Ciekawostki z języka niemieckiego

17 maja 2013 20:29 / 2 osobom podoba się ten post
Postanowiłam założyć nowy temat związany z językiem niemieckim. Codziennie na wyjeździe uczymy się nowych słówek i może zechciałybyście podzielić się z innymi jakimiś ciekawymi słówkami czy zwrotami, które właśnie poznałyście. Może dla innych będą już znane, ale to sobie utrwalą, a duże prawdopodobieństwo, że będzie się można tutaj czegoś nauczyć.
 
To ja zacznę od wczorajszego nowego słówka - der Biber - bóbr - niby proste, ale nie wiedziałam - z Justinem Biberem można sobie skojarzyć:)  a dzisiaj poznałam słowo Freikörperkultur (skrót FKK) - nudyzm. 
17 maja 2013 21:15
Na południu Niemiec - słynne "gel", dodawane zwykle na końcu zdania pytającego. Nic nie znaczy, takie coś w rodzaju "nieprawda?" Tutaj żegnają się też mówiąc krótko "ade".
17 maja 2013 21:23
Temat w sumie juz jest no ale zobaczymy co z tego wyjdzie .Romana ale te slowko tez potwierdzalo wyrazane zdanie czyli znaczylo;" prawda" lub" tak ?" dodam ze to gwara na Bawarii
17 maja 2013 21:28
Justin Biber faktycznie ma w sobie coś z bobra :) :) :)
17 maja 2013 21:30 / 9 osobom podoba się ten post
AUS CZY VOR?

Przyczynę lub powód czegoś wyrażamy za pomocą przyimka vor lub
aus: Ich zitterte vor Kälte - Trząsłem się z zimna. Er heiratete aus
Liebe – On ożenił się z miłości.
Nie można jednak używać zamiennie tych przyimków i zdania
poniższe są błędne: Ich zitterte aus Kälte. Er heiratete vor Liebe.
Przyimek aus oznacza, że przyczyna jest od nas niezależna: aus
Kälte (z zimna), aus Hitze (z upału), natomiast vor sugeruje, że
przyczyna tkwi właśnie w nas: vor Neugier (z ciekawości), vor
Langweile (z nudów).
17 maja 2013 21:40 / 2 osobom podoba się ten post
Andrejka, nie mów, że nie chcesz znać słowa nudyzm przed zjazdem opiekunek u Kaśki! Ja bym chętnie jeszcze parę innych poznała, np. balanga, kac, odsypianie, przedobrzenie, lanie strumieniami i tak dalej....Jak bez tego opowiesz swoim niemieckim siostrom co robiłaś nad morzem, aaaa?
17 maja 2013 21:42
Romana Kater (tak jak kocur) znaczy kac hehehe!
Jedno już macie!
17 maja 2013 22:24
Przejrzałam przed utworzeniem nowego tematu całe forum i nie znalazłam takiego, o który mi chodziło.  Nie chodzi mi o to, czego się uczyć na początku, tylko o poznawanie nowych słówek - nawet dziwnych, a raczej szczególnie dziwnych. Jeżeli się nie spodoba temat, to cóż - umrze śmiercią naturalną. Ale ja bym tam chętnie poczytała, co kto ciekawego się nauczył, myślę że wtedy też bardziej zapamiętam takie słówka niż np. nowe słówka wyłowione z gazety - bo to nawet mi się nie chce do słownika patrzeć jak jakiegoś nie rozumiem, bo z kontekstu i tak mniej więcej wiem. Ale właśnie nie wiadomo, czy mniej czy więcej i i tak często zapominam:)
 
a na balangę to bym Fete powiedziała die Fete - i od tego czasownik - feten 
17 maja 2013 22:27 / 1 osobie podoba się ten post
A mi się podoba ten topik... też mi się wydaje, że szybciej zapamiętam dane słówko... ale wiesz co Wichura, to chyba nasze takie zboczenie zawodowe jako germanistek... hehehe nie każdemu chce się wyłąpywać słówka, które potem praktycznie nie będzie używał... 
17 maja 2013 22:39
filip

AUS CZY VOR?

Przyczynę lub powód czegoś wyrażamy za pomocą przyimka vor lub
aus: Ich zitterte vor Kälte - Trząsłem się z zimna. Er heiratete aus
Liebe – On ożenił się z miłości.
Nie można jednak używać zamiennie tych przyimków i zdania
poniższe są błędne: Ich zitterte aus Kälte. Er heiratete vor Liebe.
Przyimek aus oznacza, że przyczyna jest od nas niezależna: aus
Kälte (z zimna), aus Hitze (z upału), natomiast vor sugeruje, że
przyczyna tkwi właśnie w nas: vor Neugier (z ciekawości), vor
Langweile (z nudów).

....jasno i precyzyjnie wyjasniles roznice... podoba mi sie...
 
....Wichurro fajny topik...
17 maja 2013 22:42
no tak, zboczenie to na pewno w tym temacie jest - ale też każdy chyba się uczy nowych słówek i pomyślałam sobie, że jak się nimi będzie dzielił, to i inni będą mogli się czegoś dowiedzieć. Zobacz jak Filip ładnego posta strzelił i tej reguły to ja na przykład nie znałam:) uczyłam w gimnazjum i do tego widocznie jeszcze nie dojechaliśmy:):)
17 maja 2013 22:54
Filip jesteś genialny.Jeszcze trochę a zrobicie konkurencję np.busuu. Jeśli chodzi o mnie to bardzo pomysłowy temat.
Dziś się uczyłam o sportach ekstremalnych czyli Abenteuersport.Najbardziej podoba mi się słowo das Mountainbike-rower górski
17 maja 2013 22:59 / 2 osobom podoba się ten post
A słówko FKK może się przydać. Zaproponuje Wam dziadek, że może pójdziecie na FKK-Strand (plaża dla nudystów), zgodzicie się myśląc, że to jakaś tam nazwa plaży i co wtedy:)
 
No to wtedy może coś bardziej przydatnego - bliskie nam tematy kuchenne.
Kawa - może być stark (mocna), albo schwach (słaba)
Mięso (Fleisch) - może być fett (tłuste), albo mager (chude) lub też verdorben (zepsute)
Warzywa (Gemüse) - mogą być gekocht (gotowane), albo roh (surowe)
Jajka (Eier) - mogą być weich (miękkie), albo hart (twarde)
Zupa (Suppe) - może być scharf (ostra), fade (mdła), versalzen (przesolona)
Jabłko (Apfel) może być süß (słodkie), albo sauer (kwaśne)
Masło (Butter) może być ranzig (zjełczałe)
 
To tyle, co mi do głowy przyszło. 
17 maja 2013 23:16
I na dobranoc:
Wie alt bist du?” – inaczej! To tak proste pytanie, którego uczą się już dzieci w pierwszych klasach można również zadać w trochę inny sposób, który, chociaż rzadko stosowany, to jednak poprawny. Zamiast zapytać tradycyjnie: Wie alt bist du?, możemy postawić pytanie: Wie jung bist du? Zwłaszcza do płci pięknej :) Odpowiedź będzie brzmiała: Ich bin 20 Jahre jung.  
17 maja 2013 23:59
Jeśli chodzi o ciekawostki to mam tu ciekawe zdanie i pytanie,dlaczego jest napisane dwa razy "die"?

Die Spezialanzüge, die die Astronauten tragen, haben sechs Schichten.
Kombinezony kosmiczne,które noszą astronauci składają się z sześciu warstw.