Mindestlohn – kilka faktów

09 grudnia 2014 19:02 / 1 osobie podoba się ten post
ORIM

No wlasnie ! Najbardziej straca wszyscy ktorzy juz maja jakies swiadczenia w Polsce.O tym tez ZUS pomyslal ha ha.Przekrocza zarobki to im cofna swiadczenia.Jak jak kocham Polske !!! 

Miałam zmienniczkę, która była na emeryturze, zarabiała 950 euro miesięcznie w Niemczech , składki miała odprowadzane od średniej krajowej i nikt jej nic nie zabrał, ba, podwyższyła sobie w tem sposób świadczenie. Dodam, że kobieta miała wtedy 60 lat, była emerytowaną nauczycielką.
 
Myślę, że mają się czego obawiać osoby na rentach chorobowych i rodzinnych. Wtedy to oczywiste , że straca świadczenie.
09 grudnia 2014 19:04 / 1 osobie podoba się ten post
WSTENGA

Moja firma nie przejmuje się żadnymi zmianami. Nadal składki mają być odprowadzane od najniższej i reszta jako dieta. Jak zapytałam o zmiany od nowego roku to powiedziała mi koorynatorka, że byli na szkoleniach i nic się nie zmienia, a w internecie to tylko plotki. Ale nowej umowy jeszcze nie mam. jak dostanę to poczytam. Ale to dopiero w domu.

Jeśli pracujesz na umowę o pracę to możliwe,że składki pozostaną odprowadzane od najnizszej krajowej. Chyab,że masz umowę zlecenie i najniższą krajową ,to już jest cos nie halo.
09 grudnia 2014 19:06
Uważać muszą te panie, które sa na wczesniejszych emeryturach, ale tych to chyba już jest niewiele, bo dawno osiągnęły nalezny wiek emerytalny.
09 grudnia 2014 19:08 / 4 osobom podoba się ten post
doda1961

Miałam zmienniczkę, która była na emeryturze, zarabiała 950 euro miesięcznie w Niemczech , składki miała odprowadzane od średniej krajowej i nikt jej nic nie zabrał, ba, podwyższyła sobie w tem sposób świadczenie. Dodam, że kobieta miała wtedy 60 lat, była emerytowaną nauczycielką.
 
Myślę, że mają się czego obawiać osoby na rentach chorobowych i rodzinnych. Wtedy to oczywiste , że straca świadczenie.

Mam świadczenie w Polsce poprostu emeryture i nic nie trace.Płace szczątkowy podatek dochodowy w US w kraju od kwoty zarobionej za granicą.Gdybym pracowala w kraju to byłabym zwolniona z podatku dochodowego od dodatkowych dochodów.Takie przywileje maja osoby ktore osiagneły ustawowy wiek emerytalny.Miło mi.
09 grudnia 2014 19:14
ivanilia40

Jeśli pracujesz na umowę o pracę to możliwe,że składki pozostaną odprowadzane od najnizszej krajowej. Chyab,że masz umowę zlecenie i najniższą krajową ,to już jest cos nie halo.

wytłumacz, jakie znaczenie ma forma zatrudnienia?(mam na mysli tę najniższą krajową}
09 grudnia 2014 19:25
marikana

wytłumacz, jakie znaczenie ma forma zatrudnienia?(mam na mysli tę najniższą krajową}

Będąc zatrudnioną na umowe o pracę masz płatny urlop,zwolnienie lekarskie,a na umowie zlecenie nie,to ta zasadnicza róznica.
09 grudnia 2014 19:25 / 1 osobie podoba się ten post
mleczko47

Mam świadczenie w Polsce poprostu emeryture i nic nie trace.Płace szczątkowy podatek dochodowy w US w kraju od kwoty zarobionej za granicą.Gdybym pracowala w kraju to byłabym zwolniona z podatku dochodowego od dodatkowych dochodów.Takie przywileje maja osoby ktore osiagneły ustawowy wiek emerytalny.Miło mi.

Ja tak mam odkąd tu jestem. Podatek tez niewielki - ja płacę z progresją . Czyli od polskich dochodów w wyższym progu podatkowym , to niewielka suma . Zus za to zabiera mi dużo . Ale to dlatego że nie mam wieku emerytalnego. Trudno - płacę , zwracam i śpie spokojnie . Więc - moja sytuacja sie nie zmieni.Ale ZUS pilnuje tego i kary sa wysokie. Jeszcze trochę  i przestanie mnie dotyczyć.
09 grudnia 2014 19:34 / 1 osobie podoba się ten post
doda1961

Miałam zmienniczkę, która była na emeryturze, zarabiała 950 euro miesięcznie w Niemczech , składki miała odprowadzane od średniej krajowej i nikt jej nic nie zabrał, ba, podwyższyła sobie w tem sposób świadczenie. Dodam, że kobieta miała wtedy 60 lat, była emerytowaną nauczycielką.
 
Myślę, że mają się czego obawiać osoby na rentach chorobowych i rodzinnych. Wtedy to oczywiste , że straca świadczenie.

