Umowa z Pflegedienst

27 kwietnia 2014 15:21
Przeszukałam już wszystkie tematy i nic nie znalazłam ale może coś przeoczyłam, jeśli tak proszę mnie poprawić.  Chodzi mianowicie o to, że od 3 miesięcy pracuję dla pflegedienstu ale normalnie, stacjonarnie, jako opiekunka w jednej rodzinie. Otrzymałam umowę o pracę i wszystkie potrzebne numerki i legitymacje ale tak na prawdę nie wiem na jakich warunkach powinnam pracować. Co mi przysługuje a co nie np. w kwestii wolnego czasu. Mam tylko 2 godziny codziennego wolnego po południu ale nic więcej. Dodam, że pracuję po 4 tygodnie. NIe wiem też czy w ogóle należy mi się jakiś urlop, tak jak w Polsce gdy pracujemy na umowę. Otrzymałam co prawda umowę w polskiej wersji językowej ale jest bardzo ogólnikowo sformułowana. Jeżeli posiadacie jakiekolwiek wiadomości na ten temat podzielcie się nimi proszę.
27 kwietnia 2014 17:21
Takie coś znalazłam - może tutaj znajdziesz odpowiedzi http://www.precht.wiso.uni-erlangen.de/sites/TEMPUS/holzer-thieser_AR.pdf
27 kwietnia 2014 18:16
czyli 4 tygodnie jestes na sztelli , i 4 tygonie masz wakacje. a placa ci za tygodnie wolne?
27 kwietnia 2014 20:44
Athenka

czyli 4 tygodnie jestes na sztelli , i 4 tygonie masz wakacje. a placa ci za tygodnie wolne?

 Nie kochana, nie płacą. To by było zbyt piękne :)
27 kwietnia 2014 20:46
wichurra

Takie coś znalazłam - może tutaj znajdziesz odpowiedzi http://www.precht.wiso.uni-erlangen.de/sites/TEMPUS/holzer-thieser_AR.pdf

Dzięki wielkie, będę studiować wieczorami bo troszkę tego jest. Może mi się coś rozjaśni :)
27 kwietnia 2014 21:56
mała

 Nie kochana, nie płacą. To by było zbyt piękne :)

To musisz wtedy strasznie dużo zarabiać.
Bo wtedy każda godzina musi być zapłacona, a stawka przynajmniej minimalna.
 
27 kwietnia 2014 22:45
Mała , coś tu jest nie tak z twoja umową . napisz co masz w umowie : jakie stanowisko : Haushalthilfe czy Pflegekrft czy jakieś inne i czy Teilzeit . Ale najważniejsze : jak masz niemiecką umowę o prace to twój tygodniowy czas pracy to 38,5 godziny tygodniowo . i nie więcej !!!! jak wiecej to nadgodziny , które możesz odbierać jako wolne - ale wtedy płatne twoją normalną stawką godzinową . odpowiedziałbym dokładnie na twoje pozostałe pytania ale bez przeczytania umowy nie da się konkretnie . Urlop ci się należy jak psu buda ale ile - no to wynika z min z umowy .
27 kwietnia 2014 22:54
wichurra

To musisz wtedy strasznie dużo zarabiać.
Bo wtedy każda godzina musi być zapłacona, a stawka przynajmniej minimalna.
 

Wichurka, nie zarabiam dużo, normalna kwota. Nie wiem kto może to nasze forum czytać więc napiszę Ci tylko, że do 15 stówek miesięcznie to mi trochę brakuje ale ważne jest dla mnie również to, że mam wszystkie składki i podatki odprowadzone. A co do tych godzin to chyba właśnie tu jest szkopuł bo podobno przy II grupie inwalidztwa powinno się przysługują tylko 3 godziny na dobę opieki.
27 kwietnia 2014 22:58
basiaburbis

Mała , coś tu jest nie tak z twoja umową . napisz co masz w umowie : jakie stanowisko : Haushalthilfe czy Pflegekrft czy jakieś inne i czy Teilzeit . Ale najważniejsze : jak masz niemiecką umowę o prace to twój tygodniowy czas pracy to 38,5 godziny tygodniowo . i nie więcej !!!! jak wiecej to nadgodziny , które możesz odbierać jako wolne - ale wtedy płatne twoją normalną stawką godzinową . odpowiedziałbym dokładnie na twoje pozostałe pytania ale bez przeczytania umowy nie da się konkretnie . Urlop ci się należy jak psu buda ale ile - no to wynika z min z umowy .

