Znalazłam się w Szwajcarii

17 listopada 2014 10:41 / 3 osobom podoba się ten post
Dokładnie tak jest , jak mówi Emilia. Załatwianie pracy tutaj rózni sie od ubiegania sie o pracę w DE.
W DE aplikujesz do firmy , firma ma sporo ofert i po krótkim czasie coś znajda dla każdego.
Tu w znakomitej większosci przypadków aplikujesz na ofertę . I trzeba być przygotowanym , czyli : CV , referencje , zdjęcie , gotowosć do sprawdzenia poziomu języka w trakcie rozmowy telefonicznej ,czasem zaświadczenie o niekaralnosci. Wysyłasz to wszystko od razu , gdy poproszą - a nie kompletujesz tygodniami.Bo inni będą szybsi. Potem weryfikacja przez rodzine.
Firmy zarejestrowane w CH muszą sie trzymac ich prawa - i są uczciwe.Tu kantów szwajcarska firma nie zaryzykuje.Wystarczy się tez troche przygotowac do rozmowy i spytać o ubezp emerytalne i ubezp. chorobowe. Jeśli to pobierają i podadza nazwy - firma jest ok.Natomiast nie wiem jak to jest z posrednikami. Ja aplikowałam praktycznie na ofertę i to z pomocą rodziny poprzedniej pdp ze Szwajcarii. Oni niejako za mnie poręczyli.
Nic nie wiem też o pracy ,,prywatnie '' - jak jej szukać.
17 listopada 2014 10:43 / 4 osobom podoba się ten post
Magdalena_Sewicka

Ja tera w Niemczech(supersztela),ale chętnie spróbowałabym dla odmiany Schwajcarii, a jeszcze chętniej Austrii;)
*Tylko w LenyLeny zachowaniu nie podoba mi się ten fakt "Robiłam zaprawy, zrywałam wiśnie,
drylowałam, mroziłam, robiłam bimber, odchwaszczałam, sadziłam, podlewałam", sorry, dla mnie to ~no go~ jesli chodzi o prace w opiece;/ 

Ja to wszystko z miłości do matki Ziemi, do jej darów, dla Heinza, dla siebie na zimę - taki był plan! No ale skubany już se fruwa..
Zaglądam czasami do jego domu 
kota przywitam, sąsiadów pozdrowię, to jest 5 minut pieszo od domu córki..
 
każdy ma inaczej, mnie nikt nie zmuszał, jak widzę ogród
wpadam w amok.
 
 
 
 
17 listopada 2014 12:15 / 3 osobom podoba się ten post
mozah aM

Dokładnie tak jest , jak mówi Emilia. Załatwianie pracy tutaj rózni sie od ubiegania sie o pracę w DE.
W DE aplikujesz do firmy , firma ma sporo ofert i po krótkim czasie coś znajda dla każdego.
Tu w znakomitej większosci przypadków aplikujesz na ofertę . I trzeba być przygotowanym , czyli : CV , referencje , zdjęcie , gotowosć do sprawdzenia poziomu języka w trakcie rozmowy telefonicznej ,czasem zaświadczenie o niekaralnosci. Wysyłasz to wszystko od razu , gdy poproszą - a nie kompletujesz tygodniami.Bo inni będą szybsi. Potem weryfikacja przez rodzine.
Firmy zarejestrowane w CH muszą sie trzymac ich prawa - i są uczciwe.Tu kantów szwajcarska firma nie zaryzykuje.Wystarczy się tez troche przygotowac do rozmowy i spytać o ubezp emerytalne i ubezp. chorobowe. Jeśli to pobierają i podadza nazwy - firma jest ok.Natomiast nie wiem jak to jest z posrednikami. Ja aplikowałam praktycznie na ofertę i to z pomocą rodziny poprzedniej pdp ze Szwajcarii. Oni niejako za mnie poręczyli.
Nic nie wiem też o pracy ,,prywatnie '' - jak jej szukać.

