Mindestlohn – kilka faktów

10 grudnia 2014 11:43
lena.siedem

Ach, jeszcze chciałam dodać o naszej branży wg ustawodawcy niemieckiego:
http://www.der-mindestlohn-kommt.de/ml/DE/Alle-Fakten/Branchenuebersicht/mindestlohn-pflegebranche.html
 
9,40eur.  brutto za godzine
 
Ab dem 1. Januar 2015 wird die "Zweite Verordnung über zwingende Arbeitsbedingungen in der Pflegebranche" in Kraft treten. Sie erfasst dann zusätzlich auch die in Pflegebetrieben beschäftigten

Betreuungskräfte insbesondere von dementen Personen,
Alltagsbegleiterinnen und -begleiter sowie
Assistenzkräfte

Ale co innego opiekunka, a co innego pomoc domowa. Więc to raczej jest do przeskoczenia dla firm.
10 grudnia 2014 11:51
Mirka Dz

Ale co innego opiekunka, a co innego pomoc domowa. Więc to raczej jest do przeskoczenia dla firm.

Czytaj co masz w umowie. 
Usługi opiekuńcze mam ja i wyszczególniony doklądnie zakres obowiązków. Plus pomoc w gosp domowym. Też wyszczególnione dokładnie zakres.
10 grudnia 2014 12:32
Dzis dostalem info od firmy.Tresc w skrocie taka.Od stycznia firma oplaca ZUS od sredniej krajowej,podatek od wszystkich dochodow,ja na reke dostaje tyle co teraz.Umowa przyjdzie poczta,wiec zobaczymy.
10 grudnia 2014 12:40
WSTENGA

Moja firma nie przejmuje się żadnymi zmianami. Nadal składki mają być odprowadzane od najniższej i reszta jako dieta. Jak zapytałam o zmiany od nowego roku to powiedziała mi koorynatorka, że byli na szkoleniach i nic się nie zmienia, a w internecie to tylko plotki. Ale nowej umowy jeszcze nie mam. jak dostanę to poczytam. Ale to dopiero w domu.

Właśnie to samo mówi firma z którą byłam wcześniej związana ale na umowę o pracę.  A ty jaką masz?
10 grudnia 2014 12:42
lena.siedem

Czytaj co masz w umowie. 
Usługi opiekuńcze mam ja i wyszczególniony doklądnie zakres obowiązków. Plus pomoc w gosp domowym. Też wyszczególnione dokładnie zakres.

Własnie o tym mówię. Wiekszośc z nas ma pomoc dowmowa. Więc powyższy link o minimalnej płacy dla opiekunów nic nie zmienia dla nas.
10 grudnia 2014 12:47
anetta

Właśnie to samo mówi firma z którą byłam wcześniej związana ale na umowę o pracę.  A ty jaką masz?

Ja mam umowę zlecenie. I od stycznia też mi proponują umowę zlecenie na rok, składki od najniższej, a reszta diety. Zatrudnienie niby w kraju a na czas zlecenia oddelegowanie. Czekam właśnie na telefon od koordynatorki bo chcę to wyjaśnić. Tym bardziej, że ja na tym nic nie zyskuję. Wręcz przeciwnie. Mając umowe na rok nie mogę podjąć pracy w innej firmie nawet jeśli zlecenie byłoby atrakcyjniejsze. Zyskuje firma bo ma pewność, że wraz z końcem zlenienia nie rozwiązuje mi się automatycznie umowa.
10 grudnia 2014 12:49
WSTENGA

Ja mam umowę zlecenie. I od stycznia też mi proponują umowę zlecenie na rok, składki od najniższej, a reszta diety. Zatrudnienie niby w kraju a na czas zlecenia oddelegowanie. Czekam właśnie na telefon od koordynatorki bo chcę to wyjaśnić. Tym bardziej, że ja na tym nic nie zyskuję. Wręcz przeciwnie. Mając umowe na rok nie mogę podjąć pracy w innej firmie nawet jeśli zlecenie byłoby atrakcyjniejsze. Zyskuje firma bo ma pewność, że wraz z końcem zlenienia nie rozwiązuje mi się automatycznie umowa.

ja tez mam na rok i przeciez w kazdej chwili majac co innego na oku mozesz rozwiazac umowe
10 grudnia 2014 12:52 / 2 osobom podoba się ten post
Ja się zastanawiam kto poniesie konsekwencje w razie kontroli w Niemczech ? Firma czy opiekunka , której pracownicy agencji powiedzieli że będzie dalej tak samo jak do tej pory ze składkami i płacą ?
10 grudnia 2014 12:55 / 2 osobom podoba się ten post
Mirka Dz

Własnie o tym mówię. Wiekszośc z nas ma pomoc dowmowa. Więc powyższy link o minimalnej płacy dla opiekunów nic nie zmienia dla nas.

tak sobie to wszystko czytam i mysle,ze to i tak pobozne zyczenia.Minimalna placa ? A kto okresli godziny pracy opiekunki ? Jesli  kwestja godzin pracy nie bedzie jednoznacznie okreslona w umowie i jesli stan faktyczny nie bedzie sie z tym pokrywal to mozna sobie gdybac i przypuszczac.Nie widze firmy ktora da opiekunce karte pracy w ktorej beda odnotowane faktyczne godziny pracy.Rowniez z uwzglednieniem wstawania w nocy,czuwania itp.
Do tej pory sa firmy ktore w umowie okreslaja limit godzin.Jednak nic nie ma w takich umowach o przebywaniu,czuwaniu lub nadgodzinach.Czyli co ?? pracujesz 8 godzin i wychodzisz na miasto ? Przeciez jestes po pracy - wolno ci ha ha
10 grudnia 2014 12:59
ORIM

Dzis dostalem info od firmy.Tresc w skrocie taka.Od stycznia firma oplaca ZUS od sredniej krajowej,podatek od wszystkich dochodow,ja na reke dostaje tyle co teraz.Umowa przyjdzie poczta,wiec zobaczymy.

To rodzina niemiecka o ile więcej płaci?
10 grudnia 2014 13:01
Ola55

To rodzina niemiecka o ile więcej płaci?

a jakos mnie to nie interesuje ha ha ale kiedys tam zapytam
10 grudnia 2014 13:02
u mnie jeszcze cisza :(
10 grudnia 2014 13:03
ja nadal mam 40 tyg w umowie a jak bedzie zobaczymy
10 grudnia 2014 13:04
Właśnie chyba tak zrobię. Zostanę tutaj do połowy marca  a potem rozejrzę się za nową firmą. Akurat będzie okres przed Wielkanocą i pewnie ofert znowu będzie więcej. Tym bardziej, że moja pensja nie powala, agencja nie myśli o podwyższeniu (bo pracy niewiele), a jednak siedząc 4 miechy w DE to jezyk podciągnęłam i już raczej spokojnie mogę podawać komunikatywny. Bo sama widzę, że nie mam problemów z porozumiewaniem się w codziennych sprawach. Może trafię na coś lepszego. Dzięki Andrejka, pogadam jeszcze dzisiaj z koordynatorką, a jak nic z tego nie wyniknie to ..... pracy jest dużo.
10 grudnia 2014 13:08 / 1 osobie podoba się ten post
ORIM

a jakos mnie to nie interesuje ha ha ale kiedys tam zapytam

Bo moja dostała podwyżkę o 100 euro - mam być zatrudniona na warunkach niemieckich i pracować 25 h na tydzień...Dla mnie wypłata bz...