Basiu, umowę mam po polsku i nazywam się "asystent opieki" . Ja wiem, że to dziwnie brzmi bo jak umowa po polsku to powinnam wszystko rozumieć ale to jest tak jakby z jakiegoś automatu przetłumaczone i bardzo ogólnikowo więc ni w ząb nie nadążam. Wyczytałam w necie, że w Niemczech nie ma obowiązku pisemnej umowy dawać więc gdzie się człowiek ma dowiedzieć co mu przysługuje? Zakres obowiązków oczywiście dostałam również tyle, że już po niemiecku.
28 kwietnia 2014 06:49
mała

Wichurka, nie zarabiam dużo, normalna kwota. Nie wiem kto może to nasze forum czytać więc napiszę Ci tylko, że do 15 stówek miesięcznie to mi trochę brakuje ale ważne jest dla mnie również to, że mam wszystkie składki i podatki odprowadzone. A co do tych godzin to chyba właśnie tu jest szkopuł bo podobno przy II grupie inwalidztwa powinno się przysługują tylko 3 godziny na dobę opieki.

Napisałam, że musisz dużo zarabiać, bo tak jak już Basia napisała - skoro masz tylko 2 godziny wolnego, to pozostałe godziny muszą być zapłacone jako nadgodziny. Stawka minimalna nie wiem dokłądnie jaka jest, ale przy wyżywieniu coś koło 7 euro. Odliczając nawet 8 godzin nocnych, to masz 16 godzin x 7 euro = 112 euro dziennie. Razy 30 dni = 3.360  I to już powinna być kwota netto, bo wynagordzenie minimalne jest podawane w netto. 
 
No więc rzeczywiście coś z tą umową nie tak. To znaczy i tak fajnie, że masz odprowadzane składki od prawdziwych zarobków - to już wielki plus. No ale nadal musi tam być jakiś haczyk, bo jednak nie zarabiasz tak, jak wypisałam wyżej.  Może przysługuje Ci więcej czasu wolnego? 
28 kwietnia 2014 07:20
mała

Dzięki wielkie, będę studiować wieczorami bo troszkę tego jest. Może mi się coś rozjaśni :)

Mala ,jak bylam na wsi w Hesji , "obok" czyli w sasiedniej wsi byla dziewczyna ktora pracowala 24 godz u podopiecznej ,zatrudniona przez Pflegedienst .Mam "namiary "na nia , ,jezeli jest w tym miejscu co byla sprobuje skontaktowac sie z Nia .Podam Ci potem namiar  i pogadacie sobie.-jezeli wyrazi zgode.
28 kwietnia 2014 08:14
zosia_samosia

Mala ,jak bylam na wsi w Hesji , "obok" czyli w sasiedniej wsi byla dziewczyna ktora pracowala 24 godz u podopiecznej ,zatrudniona przez Pflegedienst .Mam "namiary "na nia , ,jezeli jest w tym miejscu co byla sprobuje skontaktowac sie z Nia .Podam Ci potem namiar  i pogadacie sobie.-jezeli wyrazi zgode.

Dzięki Zosiu, było by fajnie jeśli by się udało :)
28 kwietnia 2014 08:56
wichurra

Napisałam, że musisz dużo zarabiać, bo tak jak już Basia napisała - skoro masz tylko 2 godziny wolnego, to pozostałe godziny muszą być zapłacone jako nadgodziny. Stawka minimalna nie wiem dokłądnie jaka jest, ale przy wyżywieniu coś koło 7 euro. Odliczając nawet 8 godzin nocnych, to masz 16 godzin x 7 euro = 112 euro dziennie. Razy 30 dni = 3.360  I to już powinna być kwota netto, bo wynagordzenie minimalne jest podawane w netto. 
 
No więc rzeczywiście coś z tą umową nie tak. To znaczy i tak fajnie, że masz odprowadzane składki od prawdziwych zarobków - to już wielki plus. No ale nadal musi tam być jakiś haczyk, bo jednak nie zarabiasz tak, jak wypisałam wyżej.  Może przysługuje Ci więcej czasu wolnego? 

O jak mi się podobają te Twoje wyliczenia Wichurka, szkoda tylko, że tak bardzo odbiegają one od rzeczywistości :( Nigdzie się w tej mojej umowie nie mogę doczytać czy to jest pełen teat czy tylko pół , jest natomiast opis ile godzin opieki przysługuje przy każdej pflegestuffe i u nas wychdzi, że tylko 3 godziny dziennie. Ja już nie marudzę bo i tak nie jest źle ale jeden dzień wolnego w tygodniu bardzo by się przydał pomimo iż praca FIZYCZNIE nie jest ciężka i są to tylko 4 tygodnie.
29 kwietnia 2014 18:58
Mała, masz działalność w Pl, De, czy jesteś zatrudniona na etacie? Kto Cię zatrudnia, kto płaci składki? 
29 kwietnia 2014 19:01
Jak znalazłaś tę pracę?