Choroba i zespół Parkinsona

26 września 2013 20:52
nowadanuta

Jakie halucynacje ...??? Czy podopieczny jest świadom daty., który dzisiaj ????))))

Danusiu... chory na Parkinsona przyjmuje leki.... ktore niestety moga powodowac halucynacje... nie chodzi o pamiec...
Obserwujac chorego ma sie wrazenie... ze stoi przed nim jakas osoba... i z nia rozmawia zywo gestykulujac... lub widzi ladowanie Papieza na swoim ogrodku itp...
 
Prowincjuszu o jaki typ Parkinsowa chodzi... bo sa cztery podstawowe...
I  - Idiopatisch
II - Familiern
III- Symptomatisch
IV- Atypisch
Kazda z typow ma swoje zachowania i leczy sie generalnie podobnie... zalezy od fazy rozwoju
 
Pierwsze symptomy Parkinsona to... UTRATA WECHU... jest to bardzo istotne w diagnozowaniu choroby... nastpenie brak koordynacji ruchowej... pochylenie ku przodowi... twarz maska... ale o tym pewnie kazdemu wiadomo...
Mozna tez samemu sprawdzic czy podopieczny zaczyna na Parkinsona cierpiec...
Nalezy polecic podopiecznemu sledzic Wasz palec wskazujacy... pozycja wyjsciowa na poziomie nosa podopiecznego i kierowac powoli raz w lewo raz w prawo... tutaj nie bedzie problemu... ale gdy zacznie sie palec unosic w gore do nieba... ze tak powiem... i wystapia problemy to znaczy... nalezy swoje spostrzezenia przekazac lekarzowi prowadzacemu...
 
Zatem jeszcze raz... brak wechu i niemoznosc sledzenia palca unoszacego sie w gore przed jego oczyma... /bo w dol potrafi/
tyle na ta chwile...
 
26 września 2013 21:04
Prowincjusz

halucynacje są obiawem wyst. przy Parkinsonie ale o różnym nasileniu i niekoniecznie u wszystkich PDP.

halucynacje wystepuja podczas podawania tabletek na Parkinsona- madopar
26 września 2013 21:12 / 1 osobie podoba się ten post
Kochani, dziekuje za wykłady, "przedruki z Wikipedii czy innych źrfódeł, ja nie jestem lekarzem, moją rolą jest dbac o PDP i o siebie :)
Moja prośba była nastepująca: podzielić sie DOŚWIADCZENIEM, jak sobie radziliście z PDP z silnymi halucynacjami :)
26 września 2013 21:14 / 1 osobie podoba się ten post
Prowincjusz

Kochani, dziekuje za wykłady, "przedruki z Wikipedii czy innych źrfódeł, ja nie jestem lekarzem, moją rolą jest dbac o PDP i o siebie :)
Moja prośba była nastepująca: podzielić sie DOŚWIADCZENIEM, jak sobie radziliście z PDP z silnymi halucynacjami :)

Kolejna perelka, Prowincjusz nigdy nie pytaj kobiety o zdanie:)
26 września 2013 21:18
Byłam rok z Parkinsonem, sam na sam... i wiem czym jest ta choroba...Sprawdz, czy przyjmuje odpowiednią ilość płynów)))
26 września 2013 21:18
dorotee

Kolejna perelka, Prowincjusz nigdy nie pytaj kobiety o zdanie:)

Doroteeeee ! ja nie pytam o zdanie. pytam o DOŚWIADCZENIA:)
26 września 2013 21:19 / 2 osobom podoba się ten post
Prowincjusz

Kochani, dziekuje za wykłady, "przedruki z Wikipedii czy innych źrfódeł, ja nie jestem lekarzem, moją rolą jest dbac o PDP i o siebie :)
Moja prośba była nastepująca: podzielić sie DOŚWIADCZENIEM, jak sobie radziliście z PDP z silnymi halucynacjami :)

Nie miałam bezpośredniego doświadczenia z parkinsonem ale moja ciocia miała. Powiem szczerze...ona sie bała. Jak sobie radziła? W nocy zamykała sie w pokoju na klucz. Wujek często mial urojenia ze mieszka z nim jego pierwsza żona :( I wtedy bywał niebezpieczny.Lekarz był informowany i o ile wiem to nie byl stan spowodowany lekami. Cięzko mi doradzic co masz robic. I szkoda że nie mogę pomoc :(
26 września 2013 21:21
nowadanuta

Byłam rok z Parkinsonem, sam na sam... i wiem czym jest ta choroba...Sprawdz, czy przyjmuje odpowiednią ilość płynów)))

No, pije bez umiaru ;)
26 września 2013 21:21
Prowincjusz

Kochani, dziekuje za wykłady, "przedruki z Wikipedii czy innych źrfódeł, ja nie jestem lekarzem, moją rolą jest dbac o PDP i o siebie :)
Moja prośba była nastepująca: podzielić sie DOŚWIADCZENIEM, jak sobie radziliście z PDP z silnymi halucynacjami :)

Zdajsie, że zadałeś inne pytanie-Halucynacje PDP w Parkinsonie-jak sobie radzic ? jest gdzies taki wątek, ktoś wie ??. - Bez komentarza.
 
