Choroba Parkinsona

20 października 2011 09:37 / 3 osobom podoba się ten post


Choroba Parkinsona jest schorzeniem, które przeważnie występuje u osób starszych, a objawia się dysfunkcją różnych części ciała. Najczęstszym i najbardziej kojarzonym z tą chorobą objawem jest drżenie rąk. Choroba Parkinsona postępuje i rozwija się przeważnie na przestrzeni kilku lat. Początkowo objawy, które są nieznacznymi zaburzeniami ruchu, nie są w ogóle powiązane z tą chorobą. Wraz z upływem czasu, gdy objawy się nasilają, zaburzenia aparatu ruchu dają się coraz bardziej we znaki.


Chory może mieć problem z prostymi czynnościami, jak wstawanie z łóżka, czy krzesła. Często odczuwa napięcie mięśniowe i spowolnienie ruchów. Coraz trudniejsze staje się wykonywanie pewnych, precyzyjnych czynności. Przeważnie widać to podczas prób pisania, gdy pismo staje się niewyraźne, koślawe i rozmazane. Trudniejsze staje się także chodzenie. Zdrowy człowiek chodzi, balansując całym ciałem. Wraz z ruchem nóg, poruszają się także naprzemiennie ramiona, kołyszą biodra, co ułatwia balans, dynamikę ruchu i pomaga utrzymać równowagę oraz zachowanie swego rodzaju optymalizacji ruchów. U osoby chorej na Parkinsona zauważyć można, że wykonuje ona krótsze kroki, często szurając podeszwami o podłoże. Zaburzenia związane z chorobą dotykają także innych części ciała. Nagminne stają się problemy z mimiką twarzy, mową (może ona się stawać coraz cichsza i bardziej niewyraźna).


Choroba Parkinsona jest związana ze zwyrodnieniowymi zmianami w układzie nerwowym. Zmiany te wynikają często z wielu zaburzeń związanych zarówno z wiekiem, jak i przebytymi chorobami oraz trybem życia.


Leczenie:


Nie wynaleziono dotąd skutecznego leku na Parkinsona. Samo diagnozowanie jest dosyć trudne i często diagnozę stawia się na podstawie objawów, przy jednoczesnym wykluczeniu innych, podobnych w objawach chorób, które można wykryć za pomocą miarodajnych badań klinicznych. W latach 60-tych XX wieku, farmakolodzy opracowali leki, które znacznie opóźniają postępowanie choroby. Przełomowym odkryciem było zastosowanie Lewodopy (aminokwas) będącej prekursorem dopaminy, który powoduje zwiększenie stężenia dopaminy (jako neuroprzekaźnika) w mózgu.


Od tego czasu, wzbogacono możliwości farmakologicznego leczenia o inne substancje, które są na poziomie struktury chemii organicznej zbliżone do dopaminy i lewodopy.


Leczenie chirurgiczne


To już ostateczność, jednak nowoczesne technologie i narzędzia służące w neurochirurgii, powodują, że leczenie chirurgiczne staje się coraz skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla pacjenta. Zabieg chirurgiczny u pacjentów z chorobą Parkinsona polega na zniszczeniu niewielkiego obszaru struktury mózgu nazwanej „wzgórzem”.


Opieka nad starszą osobą, cierpiącą na chorobę Parkinsona w zasadzie niewiele różni się od opieki nad innymi starszymi ludźmi. Ograniczenia wynikają jedynie zdolności ruchowe chorego, którym trzeba przy pewnych czynnościach pomagać. W zależności od tego jak nasilona jest choroba, podopieczni mogą być niemal całkowicie sprawni (jak na swój wiek), jak i mogą być przypadki bardzo ciężkie i trudne w pracy opiekunki.


