Mindestlohn – kilka faktów

30 grudnia 2014 19:19
Pięknie dziękuję za odpowiedz. Faktem jest, iż nie są w stanie wyliczyć ile godz opiekunka pracuje-Prawda? Wszak 1360euro to nie ??? jak mam ja! Teraz czekam na informację od firmy; co mają zamiar zrobić ?Muszą zmienić umowy, gdyż zapewne będą kontrole i za  brak stosownych umów poniosą surowe kary. Zatem czekam do 5 stycznia i dzwonie.
30 grudnia 2014 19:38 / 2 osobom podoba się ten post
ORIM

popros o poswiadczenie na pismie wysokosci owych kosztow jakie "zleceniodawca poniósł w związku z realizacją szkoleń z zakresu j. niemieckiego oraz szkoleń o tematyce opieki " oraz o rachunki za zakwaterowanie w miejscu wykonywania zlecenia.
Ciekawe co ci odpisza

Orim bylam juz dllugo opiekunka i jakis czas na Forum gdy pytales na tym Forum wlasnie jak mozna zostac opiekunem osob starszych........jestes interesujacym czlowiekiem, ale wkurza mnie jak niekoniecznie wlasciwie informujesz nas, np. o nowych przepisach, piszesz jak byc powinno byc moze, ale nie pisz, ze tak musi byc, Ty tez nie bedziesz tak mial, nie podgrzewaj atmosfery, to nie jest fajne kiedy ludzie czekaja na niepewne......
30 grudnia 2014 19:43
ANULA62

Orim bylam juz dllugo opiekunka i jakis czas na Forum gdy pytales na tym Forum wlasnie jak mozna zostac opiekunem osob starszych........jestes interesujacym czlowiekiem, ale wkurza mnie jak niekoniecznie wlasciwie informujesz nas, np. o nowych przepisach, piszesz jak byc powinno byc moze, ale nie pisz, ze tak musi byc, Ty tez nie bedziesz tak mial, nie podgrzewaj atmosfery, to nie jest fajne kiedy ludzie czekaja na niepewne......

ok
30 grudnia 2014 19:44
ORIM

ok

dzieki
30 grudnia 2014 19:47 / 2 osobom podoba się ten post
ANULA62

dzieki

Luzik nie ma sprawy.
Tylko jak mi ktos mowi ze mnie obciazy za jakies poniesione koszta to wole zobaczyc ile to jest i to na papierze.jakos na "gebe" to nie ufam firma
30 grudnia 2014 19:56
ORIM

Luzik nie ma sprawy.
Tylko jak mi ktos mowi ze mnie obciazy za jakies poniesione koszta to wole zobaczyc ile to jest i to na papierze.jakos na "gebe" to nie ufam firma

no wlasnie luziik,wszyscy czekamy, nie podkrecaj.......
30 grudnia 2014 20:21
Przeczytałam przed chwila anons jednej z firm-tylko 35 godzin tygodniowo,atrakcyjne wynagrodzenie 1050E. Nie wiem, jak mam to rozumiec?, mam wrażenie ,że firmy wykorzystują okazje i "mydlą oczy", no oczywiście nowicjuszkom. Co o tym sądzicie?
30 grudnia 2014 20:29 / 4 osobom podoba się ten post
ANULA62

no wlasnie luziik,wszyscy czekamy, nie podkrecaj.......

nie podkrecam !!!!!!!! Napisalem co zdrowy rasadek nakazuje.Gdzie tu jakies podkrecanie ???? Ty bys podpisala cos gdzie pisza ze musisz zwrocic za jakies koszty i zakwaterowanie nie widzac rachunkow lub podpisanych przez ciebie szkolen ??? Ja nie.Poprosil bym o przedstawienie mi tych kosztow na pismie 
30 grudnia 2014 20:40 / 2 osobom podoba się ten post
ORIM

nie podkrecam !!!!!!!! Napisalem co zdrowy rasadek nakazuje.Gdzie tu jakies podkrecanie ???? Ty bys podpisala cos gdzie pisza ze musisz zwrocic za jakies koszty i zakwaterowanie nie widzac rachunkow lub podpisanych przez ciebie szkolen ??? Ja nie.Poprosil bym o przedstawienie mi tych kosztow na pismie 

ORIMKU, mnie daleko co oceny czegos czego nie widzialam, dlatego napisalam, nie podkrecaj,
30 grudnia 2014 21:35 / 2 osobom podoba się ten post
ORIM

nie podkrecam !!!!!!!! Napisalem co zdrowy rasadek nakazuje.Gdzie tu jakies podkrecanie ???? Ty bys podpisala cos gdzie pisza ze musisz zwrocic za jakies koszty i zakwaterowanie nie widzac rachunkow lub podpisanych przez ciebie szkolen ??? Ja nie.Poprosil bym o przedstawienie mi tych kosztow na pismie 

ORIM - masz świętą rację!! Też upomniałabym się o rachunek lub jakiekolwiek inne papiery "koszty zakwaterowania" + "koszty szkolenia" !
To, co agencje wyprawiają, by nabiś sobie kasy - przekracza już zdrowy rozsądek : 
przypominam: powód zagwarantowanie Mindestlohn dla pracownika-OPIEKUNKI !!
 