Jest zapotrzebowanie na opiekunki z bardzo dobrym niemieckim.Jako niespokojny duch z ciekawości przekopuję net,dzwonię i pytam.Lubię mieć alternatywę:)
Komplet dokumentów to Bewerbungunterlage i lepiej wiedzieć już,co taki komplet powinien zawierać.Ważne są Arbeitzeugnise,czyli dokładne referencje z miejsca pracy.Szwajcarzy są nieufni.Weryfikacja języka następuje podczas rozmowy telefonicznej ze szwajcarską firmą.Kto słabo zna język,nie dopyta się o szczegóły.Zanim się tam zadzwoni,najlepiej merytorycznie się przygotować.
17 listopada 2014 12:43 / 3 osobom podoba się ten post
Dokładnie tak jak Tina napisałaś . Jeszcze słowo o referencjach.
W moim pierwszym miejscu pracy w CH miałam zmienniczkę. Pisałam o niej kiedyś - dobrze gotująca , dom czysciutki , no po prostu ok. Ale słaby język i nie lubiła za bardzo zwierząt.Rodzina dała jej niezłe referencje. Po kilku miesiacach , gdy ubiegała sie o następna pracę był telefon od nowej rodziny. Dobra oferta , pan , chodzacy , bez demencji , tylko kompletnie bezradny w domowych sprawach . Ale towarzyski , lubił podyskutować , w domu 2 koty pupilki zmarłej zony. Kuzynka mojej poprzedniej pdp powiedziała prawde odnosnie zmienniczki  - sprawy gosp domowego - super ale reszta wymagań srednio.Pani , która dzwoniła powiedziała , ze w takim razie wybiorą kogo innego.( Sprawę znam z opowiadań kuzynki pdp , z która do dziś mam super kontakty.)
To dowód na to jak skrupulatnie sprawdzają te nasze referencje i to koniecznie potwierdzone.
Jeszcze raz podkreslam - chodzi o firmy szwajcarskie.Ale w końcu - kazda z nas dobre , potwierdzone referencje ma - więc juz jeden punkt załatwiony.
17 listopada 2014 13:12 / 4 osobom podoba się ten post
mozah aM

Dokładnie tak jak Tina napisałaś . Jeszcze słowo o referencjach.
W moim pierwszym miejscu pracy w CH miałam zmienniczkę. Pisałam o niej kiedyś - dobrze gotująca , dom czysciutki , no po prostu ok. Ale słaby język i nie lubiła za bardzo zwierząt.Rodzina dała jej niezłe referencje. Po kilku miesiacach , gdy ubiegała sie o następna pracę był telefon od nowej rodziny. Dobra oferta , pan , chodzacy , bez demencji , tylko kompletnie bezradny w domowych sprawach . Ale towarzyski , lubił podyskutować , w domu 2 koty pupilki zmarłej zony. Kuzynka mojej poprzedniej pdp powiedziała prawde odnosnie zmienniczki  - sprawy gosp domowego - super ale reszta wymagań srednio.Pani , która dzwoniła powiedziała , ze w takim razie wybiorą kogo innego.( Sprawę znam z opowiadań kuzynki pdp , z która do dziś mam super kontakty.)
To dowód na to jak skrupulatnie sprawdzają te nasze referencje i to koniecznie potwierdzone.
Jeszcze raz podkreslam - chodzi o firmy szwajcarskie.Ale w końcu - kazda z nas dobre , potwierdzone referencje ma - więc juz jeden punkt załatwiony.

To prawda,że sprawdzają dokładnie.Jak ja się starałam o pracę,to dzwoniono pod wszystkie numery niemieckich rodzin,które podałam.
Ale na informacje o pdp i obowiązkach w domu też nie mogłam się skarżyć.Dokładniejszych nigdzie nie otrzymałam.
17 listopada 2014 14:01 / 3 osobom podoba się ten post
Czytalam ogloszenie do opieki w Szwajcarii w oparciu o umowe szwajcarską, gdzie jest dodatkowa 13sta pensja.Co o tym myslicie, to pytanie kieruje do pan juz tam pracujących.
tak sobie pomyslalam, że skoro sa opinie o firmach ktore zatrudniają w Niemczech, to dlaczego nie ma o firmach które zatrudniaja w Szwajcarii?to pytanie do moderatora akurat.
dziewczyny ktore pracuja tam juz pisza duzo o tym jak fajnie tam i w ogole,ale zadna nie poda zadnego namiaru konkretnego,bo po prostu nie chcecie??albo nie mozecie?
moze jesli bylby taki dział z opiniami i firmach zatrudniajacych w Szwajcarii dla wielu z Nas byłaby to wielka pomoc?
no chyba ze jest to na innej zasadzie jeszcze,czyli-i tak Wam nie powiem:)!
17 listopada 2014 14:21
aldona

