Składki ZUS

30 stycznia 2020 08:08 / 2 osobom podoba się ten post
Werska, odnośnie emerytury mojej bratowej, wyliczenia oparte były na prognozach, ile pieniędzy do ZUS będzie wpływało w latach, kiedy ona będzie na emeryturze. A wpływy będą mniejsze, bo i pracujących będzie mniej, część pewnie będzie opłacała w innych krajach, do których młodzi ludzie nadal będą wyjeżdżać. 
Wysokie składki, odprowadzane obecnie, nie są gwarancją na wysoką emeryturę, bo ZUS JUŻ KORZYSTA z tych pieniędzy. 
Może jakaś kolejna rewolucja w systemie emerytalnym coś zmieni ,a może te nowe jakieś pakiety pracownicze. Te pakiety mnie nie dotyczą, więc nic o nich nie wiem. 
 
 
 
30 stycznia 2020 08:20 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

Zdaje się,  że okres, kiedy pobierało się zasiłek dla bezrobotnych też zaliczają (na tej zasadzie, jak zasiłek wychowawczy- te nieskładkowe mogą CHYBA stanowić 1/3) tego okresu.
Ale to, co Gusia napisała, mnie zaskoczyło- przy takich zarobkach, które mają jej siostry to ta emerytura niska...
Dobrze tak rozmawiać, bo ja np. wcześniej nie wiedziałam, że jak pracuję na pół etatu, to tylko mi pół tego czasu zaliczą (kwotowo to oczywiste, ale chodzi mi o te 20 lat, które jednak dla wielu osób mają znaczenie).

Pewnie, że dobrze. Wszystkiego nie jesteśmy w stanie ogarnąć. Pani w zusie powiedziała, że sytuacja i przepisy są takie na obecną chwilę a jak będzie to wyglądało jak ja przejdę na emeryturę to nie wiadomo 
Wszystko zmienia się z roku na rok.. 
Tak czy inaczej po informacjach z zusu i po przeczytaniu tego co Gusia napisała to optymizmem nie powiało. 
30 stycznia 2020 09:36 / 4 osobom podoba się ten post
Wyjaśnień w sprawie A1 ciąg dalszy. 
Dodzwonilam się do pani zajmujacej się moja sprawa i ustalenia są.takie, że ja dalej nie uzyskałam wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące mnie najistotniejsze pytanie czyli czy mogę mieć zawarta umowę na ten sam okres z więcej niż jedną firma i czy te firmy mogą dostać A1 dla mnie. 
Pani była bardzo grzeczna i po głosie poznałam., że mila i młoda chyba też. 
Na koniec doszła do wniosku, że najlepiej byłoby żeby każda firma zawierała że mną  umowę tylko na czas wykonywania umowy zlecenia na terenie Niemiec (niektóre firmy tak robią ale tylko niektóre) Odpowiedziałam,ze tez tak uważam ale jak mam do tego przekonać firmy, która tak nie chce zrobić a nawet jakby się na to zgodziły  to ja wyjeżdżam na krótkie zlecenia najchętniej na 4-5 tygodniowe. Czasami w roku z 4 firmami. W tamtym roku było tych firm 5 i każda z nich jest zobligowana do tego  żeby wystąpić o kartę Ekuz pracownicza i o A1 dla mnie. Zgadza się? Tak zgadza się. Więc te dokumenty dla mnie zostaną wydane jak ja defakto nie będę już pracownikiem danej firmy. Zgadza się. Tak zgadza się. Więc gdzie jest sens takiego działania. Ano dla mnie sensu nie ma.
Teraz czekam aż pani przeanalizuje moje wyjaśnienia złożone na piśmie i da mi odpowiedź. Ciekawe co zadecydują. 
30 stycznia 2020 10:51 / 3 osobom podoba się ten post
Kika67