ANULA - też masz rację.....teoria i praktyka - to całkowicie 2 różne rzeczy :(((
 
30 grudnia 2014 21:59 / 2 osobom podoba się ten post
ryba

Przeczytałam przed chwila anons jednej z firm-tylko 35 godzin tygodniowo,atrakcyjne wynagrodzenie 1050E. Nie wiem, jak mam to rozumiec?, mam wrażenie ,że firmy wykorzystują okazje i "mydlą oczy", no oczywiście nowicjuszkom. Co o tym sądzicie?

Czytałam również i doszłam do wniosku że Firma dba o swojego pracownika . Przy 35 h ( od PN - Nie) pracy tygodniowo wychodzi 5 h dziennie pracy. Super tak ok godziny 12.30 opiekun/ka ma wolne - ale fajnie. No co pomarzyć można. )))))
30 grudnia 2014 22:07
Gabrysia

ORIM - masz świętą rację!! Też upomniałabym się o rachunek lub jakiekolwiek inne papiery "koszty zakwaterowania" + "koszty szkolenia" !
To, co agencje wyprawiają, by nabiś sobie kasy - przekracza już zdrowy rozsądek : 
przypominam: powód zagwarantowanie Mindestlohn dla pracownika-OPIEKUNKI !!
 
ANULA - też masz rację.....teoria i praktyka - to całkowicie 2 różne rzeczy :(((
 

....wlasnie, wlasnie.....
30 grudnia 2014 22:13 / 7 osobom podoba się ten post
A ja sądzę, że nie wszystkie agencje się wyświnią i zawsze będzie można przejść do tych, które traktują pracownika w miarę normalnie. Bo tak całkiem normalnie, to marzenie ściętej głowy. Te które proponują niższe niż poprzednio wynagrodzenie będzie można śmiało omijać szerokim łukiem. Bo już im się w głowach w d...ch poprzewracało. Skoro boja się, że stracą ..... ale dlaczego opiekunka ma tracić. Spokojnie. Poczekamy zobaczymy. Te agencje, które odprowadzały już wcześniej składki od średniej krajowej nie będą miały dużego problemy. Ale tych jest w PL bardzo mało. Pozostanie problem interpretacji "delegacji" i terminu jej wypłacania. Ciekawe, ciekawe. 
A godziny pracy ?  No w naszym fachu to nie ma co dyskutować i gdybać.
Przeczytałam ogłoszenie : 35 godzin pracy tygodniowo za 1050 euro - hahaha. No niech te agencje przestaną z siebie głupków robić, bo to jest żałosne. Taki zapis może tylko nam pomóc w obronie przed durnymi wymaganiami rodzin, co to sobie myślą, że opiekunka 24 godziny ma zasuwać. Jak u nich wszystko zrobi, to może do sąsiada pójdzie sprzątać. Toć płacą za to biedactwa. Za tego niewolnika/cę.
30 grudnia 2014 23:30 / 4 osobom podoba się ten post
Mycha

A ja sądzę, że nie wszystkie agencje się wyświnią i zawsze będzie można przejść do tych, które traktują pracownika w miarę normalnie. Bo tak całkiem normalnie, to marzenie ściętej głowy. Te które proponują niższe niż poprzednio wynagrodzenie będzie można śmiało omijać szerokim łukiem. Bo już im się w głowach w d...ch poprzewracało. Skoro boja się, że stracą ..... ale dlaczego opiekunka ma tracić. Spokojnie. Poczekamy zobaczymy. Te agencje, które odprowadzały już wcześniej składki od średniej krajowej nie będą miały dużego problemy. Ale tych jest w PL bardzo mało. Pozostanie problem interpretacji "delegacji" i terminu jej wypłacania. Ciekawe, ciekawe. 
A godziny pracy ?  No w naszym fachu to nie ma co dyskutować i gdybać.
Przeczytałam ogłoszenie : 35 godzin pracy tygodniowo za 1050 euro - hahaha. No niech te agencje przestaną z siebie głupków robić, bo to jest żałosne. Taki zapis może tylko nam pomóc w obronie przed durnymi wymaganiami rodzin, co to sobie myślą, że opiekunka 24 godziny ma zasuwać. Jak u nich wszystko zrobi, to może do sąsiada pójdzie sprzątać. Toć płacą za to biedactwa. Za tego niewolnika/cę.

