Jak zarobić na swoją emeryturę?

Niedziela20.02.2011

Wiedza Polaków na temat ich przyszłych emerytur jest zaskakująco niska. Większość z nas nie wie, jak wysokie świadczenia otrzyma, od czego będą one zależeć ani co zrobić, by je podwyższyć. Najczęściej nie zdajemy sobie również sprawy z tego, że mimo osiągnięcia wieku emerytalnego możemy w ogóle nie otrzymać emerytury. Jak to możliwe?

 

portfel

 

Tak było kiedyś...

 

Przed 1989 r. każdemu obywatelowi należało się świadczenie emerytalne. System dawał niewiele, ale za to traktował wszystkich równo. Obecnie wielu Polaków uważa, że prawo do emerytury należy im się tak, jak należało się naszym rodzicom czy dziadkom. Tymczasem przez ostatnie 20 lat wprowadzono wiele istotnych zmian do polskiego systemu emerytalnego.

 


… a tak jest teraz


Obecnie w sprawach związanych z emeryturą wszystko zależy od obywateli – rola państwa znacząco się zmniejszyła. Wysokość otrzymywanych w przyszłości świadczeń zależy od uzbieranego przez nas kapitału początkowego. Osoby, które pracowały przed 1999 r., muszą same złożyć wniosek do ZUS o jego wyliczenie. Od 2009 r. ZUS wypłaca emerytury zgodnie z zasadą – ile nazbierasz, tyle dostaniesz. Wysokość emerytury obliczana jest w następujący sposób: ZUS sumę zgromadzonych przez danego obywatela środków dzieli przez tzw. statystyczną długość życia. W ten sposób otrzymuje kwotę, która będzie wypłacana co miesiąc w formie emerytury.


Przykład: Pani Barbara zebrała na indywidualnym koncie emerytalnym 400 000 zł. Gdy przejdzie na emeryturę, ZUS podzieli tę kwotę przez 247,5 miesiąca (statystyczną długość życia kobiety w Polsce). Emerytura wynosić będzie 1 617 zł. Z kolei pani Maria, która uzbierała zaledwie 200 000 zł, otrzyma tylko 808 zł miesięcznie.

 


Jak ustalić swój kapitał emerytalny?


Każda osoba, która urodziła się po 31 grudnia 1948 r. i pracowała co najmniej sześć miesięcy i jeden dzień przed 1 stycznia 1999 r., powinna wystąpić do ZUS o wyliczenie kapitału początkowego. W tym celu należy złożyć do swojego oddziału ZUS druk ZUS Kp-1 (wniosek o ustalenie kapitału początkowego). Podajemy w nim nazwy zakładów pracy, okresy pozostawania bez pracy i pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Jako załączniki przydadzą się świadectwa pracy i wszelkie zaświadczenia potwierdzające zatrudnienie (druk można pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: www.zus.pl).

 


Jak podwyższyć swoją emeryturę?


Odpowiedź jest prosta – dłużej pracować. Oczywiście mamy na myśli tylko pracę legalną z odprowadzanymi składkami. To się na prawdę opłaca! Każdy dodatkowy rok legalnej pracy to emerytura wyższa o 7-10%. Osoby, które nie przepracowały 20 lat, powinny postarać się uzupełnić brakujące lata – dzięki temu otrzymają od państwa dopłatę w postaci zasiłku emerytalnego.

 


Co z pracą na czarno?


Praca na czarno (lub jak niektórzy wolą mówić „prywatnie”) zalicza się do tzw. okresów nieskładkowych. Oznacza to, że w tym czasie żadne składki nie były odprowadzane do ZUS, a zatem nie powiększały kapitału początkowego. Osoby, które przez kilka lat nie pracowały lub pracowały na czarno, otrzymają od ZUS bardzo niskie świadczenia. Może to być nawet kwota rzędu 200 zł miesięcznie…


W obecnym systemie emerytalnym państwo pomaga tylko tym osobom, które przepracowały co najmniej 20 lat, lecz nie wypracowały sobie wystarczających środków na swoim koncie emerytalnym. Takim obywatelom przyznawany jest zasiłek emerytalny. Emerytom, którzy nie przepracowali legalnie nawet 20 lat, państwo nie dopłaci do emerytury ani grosza. Będą zdani wyłącznie na siebie i pomoc bliskich. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto już dziś zastanowić się nad swoją przyszłością oraz zadbać o spokojne i samodzielne życie na emeryturze.