Wyjaśnień w sprawie A1 ciąg dalszy. 
Dodzwonilam się do pani zajmujacej się moja sprawa i ustalenia są.takie, że ja dalej nie uzyskałam wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące mnie najistotniejsze pytanie czyli czy mogę mieć zawarta umowę na ten sam okres z więcej niż jedną firma i czy te firmy mogą dostać A1 dla mnie. 
Pani była bardzo grzeczna i po głosie poznałam., że mila i młoda chyba też. 
Na koniec doszła do wniosku, że najlepiej byłoby żeby każda firma zawierała że mną  umowę tylko na czas wykonywania umowy zlecenia na terenie Niemiec (niektóre firmy tak robią ale tylko niektóre) Odpowiedziałam,ze tez tak uważam ale jak mam do tego przekonać firmy, która tak nie chce zrobić a nawet jakby się na to zgodziły  to ja wyjeżdżam na krótkie zlecenia najchętniej na 4-5 tygodniowe. Czasami w roku z 4 firmami. W tamtym roku było tych firm 5 i każda z nich jest zobligowana do tego  żeby wystąpić o kartę Ekuz pracownicza i o A1 dla mnie. Zgadza się? Tak zgadza się. Więc te dokumenty dla mnie zostaną wydane jak ja defakto nie będę już pracownikiem danej firmy. Zgadza się. Tak zgadza się. Więc gdzie jest sens takiego działania. Ano dla mnie sensu nie ma.
Teraz czekam aż pani przeanalizuje moje wyjaśnienia złożone na piśmie i da mi odpowiedź. Ciekawe co zadecydują. 

Napisz koniecznie, do czego dojdą.
Ja tylko- po kilku rozmowach w Polsce wiem, że jest coś takiego jak "certyfikat zastępczy karty ekuz". Zostawiłam w domu druk upoważnienia z moim podpisem, z którym- gdyby coś się działo w DE, co mam nadzieję nie nastąpi- mąż idzie i prosi o wyrobienie takiego certyfikatu i- najlepiej wysłanie faksem do konkretnej placówki.
W mojej obecnej firmie takie upoważnienie jest w umowie, to tu firma takimi sprawami się zajmuje. Oczywiśicie, pod warunkiem, że nas do ubezpieczenia zgłosiła... A podobno zdarzają sie firmy, że niekoniecznie...
30 stycznia 2020 10:55 / 3 osobom podoba się ten post
Werska

Napisz koniecznie, do czego dojdą.
Ja tylko- po kilku rozmowach w Polsce wiem, że jest coś takiego jak "certyfikat zastępczy karty ekuz". Zostawiłam w domu druk upoważnienia z moim podpisem, z którym- gdyby coś się działo w DE, co mam nadzieję nie nastąpi- mąż idzie i prosi o wyrobienie takiego certyfikatu i- najlepiej wysłanie faksem do konkretnej placówki.
W mojej obecnej firmie takie upoważnienie jest w umowie, to tu firma takimi sprawami się zajmuje. Oczywiśicie, pod warunkiem, że nas do ubezpieczenia zgłosiła... A podobno zdarzają sie firmy, że niekoniecznie...

Pewnie, że napiszę bo są to ważne informacje i mogą się przydać każdemu. Ze mną jest taki problem, że na krótkie terminy i z różnymi firmami jeżdżę. O prywatnym ubezpieczeniu już pisałam. Warto je mieć oprócz Ekuz pracowniczego 
30 stycznia 2020 11:02 / 3 osobom podoba się ten post
I od razu sprawdziłam- jestem zgłoszona do ubezpieczenia przez firmę
Jest jednak małe "ale"... Umowę mam od 6 stycznia. Ale wyjeżdżam dzień wcześniej, bo jadę ok. 24 godzin. Jak macie w umowach- jeśli wyjeżdżacie dzień przed przed przyjazdem na miejsce? Od kiedy wtedy jest umowa? Chodzi i mi o zgłoszenia do ubezpieczeń, bo płatność za przepracowane dni.
02 lutego 2020 09:36 / 4 osobom podoba się ten post
Werska

I od razu sprawdziłam- jestem zgłoszona do ubezpieczenia przez firmę:-)
Jest jednak małe "ale"... Umowę mam od 6 stycznia. Ale wyjeżdżam dzień wcześniej, bo jadę ok. 24 godzin. Jak macie w umowach- jeśli wyjeżdżacie dzień przed przed przyjazdem na miejsce? Od kiedy wtedy jest umowa? Chodzi i mi o zgłoszenia do ubezpieczeń, bo płatność za przepracowane dni.

Zawsze jesteśmy zgłoszone od dnia wykonania zlecenia (najczęściej). Kiedyś byłam w firmie, która zawierała ze mną umowę na kilka dni przed terminem zlecenia i kilka dni po powrocie, tak żebym była ubezpieczona też w podróży do i z pracy. Ale takich firm jest mało i najczęściej ubezpieczają od pierwszego do ostatniego dnia pracy - dojazd ich już nie interesuje. Dlatego ja wykupiłam sobie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne w Generali (290zł/rok) i mam w pakiecie też OC i w razie "W" transport zwłok do Polski. Obym nigdy nie musiała z niego korzystać, ale... "Przezorny Zawsze Ubezpieczony".
02 lutego 2020 11:12 / 2 osobom podoba się ten post
Z tego, co kojarzę w poprzedniej firmie byłam zgłoszona od dnia wyjazdu z domu. Tutaj nie. Jak piszecie- warto się zabezpieczać...
02 lutego 2020 11:50 / 3 osobom podoba się ten post
Malgi

