Choroba i zespół Parkinsona

19 września 2013 07:58
mleczko47

Inna sytuacja jest jak masz nawal pracy i brak czasu na obserwacje oraz wielu podopiecznych,konczysz robote i idziesz do domku.Ja mam "szczęście"pracować z parkinsonowcami , jestem pare mcy ciurkiem 24h/24h znam tak podopieczna,ze wiem co potrzebuje,nie muszę pytac.
Nie mialam jakoś szczególnie agresywnej osoby ale upierdliwą mialam nie raz.Mam metodę opracowana przez te lata,nie slucham co mowi-dosłownie-zapewniam jej bezpieczenstwo,staram sie nie sprawaić bolu fizycznego często spowodowanego nieumiejetnym podnoszeniem z pozycji siedzacej czy lezacej.A ból wystepuje poniewaz- parkinson powoduje zesztywnienie stawow i miesni calego ciała,nawet odwrocenie glowy to jest wysiłek.Karmienie osoby w ostatnim stadium tej choroby to "majsterstick".Trudnosc jest spowodowana nie tylko utrata umiejetnosci połykania ale tez lękiem i on jest bardziej niebezpieczny.Ale wolę P niż Al.Kika masz duze doswiadczenie pisz więcej.Piszesz w sposob zrozumialy a to tez sztuka.

Mleczko, ja teraz właśnie dostałam pod opiekę panią w pierwszym stadium Parkinsona... Do lutego Pani jeżdziła jeszcze samochodem (ma 78 lat) spowodowała wypadek i wylądowała w szpitalu.... dopiero 2 września wyszła ze szpitala....Przechodzimy razem przez niespanie po nocach ,wstawanie co godz. do toalety ( ma tylko jedną nerkę- drugą oddała męzowi) , zwidy i omamy słuchowe, napady strachu i paniki.... Są dni kiedy jest wyciszona i spokojna a są dni kiedy jest nadpobudliwa i cały czas w ruchu, dochodzą do tego problemy z poruszaniem się i ciągłe drzenie..... niby leki  pomagają ale wtaką pogodę jak dzisiaj zauważyłam, że drżenie nasila się..... no i mamy ciągłe problemy z jedzeniem nie chce jeść cierpi wręcz na jadłowstręt....
Od wczoraj zaczęli przyklejać jej EXELON plaster- wiecie na co to jest??
19 września 2013 08:47
Joasia

Mleczko, ja teraz właśnie dostałam pod opiekę panią w pierwszym stadium Parkinsona... Do lutego Pani jeżdziła jeszcze samochodem (ma 78 lat) spowodowała wypadek i wylądowała w szpitalu.... dopiero 2 września wyszła ze szpitala....Przechodzimy razem przez niespanie po nocach ,wstawanie co godz. do toalety ( ma tylko jedną nerkę- drugą oddała męzowi) , zwidy i omamy słuchowe, napady strachu i paniki.... Są dni kiedy jest wyciszona i spokojna a są dni kiedy jest nadpobudliwa i cały czas w ruchu, dochodzą do tego problemy z poruszaniem się i ciągłe drzenie..... niby leki  pomagają ale wtaką pogodę jak dzisiaj zauważyłam, że drżenie nasila się..... no i mamy ciągłe problemy z jedzeniem nie chce jeść cierpi wręcz na jadłowstręt....
Od wczoraj zaczęli przyklejać jej EXELON plaster- wiecie na co to jest??

Exelon jest lekiem poprawiającym pamięć i funkcje poznawcze,podobnie działa Donepezil.Podawanie przezskórne zapewnia stabilny poziom leku w organiźmie.Tego typu leki stosowane są często w chorobie Alzheimera.
19 września 2013 08:50
tina 100%

Exelon jest lekiem poprawiającym pamięć i funkcje poznawcze,podobnie działa Donepezil.Podawanie przezskórne zapewnia stabilny poziom leku w organiźmie.Tego typu leki stosowane są często w chorobie Alzheimera.

