Umowa z rodziną niemiecką

04 lipca 2013 11:32
Witam Panie.Rodzina niemiecka chce mnie zatrudnić na umowę.Od czego zacząć? bardzo proszę o informacje.Pozdrawiam
04 lipca 2013 22:23 / 1 osobie podoba się ten post
dorusia

Witam Panie.Rodzina niemiecka chce mnie zatrudnić na umowę.Od czego zacząć? bardzo proszę o informacje.Pozdrawiam

Ja mam umowe zredagowana na 2 stronach papieru A4 i to nie cale.Mam jasno wyszczegolniony zakres obowiazkow,nalezne wolne,wysokosc wynagrodzenia,okres pracy,premie ktore mi przysluguja.Mam tez meldunek i gewerbe.Ubezpieczenie mam tylko zdrowotne,ktore tez placi rodzina u ktorej pracuje.A zaczac musisz od meldunku bez meldunku nie dostaniesz pozwolenia na prace.Ja wszystko lacznie z kontem mialam zalatwione w godz. i nie wielki koszt..
04 lipca 2013 22:25 / 1 osobie podoba się ten post
Przepraszam zapomnialam dopisac tak jest w Austrii ale w D tak samo.
04 lipca 2013 22:45
mleczko47

Przepraszam zapomnialam dopisac tak jest w Austrii ale w D tak samo.

Witam, a ja mam  pytanie, czy na gewerbe można mieć w tym przypadku przez cały okres podatkowy jednego podopiecznego?
 
05 lipca 2013 07:29 / 1 osobie podoba się ten post
IWA

Witam, a ja mam  pytanie, czy na gewerbe można mieć w tym przypadku przez cały okres podatkowy jednego podopiecznego?
 

Ja mam,znam dziewczyny ktore maja po dluzej jedna z nich ok.4 lat.Nikt sie nie czepia.Umowa obowiazuje obie strony popytaj rodzine jak to jest.Ale miej na uwadze,ze inaczej jest na umowe sporzadzona przez agencje a inaczej na bezposrednia.Wszyscy naciagaja prawo i wszyscy poblazaja, poniewaz im sie oplaca nas zatrudniac a nam na nie dopracowanych umowach pracowac.Ubezpieczenia to spory wydatek,ja akurat mam emeryture wiec place tylko skladke zdrowotna.(rodzina).
05 lipca 2013 09:50
mleczko47

Ja mam,znam dziewczyny ktore maja po dluzej jedna z nich ok.4 lat.Nikt sie nie czepia.Umowa obowiazuje obie strony popytaj rodzine jak to jest.Ale miej na uwadze,ze inaczej jest na umowe sporzadzona przez agencje a inaczej na bezposrednia.Wszyscy naciagaja prawo i wszyscy poblazaja, poniewaz im sie oplaca nas zatrudniac a nam na nie dopracowanych umowach pracowac.Ubezpieczenia to spory wydatek,ja akurat mam emeryture wiec place tylko skladke zdrowotna.(rodzina).

Myślałam, że coś się zmieniło a to naginanie przepisów. Dzięki za odpowiedź. MIłego dnia.
15 grudnia 2013 23:24
Może któras z Pan ma gewerbe w Austrii.Proszę powiedzcie,jak wygląda sprawa rozliczenia się w Austrii i w Polsce z austriackim PIT-em.Może znacie jakieś firmy co rozliczają.
 
27 czerwca 2015 22:21
Mam pytanko-koleżanka jest zatrudniona na mini job jako opiekunka i chce odejśc z pracy.Pyta mnie jak to zrobic ,zeby bez problemów było-nie jestem w temacie.Kto jest?
27 czerwca 2015 23:53 / 1 osobie podoba się ten post
kasia63

Mam pytanko-koleżanka jest zatrudniona na mini job jako opiekunka i chce odejśc z pracy.Pyta mnie jak to zrobic ,zeby bez problemów było-nie jestem w temacie.Kto jest?

Kasiu, chyba powinna mieć w umowie zapis o wypowiedzeniu.. Składa wypowiedzenie i powinno być po sprawie.
28 czerwca 2015 09:59
salazar

Kasiu, chyba powinna mieć w umowie zapis o wypowiedzeniu.. Składa wypowiedzenie i powinno być po sprawie.

