działaność?       witaj warmińsko-mazurskie :)

Nie moge napisac, jakie to biuro - mam adres w profilu. Niemiecka dzialanosc wyglada calkiem normalnie, ja juz bardzo duzo na ten temat pisalam i o zakladaniu i o kosztach. Natomiast co do Kindergeld to wygladalo tak:
1/ Dostalam wstepne formularze z mojego biura do wypelnienia, wypelnione odeslalam, moje biuro wyslalo do odpowiedniej kasy - przyszla wstepna informacja, ze zasilek moge otrzymac z uwagi na to, ze spelniam wszystkie wymagania.
2/ Przyszly na adres domowy dokumenty do wypelnienia i przedstawienia w Regionalnym Osrodku Opieki Spolecznej - Olsztyn,
3/ Wypelnione dokumenty Olsztyn wysyla do kasy niemieckiej,
4/ Dostalam decyzje z DE i info kiedy wplyna pieniadze na konto.
Obecnie musze tylko wyslac zaswiadczenie, ze corka uczy sie dalej, z uwagi na to, ze w grudniu konczy 18 lat.
 
Skladalam wniosek po rozliczeniu pierwszego roku dzialalnosci, zeby byl komplet dokumentow.
11 września 2014 23:40 / 1 osobie podoba się ten post
emilia

Nie moge napisac, jakie to biuro - mam adres w profilu. Niemiecka dzialanosc wyglada calkiem normalnie, ja juz bardzo duzo na ten temat pisalam i o zakladaniu i o kosztach. Natomiast co do Kindergeld to wygladalo tak:
1/ Dostalam wstepne formularze z mojego biura do wypelnienia, wypelnione odeslalam, moje biuro wyslalo do odpowiedniej kasy - przyszla wstepna informacja, ze zasilek moge otrzymac z uwagi na to, ze spelniam wszystkie wymagania.
2/ Przyszly na adres domowy dokumenty do wypelnienia i przedstawienia w Regionalnym Osrodku Opieki Spolecznej - Olsztyn,
3/ Wypelnione dokumenty Olsztyn wysyla do kasy niemieckiej,
4/ Dostalam decyzje z DE i info kiedy wplyna pieniadze na konto.
Obecnie musze tylko wyslac zaswiadczenie, ze corka uczy sie dalej, z uwagi na to, ze w grudniu konczy 18 lat.
 
Skladalam wniosek po rozliczeniu pierwszego roku dzialalnosci, zeby byl komplet dokumentow.

ja się właśnie dzisiaj pytałam o kindergeld w moim biurze i niestety chcąc je mieć musze załatwić wszystko sama, a diałalność mam ale polską 
11 września 2014 23:45
agamor

ja się właśnie dzisiaj pytałam o kindergeld w moim biurze i niestety chcąc je mieć musze załatwić wszystko sama, a diałalność mam ale polską 

Czyli skladki na ubezpieczenie i podatki placisz w PL? Masz raczej slabe szanse, bym powiedziala, ze prawie zerowe. Ja juz skladek nie place, mam emeryture w PL, co jest uznawane jako podstawa do nieplacenia ich w DE.
A i w dodatku nie mialam polskiego dodatku rodzinnego z uwagi na to, ze ... mamy za wysokie dochody (tylko emerytury plus trzy miesiace pracy w 2013 roku przez agencje jeszcze).
11 września 2014 23:51
tak wiem, ale czy coś stoi na przeszkodzie abym firmę też zarejestrowała w DE, a wtedy bym wybrała np w De i opodatkowanie tam? eee chyba coś kręcę, muszę na spokojnie o tym poczytać, pomyśleć
 
byłam w Górowie kilka razy, teraz tam mieszka moja kuzynka
11 września 2014 23:53 / 1 osobie podoba się ten post
agamor

tak wiem, ale czy coś stoi na przeszkodzie abym firmę też zarejestrowała w DE, a wtedy bym wybrała np w De i opodatkowanie tam? eee chyba coś kręcę, muszę na spokojnie o tym poczytać, pomyśleć
 
byłam w Górowie kilka razy, teraz tam mieszka moja kuzynka

Poczytaj, pomysl, przeanalizuj dochody swoje w PL plus dochody meza w PL, skontaktuj sie z byle jakim polskim biurem w DE i popytaj o wysokosc stawek ubezpieczenia (pelnego, wraz z emerytalnym!), policz i dopiero wybierz, nic na szybko.
 
Gorowo - fajne by bylo, gdyby ktos sie wzial za to miasteczko, a tak - jest, jak jest, nic sie tu nie dzieje, ja nie mieszkam w samym miasteczku, tylko na wsi.
12 września 2014 08:12
Dzieki emilia toc podnioslas mnie na duchu,ze bardzo krotko czekalas bo z lektur i opowiastek jedna drugiej to wynika czasem ze i 2 lata panie czekaja i nic zadnej odp .Jestem dobrej mysli.Milego slonecznego dzionka zycze wszystkim.Trzymajcie sie babki.