Myszko, to ci odpowiem:
Rzeczywiście normalnych agencji nie ma.
 
Pracuję już kilkanaście lat (najpierw na czarno, jeszcze z paszportem... nie było żadnych agencji), potem już poprzez różne firmy...
Mam w PL niezłe doświadczenie dot. kadr/podatków/ubezpieczeń - więc nie końca dawałam się zrobić "w konia", ale to, co wymyślają agencje przekraccza wszelkie granice i to pod każdym względem:
 
* podatki (już nie mówię o wysokości podstawy, ale upoważnienie od róznych odpisów!)
 
* ubezpieczenia: bez ustawowego (wg, prawa unijnego powszechnego ubezpieczenia) A1 + EKUZ ....jakieś grupowe ubezpieczenie, które raz zadziała, w większości przypadków nie...
- Nawet jeśli masz A1 + EKUZ - możesz korzystać, dopóki nie masz zwolnienia chorobowego. (nie daj Boże ciężki wypadek albo choroba).....bo firma nie zapłaci...
(-wg. KP - pierwsze 30 dni w roku płaci zatrudniający -potrącając sobie skł. na ubezpieczenie - dopiero potem 100% ZUS)
...............
 
Ja pracuję ostatnie lata tylko z "porządnymi" agencjami - legalnie, na średnią krajową EKUZ itd....
Ale każda kolejna mnie zaskakuje, pomimo pisemnej -w miarę jasnej umowy !!
 
-pisałam o otrzymaniu A1+EKUZ  itd. - 2 mce po powrocie do PL (i to za całkiem inny okres!!), o różnych zapewnieniach bez pokrycia... firma wymyśliła sobie (przypadkiem dowiedziałam się z tel. od ZUS-u w całkiem innej sprawie), że byłam na kilkudniowym "bezpłatym urlopie !  (by zmniejszyć składki ubezpiecz. + podatek). Pomysłowość agencji nie zna granic!!
 
Teraz jestem też mocno rozczarowana z "porządnej agencji" (współpracowałam wcześniej i było OK) - myślę, że tu tylko PIENIĄDZ gra rolę - nieważny jest język, nieważne doświadczenie ani sterta referencji ...jak się znajdzie "tańsza" - wszystko da się "w miły sposób" wytłumaczyć rodzinie niemieckiej, bo już się zyskało klienta....a że oni dostaną 100e mniej, a opiekunce zapłacą 300e mniej.....to czysty zysk!
 
 
 
.
 
 
 
 
31 grudnia 2014 00:51 / 3 osobom podoba się ten post
Moja agencja podwyższyła (chyba) niedużo - bo 100e.  
 
Nie liczę się z żadną podwyżką (chociaż rodzina sugerowała) -dotychczas było oskładkowanie od przeciętnej krajowej, za to ciągle słyszałam, że ledwie starcza (chociaż sami podali kwotę, bo przyszłam z gotowym klientem i opiekunką).   
 
________________________
 
Andrea, dlaczego dziwne?
 
To jest ustawowy czas pracy zarówno dla PL jak i DE (tu nawet troszkę krótszy).
Czyli oznacza, że (7 dni/tydz.) powinno być poniżej 6 godz,/dzień (niektóre to mają, inne cięzko pracują po 12 godz. albo więcej).
 
Wiadomo, że praca opiekunki jest specyficzna - nie chodzi się na 8 godz. dziennie i koniec...,
że jest:
-czas pracy,
-czuwania,
-czas wolny,
-czas świąteczny, praca nocna....
 
Opiekunka 24godz. nie oznacza, że się pracuje 24 godz. na dobę .....bo to jest ZABRONIONE każdą cywilizowaną ustawą i !!
 
To oznacza, że pracuje w ustawowym czasie pracy (max. 40 godz.), a jest dostępna w razie konieczności (Bereitschaft) przez całą dobę, dlatego mieszka z podopiecznym, ale też ma zagwarantowany czas wolny !!
Praca nocna i w dni świąteczne jest regulowana oddzielnymi przepisami, sobotnio-niedzielna niekoniecznie - bo taka specyfika tej pracy (chyba, że wykracza poza czas pacy).
 
Wiadomo.....w praktyce bywa różnie - niewolnictwo 21wieku mocno się rozrosło (bezrobocie nie tylko w PL).