Polski lekarz w DE

07 lipca 2013 19:52
Ponadto jestesmy w uni i jezeli mamy ubezpieczenie w polsce nasz NFZ ma obowiazek wszystko pokryc. Dziala to w dwie strony tak samo jakby cos przydazylo sie niemcowi w polsce to jego kasa pokrywa wszystkie koszta leczenia w polsce. Pozdrawiam i gratulacje:)
07 lipca 2013 20:00
Pracownica w ciąży ma zapewnioną przez prawo pracy szczególną ochronę, także w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Wynika to ze szczególnej troski ustawodawcy o godziwy byt materialny przyszłej i komfort psychiczny przyszłej mamy. Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą będącą w ciąży oraz podczas urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy, a zakładowa organizacja związkowa, która reprezentuje pracownicę, wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Pracodawca nie może także rozwiązać umowy o pracę, gdy pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia. W sytuacji, kiedy pracownica dowiedziała się o ciąży już po rozwiązania stosunku pracy, a zaszła w nią w okresie wypowiedzenia, może zażądać od pracodawcy uznana tej czynności za bezskuteczną. Wystarczy, że przedstawi stosowne zaświadczenie lekarskie, stwierdzające, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę (najpóźniej w ostatnim dniu), była w ciąży.

Pracodawca nie może także wypowiedzieć ani rozwiązać umowy:

- zawartej na czas określony;

- zawartej na czas wykonania określonej pracy;

- zawartej na okres próbny przekraczający jeden miesiąc;

która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Wtedy pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu. Kobieta nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego ani urlopu wychowawczego, gdyż urlopy te należą się tylko pracownicom pozostającym w stosunku pracy. Zyskują jednak uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego.
Przepisy prawa przewidują możliwość wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy będącej w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim. Zgodnie z artykułem przytoczonym powyżej, wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy w przypadku pracownicy będącej w ciąży może nastąpić gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy, a zakładowa organizacja związkowa, która reprezentuje pracownicę, wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Co to oznacza w praktyce?

Wypowiedzenie umowy pracownicy będącej w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy.

W każdym z przypadków pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Pracodawca może rozwiązać z ciężarną pracownicą stosunek pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia (w trybie dyscyplinarnym) z przyczyn przez nią zawinionych, czyli z powodu poważnego naruszenia obowiązków pracowniczych, np. polegającego na spożywaniu alkoholu w miejscu pracy.
Pracodawca może to uczynić tylko, jeśli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Ponadto reprezentująca pracownicę w ciąży zakładowa organizacja związkowa musi wyrazić zgodę na rozwiązanie z pracownicą umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym
W innych sytuacjach wypowiedzenie umowy o pracę kobiecie ciężarnej nie jest możliwe. Jeżeli pracodawca nie stosuje się do powyższych obowiązków a załatwienie sprawy polubownie nie przynosi efektów, pracownica powinna wystąpić do sądu pracy oraz zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy.
07 lipca 2013 20:08
ania37

Pracownica w ciąży ma zapewnioną przez prawo pracy szczególną ochronę, także w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Wynika to ze szczególnej troski ustawodawcy o godziwy byt materialny przyszłej i komfort psychiczny przyszłej mamy. Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą będącą w ciąży oraz podczas urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy, a zakładowa organizacja związkowa, która reprezentuje pracownicę, wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Pracodawca nie może także rozwiązać umowy o pracę, gdy pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia. W sytuacji, kiedy pracownica dowiedziała się o ciąży już po rozwiązania stosunku pracy, a zaszła w nią w okresie wypowiedzenia, może zażądać od pracodawcy uznana tej czynności za bezskuteczną. Wystarczy, że przedstawi stosowne zaświadczenie lekarskie, stwierdzające, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę (najpóźniej w ostatnim dniu), była w ciąży.

Pracodawca nie może także wypowiedzieć ani rozwiązać umowy:

- zawartej na czas określony;

- zawartej na czas wykonania określonej pracy;

- zawartej na okres próbny przekraczający jeden miesiąc;

która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Wtedy pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu. Kobieta nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego ani urlopu wychowawczego, gdyż urlopy te należą się tylko pracownicom pozostającym w stosunku pracy. Zyskują jednak uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego.
Przepisy prawa przewidują możliwość wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy będącej w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim. Zgodnie z artykułem przytoczonym powyżej, wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy w przypadku pracownicy będącej w ciąży może nastąpić gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy, a zakładowa organizacja związkowa, która reprezentuje pracownicę, wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Co to oznacza w praktyce?

Wypowiedzenie umowy pracownicy będącej w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy.

W każdym z przypadków pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Pracodawca może rozwiązać z ciężarną pracownicą stosunek pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia (w trybie dyscyplinarnym) z przyczyn przez nią zawinionych, czyli z powodu poważnego naruszenia obowiązków pracowniczych, np. polegającego na spożywaniu alkoholu w miejscu pracy.
Pracodawca może to uczynić tylko, jeśli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Ponadto reprezentująca pracownicę w ciąży zakładowa organizacja związkowa musi wyrazić zgodę na rozwiązanie z pracownicą umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym
W innych sytuacjach wypowiedzenie umowy o pracę kobiecie ciężarnej nie jest możliwe. Jeżeli pracodawca nie stosuje się do powyższych obowiązków a załatwienie sprawy polubownie nie przynosi efektów, pracownica powinna wystąpić do sądu pracy oraz zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy.

