Składki ZUS

13 lutego 2020 07:42 / 3 osobom podoba się ten post
Dostałam przesyłkę z zusu a w niej 2 A1 z datą ważności 12 miesięcy czyli 1 rok. 
Mam w ręce dwie A1 i informacje, że mam o tym powiadomić te 2 firmy dla których pracuje. Można 
09 czerwca 2020 12:13 / 3 osobom podoba się ten post
Dostałam decyzję z ZUS  
Z kapitału początkowego wyliczyli mi 400 zł 
Może do 700 - 800 zł jeszcze sobie coś uzbieram bo 3 - 4 lata mam na umowie o pracę przepracowane po 1999 roku, a i z tych zleceń coś tam odprowadzają do zusu. W sumie jestem zadowolona. Na własne wydatki mi wystarczy a zakwaterowanie i wyżywienie mam za darmo  u męża 
09 czerwca 2020 12:18 / 1 osobie podoba się ten post
Kika67

Dostałam decyzję z ZUS  :radosc1:
Z kapitału początkowego wyliczyli mi 400 zł :radosc1:
Może do 700 - 800 zł jeszcze sobie coś uzbieram bo 3 - 4 lata mam na umowie o pracę przepracowane po 1999 roku, a i z tych zleceń coś tam odprowadzają do zusu. W sumie jestem zadowolona. Na własne wydatki mi wystarczy a zakwaterowanie i wyżywienie mam za darmo  u męża :zakochany2:

Na waciki będzie....
09 czerwca 2020 12:38 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

Na waciki będzie....

I na czekoladę dla wnuczkow też starczy 
Dobre i to 
PS 
Jeszcze 6,5 roku mogę popracować a właściwie to muszę czekać, żeby cokolwiek dostać 
09 czerwca 2020 13:56 / 1 osobie podoba się ten post
Kika67

I na czekoladę dla wnuczkow też starczy :radosc1:
Dobre i to :radosc1:
PS 
Jeszcze 6,5 roku mogę popracować a właściwie to muszę czekać, żeby cokolwiek dostać :-)

A nie jesteś blisko tych 20 lat- składkowych i nieskładkowych (1/3 chyba tych drugich może być- zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek macierzyński)?
09 czerwca 2020 14:15
Werska

A nie jesteś blisko tych 20 lat- składkowych i nieskładkowych (1/3 chyba tych drugich może być- zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek macierzyński)?

Już o tym pisałam. Teraz już tego nie ma. Jest kapitał początkowy czyli składki do 1999 roku plus to co sobie uzbierasz na koncie po tym roku. 20 lat jest tylko przydatne jeżeli emarytura wyniesie mniej niż najnisza ale jest warunek musisz mieć 20 lat na pełny etat. Wtedy podnoszą, wyrównują do najniższej 
09 czerwca 2020 14:40 / 1 osobie podoba się ten post
Kika67

Już o tym pisałam. Teraz już tego nie ma. Jest kapitał początkowy czyli składki do 1999 roku plus to co sobie uzbierasz na koncie po tym roku. 20 lat jest tylko przydatne jeżeli emarytura wyniesie mniej niż najnisza ale jest warunek musisz mieć 20 lat na pełny etat. Wtedy podnoszą, wyrównują do najniższej :bezradny:

Byłam w ZUS i pytałam o to. Poinformowano mnie, że liczą się też składki, jak w przypadku mojej umowy na 1/4 etatu. Wtedy te cztery miesiące dają jeden miesiąc do tych 20, lat które są potrzebne, by dostać dopłatę do najniższej gwarantowanej emerytury.
Z tego, co napisałaś wynika, że u ciebie poinformowano inaczej niż w moim oddziale? Jak zajadę do domu pójdę jeszcze raz i zapytam. Każdy rok przepracowany na pół etatu dawałby pół roku do tych lat- wg. oddziału ZUS w Suwałkach. Tak licząc mam, albo prawie mam lata potrzebne do tej dopłaty- bo nazbierać nie nazbieram tej kwoty. Planuję teraz zająć się zebraniem tego wszystkiego i sprawdzeniem, na czym stoję.
Ale, jeśli ciebie dobrze rozumiem, to mamy informacje różne. Może jakieś pismo do większego oddziału o interpretację wystosować? W moim przypadku może mieć to zasadnicze znaczenie.
09 czerwca 2020 15:29 / 1 osobie podoba się ten post
Werska

Byłam w ZUS i pytałam o to. Poinformowano mnie, że liczą się też składki, jak w przypadku mojej umowy na 1/4 etatu. Wtedy te cztery miesiące dają jeden miesiąc do tych 20, lat które są potrzebne, by dostać dopłatę do najniższej gwarantowanej emerytury.
Z tego, co napisałaś wynika, że u ciebie poinformowano inaczej niż w moim oddziale? Jak zajadę do domu pójdę jeszcze raz i zapytam. Każdy rok przepracowany na pół etatu dawałby pół roku do tych lat- wg. oddziału ZUS w Suwałkach. Tak licząc mam, albo prawie mam lata potrzebne do tej dopłaty- bo nazbierać nie nazbieram tej kwoty. Planuję teraz zająć się zebraniem tego wszystkiego i sprawdzeniem, na czym stoję.
Ale, jeśli ciebie dobrze rozumiem, to mamy informacje różne. Może jakieś pismo do większego oddziału o interpretację wystosować? W moim przypadku może mieć to zasadnicze znaczenie.