Zawsze jesteśmy zgłoszone od dnia wykonania zlecenia (najczęściej). Kiedyś byłam w firmie, która zawierała ze mną umowę na kilka dni przed terminem zlecenia i kilka dni po powrocie, tak żebym była ubezpieczona też w podróży do i z pracy. Ale takich firm jest mało i najczęściej ubezpieczają od pierwszego do ostatniego dnia pracy - dojazd ich już nie interesuje. Dlatego ja wykupiłam sobie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne w Generali (290zł/rok) i mam w pakiecie też OC i w razie "W" transport zwłok do Polski. Obym nigdy nie musiała z niego korzystać, ale... "Przezorny Zawsze Ubezpieczony".

Turystyczne ubezpieczenia może nie zadziałać . Warto wykupić opcje Praca . 
05 lutego 2020 09:49 / 3 osobom podoba się ten post
dorotee

Turystyczne ubezpieczenia może nie zadziałać . Warto wykupić opcje Praca . 

Ja mam taką właśnie polisę z dodatkową opcja. Już pisałam o tym 412 zł na rok to dla mnie koszt do przyjęcia 
05 lutego 2020 16:15 / 1 osobie podoba się ten post
Kika67

Ja mam taką właśnie polisę z dodatkową opcja. Już pisałam o tym 412 zł na rok to dla mnie koszt do przyjęcia :-)

A możesz firmę podać?
05 lutego 2020 16:25 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

A możesz firmę podać?

Z Generali też tylko mam wariant, że będę za granicą pracowała i wykonywała pracę fizyczna. 
10 lutego 2020 09:07 / 3 osobom podoba się ten post
Najnowsze wieści z zusu mam. Mieli zadzwonić ale nie zadzwonili przez tydzień więc ja zadzwoniłam i dowiedziałam się, że  mam 2 A1. Czyli mając umowę zawarta z 2.lub więcej firmami na pokrywające się okresy każda z tych firm może a nawet musi  otrzymać dla nas druk A1 
Tylko jest oczywiście warunek. Musi o tą A1 wystąpić do Zusu a my musimy prawidłowo (godzinowo) rozliczyć czas pracy wykonywanej na rzecz każdej z tych firm. Ja to zrobiłam podobno prawidłowo i dlatego decyzja jest pomyślna dla mnie. Nie wiem jak mi się to udało bo na przepisach to ja się nie znam. Zapytałam czy jak podpisze umowę z kolejna firma i będę dla nich pracować to czy oni dostaną A1 dla  mnie ? Pani powiedziała, że muszę pytanie zadać na piśmie i na piśmie dostanę odpowiedź. Udzieliła mi też imfoacji  ze jak godzinowo dobrze rozliczę czas pracy to nie będzie problemu. Zapytałam jak ma to być rozliczone prawidłowo to powiedziała mi, że wszystkie informacje są na jakiej tam stronie.
Uwaga ważne!!!!!!
Ja rozliczenie czasu pracy będzie nieprawidłowe to firma będzie musiała odprowadzić składki za nas w Niemczech!!!!!
Teraz się udało ale co będzie jak kolejnym razem rozlicze niewlasciwie? 
10 lutego 2020 09:19 / 2 osobom podoba się ten post
Trzeba by jeszcze podpytać, jakie mogą być konsekwencje dla opiekunki, w razie, gdyby doszli, że coś jest nie tak... Czy są jakieś, czy to wszystko na firmę spada. Bo oni sami nie zawsze wszystko wiedzą, mogą coś w bardziej skomplikowanych przypadkach nie tak zrobić, i co potem?
10 lutego 2020 09:51 / 1 osobie podoba się ten post
Werska

Trzeba by jeszcze podpytać, jakie mogą być konsekwencje dla opiekunki, w razie, gdyby doszli, że coś jest nie tak... Czy są jakieś, czy to wszystko na firmę spada. Bo oni sami nie zawsze wszystko wiedzą, mogą coś w bardziej skomplikowanych przypadkach nie tak zrobić, i co potem?

Właśnie nie wiem. Oczywiście opłaty spadają na firmę i moim zdaniem firma w takiej sytuacji nie miałaby prawa potrącić wyższych składek(zapłacomych według niemieckich przepisów) z należnego nam wynagrodzenia i chyba dlatego firmy chcą, żeby mieć podpisana umowę tylko z nimi.