Dzięki za odpowiedz....
19 września 2013 09:09
Nie ma za co Joasiu.Twoja podopieczna może być po tym leku dodatkowo nadpobudliwa,ale na razie trudno jest to stwierdzić,bo dopiero rozpoczęła terapię.Jeżeli ma dopiero co zdiagnozowanego Parkinsona i preparaty levodopy bierze od niedawna,to omamy,napady paniki ,nawet drżenia mogą być wynikiem niewłasciwie dobranej dawki leku,a również z biegiem czasu może to ustępować.Melduj o swoich spostrzeżeniach lekarzowi,to pomoże w ustawieniu optymalnej dawki,jezeli tu leży problem.
19 września 2013 09:16
tina 100%

Nie ma za co Joasiu.Twoja podopieczna może być po tym leku dodatkowo nadpobudliwa,ale na razie trudno jest to stwierdzić,bo dopiero rozpoczęła terapię.Jeżeli ma dopiero co zdiagnozowanego Parkinsona i preparaty levodopy bierze od niedawna,to omamy,napady paniki ,nawet drżenia mogą być wynikiem niewłasciwie dobranej dawki leku,a również z biegiem czasu może to ustępować.Melduj o swoich spostrzeżeniach lekarzowi,to pomoże w ustawieniu optymalnej dawki,jezeli tu leży problem.

Miała inne leki a te ma dopiero po wyjściu ze szpitala:
ASS o 7.00 rano
STALEVO o 7.00-11.00-14.00-17.00
MADOPAR DEPOT o 22.00
no i ten plaster
19 września 2013 09:23
Stalevo i Madopar to są preparaty levodopy,faktycznie ma je czesto podawane,ale może to są mniejsze dawki.Obserwuj jak się zachowuje tak mniej więcej ok godz po podaniu leku,może da Ci to jakiś pogląd.ASS ,to aspirynka,profilaktyka przeciwzakrzepowa.
19 września 2013 09:31
tina 100%

Stalevo i Madopar to są preparaty levodopy,faktycznie ma je czesto podawane,ale może to są mniejsze dawki.Obserwuj jak się zachowuje tak mniej więcej ok godz po podaniu leku,może da Ci to jakiś pogląd.ASS ,to aspirynka,profilaktyka przeciwzakrzepowa.

Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi:):):) Zrobię tak jak mówisz.... Dzisiaj była pani z pflegedinst i jak jej babcia powiedziała,że w nocy co godz. wstawała, że drżenie się nasila, to ta stwierdziła,że zadzwoni do lekarza i trzeba do szpitala.... 
19 września 2013 09:34
Na pewno wzięła pod uwagę to,że babcia ma jedną nerkę,co wpływa na metabolizm leków.Może trzeba medykamenty jeszcze`raz zweryfikować.
19 września 2013 09:36
Dzwoniłam do lekarki ma wpaść na wizytę domową.... ale prosiła żeby babci nic nie mówić ... chce ją zobaczyć w "stanie faktycznym" a nie przygotowaną do wizyty....
19 września 2013 09:38
To Joasiu trafiłaś na fajną panią doktor.
19 września 2013 09:40
tina 100%

To Joasiu trafiłaś na fajną panią doktor.

Jak będzie po wizycie to zamelduję co p.Doktor ustaliła.....
19 września 2013 12:24
Joasia

Jak będzie po wizycie to zamelduję co p.Doktor ustaliła.....

Dzien dobry - Asiu napisze Ci na meila za dobra chwile, ide po wnuczke do przedszkola.Tina opisala Ci wszystko co jest co. a ja Ci napisze jak to dziala u nas w praktyce (2 lata).Leki identyczne jak moja ostatnia podopieczna.pozdrawiam.
19 września 2013 15:15 / 2 osobom podoba się ten post
Bardzo uważnie czytam dziewczyny wasze wypowiedzi bo właśnie mam babcie z Parkinsonem i dla mnie jest to pierwszy przypadek,więc jak najbardziej wiadomości przydatne wrecz na wagę złota!!!Proszę o więcej spostrzeżeń!!!
19 września 2013 15:52
iwunia

Bardzo uważnie czytam dziewczyny wasze wypowiedzi bo właśnie mam babcie z Parkinsonem i dla mnie jest to pierwszy przypadek,więc jak najbardziej wiadomości przydatne wrecz na wagę złota!!!Proszę o więcej spostrzeżeń!!!

I często się zastanawiam,czy mam siedziec przy takim chorym czy zostawić go w spokoju i tylko obserwowac z boku,czyli nie narzucać się zbytnio!!
19 września 2013 15:56
iwunia

I często się zastanawiam,czy mam siedziec przy takim chorym czy zostawić go w spokoju i tylko obserwowac z boku,czyli nie narzucać się zbytnio!!

I masz racje.