Tak jest jak piszesz. Ja sobie podwyższyłam świadczenie pracując w polskiej firmie na umowie zlec. ze składkami od najnizszej krajowej . Nie tak nawet mało a pracowałam przez te firmę w sumie 8 miesięcy.Ona miala 60 lat - wiek emerytalny więc Zus jej nie dotyczył.
09 grudnia 2014 19:38 / 1 osobie podoba się ten post
ivanilia40

Jeśli pracujesz na umowę o pracę to możliwe,że składki pozostaną odprowadzane od najnizszej krajowej. Chyab,że masz umowę zlecenie i najniższą krajową ,to już jest cos nie halo.

Wła śnie to mi zaproponowała firma od nowego roku: umowa zlecenie na ro, składki od najniższej + diety. Umowy jeszcze nie dostałam ale twierdziła koorynatorka, że na szkoleniach ich uświadomiono, że tak ma być. A w internecie krążą plotki.
09 grudnia 2014 19:49 / 2 osobom podoba się ten post
WSTENGA

Wła śnie to mi zaproponowała firma od nowego roku: umowa zlecenie na ro, składki od najniższej + diety. Umowy jeszcze nie dostałam ale twierdziła koorynatorka, że na szkoleniach ich uświadomiono, że tak ma być. A w internecie krążą plotki.

No to cos nie halo,ja bym zastanowiła się czy podpisywac taką umowę.Przecież wszystkie agencje musiały zmienic składki ,a Twoja nie? Nie ma już od Nowego Roku zatrudniania na jakieś pół etatu czy oddelegowania,Twoja agencja najwyrazniej lubi albo chce ryzykować.
09 grudnia 2014 20:20
WSTENGA

Wła śnie to mi zaproponowała firma od nowego roku: umowa zlecenie na ro, składki od najniższej + diety. Umowy jeszcze nie dostałam ale twierdziła koorynatorka, że na szkoleniach ich uświadomiono, że tak ma być. A w internecie krążą plotki.

i ja mam tak samo :)
09 grudnia 2014 20:38
Czy ktoś ma może linka do strony z nowymi przepisami dotyczącymi opiekunów? Może być po niemiecku. Bardzo byłabym wdzięczna za udostępnienie.
10 grudnia 2014 09:40 / 4 osobom podoba się ten post
Tu jest strona ministerstwa pracy: http://www.der-mindestlohn-kommt.de/ml/DE/Startseite/start.html    
 
I tak:
nie od 2016 a od 2015 polskie agencje mają nam płacić podatki i ZUSy od całości wynagrodzenia. Minimalna kwota od której płaci się to wszystko to polska najniższa krajowa czyli od stycznia 1750złbrutto, ale nie w naszym wypadku. Jako, że zniesione zostaje oddelegowanie i delegacje więc cały nasz zarobek jest opodatkowany.
 
Najniższa płaca w DE to 1360eur brutto (8,5beutto/h). Widzialam gdzies wyliczenia Orima netto ile to jest, ale nie można tego dokładnie stwierdzić bo każdy czlowiek w De ma inną klasę podatkową, inne ulgi czy zwyżki więc np ja i Andrea zatrudnione na taką samą umowę o pracę z placą minimalną finalnie otrzymamy inną wypłatę netto. 
 
Faktem jest, że niektóre agencje nakłaniają do załozenia polskiej DG żeby pozbyć sie problemu. Proponują prowadzenie ksiegowości też i dają coś od siebie na koszty. Sceptyczna jestem wobec takich praktyk. Ale co kto lubi, ten wybiera.
 
Jeszcze świeże info od pewnej opiekunki, która dowiadywała się w DGB Bezirk Berlin-Brandenburg czy czasem nasze zlecenia nie podlegają pod umowy o pracę. Odpowiedź pani prawnik: owszem, ale to na nas ciaży obowiązek udowodnienia ze faktycznie wykonujemy pracę non stop (łącznie z czuwaniem np w nocy) i będzie to b. trudne.
 
 
10 grudnia 2014 10:40
WSTENGA

Wła śnie to mi zaproponowała firma od nowego roku: umowa zlecenie na ro, składki od najniższej + diety. Umowy jeszcze nie dostałam ale twierdziła koorynatorka, że na szkoleniach ich uświadomiono, że tak ma być. A w internecie krążą plotki.

Przecież podstawy prawne sa w internecie. To jakie plotki?
10 grudnia 2014 10:46 / 1 osobie podoba się ten post
Ach, jeszcze chciałam dodać o naszej branży wg ustawodawcy niemieckiego:
http://www.der-mindestlohn-kommt.de/ml/DE/Alle-Fakten/Branchenuebersicht/mindestlohn-pflegebranche.html
 
9,40eur.  brutto za godzine
 
Ab dem 1. Januar 2015 wird die "Zweite Verordnung über zwingende Arbeitsbedingungen in der Pflegebranche" in Kraft treten. Sie erfasst dann zusätzlich auch die in Pflegebetrieben beschäftigten

Betreuungskräfte insbesondere von dementen Personen,
Alltagsbegleiterinnen und -begleiter sowie
Assistenzkräfte