Umowa zlecenie

25 marca 2020 14:23 / 1 osobie podoba się ten post
Malgi

W umowie mam okres wypowiedzenia - 14 dni. A do ZUS na ubezpieczenie od męża będę mogła pojechać dopiero po obyciu kwarantanny - czyli po 14 dniach od powrotu.
 

Z tego co wiem to można to załatwić telefonicznie a tak jak napisała Marta przez 30 dni masz jeszcze ubezpieczenie. Twoja firma zachowała się bardzo nieładnie. Jak już napisałam zrobili to dlatego, że będą musieli płacić o ile się nie mylę 80 %najniższego wynagrodzenia za czas kiedy będziemy w Polsce. Przypuszczam, że wszystkie firmy wypowiedzą nam umowy 
25 marca 2020 14:25
A przepraszam, przeoczyłam, że to o chorobowe chodzi. Lipa. Nic nie da teraz zmiana umowy, i tak za 90 dni dopiero będziesz mogła skorzystać.
25 marca 2020 14:29 / 1 osobie podoba się ten post
Malgi

Witam, mam zagwozdkę. Firma mimo mojego zgłoszenia do składek na ubezpieczenie chorobowe nie zgłosiła mnie i nie odprowadzała składek. Za niedługo wracam ze zlecenia i firma przysłała mi do podpisania wniosek o rozwiązanie umowy zlecenia z dniem ostatniego dnia w pracy. Nikt nic nie wspomniał o kwarantannie ani zapłaty za ten czas. Nadmieniam że umowę miałam na rok i miałam zamiar dalej współpracować z tą firmą. Proszę o poradę czy przekreślić datę zakończenia umowy i przedłużyć o 14 dni? Bo dopiero wtedy będę mogła przejść na ubezpieczenie zdrowotne od męża.

Jak nie opłacali składek, to nie zapłacą za kwarantannę. Jeśli umowę z nimi podpiszesz z dniem ostatniego dnia w pracy, to chyba możesz zgłosić się do ubezpieczenia męża do razu- tak mi się wydaje. Ubezpieczona zdrowotnie jesteś jeszcze 30 dni.
25 marca 2020 14:34 / 1 osobie podoba się ten post
Werska

Ale czemu ty masz jechać do ZUS? Mąż w pracy u siebie to załatwia- on, nie ja? I co chodzi z zapłatą i tymi 14 dniami? Ubezpieczenie zdrowotne masz, jeśli byłaś ubezpieczona. Ale piszesz, że firma nie zgłosiła cię do ubezpieczeń? Jakaś niegramotna jestem, bo nie bardzo rozumiem o co pytasz?

Po pierwsze - mój mąż jest emerytem i ZAWSZE jedziemy do ZUS, aby osobiście podpisać odpowiednie papiery.
Po drugie - moja firma zgłosiła mnie do ubezpieczeń, ale nie zglosiła mnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mimo, że wnioskowałam o to meilowo i wysłałam dodatkowy wniosek odsyłając pierwszą umowę-zlecenie.
25 marca 2020 14:41
Werska

Jak nie opłacali składek, to nie zapłacą za kwarantannę. Jeśli umowę z nimi podpiszesz z dniem ostatniego dnia w pracy, to chyba możesz zgłosić się do ubezpieczenia męża do razu- tak mi się wydaje. Ubezpieczona zdrowotnie jesteś jeszcze 30 dni.

Nawet jak opłacali składki chorobowe to jak rozwiązali umowę z ostatnim dniem pracy w De  to za kwarantannę nie zapłacą chyba, że ustawa nałoży na nich taki obowiązek ale wątpię w to bo nie jest się już ich pracownikiem 
W Czechach kolejne obostrzenia. 
Firmy, które zatrudniały pracowników na takich zasadach jak nas wypowiedziały umowy wszystkim pracownikom. Syn i synowa mają szczęście, że przeszli już na umowę pracy z zakładem. Co dalej będzie to nie wiadomo. Na razie ich zakład jest zamkniety. Dobrze, że mieszkają z nami to jakoś do kupy to ogarniemy. 
25 marca 2020 14:42
Malgi

Po pierwsze - mój mąż jest emerytem i ZAWSZE jedziemy do ZUS, aby osobiście podpisać odpowiednie papiery.
Po drugie - moja firma zgłosiła mnie do ubezpieczeń, ale nie zglosiła mnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mimo, że wnioskowałam o to meilowo i wysłałam dodatkowy wniosek odsyłając pierwszą umowę-zlecenie.