19 lutego 2012 20:19
Paula pięknie tą chorobę opisałaś uczyłam się o tym na kursie.Mogę tylko jeszcze dodać takie objawy jak: przodopochylenie tułowia,,częste upadki,trudności w połykaniu (rzadko),rzadkie mruganie oczu.W" Encyklopedii Seniora" wyczytałam że Choroba Parkinsona jest zwykle następstwem przebytego w młodości zapalenia mózgu,nasila się w ciągu wielu lat. No i w starszym wieku do prowadza do zupełnego niedołęstwa fizycznego przy zachowaniu inteligencji.
19 lutego 2012 20:53 / 1 osobie podoba się ten post
Dzięki. Dokształcałam się i chciałam coś zrobić dla osób takich jak ja. Teraz jestem na drugim w życiu wyjeździe. A to powyżej napisałam pomiędzy pierwszym i drugim wyjazdem. Staram się doskonalić w tym co robię dzięki literaturze wiem więcej, ale sama wiesz Krysia - człowiek się uczy przez całe zycie i niejednego jeszcze się na pewno dowiem.
19 lutego 2012 23:54
Paula lubię mądre rzeczy czytać proszę o więcej włączę się z przyjemnością w dyskusję,takie coś motywuje sięga się dalej,głębiej po wiedzę .Dziękuję
20 lutego 2012 07:03
Miło słyszeć. Dziękuję.
07 grudnia 2012 14:49
Ja też Ci Paulo daję za ten post wielkiego plusa.
07 grudnia 2012 15:23
Ja tego wcześniej nie czytałam. Widzę że to już ponad rok temu napisałas. Gratulacje Paula fajnie się czytało i wiele się dowiedziałam.
31 grudnia 2012 10:31
Wróciłam, z drugiego pobytu u Babci z Parkonsonem. Jestem wykończona. Kobieta super, wesoła,wrażliwa. Choruje już 12 lat.Często się krztusi przy jedzeniu,kaszle. Ma problemy z czytaniem, pomimo zabiegów na gałkach ocznych. Problem polega na tym, ze nie mogę na chwilę zostawić jej samej.Bierze rolator i zasuwa. Plączą się jej nogi i w każdej chwili może się przewrócić. Zanim udam się do toalety upewniam się,że nie ma żadnych potrzeb.Niewiele to pomaga.Moja zmienniczka już po tygodniu prosiła firmę o zamianę. W sumie wytrzymałam 5 miesięcy.Rodzina i Babcia bardzo pragną, żebym wróciła. Jadę jednak do innego podopiecznego.
01 stycznia 2013 17:11
Ja od poczatku opiekuje sie babcia z Parkinsonem juz dosyc zaawansowanym (nie chodzi). Jest to ciezka choroba dla tych ludzi wlasnie dlatego ze pomimo braku panowania nad wlasnym cialem pozostaja calkowicie swiadomi na umysle. Do objawow wymienionych tutaj mozna dodac slinienie sie.
01 stycznia 2013 20:18
http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Parkinsona

podstawowe objawy przytoczonej przez Ciebie choroby sa w tym linku podane...

mysle.... ze wiekszosc wie wiecej niz Wikipedia podaje...

Pozdrawiam:)))
01 stycznia 2013 20:21
Paulo.... pieknie i obrazowo.... to dla Eweliny-jezyczek... warto przeczytac... ponownie przypomniec....
Parkinson atakuje.... podobnie... jak skleroza-demencja.... coraz wieksza populacje ludzkosci...
14 października 2013 14:15
Mój dziadek miał dzisiaj atak parkinsonwski - bo nie wiem jak to określić. Nie czuł się zbyt mocny dzisiaj ale obiad zjadł normalnie, bez drżenia rąk. Po obiadku, siedząc na lifcie nagle zesztywniał, miał bardzo drobniuteńkie drgawki, zgubił szczękę, oczy w jednej pozycji na prawa stronę, nie panował nad ciałem. Stałam obok i jedyne co mogłam zrobić, to podtrzymać go i poprosić aby oddychał spokojne. Jakby parkinsonowiec w takiej chwili mógł spokojnie oddychać. Ale nie bardzo wiedziałam co zrobić, odejść od niego nie mogłam, bo się bałam że mi spadnie z lifta. Kochane, mądre i doświadczone koleżanki. Pomocy, powiedźcie coś Mój dziadek bieże tylko levocomp 100/25 Trwało to może minutę i jakos dotarliśmy do sypialni ale z duużą moja pomocą. 
Wcześniej miał króciutki "epizodzik" a dzisiaj to już nie powiem ale wyglądało grożniej. Teraz chrapie smacznie. 
 