Werska tak samo mnie poinformowali. Jeżeli pracujesz na 1/4 etatu to liczy Ci się miesiąc za 4 miesiące do tych 20 lat. Jeżeli na 1/2etatu to miesiąc za 2 miesiące pracy. Albo masz 20 lat na pełny etat, albo 40 lat na pół etatu albo 80 lat na 1/4 etatu. W każdym przypadku masz uzbierane te 20 lat 
Masz już ustalony kapitał początkowy?
Jak masz to już można się trochę zorientować co do przyszłej emerytury 
09 czerwca 2020 15:48 / 2 osobom podoba się ten post
Kika67

Werska tak samo mnie poinformowali. Jeżeli pracujesz na 1/4 etatu to liczy Ci się miesiąc za 4 miesiące do tych 20 lat. Jeżeli na 1/2etatu to miesiąc za 2 miesiące pracy. Albo masz 20 lat na pełny etat, albo 40 lat na pół etatu albo 80 lat na 1/4 etatu. W każdym przypadku masz uzbierane te 20 lat :smiech3:
Masz już ustalony kapitał początkowy?
Jak masz to już można się trochę zorientować co do przyszłej emerytury :-)

A, to ok. Ja już wiem, jak pisałam wcześniej, że nie uzbieram kwoty, która będzie choć  w pobliżu najniższej gwarantowanej emerytury. Ale mam szansę na to, by mieć dopłatę do jej wysokości, bo w razie czego zdążę "dopracować' to, co mi ewentualnie brakuje.
Byłam w Urzędzie Pracy po papier informujący o tym, jak długo byłam bezrobotną. Ale nie zdążyłam odebrać. To teraz się tym zajmę.
09 czerwca 2020 15:52
Werska

A, to ok. Ja już wiem, jak pisałam wcześniej, że nie uzbieram kwoty, która będzie choć  w pobliżu najniższej gwarantowanej emerytury. Ale mam szansę na to, by mieć dopłatę do jej wysokości, bo w razie czego zdążę "dopracować' to, co mi ewentualnie brakuje.
Byłam w Urzędzie Pracy po papier informujący o tym, jak długo byłam bezrobotną. Ale nie zdążyłam odebrać. To teraz się tym zajmę.

Zapytaj czy to też liczy się do tego 20 letniego stażu o ile oczywiście pobierałaś w tym czasie zasiłek bo jak nie to nie liczy się do niczego. Z tego co ja zrozumiałam do tych 20 lat, które mogą podnieść emeryturę do najniższe liczą się tylko lata pracy w których pracowało się na umowie o pracę 
 
09 czerwca 2020 15:55 / 2 osobom podoba się ten post
Kika67

Zapytaj czy to też liczy się do tego 20 letniego stażu o ile oczywiście pobierałaś w tym czasie zasiłek bo jak nie to nie liczy się do niczego. Z tego co ja zrozumiałam do tych 20 lat, które mogą podnieść emeryturę do najniższe liczą się tylko lata pracy w których pracowało się na umowie o pracę :bezradny:
 

Od któregoś momentu niekoniecznie chyba. Omawiałyśmy to z panią z ZUS na przykładzie wydrukowanego ostatniego roku mojej pracy jako opiekunka.Wiedziała, że to umowa zlecenie i wyliczała mi, że z wysokości wpłat na składki z przepracowanych 6-7 miesięcy wyjdzie razem do "zaliczenia" ok. 2 miesiące. Ale warto się upewnić.
09 czerwca 2020 16:06 / 1 osobie podoba się ten post
Werska

Od któregoś momentu niekoniecznie chyba. Omawiałyśmy to z panią z ZUS na przykładzie wydrukowanego ostatniego roku mojej pracy jako opiekunka.Wiedziała, że to umowa zlecenie i wyliczała mi, że z wysokości wpłat na składki z przepracowanych 6-7 miesięcy wyjdzie razem do "zaliczenia" ok. 2 miesiące. Ale warto się upewnić.

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych liczy się do ustalenia kapitału początkowego czyli chodzi o czas do 1999roku. Potem właściwie liczą się tylko składki, które urząd odprowadził na Twoje konto emerytalne. Ja to tak zrozumiałam. Nie wiem jak to wygląda dokładnie z tym zasiłkiem dla bezrobotnych po 1999.roku bo ja w tym czasie zasiłku nie pobierałam. Musisz się upewnić jak to jest. Tylko jak oni by mieli to zaliczac? 
09 czerwca 2020 18:44 / 2 osobom podoba się ten post
W wakacje może uda mi się to pozbierać i ustalić kapitał początkowy. To może będzie wtedy to pewniejsze. Jeszcze popytam.