Infolinia ZUS funkcjonuje normalnie 
25 marca 2020 14:43 / 2 osobom podoba się ten post
Kika67

Z tego co wiem to można to załatwić telefonicznie a tak jak napisała Marta przez 30 dni masz jeszcze ubezpieczenie. Twoja firma zachowała się bardzo nieładnie. Jak już napisałam zrobili to dlatego, że będą musieli płacić o ile się nie mylę 80 %najniższego wynagrodzenia za czas kiedy będziemy w Polsce. Przypuszczam, że wszystkie firmy wypowiedzą nam umowy :-(

Nikt nawet do mnie nie zadzwonił, że szykują mi taki "kwiatek".
Podpisałam umowę na rok, aby nie było problemu z kartą EKUZ, której i tak na oczy nie widziałam. Wysyłają mi tu różne pisma, ale nawet A-1 też nie dosyłają...
Nie odeślę tego wypowiedzenia umowy, poczekam na telefon od firmy.
Nawet nie zainteresują się czy mam jakiekolwiek środki ochrony. Siedziba firmy jest niedaleko, powinni mi dostarczyć maseczki, środki dezynfekujące itp...
25 marca 2020 14:49 / 1 osobie podoba się ten post
Malgi

Po pierwsze - mój mąż jest emerytem i ZAWSZE jedziemy do ZUS, aby osobiście podpisać odpowiednie papiery.
Po drugie - moja firma zgłosiła mnie do ubezpieczeń, ale nie zglosiła mnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mimo, że wnioskowałam o to meilowo i wysłałam dodatkowy wniosek odsyłając pierwszą umowę-zlecenie.

Przeoczyłam słowo "chorobowe"- moj bląd.
Jak w pracy mąż mnie zgłasza, to nie potrzeba mego podpisu, nie wiedziałam, że jak bezpośrednio w ZUS jest inaczej.
Nie wiem, czy coś ugrasz z tym ubezpieczeniem chorobowym, bo skoro go nie opłacali, to nie muszą nic wypłacać. Może są sądowne sposoby na to, żeby udowodnić, że ty chciałaś- wtedy pewnie jakieś odszkodowanie z tytułu utraconych pieniędzy za kwarantannę mogłabyś się domagać. Wtedy podpisanie wypowiedzenia z dniem końca zlecenia może cię w niekorzystnej sytuacji do takiego starania się ustawić- tak mi się wydaje.
O jaką kwotę tu chodzi? Od jakiej kwoty płaci ta firma ZUS? Bo moja od takiej, że pewnie ze 200 zł bym dostała, to nie wiem, czy chciałabym się w te sądowne kołomyje wchodzić. Ale jeżeli od większej kwoty, to może?
25 marca 2020 14:57 / 2 osobom podoba się ten post
Tym razem nie prosiłam o objęcie mnie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, bo to nie ma sensu, jeśli firma nie opłaca składek w trakcie przerwy- a ta nie opłaca. Są takie, które np. tę reklamę i ulotki w to wliczają, od jakiejś tam kwoty płacą składki cały czas, wtedy w ubezpieczeniu chorobowym jest ciągłość. A skoro w tej tego nie ma, to sobie głowy nie zawracałam.
Na EKUZ i A1 też czekam, w poprzedniej dostałam mniej więcej po takim czasie, jak teraz w tej firmie jestem. Ale w obecnej sytuacji sądzę, że to wszystko jeszcze się spowolni.. Sprawdziłam, w ZUS jestem zgłoszona. Z umową o pracę odesłałam też papier będący upoważnieniem do starania się o certyfikat zastępczy- czyli firma to załatwia w razie czego.
Jestem ciekawa, jak działają dodatkowe ubezpieczenia w dobie koronawirusa- czy przypadkiem nie ma w nich jakichś kruczków, które sprawią, że jest to tylko papier.... Ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat?
25 marca 2020 15:01 / 1 osobie podoba się ten post
Malgi

Nikt nawet do mnie nie zadzwonił, że szykują mi taki "kwiatek".
Podpisałam umowę na rok, aby nie było problemu z kartą EKUZ, której i tak na oczy nie widziałam. Wysyłają mi tu różne pisma, ale nawet A-1 też nie dosyłają...
Nie odeślę tego wypowiedzenia umowy, poczekam na telefon od firmy.
Nawet nie zainteresują się czy mam jakiekolwiek środki ochrony. Siedziba firmy jest niedaleko, powinni mi dostarczyć maseczki, środki dezynfekujące itp...