14 października 2013 15:30 / 1 osobie podoba się ten post
Mycha

Mój dziadek miał dzisiaj atak parkinsonwski - bo nie wiem jak to określić. Nie czuł się zbyt mocny dzisiaj ale obiad zjadł normalnie, bez drżenia rąk. Po obiadku, siedząc na lifcie nagle zesztywniał, miał bardzo drobniuteńkie drgawki, zgubił szczękę, oczy w jednej pozycji na prawa stronę, nie panował nad ciałem. Stałam obok i jedyne co mogłam zrobić, to podtrzymać go i poprosić aby oddychał spokojne. Jakby parkinsonowiec w takiej chwili mógł spokojnie oddychać. Ale nie bardzo wiedziałam co zrobić, odejść od niego nie mogłam, bo się bałam że mi spadnie z lifta. Kochane, mądre i doświadczone koleżanki. Pomocy, powiedźcie coś Mój dziadek bieże tylko levocomp 100/25 Trwało to może minutę i jakos dotarliśmy do sypialni ale z duużą moja pomocą. 
Wcześniej miał króciutki "epizodzik" a dzisiaj to już nie powiem ale wyglądało grożniej. Teraz chrapie smacznie. 
 

Mycha,a w jakim czasie po połknięciu lekarstwa pojawiają się te drgawki.Bo one to na parkinsonowskie nie wygladają.
Zgłoś to lepiej lekarzowi.
14 października 2013 15:56
Moja tesciowa chorowała na Parkinsona przez okolo 12 lat ,była to kobieta o wielkim sercu,niesłychanie dobra i ciepła,poza uciążliwym drżenie rak i coraz większą niemocą w nogach,umysł u niej był fenomenalnie sprawny,mie zapominała niczego,potrafiła myśleć logicznie,rozwiązywała sudoku,krzyżówki znała dwa języki obce,którymi potrafiła porozumieć sie bez żadnych problemów,uczyła języka niemieckiego moja wnuczkę a jej prawnuczkę i to z dobrym skutkiem,zmarła w wieku 90 lat,teraz jestem u PDP która ma też Parkinsona,jakże to sa odmienne przypadki,niebo i ziemia tak bym to okreśłiła,trudna,nieprzyjemna osoba,która ma w sobie tyle nienawiści,wiem,że mnie nie toleruje bo chce,żeby była czysta i zadbana a ona tego nie lubi,oj długo by pisać,Jedna choroba a dwa różne przypadki...
14 października 2013 16:32
Chodzi mi o to,że dziadek Mychy dostał napadu drgawkowego,może to sygnalizować np.zblizający sie udar,albo jakies zmiany w mózgu,tym bardziej,że jak Mycha pisała napady się nasilają.A drżenie parkinsonowskie,to drżenie spoczynkowe,zaburzenia równowagi,a taki nagle pojawiający sie napad lepiej zgłosić lekarzowi.Starsze osoby oprócz Parkinsona mogą miec inne choroby towarzyszące.
Iwunia,a Twoja obecna podopieczna może po prostu taki nieładny charakterek ma,albo nie jest w stanie zaakceptowac swojego stanu,co nieusprawiedliwia np.upokarzania opiekunki.Po prostu rób kochana co do Ciebie nalezy,a jej zachowanie ignoruj.