Troszke wrzuce swoje 5 groszy:)bo wydaje mi sie,ze te wszystkie"korzysci"ma sie wtedy gdy posiada sie umowe o prace a nie sadze,zeby Promed24 byla tak nadgorliwa i takie umowy"rozdawala",bo mialam z nimi bliski kontakt:)swego czasu,oni maja umowy zlecenia,w sumie jak wiekszosc naszych agencji i wtedy niestety nic "nam sie nie nalezy",bo sa to umowy tzw smieciowe:(....Bunia,serdeczne gratulacje,dbaj o siebie:):):)
07 lipca 2013 20:10
Dziekuje a mam takie pyt-wiem ze moze nie w tym dziale ale to tak przy okazji-bo j z ta moja frau nie wytrzymuje juz,czy to w promedice jest powodem jesli powiem ze jestem w ciazy zeby zjechac z kontraktu.?
07 lipca 2013 20:13 / 1 osobie podoba się ten post
A jaka Ty masz umowę ?o pracę czy zlecenie?Ile Ci zostało do końca?Zlecenie masz od-do ,sprawdź co tam masz w ogóle napisane w tej swojej umowie-i nie spiesz sie tak z informowaniem firmy,najpierw sie na 100% upewnij u lekarza co i jak.Weź stosowne zaświadczenie i dopiero wtedy gadaj z firmą.
07 lipca 2013 20:16
z tego co ja wiem,promedica nie będzie ci utrudniać wcześniejszego zjazdu,ale mogę ci naliczyć kary i praktycznie nie dostaniesz żadnej zapłaty,masz umowę? poczytaj co tam pisze...i zanim ci zorganizują nową koleżankę to minie te ostatnie twoje 3 tygodnie...
a frau omijaj i nie prowokuj,po prostu rób swoje i nie dyskutuj,bądz miła i tyle ; )
07 lipca 2013 20:17
Zlecenie,jestem tu 10 dni,jeszcze 3 tyg, nie chodzi o to,po prostu nie moge juz znniesc bycia tu, ta kobieta mnie wykonczy psychicznie, a z tego powodu to promedica na pewno nie pozwoli zjechac z kontraktu
07 lipca 2013 20:20
bunia1310

Dziekuje:-) a mam takie pyt-wiem ze moze nie w tym dziale ale to tak przy okazji-bo j z ta moja frau nie wytrzymuje juz,czy to w promedice jest powodem jesli powiem ze jestem w ciazy zeby zjechac z kontraktu.?

Ja bylam w prom.dosc dlugo,wiesz bylo dobrze,jak nie trafilam na problem,czyli do czasu gdy jechalam do pracy grzecznie  i wracalam,ale zdarzylo sie na koncu,ze wyslali mnie do faceta,ktorego nie moglam za Bozie udzwignac,bo mam troche ponad 50km a on chyba stowe mial:)i pierwszy raz zadzwonilam grzecznie o "przeniesienie"w inne miejsce na terenie Niemiec i sie  zaczelo wtedy,zaczeli mnie ignorowac i nie chce mi sie pisac co jeszcze bo  nie warto:)ale zmierzam do tego,ze bylam wtedy 2 tyg w tym miejscu,potem wrocilam do domu i zlozylam wypowiedzenie,ale ogolnie jest tak u nich,ze przeciez mozesz skrocic czas pobytu bez zadnych konsekwencji w sensie"kary"finansowej itd,na pewno niczego takiego nie masz zapisane w umowie:)a jak nie pisze:)znaczy nie ma tego:)
07 lipca 2013 20:20 / 1 osobie podoba się ten post
efka66

Bunia, ja też Ci gratuluję, właśnie miałam napisać, że Twoje maleństwo ciotek będzie miało co niemiara:)))

Ja siebie mianuję Naczelną Ciotką,
bo to ja pierwsza odkryłam stan Buni.
 
A co, należy mi się.
07 lipca 2013 20:20
ania37

z tego co ja wiem,promedica nie będzie ci utrudniać wcześniejszego zjazdu,ale mogę ci naliczyć kary i praktycznie nie dostaniesz żadnej zapłaty,masz umowę? poczytaj co tam pisze...i zanim ci zorganizują nową koleżankę to minie te ostatnie twoje 3 tygodnie...
a frau omijaj i nie prowokuj,po prostu rób swoje i nie dyskutuj,bądz miła i tyle ; )

Ona po kazdej rozmowie czy posilku dzwoni do corki i gada ona to,ona to,ciagle skarzy bez powodu,dzis mowi ze jak nie bede z nia duzo gadac to zjade do domu jakby laske mi robila,
07 lipca 2013 20:22
scarlet

Ja siebie mianuję Naczelną Ciotką,
bo to ja pierwsza odkryłam stan Buni.
 
A co, należy mi się.

Heh dobrze, ja sie zgadzam
07 lipca 2013 20:26 / 1 osobie podoba się ten post
bunia1310

Ona po kazdej rozmowie czy posilku dzwoni do corki i gada ona to,ona to,ciagle skarzy bez powodu,dzis mowi ze jak nie bede z nia duzo gadac to zjade do domu jakby laske mi robila,

ignoruj ją....
udawaj,że dzwonisz do firmy,tak aby frau to słyszała i też na nią narzekaj,może to poskutkuje i da ci świety spokój przez ostatnie 3 tyg ;)
07 lipca 2013 20:33
No moze..moze to przez ta ciaze jestem taka wrazliwa. Tylko wiecie jak ja pozniej wygladam przy jej corce jak ta na mnie tak gada...
07 lipca 2013 20:51 / 2 osobom podoba się ten post
ty się najpierw upewnij,że to ciąża,pisałam wyżej i nie będę kopiować wpisów,jak nie masz 100% pewności,to wstrzymaj się z wrażliwością zwalaną na swój stan,złą babką,większość ma takie same stelle jak ty,siła,krytyka i asertywność i każdy dzień do przodu....

miłego wieczorku
07 lipca 2013 21:00
Ja tez sie dolaczam do gratulacji