25 stycznia 2012 12:01

Jak zarobić na swoją emeryturę?


Zapraszam do komentowania artykułu.

12 marca 2012 17:56

Ile lat trzeba przepracować w Niemczech aby tam otrzymac emeryturę? Jakie trzeba spełnić warunki.

12 marca 2012 20:14 / 4 osobom podoba się ten post
Nasze emerytury właśnie sa przejadane przez Greków, więc zamiast się głowić nad takimi sprawami zacznij odlładać do skarpety, to może jak skończysz 95 lat, to będziesz miała emeryturę i będziesz mogła przestać pracowac.
13 marca 2012 22:06
Masz Janusz racje-lepiej nie myslec,bo ciary przechodza po grzbiecie.
17 maja 2012 19:06 / 1 osobie podoba się ten post
http://www.arbeitlandia.eu/prawo/77,emerytura-w-niemczech.htmlPolecam do poczytania -w jaki sposób wypracowac niemiecką emeryturę pracując w zawodzie opiekunki.
06 lutego 2015 17:32
a która z was jest zatrudniona na mini job bo sa nowe przepisy i wszystkiego nie rozumie
12 lutego 2015 21:10 / 1 osobie podoba się ten post
5 lat udokumentowanej pracy w De zapewnia po ukończeniu 67 roku życia niemiecką emeryturę.
12 lutego 2015 21:12 / 2 osobom podoba się ten post
Oczywiscie w kwocie nie większej niż 60-100 euro miesięcznie, po takim stazu pracy:)
12 lutego 2015 21:59 / 2 osobom podoba się ten post
tak to prawda-po 5 latach stalego okresu skladkowania w de wynosi ok 100e/malo -i duzo--pamietajac ze jestesmy w UE-i  nasze lata pracy w Polsce i przyszlej emerytury sa  kumulacja okresu skladkowania w calej uni  europejskiej--ja w polsce mam 26lat pracy :):)
ps,to jest prawo wyboru kraju-co bedzie korzystniejsze na momement osiegniegniecia wieku emerytalnego.
ja po 26 latach pracy -ostatni -raport z zus to emerytura na dzien dzien dzisiejszy to suma  ok  400zl:):)
12 lutego 2015 22:12 / 1 osobie podoba się ten post
JA TO MOZLIWE ZE BIEDNJ ITALI PO 5 LATACH PRZY ZAROBKACH 900/1200 EUR DOSTANIECIE CONAJJMNIEJ 300 EURO !!!
12 lutego 2015 22:19 / 1 osobie podoba się ten post
Renatko, jesli ktos ma kapitał pocztkowy ustalony w swoim czasie, to nie ma takiej mozliwosci, zeby dostał 400 zł emerytury po 26 latach pracy. Poza tym ja piszac swój post, miałam tylko i wyłacznie na wzgledzie, ze taka informacja nalezy sie tym osobom, ktore sadza ze po 5 latach pracy w de dostana normalna emeryture, a zapewniam cie ze znam osobiscie takie osoby. Tak czy tak, warto zadbac równiez o emeryture niemiecka ,chociazby w formie zastrzyku do tej polskiej.Wszysko zalezy od tego, co komu pasuje :)
12 lutego 2015 22:32 / 2 osobom podoba się ten post
Tak zgadzam sie z Toba to ja zaniedbalam-kapital poczatkowy-ale juz czekam na dokumentacje z archiwum firm nieistniejacych........aczkolwiek suma  na dzien dzisiejszy taki raport przysyla zus-nie ulegnie ,,diamentralnej ..wielkiej  zmianie --to  jak ladnie ujelas warto zadbac o ten zastrzyk:):):):):)
12 lutego 2015 23:02 / 2 osobom podoba się ten post
No, alternatywnie,mozna jeszcze bogato wydac sie za mąż i miec ewentualnie emeryture po mężu, który taktownie w odpowiednim czasie zejdzie :))))))))))))))))))), czego wolnym kolezankom i sobie, serdecznie zyczę :)))))))))))))
12 lutego 2015 23:14 / 2 osobom podoba się ten post
Amen :)))))))))))))))))))
13 lutego 2015 09:09
To jak już tyle wiesz, to możesz napisać po składkach w jakiej wysokości?
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.