To samo i ja pomyslałam ,ale w rozmowie okazało sie ,że ona niczego nigdy nie podpisywała!!!!Co mc dostaje wykaz odprowadzonych składek-rentowe i ubezpieczenie,razem 43euro,odciągane z 420euro..Moim zdaniem więc ,skoro nie podpisywała ,to umowy de facto nie ma .Jest tam na pewno zameldowana ,korzysta z lekarza na niemieckich zasadach i dostała bez problemu przedszkole dla córki/sprowadziła ją,za zgodą rodziny/Nic z tego nie rozumiem własciwie i ona tez chyba nie bardzo-minijob tez powinien byc umową potwierdzony przecież .Onau chc stamtąd odejśc tylko boi sie jakichs ewentualnych konsekwencji.Nie wiem co jej poradzić.
28 czerwca 2015 11:10 / 2 osobom podoba się ten post
kasia63

To samo i ja pomyslałam ,ale w rozmowie okazało sie ,że ona niczego nigdy nie podpisywała!!!!Co mc dostaje wykaz odprowadzonych składek-rentowe i ubezpieczenie,razem 43euro,odciągane z 420euro..Moim zdaniem więc ,skoro nie podpisywała ,to umowy de facto nie ma .Jest tam na pewno zameldowana ,korzysta z lekarza na niemieckich zasadach i dostała bez problemu przedszkole dla córki/sprowadziła ją,za zgodą rodziny/Nic z tego nie rozumiem własciwie i ona tez chyba nie bardzo-minijob tez powinien byc umową potwierdzony przecież .Onau chc stamtąd odejśc tylko boi sie jakichs ewentualnych konsekwencji.Nie wiem co jej poradzić.

Kasiu , w Niemczech honorowane sa takżę umowy ustne pod warunkiem , ze jest zarejestrowana w Minijobzentrale a na pewno jest skoro dostaje co miesiac informację o odprowadzonych składkach . Umowę musi zatem wypowiedzieć i kopię wypowiedzenia wysłać do Minijobzentrale . Jaki czas wypowiedzenia ? skoro nie ma na pismie umowy to standartowy okres wypowiedzenia umowy w Niemczech -  to miesiac z skutkiem na koniec miesiaca nastepujacego po miesiącu w którym na pismie zawiadamia sie o wypowiedzeniu . No ale oczywiście wiąze się to z pewnymi konsekwencjami dla wypowiadającego . Po pierwsze : zaraz po tym jak wypowie umowę a nie jak wypowiedzenie się skończy !!! musi zgłosić sie i zarejestrować w Agentur fuer Arbeit . Skoro ona wypowiada umowę na 100 % nie dostanie przez 3 miesiące żadnych pieniędzy /Arbeitslosegeld/ ale  od momentu zakończenia pracy na minijob bedzie miała ubezpieczenie zdrowotne . To ważne , bo jeżeli nie wraca spowrotem do Polski i tutaj nie zarejestruje się w UP zachowując ciągłość ubezpieczenia zdrowotnego , niemiecka kasa chorych po pewnym czasie zażąda spłaty zelgłych składek . A to sa duże pieniądze . Nawet jak wymelduje się z tego miejsca gdzie teraz pracuje i np za kilka miesiecy bedzie chciała pracować gdzieś indziej na terenie Niemiec legalne a nie udowodni , że w tym okresie miała ubezpieczenie zdrowotne w Polsce - bedzie płacić . Mam nadzieję , że wytłumaczyłam co i jak .Najważniejsze aby nie wpędzić się w przyszłości w kłopoty to zachować ciągłość płacenia składek zdrowotnych , kto powienien płacić :napisałam jakie są mozliwości .
28 czerwca 2015 11:19
kasia63

To samo i ja pomyslałam ,ale w rozmowie okazało sie ,że ona niczego nigdy nie podpisywała!!!!Co mc dostaje wykaz odprowadzonych składek-rentowe i ubezpieczenie,razem 43euro,odciągane z 420euro..Moim zdaniem więc ,skoro nie podpisywała ,to umowy de facto nie ma .Jest tam na pewno zameldowana ,korzysta z lekarza na niemieckich zasadach i dostała bez problemu przedszkole dla córki/sprowadziła ją,za zgodą rodziny/Nic z tego nie rozumiem własciwie i ona tez chyba nie bardzo-minijob tez powinien byc umową potwierdzony przecież .Onau chc stamtąd odejśc tylko boi sie jakichs ewentualnych konsekwencji.Nie wiem co jej poradzić.

umowa jest --- bo inaczej , nie byłoby odprowadzanych składek , musi wypowiedziec umowę na minijob na zasadach ogólnych --- PISEMNIE z zachowaniem terminu wypowiedzenia
28 czerwca 2015 11:21 / 1 osobie podoba się ten post
wypowiedzenie umowy o pracę nigdy nie jest korzystne dla pracownika
28 czerwca 2015 20:37
Dzięki za odpowiedzi.Ona jest na forum tylko rzadko zagląda-napisałam,żeby poczytała.
20 września 2016 16:12 / 1 osobie podoba się ten post
Hej. Może to nie koniecznie ten wątek ale nie wiem gdzie szukać. Powiedzcie mi proszę czy znacie przypadek żę ktoś zerwał umowę z agencją i podpisał umowę bezpośrednio z rodziną podopiecznego? W umowach mamy klauzulę o tym że przez jakiś okres nie możemy samodzielnie podpisać umowy z rodziną którą nam firma wynalazła, ale ponoć można to jakoś obejść. Zarówno ja jak i rodzina podopiecznego ma już dość agencji X ale nie chcemy zerwać współpracy. Może ktoś posiada wiedzę jak się z tego wyplątać?