Czytalam ogloszenie do opieki w Szwajcarii w oparciu o umowe szwajcarską, gdzie jest dodatkowa 13sta pensja.Co o tym myslicie, to pytanie kieruje do pan juz tam pracujących.
tak sobie pomyslalam, że skoro sa opinie o firmach ktore zatrudniają w Niemczech, to dlaczego nie ma o firmach które zatrudniaja w Szwajcarii?to pytanie do moderatora akurat.
dziewczyny ktore pracuja tam juz pisza duzo o tym jak fajnie tam i w ogole,ale zadna nie poda zadnego namiaru konkretnego,bo po prostu nie chcecie??albo nie mozecie?
moze jesli bylby taki dział z opiniami i firmach zatrudniajacych w Szwajcarii dla wielu z Nas byłaby to wielka pomoc?
no chyba ze jest to na innej zasadzie jeszcze,czyli-i tak Wam nie powiem:)!

Przeczytaj regulamin portalu oraz forum. Moderator

17 listopada 2014 14:25
no przeczytaj Aldona parę postów wyżej,
napisałam z jaką firmą pojechałam.
17 listopada 2014 14:31
Bożenka

Przeczytaj regulamin portalu oraz forum. Moderator

To świetnie, ale to jest polski portal i obowiązują na nim polskie normy prawne. Moderator

17 listopada 2014 14:43
Ja mam takie pytanie ,może ktoś wie .
Mam referencje z numerem tel i adresem PDP, ale już trzy osoby nie żyją ,więc jak sprawdza się w takim wypadku.Ne chodzi mi ,że w Szwajcarii tylko wogóle.
Gdzie zadzwonią ,gdzie napiszą .Pod tymi adresami żyją całkiem obce osoby.
17 listopada 2014 14:52 / 3 osobom podoba się ten post
ivetta

Ja mam takie pytanie ,może ktoś wie .
Mam referencje z numerem tel i adresem PDP, ale już trzy osoby nie żyją ,więc jak sprawdza się w takim wypadku.Ne chodzi mi ,że w Szwajcarii tylko wogóle.
Gdzie zadzwonią ,gdzie napiszą .Pod tymi adresami żyją całkiem obce osoby.

No to wlasciwie masz ... i nie masz referencji ... O ile polskie agencje przyjma je, i bedzie dobrze, to te inne - a szczegolnie rodziny - lubia podzwonic i posprawdzac.
17 listopada 2014 14:57 / 2 osobom podoba się ten post
ivetta

Ja mam takie pytanie ,może ktoś wie .
Mam referencje z numerem tel i adresem PDP, ale już trzy osoby nie żyją ,więc jak sprawdza się w takim wypadku.Ne chodzi mi ,że w Szwajcarii tylko wogóle.
Gdzie zadzwonią ,gdzie napiszą .Pod tymi adresami żyją całkiem obce osoby.

dlatego zawsze sie staram aby dzieci podopiecznych wystawiajac referencje podawaly swoje namiary w razie potrzeby informujac ze moze siezdazyc ze ktos zadz zapytac
17 listopada 2014 15:04 / 3 osobom podoba się ten post
aldona

Czytalam ogloszenie do opieki w Szwajcarii w oparciu o umowe szwajcarską, gdzie jest dodatkowa 13sta pensja.Co o tym myslicie, to pytanie kieruje do pan juz tam pracujących.
tak sobie pomyslalam, że skoro sa opinie o firmach ktore zatrudniają w Niemczech, to dlaczego nie ma o firmach które zatrudniaja w Szwajcarii?to pytanie do moderatora akurat.
dziewczyny ktore pracuja tam juz pisza duzo o tym jak fajnie tam i w ogole,ale zadna nie poda zadnego namiaru konkretnego,bo po prostu nie chcecie??albo nie mozecie?
moze jesli bylby taki dział z opiniami i firmach zatrudniajacych w Szwajcarii dla wielu z Nas byłaby to wielka pomoc?
no chyba ze jest to na innej zasadzie jeszcze,czyli-i tak Wam nie powiem:)!