Nie musisz odsyłać. Jeżeli termin wypowiedzenia jest taki jak w umowie to umowa i tak zostanie rozwiązana 
Co do działania Twojej firmy 
25 marca 2020 15:04
Werska

Tym razem nie prosiłam o objęcie mnie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, bo to nie ma sensu, jeśli firma nie opłaca składek w trakcie przerwy- a ta nie opłaca. Są takie, które np. tę reklamę i ulotki w to wliczają, od jakiejś tam kwoty płacą składki cały czas, wtedy w ubezpieczeniu chorobowym jest ciągłość. A skoro w tej tego nie ma, to sobie głowy nie zawracałam.
Na EKUZ i A1 też czekam, w poprzedniej dostałam mniej więcej po takim czasie, jak teraz w tej firmie jestem. Ale w obecnej sytuacji sądzę, że to wszystko jeszcze się spowolni.. Sprawdziłam, w ZUS jestem zgłoszona. Z umową o pracę odesłałam też papier będący upoważnieniem do starania się o certyfikat zastępczy- czyli firma to załatwia w razie czego.
Jestem ciekawa, jak działają dodatkowe ubezpieczenia w dobie koronawirusa- czy przypadkiem nie ma w nich jakichś kruczków, które sprawią, że jest to tylko papier.... Ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat?

Żaden ubezpieczyciel Ci teraz takiej polisy nie sprzeda. Te co były wcześniej wykupione działają normalnie. 
25 marca 2020 15:34 / 2 osobom podoba się ten post
Kika67

Żaden ubezpieczyciel Ci teraz takiej polisy nie sprzeda. Te co były wcześniej wykupione działają normalnie. 

To, że nie sprzeda, to ja wiem. Tylko czy te już wykupione nie mają jakichś wykluczeń w przypadku ogłoszonej pandemii, klęski żywiołowej czy czegoś w tym stylu.
25 marca 2020 15:43 / 1 osobie podoba się ten post
Kika67

Nie musisz odsyłać. Jeżeli termin wypowiedzenia jest taki jak w umowie to umowa i tak zostanie rozwiązana :-(
Co do działania Twojej firmy :bezradny:

Z pierwszego wpisu zrozumiałam, że umowa jest na czas dłuższy. I właśnie firma wysłała rozwiązanie umowy- z dniem zakończenia zlecenia. Jeśli dobrze rozumiem, to jeśli Malgi nie podpisze, to obowiązuje 14 dniowy okres wypowiedzenia, czyli, nawet jak uwzględnić dni wolne, to i tak wtedy, gdy ona już będzie w domu. Jeśli podpisze, czyli to będzie za porozumieniem stron? to w dniu wyjazdu umowa się kończy. Ubezpieczona jest i tak jeszcze 30 dni, chorobowego nie ma, bo nie opłacali, to czy czekanie pełnego okresu wypowiedzenia coś zmienia? Chyba, że ma dowody, że wnioskowała o ubezpieczenie chorobowe, ciągłość opłacania składek była powyżej 90 dni, to jeśli jest jakiś organ, gdzie może starać się o jakieś odszkodowanie z tytułu zaniedbania obowiązków, to może stracić. Pytanie- ile?
Jeśli nie będzie o to się starać, to może dogadać się z firmą, żeby rozwiązanie umowy nastąpiło z dniem ustania kwarantanny, żeby mogła bezpiecznie iść do ZUS? O to chodziło w pierszym opisie sytuacji?
25 marca 2020 15:46 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

To, że nie sprzeda, to ja wiem. Tylko czy te już wykupione nie mają jakichś wykluczeń w przypadku ogłoszonej pandemii, klęski żywiołowej czy czegoś w tym stylu.

Ja mam taką polisę ERGO dawniej ERV , więc tak . Indywidualna polisa ma wykluczona pandemię , także transport zwłok . Wszystko co wynika z koronwirusa . Klapa . 
Ja mam korporacyjna polisę , w warunkach ogólnych też pandemia wykluczona . 
Mam zadzwonić do firmy czy mają jakieś indywidualne warunki .  Nieciekawie
25 marca 2020 15:47 / 1 osobie podoba się ten post
A jak NFZ obejmuje pandemię?