 
26 września 2013 21:24 / 1 osobie podoba się ten post
Prowincjusz

No, pije bez umiaru ;)

Jeszcze jedno...ulegać...kiedyś wujek wbił sobie do głowy że na stole przy posiłku stały kwiaty (nigdy ich nie było) Najpierw ciocia tłumaczyła że nie ale on sie coraz bardziej nakręcal. W koncu ciocia niemal ze złoscią postawila na stole doniczkę z jakims zielem (paproc czy cos) i z miejsca sie uspokoił. 
26 września 2013 21:26
Prowincjusz

No, pije bez umiaru ;)

To znaczy , że nie z braku płynów ma te halucynacje... Powiem Ci, że najlepszą rade dała Ci Asik... a ode mnie ... Jeżeli umiesz działać jak policjant.. czyli metodycznie i bez angażowania się emocjonalnego, to tak działaj, a PDP ma mieć świadomość stanu w jakim się znajduje i procesów leczenia... czyli uświadamiaj go ....i oczywiście informuj lekarza przy kazdej jego wizycie..)))))
26 września 2013 21:33 / 3 osobom podoba się ten post
Prowincjusz

Kochani, dziekuje za wykłady, "przedruki z Wikipedii czy innych źrfódeł, ja nie jestem lekarzem, moją rolą jest dbac o PDP i o siebie :)
Moja prośba była nastepująca: podzielić sie DOŚWIADCZENIEM, jak sobie radziliście z PDP z silnymi halucynacjami :)

  Tak sie zlozylo... ze dzisiejszy dzien spedzilam na szkoleniu o Parkinsonie... i to sa moje notatki... a nie z Wikipedii...
Uraziles mnie... nigdy nie pisze opierajac sie na informacjach zdobytych z internetu... pisze to co wiem z doswiadczenia... lub jak dzisiaj... ze szkolenia...
Mamy na oddziale trzy osoby chorujace na Parkinsona i w dwoch przypadkach wystepuja halucynacje... branie lekow przy tej chorobie jest nieodzowne i omamy sa skutkiem ubocznym  /nie u wszystkich/...
Nic sie z tym nie da zrobic... trzeba zaakceptowac... bo nie branie lekow spowoduje wieksze straty niz korzysci...
Po dzsiejszym wykladzie... powoli zaczynam dopasowywac objawy naszych Parkinsonowcow do typow tej choroby...
 
Szczegolnie za wazne dla mnie informacje z dzisiejszego wykladu uw
   
26 września 2013 21:34 / 1 osobie podoba się ten post
Prowincjusz

Doroteeeee ! ja nie pytam o zdanie. pytam o DOŚWIADCZENIA:)

W naszym wydaniu prawie to samo, ja nie moge pomóc, nie mam doswiadczenia z chorymi z Parkinsonem
26 września 2013 21:45 / 1 osobie podoba się ten post
kika1

  Tak sie zlozylo... ze dzisiejszy dzien spedzilam na szkoleniu o Parkinsonie... i to sa moje notatki... a nie z Wikipedii...
Uraziles mnie... nigdy nie pisze opierajac sie na informacjach zdobytych z internetu... pisze to co wiem z doswiadczenia... lub jak dzisiaj... ze szkolenia...
Mamy na oddziale trzy osoby chorujace na Parkinsona i w dwoch przypadkach wystepuja halucynacje... branie lekow przy tej chorobie jest nieodzowne i omamy sa skutkiem ubocznym  /nie u wszystkich/...
Nic sie z tym nie da zrobic... trzeba zaakceptowac... bo nie branie lekow spowoduje wieksze straty niz korzysci...
Po dzsiejszym wykladzie... powoli zaczynam dopasowywac objawy naszych Parkinsonowcow do typow tej choroby...
 
Szczegolnie za wazne dla mnie informacje z dzisiejszego wykladu uw
   

Kika, przykro mi , że czujesz sie urażona, zwszałszcza że do nikogo sie personalnie nie odniosłem, taki, troche bezpardonowy żarcioszek :)))
Te informacje sa na pewno przydatne. Nieskromnie powiem, że czytałem sporo o tej chorobie, znam jej etiologie, przebieg , fazy. tę więdzę, którą mam wykorzystuje, ale potrzebne mi dziś KONKRETY dot, praktycznego postepowania gdy PDP ma silne halucynacje ( opisałem je ). Tu nie chodzi o akceptację, gdybym tego nie umiał /  nie miał w sobie, nie szedłbym do tego zawodu..
 
Serdecznie Cię pozdrawiam i dziekuje za zaangażowanie :)))
26 września 2013 22:01 / 2 osobom podoba się ten post
Prowincjusz

Kika, przykro mi , że czujesz sie urażona, zwszałszcza że do nikogo sie personalnie nie odniosłem, taki, troche bezpardonowy żarcioszek :)))
Te informacje sa na pewno przydatne. Nieskromnie powiem, że czytałem sporo o tej chorobie, znam jej etiologie, przebieg , fazy. tę więdzę, którą mam wykorzystuje, ale potrzebne mi dziś KONKRETY dot, praktycznego postepowania gdy PDP ma silne halucynacje ( opisałem je ). Tu nie chodzi o akceptację, gdybym tego nie umiał /  nie miał w sobie, nie szedłbym do tego zawodu..
 
Serdecznie Cię pozdrawiam i dziekuje za zaangażowanie :)))

Prowincjuszu... juz jest okej... juz nie jest mi przykro...
Napisalam... ze halucynacje sa skutkiem ubocznym brania lekow... w naszym DPS nie podajemy zadnych srodkow likwidujacych je... 
Jesli Twoj podopieczny jest chodzacy... to duzo cierpliwosci... obys przy nim nie zwariowal...