Aldona - masz odpowiedź , dlaczego tu sie nie podaje nazw obcych firm.
Dlatego nie widzę tez nazw czy nazwisk pośredników załatwiających prace na niemiecka gewerbe.I jest ok - nikt nie ma pretensji .
Poza tym - poczytaj , ile konkretnych informacji ( wymagania , dokumenty , warunki pracy i płacy , co musi byc w ofercie firmy , by praca była legalna ) podają wszystkie dziewczyny pracujące w CH.A Szwajcaria jest 10 razy mniejsza niz De i firm tez jest mniej - no i to nie Unia.Wiedząc to wszystko trzeba dzwonić i aplikować do wielu firm. Sa też strony z ofertami pracy szwajcarskie - nie polskie . A tam trzeba systematycznie przeglądać i reagować jak tylko pojawi się ciekawa oferta. Tak robi moja firma - ogłasza zapotrzebowanie .Tak sie załapała moja zmienniczka.
Inne firmy - poszukałam , podzwonilam ale tam nie pracowalam.Więc na swoją odpowiedzialnosc nikomu nie polecę. Mimo , że niektóre wygladały interesująco.
17 listopada 2014 15:04 / 4 osobom podoba się ten post
LenaLena19191

Ja to wszystko z miłości do matki Ziemi, do jej darów, dla Heinza, dla siebie na zimę - taki był plan! No ale skubany już se fruwa..
Zaglądam czasami do jego domu 
kota przywitam, sąsiadów pozdrowię, to jest 5 minut pieszo od domu córki..
 
każdy ma inaczej, mnie nikt nie zmuszał, jak widzę ogród
wpadam w amok.
 
 
 
 

Myslę,że dobrze z Tobą sie popisze szczera jesteś - podoba mi sie to - niech kazdy robi to co uwaza za stosowne oprocz oczywiscie obowiazkow wynikajacych z umowy.Ja też robie to co lubię.A nie raz zostałam wyśmiana na forum.A efekty osiagniete widać gołym okiem.Ja tam w amok nie wpadam na widok ogrodu,bo ja jestem w nim i nie widzę go z perspektywy oglądacza cudów natury.Żyjemy sobie można powiedzieć w symbiozie ogrod i ja.
17 listopada 2014 15:37 / 1 osobie podoba się ten post
mozah aM

Aldona - masz odpowiedź , dlaczego tu sie nie podaje nazw obcych firm.
Dlatego nie widzę tez nazw czy nazwisk pośredników załatwiających prace na niemiecka gewerbe.I jest ok - nikt nie ma pretensji .
Poza tym - poczytaj , ile konkretnych informacji ( wymagania , dokumenty , warunki pracy i płacy , co musi byc w ofercie firmy , by praca była legalna ) podają wszystkie dziewczyny pracujące w CH.A Szwajcaria jest 10 razy mniejsza niz De i firm tez jest mniej - no i to nie Unia.Wiedząc to wszystko trzeba dzwonić i aplikować do wielu firm. Sa też strony z ofertami pracy szwajcarskie - nie polskie . A tam trzeba systematycznie przeglądać i reagować jak tylko pojawi się ciekawa oferta. Tak robi moja firma - ogłasza zapotrzebowanie .Tak sie załapała moja zmienniczka.
Inne firmy - poszukałam , podzwonilam ale tam nie pracowalam.Więc na swoją odpowiedzialnosc nikomu nie polecę. Mimo , że niektóre wygladały interesująco.

tak robi moja firma, to Twoje slowa co napisalaś, -tylko pytanie jaka to firma?Ty w niej pracujesz wiec jest to pewniak raczej.no ale jaka to firma??to juz niech zostanie Twoją swieta tajemnicą.
Dostalam dokumenty do wypelnienia,gdzie piszą ze zarobek to 14.000brutto w skali miesiaca, ale czy to jest firma pewna czy nie,tego nie wiem, dlatego wolalabym dostać mniej ale mieć to pewne,no ale......
temat koncze bo nic nowego sie nie dowiedzialam,.